Reklamı Kapat

Gölcük’te Yeni Dönemden Beklentiler!

Hala eleştiri ve önerileriyle güncelliğini koruyan, tam beş yıl önceki bir yazım.

Hazır seçimler tamamlanmışken ve yeni belediye başkanı seçilmiş, kadrolarda değişiklik ve hizmetlerde adalet, vizyon beklenirken, aynı yazıyı tekrar kamuoyu ile paylaşmak, şimdiki yetki ve sorumluluk alanlara da (ve kendime de daha yakın gördüğüm dostlarımızın olması cüretiyle tabi) hatırlatmak..!

Elimizden geldiğince, aklımız erdiğince, bana bu sütunlardan da sizlere ulaşma fırsatı verildikçe, düşüncelerimi, fikir ve önerilerimi paylaşmaya da devam inşallah…

 ***

Gölcük ve “Yeni Gölcük”

Sevgili dostlar,

Hatırlatmakta yarar var. Yeni Gölcük ilçemizin sınırları Ulaşlı’dan Yazlık’a kadar İzmit Körfezimizin güney sahil şeridi boyunca geniş bir alanda bulunuyor.

Kocaeli’nin en uzun sahil şeridi, hizmet sunumlarına engel çıkarmayacak güzellikler ve bonkörlükle önümüzde duruyor.

Ancak ne kadarından faydalanabiliyoruz tartışılır!

Samanlı dağları eteklerinde bulunmamız, zengin tarım alanlarımızın ve doğal güzelliklerimizin olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Avrupa Kıtasını Trakya bölgemizde yer alan illerimiz ve İstanbul’u Ege kıyılarına bağlayan karayolu güzergahındayız ve oldukça uzun bir karayolu bağlantımız bulunmaktadır.

Sanayi ilçesi sıfatımızı, Askeri Tersanemiz, Ford Fabrikamız ve Yan Sanayi Firmalarımız ile alabileceğimiz de bir gerçek.

Milli değerlerimizden ve gücümüzden olan Donanma Komutanlığı’nın adını verdiği “Donanma Kenti” sıfatımızı da saymalıyız.

İlçemizde konuşlu bulunan askeri birliklerin, buralarda görev alan askeri personel ve ailelerinin, emeklilerinin nüfusumuzdaki oranının büyüklüğü göz ardı edilebilecek gibi değil.

Ama maalesef sessiz hemşerilerimiz olan askeri kesimin varlığını, değerini ve değerlerini göremiyoruz çoğunlukla..!

Tabi o kesimlerde kendi değerlerini..!

Yeni Gölcük ilçemiz aynı zamanda bir emekli ilçesi değil mi sizce de?

Ulaşlı, Halıdere ve Değirmendere’nin bu sayfiye beldesi özellikleri, buralarda yaşayan nüfusumuzun sosyal ihtiyaçları, talepleri, beklentileri acaba yeterince yer bulabiliyor mu?

Kocaeli’ndeki her ilçemizin kendine özgü özellikleri ve güzellikleri var.

Örneğin, Gebze sanayinin yoğunluğunu, İzmit ticari yaşamın kargaşasını, Başiskele genişleyen yüzölçümü ve yetki alanlarıyla hem sanayi hem de yaşam kenti olma mücadelesini veriyor..

Eski Gölcük, Donanma caddesi ile Hastane yolu arasında sıkışıp kalmış bir hizmet anlayışı arasında bulunmuyor muydu?

Peki şimdi öylemi ya?

Beldelerin kapanıp, genişleyen bir coğrafi büyüklükle açıklamak, aynı anlayışlarla, bakış açılarıyla ve değerlerle “Yeni Gölcük” için hizmet edebilmek mümkün mü?

Yeni Gölcük’te artık insanlar farklılaştı, sayısal olarak zenginleşti, kültürleriyle, alışkanlıklarıyla, beklentileriyle, hobileriyle, dünya beklentileriyle çok daha geniş bir insanlar topluluğu haline büründü..

Eğer, yöneticiler de bu büyümeyi görerek, kabullenerek kendilerini revize edebiliyorlarsa sorun yok..!

Yeni Gölcük insanları, samimiyetle çok daha hızlı bir aidiyete bürünebilir.

Ancak bu genişlik aranan ve beklenen özveride olmazsa, bu toplumu, mutsuz, memnuniyetsiz, samimiyetsiz, ümitsiz yaşam içine hapsetmiş olursunuz…

Hayatta ölçülmesi zor alanlar vardır.

Mutluluk ve mutsuzluk gibi.

Ağırlığı, uzunluğu ölçülemez.

Vebal de öyle. Kimin vebali kimde bilinmez…! 

 ***

Umarım ki bir beş yıl sonra da aynı düşünceler geçerli olmaz!

Yeni seçilerek yetki ve sorumluluğu üstlenen, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve ekibini kutluyor, farklı seslere de kulak vermesini, kendisini aday yaparak seçilmesinin yolunu açan parti büyüklerinin, siyaseten gördüklerini görmesini diliyorum.

Sadece görmesi de yetmez…!

Önüne küçültülerek koyulan bazı vaatlerini yeniden gözden geçirmesini, en azından bir önceki dönemde yer verildiği şekilde bir çalışma yapmasını bekliyorum…

Merkezi hükümetin görev ve sorumluluğu olması gereken projelerin(!), ilçemiz için yeterli olduğu kanaatinde umarım ki olmazlar!

Sıra dışı hizmetler bekliyorum!

İkinci dönem hesabı yapmadan radikal adımlar atmasını diliyorum!

Sanat ve kültür kayıplarıyla dolu yılların bir an önce telafisini yapacağını umuyorum!

Çünkü bu memleket hepimizin

Şimdiden başarılar diliyorum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?