Reklamı Kapat

Çalışan Motivasyonuna Farklı Bakış!

Müşteriden gelecek geri bildirimin olumlu veyahut olumsuz olmasındaki en büyük etkenlerden biri şüphesiz çalışan davranışları; çalışanın motivasyonu da davranışlarının şekillenmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla çalışan motivasyonu doğrudan müşteri memnuniyetini etkilemektedir. Unutulmamalıdır ki “Memnun olmayan personel, müşteriyi memnun edemez”. Çalışan motivasyonu üzerine yapılan çalışmalarda, iş yerinde 23 adet motivatör belirlenmiştir:

* Özerklik

* Arkadaşlık

* Sorun Çözme

* Zorlu Hedef

* Eğlence

* Amaç

* Yaratıcılık

* Etkililik

* Takdir

* Başkalarını Geliştirme

* Eğitim

* Hizmet

* Empati

* Para

* Sosyal Sorumluluk

* Kusursuzlaşma

* Sahiplenme

* Takım Çalışması

* Heyecan

* Baskı

* Çeşitlilik

* Aile

* Prestij

Wharton Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, “katkılarından dolayı kendilerine teşekkür edilen ve değerli hissettirilen çalışanlar” diğer çalışanlara göre yüzde 50 daha üretken olmakta. Yine başka bir araştırma çalışanların yüzde 66’sının değerli hissetmediği bir şirkette kalmayarak istifa edeceği sonucunu göstermektedir. Çalışanı motive etmek üzerine uzun uzun yazmak mümkündür ancak ben olaya farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Çalışan işe ilk girdiğinde motivasyonu azami düzeydedir. Hatta kendisine deneme süreci falan dediyseniz kendini göstermek için elinden geleni yapar. Peki ne olurda sonradan o çalışan hakkında “eskisi gibi değil” yorumu yaparız. İşte bu noktada “En büyük temizlik kirletmemektir” sözünü hatırlatmak istiyorum. Motivasyonu düşen çalışanı sonradan motive etmeye çalışmak yerine işletmedeki demoralize edici unsurları ortadan kaldırmaya odaklanmalıyız diye düşünmekteyim.

Saygılarımla

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim HELLAÇ - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Gökhan Salihoğlu - Tespitler çok doğru.kalemine sağlık

Yanıtla . 3Beğen 18 Mayıs 16:12
04

Emre Tilki - Bilgi ve tecrübe birikimi olarak gayet başarılı bir yazı örnek alınmalı .

Yanıtla . 2Beğen 17 Mayıs 17:26
03

Tuğrul Gök - Kalemine sağlık

Yanıtla . 2Beğen 17 Mayıs 17:12
02

Cahit Çakmak - Tebrikler gerçekten de öğretici bir yazı olmuş.

Yanıtla . 5Beğen 17 Mayıs 15:37

Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?