Reklamı Kapat

Mahmut Civelek ve Yeni Parti!

Kim ne derse desin,

Bir aktör olmayı başardı.

Eksisi, artısı mutlaka vardır.

Mesela parti içi çok sert üslubu olduğunu söylenir,

Fakat disiplinden asla taviz vermemiştir.

Kocaeli’nde uzun zaman kendisini patron olarak gören Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Fikri Işık’ın kendilerine siyasi rakip olarak gördükleri isim olmuştur.

Bu yüzden çeşitli siyasi operasyonlara maruz kalmıştır.

Ak Parti camiası içerisinde kalabalık bir gurup kendisini mağdur olarak görmektedir.

İl Başkanlığı makamı gibi bir makamda olmasa dahi telefonları susmaz, kapısı sürekli çalınır.

Makamdan güç almaz.

Halkın içinde olduğunu söyleyen, çalışınca oluyor diyenler 31 Mart sonrası tek başlarına evlerine çekilirken o hala sokaklarda gezebiliyor.

Bu isim Mahmut Civelek.

Civelek’in en takdir ettiğim özelliği il Başkanlığı döneminde canlı yayınlarda en olmayacak soruları kendisine soracağımı bilmesine rağmen, her davet ettiğim yayına gelmiştir.

Bütün sorularıma rağmen bazı siyasiler gibi cephe almamıştır.

Neyse konuyu dağıtmayalım.

Ali Babacan’ın kuracağı yeni parti kulislerinin birinci gündemi Mahmut Civelek.

Yeni parti için en net isim eski bakan Nihat Ergün.

Ergün için artık şüphe dahi kalmadı.

Yakında istifasını duyurur.

Nihat Ergün’e yakın olan ekip ve çevresinde sürekli Mahmut Civelek konuşuluyor.

Konuşulması çok normal. Geçer mi yeni partiye kamuoyu merak ediyor.

Civelek, bugün gazetemizden Serkan Üldeş’in sorularını yanıtladı;

-Yeni parti kuruluyor ve sizin isminiz geçiyor?

KOCAELİ’NDE KABUL GÖRÜYOR

Şuan da bir açıklama yapmam doğru olmaz. İnsanlar mührü yapıştırıyor. Kocaeli’nde AK Parti’ye bir il başkanı lazım olduğu zaman ben aday olmuyorum fakat kamuoyunda yaparsa bu yapar, bir şey oluyorsa yaparsa bu yapar diyerek ismim geçiyor. Yeni parti kuruluyor, insanlar yaparsa bu yapar diyor. Evet Kocaeli’nde bir karşılığımız var, en azından bir şey söylediğinde kabul görüyor diyerek adım geçiriliyor.

-Peki bir görüşme yaptınız mı? Size gelen talep oldu mu?

KÖRÜ KÖRÜNE SİYASET YAPMIYORUM

Benim yeni parti ile ilgili ne kimse ile oturmuşluğum var, ne bana böyle bir teklif var, ne herhangi birisiyle görüşmüşlüğüm var. Yeni parti kuruluyor, şunu da düşüneyim diye bir şeyim yok. Öyle bir görüşmem gizli ya da açık olmamıştır. Bizde her AK Partili gibi veya her memleketteki insanlar gibi siyaseti takip ediyoruz, eksikliklerini, artılarını hep beraber kendimize göre değerlendiriyoruz. Eksikleri konuşuyoruz, çözüm arıyoruz. Bunu sadece AK Parti için değil, CHP için de, MHP içinde hep beraber konuşuyoruz. Sonuçta şu var körü körüne ben şahsen kendi adıma siyaset yapmıyorum.

-Partiye geçerim veya geçmem diyebilir misiniz?

HER AN HERŞEY OLABİLİR

Ben AK Parti’nin üyesiyim, eski il başkanıyım, yine bütün olaylarında AK Parti ile beraberim ama yarın öbür gün ne olur hep beraber göreceğiz. Şu an için bir şey söylemek doğru olmaz, her an her şey olabilir ama benim şu an için ne bir girişim ne bir arzum yok sadece takip ediyorum.

