Reklamı Kapat

Canlarımızı Teslim Ettiğimiz Canlar

Canlı doğar, yaşar, ölür. Bu organizmalar için geçerlidir. Bugün Alikahya Kadın Doğum Hastanesinin kantinine masayı kullanabilmek için geldim.

İçimden yazmak geçti.Çokta güzel bir bina, bu ihtiyaçtı İzmit için..

Kocaeli ve civar iller için...

Yukarıda doğum ünitesi,aşağıda palyatif bakımı,,

Bu sağlık terminolojimize katılan yeni bir kelime ve bakım ünitesi. Geçici bakım ünitesi, tedavi değil bakım bölümü...

İnsan burada ne kadar aciz olduğunu, ne kadar zavallı olduğunu iyice hissediyor. Her türlü imkanı sevdiğin için,gözüne bakmaya kıyamadığın, canını teslim ettiğin canlardan bekliyorsun. Orada çalışan ciddi bir performans vermek zorunda. Hitap ettiği, müdahale ettiği can...

Ondan performans bekliyorsun. Çok sık görüyorsun aynı çalışanı. Bu da bana onun çalışma saatlerinin çokluğunu hatırlattı. Bazı insanlar; bir yerlerde toplanıyor. Meslek erbabları mesela hemşireler;stok kontrollerinde,evrak takiplerinde, işletmenin gerektirdiği usül ve esas çalışmalarında kullanılmamalı...
Onlar ciddi bir eğitimle insanın canını teslim ettiği en ufak bir dalgınlığın affedilmediği, ötelemenin, ihmalin yaşanmayacağı bir çalışma hayatındalar.

Bununla alakalı olarak eğitim alsın,ama arkasına bir egemen gücü alsın.. sonra da canla değil kağıtla konuşsun.. olacak iş değil !

Ciddi bir insan gücünün yok edildiği görülüyor. Ahbap çavuş ilişkisi ile bir yerlere toplanarak bu iş gücüne yazık ediliyor. Şunu anlamlandırabilirim; kişinin hasta ile temasında fiziki ya da psikolojik bir sorun doğduysa konu anlaşılabilir, tezvir edilebilir.

Genç, dinamik sağlık personelinin hastaneler birliği içinde lojistik desteklerde kullanılmasında kendi adıma ciddi bir sıkıntı gördüm. Geçmişte de bununla alakalı tepkilerim vardı. Camianın içinde olunca hadiseyi daha çabuk ve bariz bir şekilde görüyorsun. Entellektüel boyutuyla da mesleki eğitim alan ve yetişmiş çalışanların konuları dışında mesai yaptırılmaları keyfi bir durum mu ? İhtiyaç mı? Adam kayırmak mı?

Bunu irdelemek lazım.

O zaman “ihtisasın muhtevası” değişmeli.. bu da sil baştan yapılanmayı, reorganizasyonu devreye sokar. Bunu yapacak kadar lükse sahip olmadığımız için mevcut şartların iyileştirilmesi gerekir. İYİ ÇALIŞMAK gerektiğini anlatmak ve vurgulamak lazım. Bu hem tarzı bir idare ile sağlığımızı yönetenlere ikazda bulunmak vatandaşlık borcumdur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nuray Savcı Güçlü - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Gokhan - Çok yerinde ve çok net tespitler, Keşke herkez bu kadar duyarlı olabilse ve herkez bu tasin altina elini koyabilse.Hastanelerde meslegi disinda turlu cesitli islerde gorev yapan hemsireler ve asil gorevi disinda bos isler yaptirilan hayat kurtarici saglik calisanlarimiza meslegi cercevesinde isler verilse cokdaha verimli olabilirler.

Yanıtla . 1Beğen 16 Nisan 20:58
01

Nihat Yazan - Bir akademisyenin çalışan personel için çok güzel BİR performans bilgi birikimi seni tebrik ederim Nuray Savcı ben onbeş aydan beri üç hastanede yattım gerçekten mesleğine aşık HEMŞEHRİLERİMİZE ve doktorlar gördüm. Sekiz saatin üzerindeki çalışma performansı sağlık personelini zamanla her halde mesleğinden soğutuyor. Bunun en büyük sebeplerinden BİRİDE kadro eksikliği ve nöbetleri fazlalığı yorgunluk aile ve çocuklar ile ilgilenmek hatta aile içi sorunlara varabilmek ciddiyete varabiyor.

Uzman hemşirelerin genç HEMŞEHRİLERİMİZE hasta günlük vizite dosyasına göre sürekli eğitimi doktorların sabah vizitlerine veya haftalık hastalar üzerindeki şikayet ve iyileşmeleri uzman doktorlar karşısında yetişmiş bir hemşire olmanın mutluluğunu veriyor. Hemşirelerin bayan ve erkekler olmak üzere çalışmaları hastalar açısından çok güzel. Hasta bakıcı ve temizlik görevlilerinden hemşire eğitimi gibi sık sık eğitimden geçirilmesi gerekir bir hasta olarak ben doğruları yazmak mecburiyetindeyim.,Temizlik hiç bir konuda iyi yapılmıyor özellikle kova içindeki su sıksın değiştirilimiyor duvar dilerim iyi hijyen paspası yapılmıyor ÇOP kovalarınınpoşetleri hergun değiştirilimiyor. Sabah akşam paspasları hasta odalarında şayet ayin yapılıyor. Dolap ve karyola cam camlı çerçeve tıbbi cihazların temizliği sık sık değiştirilimiyor buda hasta açısından malesef mikrop kapasın sebep oluyor hatta gelen misafirler ve refakatçi ın sağlığı ile oynanıyor. Birde yemeklerde refakatçi yeterince yemek VERİLMİYOR. Anlatılacak çok şey var tabi hasta için çevre düzenlenmesi park ve oturacak yerler kantin ve kafeterya lokanta büfe banka atm berber bayan KUAFFORU LOSTURA solonu olması hasta odalarında TV buzdolabı kılma kalorifer azıcıkta olsa oksijen için pencerelerin çok az yerinin açık olması çok iyi olur. Ben bütün sağlık çalışanlarına iki doktor babası olarak teşekkür ederim. Saygılarımla.

Yanıtla . 1Beğen 16 Nisan 20:53

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 321 41 78
Bilgi için tıklayın

Anket İzmit Belediye Başkanı Kim Olmalı?