Gizle

Cihan Baylan Yazdı. Meclis Başkanının İncileri!

Çok ilginç bir TBMM Meclis Başkanı var.

Adı İsmail Kahraman.

Geçen gün Ankara’ da Başkentray’ın açılışında kendince bir tespit yapmış. Abdülhamit döneminden sonra bir duraklama dönemine girildiğini, bu döneminde Ak Parti iktidarı ile sona erdiğini anlatmış.

Herhalde Türkiye’ de yaşayan herkesin tarih bilgisini İstanbul Boğazı’na nazır içki servisinin yapıldığı restoran sahibi Fesli Kadir Mısırlıoğlu’ndan öğrendiğini düşünüyor. (Bu arada içkili restoranlara kesinlikle karşı olmadığımı söylemek isterim. Sadece ikiyüzlülük yapanlara karşıyım.)

Sayın Kahraman, parçalanmış, Sevr Anlaşmasını kabul etmiş, Fatih Sultan Mehmed’in fethettiği İstanbul’un anahtarının, Vahdettin tarafından İngiliz komutana teslim edildiğinden haberi yok herhalde.

(İzlemek isteyenlere https://www.youtube.com/watch?v=Qk7egz2MwHY)

Tüm imkânsızlıklara karşın Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan Kurtuluş Savaşı ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesi bu denli hafife almak Sayın Kahraman’a bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir.

 2014 yılında Eskişehir Birlik Vakfı’nın düzenlediği bir toplantıda konuşan Kahraman, Cumhuriyet’i kuranları pozitivist, dinsiz olmakla suçlamıştı. Sözlerini: “Dünyanın hiçbir yerinde bir büyük adam öldü diye ağlanmaz. O ölmez, ölür arkadaş.” diye sürdürmüştü.

(Linki burada https://www.youtube.com/watch?v=gLVQUtHzyhk)

Sayın Kahraman şunun farkında değil. Atatürk’ün genç Türkiye Cumhuriyeti’ne çizdiği rota; aklı ve bilimi önde tutan “Çağdaş Uygarlık” hedefidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir fani olduğunu Sayın Kahraman gibi herkes biliyor. Türk Milleti’nin Atatürk’e olan saygısı, padişaha kul olmaktan özgür bir birey olma hakkını tanımasından geliyor. 

Yıl 2018…

Sayın Kahraman Atatürk’ün idealleri ile 90 yıl sonra ülkemizin geldiği noktayı objektif olarak kıyaslarsa duraklama mı, yükseliş mi yoksa çöküş mü olduğuna karar verebilir.

Sadece bir örnek…

Türkiye, eğitimde 35 OECD ülkesi arasında sıfır puan çekerek Meksika ile birlikte son sırayı paylaşmış. Sayın Kahraman bu durumun hangi hükümetin döneminde gerçekleştiğini öğrensin, sonra Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını eleştirsin. (Haber linki http://www.hurriyet.com.tr/egitim/turkiye-egitim-refahinda-sifir-cekti-40552523)

Sahi Sayın Kahraman’a samimiyetle şunu sormak lazım. “16 yıllık iktidarları döneminde eğitimde ne başarıldı? Hangi gelişmiş ülke ile bu konuda yarışabiliyoruz. Soruları çoğaltmak mümkündür. Teknolojide, bilimde, sanayide, sporda, kültür-sanatta hangi alanda?

Sayın İsmail Kahraman’ın Mustafa Kemal Atatürk’ü ve arkadaşlarını eleştirirken 1 kere değil en az 100 kere düşünmesi gerektiğini hatırlatmak isterim.

------------------------------------------------------------------------------

İSLAM DÜNYASININ İÇLER ACISI HALİ!

İçinde bulunduğumuz coğrafya kan, gözyaşı ve ölümlerle kaplı…

Bu İslam aleminin adeta yüzyıllardır süre gelen kaderi.

Çünkü İslam coğrafyası teknoloji, sanayi, eğitim, bilim ve sanatta geri kaldı. Bu mesafeyi kapatmak için de ne yazık ki bir yol haritası mevcut değil. Çoğunluğunda demokrasinin egemen olmadığı İslam ülkelerini yöneticileri koltuklarını kaybetmemek için ya Amerika’nın ya İngiltere’nin ya da Rusya’nın çıkarları için politika belirliyorlar.

Egemen güçlerin bölgeye “Demokrasi getirmek” için uyguladığı savaş politikalarının sonuçlarını Irak’ta, Suriye’de acı bir şekilde yaşadık. Irak’ta 1 milyonu aşkın sivil ve asker yaşamını yitirdi. Suriye’de ise devam eden iç savaşta kayıp sayısı 1 milyona yaklaştı. Milyonlarca insan vatanlarını terk ederek canını kurtarmak için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere göç etmek zorunda kaldı. On bine yakın mülteci ise daha iyi bir yaşam uğruna Akdeniz ve Ege’de boğularak yaşama veda etti.

Ve bu gecenin sabahında, Miraç Kandili’nde Amerika, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye yönelik başlatılan bombardıman…

İşin ilginç tarafı aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok İslam ülkesinin operasyona desteği…

Amerika’nın Irak’ta 10 yıl süren işgal girişiminin yarattığı sonuçları gördükten sonra, Suriye’nin bombalanmasını desteklemek en hafif tabiriyle aymazlıktır.

Aynı dinin mensupları mezhepsel bölünmeler sayesinde birbirine düşman kardeş olmuş.

Hem de yüzyıllardır...

İslam ülkeleri artık “Kahrolsun İsrail, Amerika” diyerek bu ülkelerin sömürgeci politikalarının son bulmayacağını anlamalı.

Çünkü bu sorunlar beddua ile çözümlenemiyor…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Cihan Baylan - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Kocaeli'de Hangi Belediye Başkanlarını Değişmesini İstiyorsunuz?