Reklamı Kapat

Akıllı Olun Demeye Mi Geliyor?

Ak Parti Kocaeli teşkilatlarında müthiş bir heyecan var.

Aday listesi merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 ilçe belediye başkanını açıklamak için Kocaeli'ye geliyor.

İşte bu gelişmeye çok şaşırdım.

Çünkü bu bilgi Ak Parti SKM’den kamuoyu ile paylaşılmadan öncesinde, bu zamana kadar hangi bilgiyi bana verdiyse doğru çıkan kaynağım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kocaeli’ye gelmeyeceğini söyledi. Kocaeli’nde ilçe başkan adaylarını Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın açıklayacağını hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Ocak günü Sakarya’da olacağını ifade etti. Henüz kimse bilmezken Sakarya haberini patlattık.

Ani bir karar alındı ve o program değiştirildi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli’ne geleceği söylendi. İnceledim Trabzon’da aynı Kocaeli gibi başka bir isim açıklayacakken bir anda Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisinin gelme kararı alıyor.

Bu ne demek? Doğal gelişen bir durum mu?

Ne var bunda kardeşim diyebilirsiniz.

Ama gazetecilik dürtülerim, bu öyle basit bir durum değil gibi geliyor.

Çünkü Kocaeli’nde aday liste savaşı var.

Belli isimler, belli ekipler kendi listelerinin açıklanmasını bekliyor. Hatta adaylardan eminler. Açıklanacak liste ile şehrin yeni patronu belli olacak. Birilerinin siyasi hayatı gerçekten bitti mi yoksa güçlerini koruyor mu ortaya çıkacak.

Nitekim listede olmayanlar kırılacak, mevcut başkan aday ile sahada çalışmayacak, aday adayları arasında farklı partiden aday olacakların var olduğunu biliyorum. İşte bu yazdıklarımdan dolayı teşkilatçılıktan gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bence Kocaeli’ye akıllı olun demeye geliyor.

Bu benim öngörüm. Eğer ekiplerin emin olduğu listeler olduğu gibi açıklanırsa öngörüm konusunda yanılmış olurum, yok sürprizlerle dolu bir liste olursa haklı çıkmışımdır. Çünkü herkes Genel Merkezden çıkan listeye hakim ondan sonrasında ise ne oldu kimse bilmiyor? En ufak bir bilgi sızmıyor.

Adaylarda kriter ne olacak, net cevap yok.

Bana göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aday kriteri sadakat olacak.

Evet yanlış duymadınız.

Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası olabilecek bir siyasi reaksiyonda yol ayrımına gidecek isimleri listelerden eleyecek bunları nasıl yapacak?

Bir örnekle anlatayım.

Siyasi bir partide il kongresine yakın yılların siyasetçisi, kendisine muhalif olanlara dermiş ki bir delege listesi çalışması yapın. Nitekim muhalifler hemen delege listesi çalışması yapar kendileri ifşa olmasın diye birkaç tane de makam sahibine yakın ismi yazarmış. Bu duruma makam sahibinin ekibi kızarmış, nasıl olurda muhalif yapıyı görmez diye tepki koyarlarmış. Neyse muhalefet ekip delege listesini hazırladıktan sonra makam sahibine teslim edermiş. Bunu yapmada amaç olabilecek ilk krizde yeni hareketin isimlerini yani muhalif ekibi ifşa etmektir. Ancak bu muhalif yapı ekip belli olmasın diye listeye birkaç tane makam sahibine yakın listeye eklermiş. Makam sahibi akıllı listede ki kendine yakın isimlere görev verirmiş. Tabi seçtikleri isimler kendisine yakın olmasına rağmen liste içerisinde olduğu için muhalif grup tepkide koyamazmış. Bu siyasette iyi bir hamledir. Bu örnekle işin özeti anlattım sanırım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu tarz kurgulara gireceğini düşünmüyorum. Aslında ne düşünüyor en ufak bir fikrim yok. Liste açıklandıktan sonra ona göre yorumlama yapacağım. Ak Parti Kocaeli kanadı, 31 Mart yerel seçimleri aday listesinde MHP’ye asla ilçe verilmeyeceğini bekliyor. Bakalım Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti Kocaeli gibi mi düşünüyor? Kocaeli kendi liderini anlıyor mu? Bütün bu soru işaretlerinin cevabı aday listesinde olacak.

Ve ben listelerde 2009, 2014 gibi en az üç isim sürpriz bekliyorum.

Söylendiği kadar bütün belediye başkanlarının değişeceğini düşünmüyorum.

Basına düşmemiş, akıllara gelmeyen adaylar olmasını bekliyorum.

En önemlisi bence Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli’ne boşa gelmiyor.

Aday listeleri kadar vereceği uyarı mesajları çok önemli.

Siyasi bir dille bence fırsat bekleyenlere, akıllı olun demeye geliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Akçaalan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?