Reklamı Kapat

Kınık Köyü Kırsalda Tasarım Etkinliğinin Ardından...

Merhaba...

Bugün sizleri 11-12 Ağustos 2018 tarihlerinde Bilecik Valiliği, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Pazaryeri Kaymakamlığı, Kınık Köyü Çömlekçiler Odası işbirliğinde gerçekleşen Kınık Köyü “Kırsalda Tasarım Etkinliği” ’ne götüreceğim.

Gerçi öncelikle şunu belirtmek isterim ki Kocaeli’den büyük bir grup etkinlik süresince Kınık Köyü’nde idi. Kocaeli kültür-sanata, unutulmaya yüz tutmuş değerlere, Kocaeli’den çıkmış veya yolu geçmiş bürokratlara, devlet erkanına, akademisyenlere sahip çıktığını bir kez de bu etkinlik süresince gösterdi.

Uzun lafın kısası burada sizlerle paylaşacaklarım bazıları için ikinci baskı olacaktır. Fakat o kadar güzel ve anlamlı bir etkinlikti ki tekrara duymaktan sıkılacağınızı hiç zannetmiyorum.

Bilecik Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Doç.Dr.Tahir Büyükakın Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği döneminde de hem karakteri, hem akademisyen kişiliği, hem de Kocaeli’ye kattıkları ile adından oldukça söz ettirmiştir.

Kınık Köyü’nde muhteşem bir çömlekçilik festivalinin gerçekleşmesinde profesyonel bir ekibin biraraya gelmesi var.

Bir kaymakam düşünün etkinlik boyunca hem katılımcılar hem de misafirler ile birebir ilgileniyor, tüm ihtiyaçları anında gideriyor. Evet...Pazaryeri Kaymakamı sayın Bayram Sağır’ın Bilecik Valiliği, BEBKA yetkilileri ve Kınık Köyü Çömlekçiler Odası ile son derece güzel diyaloglar ile hala birçok yerde konuşulan güzel bir etkinlik ortaya çıkarılmasında rolü büyüktür.

Gerçekleştirilen Kınık Köyü “Kırsalda Tasarım Etkinliği” kapsamında 5 akademisyen 5 Kınık Köyü çömlekçi ustası köydeki 5 atölyede etkinlik öncesi Kınık çamuru ve geleneksel akıtma tekniğini kullanarak hediyelik eşya sektörüne yönelik yeni tasarımlar içeren ürünler oluşturmuştu. Etkinlikte yer alan ülkemizin çeşitli üniversitelerinden ve serbest çalışan seramik sanatçıları: Prof.Ayşegül Türedi Özen, Doç. Cüneyt Er, Öğr.Gör. Hasan Şahbaz, Öğr.Gör.Veysel Özel, Metin Ertürk ve Öğr.Gör. Ergün Arda idi.

39134958-2195348174080756-5793411996082765824-o.jpg?

Ben de 2004 yılından beri gittiğim Japonya, İspanya, Macaristan, Türkiye, İtalya, Çin, Fransa gibi çeşitli ülke ve kentlerdeki seramik ile ilgili uygulamaları, köyleri, müzeleri, örnek seramik ürünleri içeren daha önce Kocaeli Üniversitesi, Seka Kağıt Müzesi ve Dumlupınar Üniversitesi’nde de açılan “DÜNYADA SERAMİK” fotoğraf sergim ile bu etkinlikte yer aldım. Tamamen belge niteliği taşıyan, önemli merkez ve uygulamaların seramikle ilgilenen kişilere, öğrencilere, sanatseverlere, tanıtılması, tasarım açısından vizyon kazandırılması amacıyla hazırladığım bu sergi Kınık Köyü’nde de yoğun ilgi gördü. Buradan bir kez daha Bilecik Valisi Doç.Dr. Tahir Büyükakın, başta olmak üzere Ak Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Pazaryeri Kaymakamı Bayram Sağır, Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş’ın kıymetli eşi Funda Altıntaş hanımefendi, Kınık Köyü Çömlekçiler Odası Başkanı İsmail Tekin, BEBKA Yetkililerinden Fatih Aydın ve Seyfettin Kaçar, Kocaeli’nin önde gelen iş kadınlarından Muazzez Erdoğan, Kocaeli Yaşama Dokunanlar Platformu Temsilcisi Nevin Gülçebi, sevgili öğrencilerim, ailem, Kınık Köyü ustaları ve halkı, seramik sanatçıları olmak üzere sergime katılan ilgi gösteren herkese yürekten teşekkürler...

Kınık Köyü’nde gerçekleştirilen bu etkinlikte köy halkı ve ustalar ile de bol bol sohbet etme imkanı buldum. Hepsinin unutulmaya yüz tutmuş çömlekçilik sanatı için tekrar umutları yeşermiş. Köyün ustaları değişik tasarımlar ile Kınık çamurunu şekillendirecek, köyün bayanları akıtma dekorları konusunda kendini geliştirecek, akademisyen, sanatçı, usta, köy halkı işbirliğiyle devlet erkanının da yol açması, önderlik etmesi ile Kınık Köyü ve çömlekleri, seramikleri adından çok söz ettirecek...

Başka gelir kaynağı kazanmak amacıyla köyden giden ya da çömlekçilik, seramik işine bulaşmayan gençlerin de köye geri gelmesi en azından ikinci bir iş olarak bu geleneği yaşatması bekleniyor.

Etkinlik süresince Ahmet Taşhomcu, Efsane Mehmet Yıldırım gibi ülkemizin önde gelen çark ustaları da Kınık Köyü Kırsalda Tasarım Etkinliği’nde kurulan çark atölyelerinde tecrübelerini köy halkı ve ustalar ile paylaştı. Tasarım konusunda destek oldular.

39098012-2195348180747422-213455300471029760-o.jpg?

Etkinlik boyunca seramik müzik aletleri ile gerçekleştirilen ritm atölyesinde ziyaretçiler hünerlerini sergiledi. Köydeki atölye sahiplerinin açtıkları satış standları ile yüzleri güldü.

Akşamları köyde yanan Raku Fırını, çıkan muhteşem ürünler ve fırın etrafında oturup edilen sohbetler de etkinliğin unutulmazlarındandı.

Seramik sanatının duayen sanatçılarından Prof.Güngör Güner de Çömlek Üretim Teknikleri konusunda bir seminer ile Kırsalda tasarım Etkinliği’ne destek verdi.

Kınık Köyü’ne Ogliv Bölgesel Kalkınma Platformu ve BEBKA destekleri ile kurulacak olan Kınık Köyü Araştırma Merkezi’de merakla beklenenlerden...Tasarım ve teknolojik açıdan Kınık çamurunun ve ürünlerinin birçok sorununu çözecek bu merkez köyün adının ve ürünlerinin daha çok konuşulacağına büyük bir işaret....

Ayrıca Kınık Köyü’ne bir de müze kurulması planlanıyor...

Emeği geçen herkese tüm seramik tutkunları, sanatseverler ve seramik alanındaki bilim insanları adına teşekkür ederim.

Herkesin mübarek Kurban Bayramını tebrik eder, sağlıklı, mutlu nice güzel bayramlar dilerim.

Önümüzdeki hafta başka bir yerde buluşmak dileğiyle....

Sevgi ve sağlık ile kalın...

38904802-2195348317414075-9105058040175919104-o-(1).jpg?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nermin Demirkol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?