Bugün Kocaeli Haberleri

Reklamı Kapat

Kocaeli’nde İstanbul trafiğini arar olduk!

Sanayinin kalbi olarak tanımlanan Kocaeli’de trafik yükü her geçen gün artıyor.

Sanayi ve ticari yoğunluk dolayısıyla sürekli göç alan Kocaeli, trafik yoğunluğu bakımından İstanbul’a dönüşmek üzere.

Uluslararası karayollarında yaşanan yoğunluğu azaltmak öncelikle Ulaştırma Bakanlığı’nın görevi. Ancak mahalle aralarında yaşanan trafik sorunlarına çözüm bulmak ise öncelikle yerel yönetimlerin sorumluluğunda.

1999 Ağustos’unda yaşadığımız Marmara Depremi’nin ardından bir takım yasal düzenlemeler yapıldı. Yeni inşa edilecek konutların en fazla 3,5 kat yüksekliğinde olacağı, kullanılacak betonun kalitesi gibi belirli standartlar getirildi. Yine aynı bakanlık yapılacak yeni konutlara otopark yapma zorunluluğu da getirdi.

Ancak daha fazla kâr elde etmeyi amaçlayan müteahhit otopark maliyetinden kurtulmak için inşaatı yaptığı belediyeye belli bir miktar ödeyerek bu zorunluluktan kurtuldu. Belediye yönetimleri de topladığı paraları gerçekleştirilecek otopark projelerinde kullanacaktı. Ama Türkiye’de bu işler böyle yürümüyor.

Yerel yönetimler trafikle ilgili yaptıkları hatalarla artık geri dönülemez bir yoğunlukla vatandaşlarını karşı karşıya bıraktı. Artık İzmit’te, Gebze’de, Derince’de, Gölcük’ te iki aracın yan yana geçemediği onlarca sokak var. 

Hükümet ise 2018 yılının 15 Eylül’ünden geçerli olmak üzere her daireye otopark yapma zorunluluğunu yasalaştırdı.

Tabi tam da burada insanın aklına “Geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye” sözü geliyor.

Yazık oluyor kentimize, ülkemize…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cihan Baylan - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 321 41 78
Reklam bilgi

Anket 31 Mart Seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir'de Oyunuzu Hangi Parti'ye Kullanacaksınız?