Reklamı Kapat

Çenesuyu’na Zammın Bahanesi Olamaz!

Geçtiğimiz günlerde ilginç bir ihale yapıldı. Derince Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Çenesuyu aylık 250 bin lira kira ile ihaleye çıkmış, ihale 251 bin lira ile mevcut işletmeci tarafından kiralanmıştı. Madem böyle bir talep yoktu neden ihaleye çıkılmıştı. Neyse bu konu bir sonraki yazımızın konusu olsun.

2018’in hemen başında Çenesuyu’na %20 zam yapılmıştı. Henüz 6 ay geçmeden %25 zam kararı alındı. Çenesuyu’na yılbaşından buyana %50’ ye yakın zam yapıldı. İşletme dolar ile alınan plastik hammaddesini zamma gerekçe olarak gösterse de bu zammın savunulacak bir tarafı yok. Son günlerde yaşanan ekonomik sorunları gerekçe göstererek yapılan zammın zamanlamasının yanlış olduğunu düşünüyorum. İktidar kamuda yapılacak tasarruflarla ekonomideki sıkıntılardan vatandaşın en az hasarla atlatmasını hedeflerken, yapılan zammı fırsatçılık olarak değerlendiriyorum. Bu zam yapılmasa Çenesuyu iflas mı edecekti? Bir kamu kurumu olarak Çenesuyu’nun zamma en son ana kadar direnmesi ve fiyat farkını vatandaşa yansıtmaması gerekiyordu.

İzmitlilerin yurdun değişik yerlerinden gelerek İzmit’ e yerleşenler için kullandıkları ünlü bir söz vardır. ‘Eğer Çenesuyu içtiysen İzmit’ten kolay kolay ayrılamazsın’ diye. Artık bırakın il dışından gelenleri artık İzmitliler bile kolay kolay Çenesuyu içemeyecek gibi gözüküyor.

Dolar şovmenlerine bir öneri

Son günlerde ekonomide yaşanan çalkantı herkesin malumu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yastık altındaki altın ve dövizin bozdurulması yönündeki çağrısıyla bazı çapsızlar sanki çok vatansevermiş gibi şova başladılar.

Benim dolar bozdurmak için kameralar önünde şov yapanlarla ilgili bir önerim var.

Madem ülkenizi vatanınızı çok seviyorsunuz döviz bürolarına gitme kardeşim, bulunduğun şehirdeki merkez bankasına git zamanında aldığının doların 10-20 kuruş üstünde sat, kalan kârı Merkez Bankası’na bırak. 3.50 - 4 liradan aldığı doları 6 küsur liradan bozdurup en az %50 kâr yapacaksın sonra vatanıma feda olsun. Geçeceksin bu kurnazlığı, geç kardeşim geç… 

Şu önemli notu da eklemek gerekiyor.

Reuters’in haberine göre Yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Ağustos’ta yaptığı Türk Lirası’na dönüş çağrısı sonrası 10 Ağustos’a kadar süren bir haftada 1.3 milyar dolar artışla 159.9 milyar dolar olmuş. Dolar yatırımının büyük bir bölümünü kurumsal firmalar yapmış.

Yani büyük para babaları dolar pozisyonunu koruyor…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cihan Baylan - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 321 41 78
Reklam bilgi

Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?