Reklamı Kapat

Türkiye'nin Temeli...

Bugün ülkemiz özelinde ideal devletin nasıl olması gerektiğini yazmaya çalışacağım. Aslında yazımın sonucunu başlık olarak seçtim. Sevgili okurlar çok bilinen bir deyiş vardır ‘Adalet mülkün temelidir’. Çok bilinen bir söz olmasına rağmen içeriğinin pek bilinmediğini de biliyoruz. Çünkü ülkemizde kavramlar pek çok kez yanlış kullanılıyor.

Mesela kanun, hukuk ve adalet gibi kavramlar genellikle içeriği doğru kullanılmayan kavramlardır. Akademik olarak hukuk insanın insanla arasındaki ilişkileri, insanın toplumla ve devletle olan ilişkilerini düzenleyen maddi ve manevi müeyyideleri olan bir disiplin olarak tarif edilir. Kanun ise bu ilişkilerin yani ilişki düzenleri ve müeyyidelerini belirleyen cüzleridir. Teknik olarak bakıldığında her devletin bir hukuk sistemi vardır.

Doğal olarak kanunları da vardır. Ancak hukuk ve kanun olması orada adaletin olduğu manasına gelmez. Çünkü adalet hukuk sisteminin ve kanunların insanın fıtratındaki hak anlayışına uygunluğu ve insanların doğuştan gelen haklarını garantiye aldığı gibi sonradan çalışarak kazandığı haklarını ya da sözleşmelerle kazandığı hakları da garantiye almak zorunluluğu vardır. Sözün özü adalet hakkı teslim etmek bunu yaparken hiçbir ayrım yapmamak herkese hakkını teslim etmektir. Pek tabii olarak bunu temin etmek devletin görevidir. Bunu yapan devlet adil bir devlet olur. Bir örnekle açıklamak gerekirse adaletin tam olarak tecellisi için şu şartlar sağlanmalıdır. Bir davada, davalı ve davacı, dava bittikten sonra vicdanlarında kararı onaylamalı.

Kararı veren hakim vicdanında kararı onaylamalı. Yetmez kamu vicdanı da bu kararı onaylamalıdır. Herkes hak yerini buldu demelidir. Adaletin tesisi için hukuk ve hukuk adamları bağımsız ve tarafsız olmalıdır. Çünkü devletleri yıpratan ve çöküşe sürükleyen normal vatandaşların arasındaki haksızlıklardan çok kamu adına devleti idare eden kamu gücünü kullanan kişilerin ayrıcalıkları ve onlara gösterilen iltimaslardır.

Gerçek manada adaleti tesis edebilmek ancak makamı ve mevkisi ne olursa olsun adaleti tesis edecek mahkemelerde her vatandaş gibi yaptıkları iş ve eylemlerin hesabını verebilmesi ile olur. Zaten normal vatandaşlara işleyen kanunlar onlara da aynen uygulanmalıdır. Yoksa adaletten bahsedilemez. Bu cümleden bakarsak ülkemizde kamuoyunda bilinen hemen hiçbir davada bu adalet anlayışını bulamayız.

Sokaktaki vatandaşın ortak kanaati şudur; sıradan vatandaş hukuk karşısında mali imkanları kadar yararlanırken bürokraside siyasi iktidara yakınlığı kadar siyasiler içinse iktidarda ise ona göre muhalifse ona göre muamele görür. Kamu önünde bilinen çok ünlü yada zengin insanların aleni işledikleri suçlar ve gerekli cezaları görememeleri, geçmişte darbe suçu ile yargılanıp ağır ceza alanların sonradan milletle dalga geçer gibi bırakılmaları tazminat ödenmesi , devleti yöneten bazı siyasilerin ve yakınlarının rüşvet ve iltimaslarının alenileşmesine rağmen yargılanmamaları daha sonra halen devam eden davalardaki haksızlıklar insanları bezdirmişken devletimizin temellerinin de sarsıldığı açıkça görülmektedir.

Her vatandaş haklarının garantiye alınacağı adil bir yönetime susamış durumdadır son günlerde toplumdaki bu arayış siyaseti de doğal olarak etkilemeye başladı bu aylarda saadet partisi genel başkanı sn. Temel Karamollaoğlu’nun popüler olması da tam olarak buna bağlıdır. Bir TV programında kendisine bir cümle ile derdinizi anlatacak olsanız ne derdiniz sorusuna devlet adamlarına ibret olacak şu cevabı verdi. “adalet ve hürriyet” bu cevabı verirken yüzüne ve duruşuna bakan vatandaş bu adam samimi ve doğru söylüyor kanaati Temel beyi öne çıkarıyor. Adaleti en yüksek perdeden talep eden Temel beyi bütün Türkiye’nin temeli yapıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halit Şengül - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 321 41 78
Bilgi için tıklayın

Anket İzmit Belediye Başkanı Kim Olmalı?