Reklamı Kapat

‘Babamı İl Başkanı Yapın!’

Siz bakmayın…

Ülkeye 13 verip şehrimize 1 aldığımıza,

Konya, Gaziantep, Bursa yeniden inşa edilirken deprem bölgesi olmamıza rağmen aynı yerde saydığımıza,

Bir takımımızın Süper Lig’de olmamasına,

Sanayi, tarım, turizm arasında bir türlü adımızın konulamamasına,

Bunlar hep bu güzel şehrin yıllarını kaybettiren talihsiz yöneticiler yüzünden olmuştur.

Her gelen birkaç yılını çalmıştır bu şehrin.

Ve öyle kök salmışlardır ki…

Oğulları, torunları hep sahnede olmak isterler.

Bütün bunlara rağmen bu şehir ülkenin en önemli dinamiğidir.

Türkiye’nin en büyük 500 firmasından 100’ü buradadır.

Ülkenin yer altı dünyası dediğimiz ağır abilerinin yolu buradan geçmiştir.

Hacısının, hocasının uğrak yeridir.

Cübbeli Ahmet Hoca, Mehmet Ali Paşa camisinde az uğramamıştır.

FETÖ’nün en güçlü olduğu ilin Kocaeli olduğu iddia edilir.

Ergenekon dosyasında yer alan Veli Küçük buradan çıkmıştır.

TSK’ya kurulan kumpaslarda İlker Başbuğ’un açıklamasıyla, Cengiz Topel'deki postaneden tam 30 tane ihbar mektubu atıldığı ortaya çıkmıştır.

Bütün bu olayların merkezi Kocaeli olur da siyaset sahnesinde olmama durumumuz olur mu?

Bu kent Nihat Erim’den Turan Güneş’e günümüze kadar birçok önemli siyasetçi çıkarmıştır.

Kocaeli’ye siyasetçilerin başarısından dolayı değil kendi ağırlığından hep bakanlar verilmiştir.

İşte bütün bu sürecin sonunda Kocaeli partililerin ilk kurulduğu yer olmuştur. CHP’nin kalesi derken gerçekten CHP’yi sırtlamıştır. Sefa Sirmen belki İstanbul’u kazansaydı ardından, Genel Başkanlık gibi yeni bir öykü başlayacaktı. Milli Görüş bu kentin kalesi olarak çevrilmiş ve Refah Partisi ile yeni bir dönemin başlamasına rol oynamıştır.

Peki Ak Parti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gebze ve Başiskele bölgelerinde Ak Parti’nin ilk tohumlarını atmış, partinin kuruluş hamuru bu kentte yoğrulmuştur.

Hep vermiştir Kocaeli ama bir türlü doyuramamıştır.

Kocaeli’nde yıllarca Ak Parti ile güçlenenler bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a siyasi bir dille “Biz yoksak, sen bu kenti yönetemezsin” demektedirler.

Atadıklarına da bu kenti yönettirmeyiz mesajı vermektedirler.

Bakalım Cumhurbaşkanı ne kadar dik durabilecek?

İşte bütün bu yukarıda yazdığım Kocaeli’nin ekonomik, siyasi, adli ve emniyet nezdinde olan gücünü kaybetmek istemeyenler Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığı için canla başla mücadele ediyorlar.

Nitekim Kocaeli’nde Mehmet Ellibeş’in il başkanlığı kendilerine set olacağını düşündükleri için ne yapıp ettiler ve süreci tıkadılar.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın eninde sonunda bunlarla karşı karşıya gelecekti. Bana göre geç Büyükakın’a göre erken bir şekilde karşı karşıya geldiler.

Bence Büyükakın bu çarpışmayı daha fazla geciktirmemeli. İl Başkanlığı sürecinde kendisi için “Büyükakın şehrin patronu olmak istiyor. Tek başına kenti yönetmek istiyor. Mutlaka oto kontrol kurmamız lazım. Oda il başkanlığı ile olur” diye Ankara’da çalışanlara karşılık masaya elini vurmalıdır.

Eğer il başkanı, Büyükakın ile uyumlu çalışacak biri olmazsa “Sarı öküzü” vermiş demektir. Yıllarca keşke sarı öküzü vermeseydim demek yerine il başkanlığı için geç olmadan ağırlığını koymalıdır.

Çünkü Büyükakın’ın şehri yönetmesini istemeyenler açıkça yazıyorum yönetemesin diye bakanlar, il başkanlığını son viraj ve son fırsat olarak görüyor.

Nitekim bu yapılardan biri olan Karaosmanoğlu ailesinden İsmail Karaosmanoğlu’nun Ankara çalışması ile mücadelesini veriyor. Büyükakın’ın “Son 2 yılda bin 500 işçi alınmış” açıklaması Karaosmanoğlu ailesinin beklediği kötü fotoğrafın ilk uyarısı olmuştur.

Bunları gören Karaosmanoğlu ailesi Ankara’da İsmail Karaosmanoğlu’nun eliyle “Abi arıyorsanız babamı il başkanı yapın. Mehmet Ellibeş’ten üç yaş büyük” diyerek seslendirmektedir.

Ankara’ya rapor yazan Ak Parti’nin önemli isimlerinden Sibel Gönül, şehir de kendilerine göre dengeye dikkat çekmektedir. Kocaeli için Tahir Büyükakın’a karşı doğru il başkanının denge olacağını savunmaktadır. Yani il başkanlığı için açık kapı bırakmaktadır.  

Bütün bunlar gösteriyor ki;

Kocaeli’yi Tahir Büyükakın’a bırakmak istemeyenler,

Tek bir çizgide hızlıca birleşmiştir.

İbrahim Karaosmanoğlu’nun üç yaş büyük olmasına sığınanlar il başkanı olarak Karaosmanoğlu’nu getirmeyi oda olmazsa Halit Çokan’ı il başkanı yaptırıp Büyükakın’ı durdurmayı hedeflemektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kocaeli’nde çeteyi temizleyeceğim” söyleminde samimiyse asla geri adım atmamalıdır.

Bu yazdıklarıma sadece Ak Parti’nin içerisinde bir kısır çekişme olarak bakmamalısınız.

Alınacak karar Kocaeli’nin ya kazanılan yılları ya da kaybedilen geleceği olacaktır….

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Akçaalan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?