Reklamı Kapat

Tecrübe Çok Mu Önemli ?

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre, 15 yaş ve üstü işsizlik oranı %11 seviyelerinde yer alıyor. Bu rakam genç nüfus açısından, işsizliğin derinleştiğinin bir göstergesi olarak görülmektedir. Ülkemizde bu dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, işsizlik oranlarındaki artışın ana nedenidir. Öyle bir dönem içerisindeyiz ki, genç işsizliğin bu denli derinleşmesine karşın, işveren üretim yapabilmek ve sermayesini geliştirmek adına işçiye ihtiyaç duymaktadır. Bu paradoks bize şu soruyu sormayı zorunlu kılıyor. İşçinin işverene, işverenin de işçiye muhtaç olduğu günümüzde; “İşsizlik oranı neden bu kadar yüksek ?” Sahi neden yüksek? Biraz araştırma neticesinde, iş ilanlarına bir göz attığımızda bu sorunun cevabını açıkça bulabilmekteyiz. “TECRÜBELİ ELEMAN ARANIYOR”.

İş İlanlarında karşımıza çıkan tecrübe, işveren tarafı açışından neden bu denli önemli? İşverenlerin tecrübeli personel arayışının ana nedenlerinden biri işçinin eğitim maliyetidir. Hangi sektör olursa olsun, işçinin ilk işe girdiği anda işe adapte olması ve deneyim kazanması, işveren açısından bir maliyettir. Çünkü işçi bu dönemde verimli çalışmayacak ancak işi öğrenecektir. İşin özü işverenler işçinin oryantasyon sürecinde geçireceği maliyetlerden kaçınmaktadırlar. İşveren, tecrübeli personel alarak oryantasda geçecek sürecin maliyetini hesap etmektedir. Peki bu yaklaşım gerçekten işverene kazanım sağlamakta mıdır?

Bilim derki: “Yüzme bilmeyen birine yüzme öğretmek, yüzmeyi yanlış bilene öğretmekten daha kolaydır.” Şöyle düşünmek gerekirse; işe alınan tecrübeli bir personele beklentilerinizi aktarıyorsunuz, işyeri kültürünü ve işin gereklerini söylüyorsunuz, iş konusunda tecrübesi olduğu için eğitimle geçireceğiniz zamanı direk çalışarak geçiriyorsunuz. Belirli bir süre sonra, beklentilerinizin yerini personelin eski iş tecrübelerindeki refleksleri yer almaya başlıyor. Tecrübeli personele karşı beklenti düzeyi her zaman daha fazla olmaktadır. Tecrübesiyle işletmenize katkısının yüksek olacağını düşünürsünüz. Fakat sonuç pekte öyle olmuyor. Bir zaman sonra beklentilerinizin karşılanmadığını görüyorsunuz. Hal böyle iken de çatışmalar boy gösteriyor ve durum yol ayrımına kadar gidiyor. Peki tecrübesini sizinle öğrenecek personellin durumu ne oluyor?                      

Çalıştığı sektörde tecrübesini sizinle kazanacak olan personelin işe bağlılığı daha yüksek olacaktır. İşyeri kültürünü öğrenecek ve işin gereklilikleri sizin eğitimleriniz doğrultusunda benimsenecektir. Bırakın tecrübesiz olsun, iş hayatına gözünü sizinle açsın. Sizin doğru bildiklerinizi doğru bilsin. Beklentileriniz sizin istediğiniz ve sizin aktardığınız yöntemle karşılansın. Sürekli böyle olacak değil elbet ama en azından tecrübeli personel kıstasını rafa kaldırın. Önyargılarınızı kırın, karşınızdaki tecrübesiz insanlara bir şans verin. İlk etapta verimliliği düşük olabilecek olan tecrübesiz personel, tecrübe kazandığında size kaybedilen verimliliği geri verecektir. Diğer yandan da tecrübesiz insanların, işe girdiklerinde işte kalma süreleri tecrübe sahibi insanlara göre daha fazla olabilmektedir.                           

Her daim kabul göreni değil, yeni fikirlerin yenilikler getireceği düşüncesine açık olmanızı diliyor; işçinin iş, işverenin işçi bulması ve istihdamın artması temennisiyle saygılarımı sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim HELLAÇ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?