Reklamı Kapat

Dördüncü Dönem Yok!

Kocaeli’nde sanırım Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tekrardan aday gösterilmeyecek diye yazan tek kişiyim. Nitekim yazım sonrası “Karaosmanoğlu en güçlü aday” diye patır patır köşe yazıları düştü.  

Ah Ömer Polat ah senin vizyonun bu kadar.

Ankara’nın fotoğrafa sadece yerel basın üzerinden bakacağını düşünerek büyük yanılgı içerisindesin.

Ankara çoktan kararını vermiş.

24 Haziran öncesi Nisan ayında Karaosmanoğlu’nun istifası talep edilecek ve vekil olması istenecek dediğimde birileri gülüyordu. Nisan ayı geldi istifası istendi. Yazılarımın birileri tarafından şahsileştirmesi boşa.  Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı siyasi olarak iyi okuyorum diyelim. Bir de Ankara’da işleyiş çok başka…

İşin şakası yok.

Ankara kaynaklı aldığım bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde yaşanılan oy kaybını adaylarda değişimin tam anlamı ile yapılmamasından kaynaklandığını düşünüyor. Kendisinin yanıltıldığını düşünüyor. Ve bu sefer sağlam değişim geliyor.

İşte bu değişimin sinyallerini Kocaeli’nde görmemek mümkün değil.

Kocaeli siyasi olarak abisiz kaldı.

Şuan bu kentin patronu yok.

Kim Büyükşehir Belediye Başkan adayı olursa yeni patron o.

Bu zamana kadar Kocaeli’nde Karaosmanoğlu değişir mi diye hiçbir seçimde konuşmadık çünkü devam edeceği kesin gibiydi. Şuan ise değişim çanları Ankara’dan çalıyor, kimin Büyükşehir Belediye Başkanı olacağını tartışıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye siyasetinde zekasıyla bir gerçeği daha gösterdi. Önceden bölgenin ve ilin bakanları, Büyükşehir Başkanları olur. Bu isimler illerde siyasal olarak ağalaşır. Adam keser, adam yerleştirir ve belirli bir zaman sonra heyecanı bitirirdi. Kocaeli işte tam da bu noktada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarz siyasi profillerin abartıldığı kadar karşılığının olmadığını kamuoyuna her defasında gösterdi. Büyükşehirlerin istifası, önemli bakanların milletvekili olarak gösterilmesi…

Peki ne görüyor Cumhurbaşkanı?

Bana göre 89 seçimlerini.

Sayın Erdoğan, 16 yıldır devletin başında, son derece tecrübeli bir devlet adamı ve başarılı bir siyasetçi. 89 yerel seçimlerinde ANAP’ın uğradığı hüsrana uğramak istemiyor. 

ANAP’ın 2. Dönemini biraz hatırlayalım. Güç zirvede, tek başına iktidar ama enflasyon yürümüş gitmiş. Dönemin lider ismi Özal, çıkıp diyor ki; ‘Benden olan belediyeyi seçmezseniz sıkıntı olur” para merkezi hükümette. Diğer taraftan o sırada muhalefet olan Erdal İnönü ise SHP Genel Başkanı olarak “İktidar sizi bir limon gibi sıkıyor” diyerek iyi bir çıkış yapıyor. Reklam afişinde de limon var. Bu kampanya 89 yerel seçimlerinde meyvesini veriyor.

Ve İstanbul kaybediliyor.

ANAP mevcut Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’a karşı SHP adayı Nurettin Sözen kazanıyor.

89’da İzmit’te Necati Gençoğlu kaybediyor. Sürpriz bir şekilde Sefa Sirmen belediye başkanı seçiliyor. Rahmetli Gençoğlu o zamanlar Başbakan Özal’ın prensi.

İşte bu tarihlerde Yuvacık’ta İbrahim Karaosmaonoğlu da siyasete giriyor. Refah Partisi’nden Yuvacık Belediye Başkanı seçiliyor. Ondan sonra da Anavatan Partisi ayar tutturamıyor. Ankara’da Murat Karayalçın seçiliyor.

İşte tüm bunları Cumhurbaşkanı Erdoğan çok iyi biliyor.

Ekonomik krizin etkisini vatandaşa yeni yeni göstermeye başladığı bu dönemde Ak Parti çok riskli bir yerel seçime girecek.

Mevcut kadroların miladı doldu.

Ak Parti toplumdan beklenen değişime icabet etmezse sonun başlangıcı olur.

Hele bir de ekonomik kriz varken…

Ben 89’da ki tablodan farklı gördüğüm tek şey Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi zekası.

O yüzden sürekli yazıyorum İbrahim Karaosmanoğlu’nun tekrar aday gösterilmesine tek bir gerekçe yok. Ben yazdıkça Büyükşehir’in bıkkın bürokratları, makam giderse kaymak gider, musluklar kapanır diyenler saldırganlaşıyor.

Elinizden geleni yapın, eğilirsem namerdim.

Ankara kaynaklarım beni hiç yanıltmadı.

Ve size bombayı patlatıyorum.

İçerisinde kent adına üzüldüğüm var.

Daha bu kentte hizmet yapacağına inandığım isimler var.

Onlar farklı yerlerde değerlendirilir diye umut ediyorum.

Ancak bugün aldığım net bir bilgi var.

Üç dönem kuralı yerel seçimde Ak Parti’nin kırmız çizgisi olacak.

Üç dönemi dolduran farklı yerlerde değerlendirilebilir ancak tekrardan bulundukları ilçelerde aday gösterilmeyecek.

Ve benim tek bir mesajım var.

Umarım aday olarak gösterilecek olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı isim koltuklardan kalkamayanların hatalarının üzerini örtmeye kalkmaz. Bu vebale ortak olmaktır. Bu yetimin hakkını saman altı etmektir. Umarım böyle bir hata yapmaz.

Kendisine yapılan kurgu operasyonlarını şuanda makamda oturanlardan kaynaklandığını unutmaz…

Unutursa ilahi adalet hesap sorar!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Akçaalan - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Taşçı Emre - ağzına sağlık kim gelirse gelsin hakkaniyetli biri gelerek adaletli davranmalı. adamcılık yapmadan herkese eşit mesafede babacan bir şekilde yaklaşmalı. Biz çok şey istemiyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 12 Ekim 08:40
01

Yavuz Demi̇r - Ahmet bey yazınız çok güzel, zaman zaman yazılarınızı ve tespitlerinizi okuyorum.Bende sizin yazdıklarınıza katılıyorum. Bu dönem bende Ak Partiden aday adayı oldum.Kaybedilen seçim, başarı gibi gösterilmeye çalışılmış ve 100 bin oy ve iki vekil kaybı her şeyi açıkça gösteriyor. Tabii ki diğer basın yazarları da sizin düşüncelerinize katılmalı diye düşünüyorum. Eğer; yazınızı okuyor iseler.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ekim 18:34

Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?