OLMAM GEREKEN YERDE OLURUM!

Günü geldiği zaman olmam gereken yerde olurum. Gün ola harman ola. Günün şartlarını değerlendiriyorum, bu memleketin Kocaeli ölçeğinde Kocaeli’nin faydasına olabilecek her şeyin ben şahsen yanında olmak isterim. AK Parti hem memleketimiz de hem Kocaeli’mizde çok güzel şeyler yaptığı için ben AK Parti ile beraberdim. Benim AK Parti’de herhangi bir menfaatim olmadı, ben AK Parti’de il başkanlığı yaptım, belediye başkanlığı yaptım, AK Parti’de hizmet yapma fırsatım oldu hamdolsun. AK Parti’nin kurucusu olmam benim ileride torunlarıma anlatacağım güzel bir şey ama önümüzde ki günlerde de gelişen siyaseti de takip edeceğiz. Hep beraber memleketimiz hayrına olacak şeylerde de olacağım. Herhangi bir şey yok, beni bilen bilir böyle bir şey olsa hemen söylerim. Ben kalemşorlük yapmam günü geldiği zaman olmam gereken yerde olurum. Gün ola harman ola”

-Siyaseti tecrübenize istinaden soruyorum. Yeni parti başarılı olur mu?

Ben AK Parti’nin kuruluşunda vardım, AK Parti milletin ihtiyaçlarında doğduğu için başarılı oldu ve yüzde 34 ile başarılı oldu. O şartlarda yüzde 34 ile başarılı olup iktidara gelmek söz konusu değildi ama o günün parlamenter sisteminde o ihtiyaçlardan doğan gerek ekonomik gerek demokrasiden doğan ihtiyaçlardan dolayı millet, her birimiz, seven sevmeyen herkes sahip çıktı. Bugün tekraren öyle bir ihtiyaç olursa yeni parti veya herhangi bir partiye insanlar meyledebilir, bu bir sevgi bu bir güven meselesidir. Bugün AK Parti ile alakalı dezenformasyon adına bir sürü yanlış bilgilendirme adına içerden ve dışardan bir şey yapıldığını görüyoruz. Bununla alakalı her şeyi Cumhurbaşkanımızdan bekliyoruz, hepimiz alıştık buna. Cumhurbaşkanımız dışında herhangi bir bakanımızdan, herhangi bir genel başkan yardımcımızdan, herhangi bir siyasetçimizden bir ses duymuyoruz. Her birimiz ondan bekliyoruz, bu doğru mu değil mi bilemiyoruz”

EKONOMİK KRİZİN ÇÖZÜLMESİ LAZIM

Şuan da ki gelişmeleri hep beraber takip ediyoruz. Ekonomik kriz başta olmak üzere her ne kadar kriz yok desek de kriz var. Ak Parti, dolayısıyla bu ekonomik krizin düzeltilmesi konusunda, diğer milletin eksik gördüğü konularda adımlar atarsa ki inşallah atar benim öyle bir ümidim var. Bunları yaparsa o zaman bir problem yok. O zaman yeni bir partiye de ihtiyaç yok, ben Ali Babacan’ı takip ettiğim sürece ille de yeni bir parti kurmalıyım o tarzda bir tavır takınmıyor.

-Ali Babacan size ne ifade ediyor?

Ben Ali Babacan’ın daha önceki hizmetlerini bildiğim için memleketin zararına bir şey yapmayacağını düşünüyorum. İnşallah hayırlı sonuçlar verecektir. Bekleyelim yeni partinin kurucuları kim olacak, biz içinde olur muyuz olmaz mıyız bilemiyoruz. Şuan da biz AK Parti’de milletvekili olamadık bir de onu deneyelim diye düşünmüyoruz ama yeni parti ile yakından ilgileniyoruz. İnşallah hayırlısı olur. Tekrar söylemem gerekir ki ben şuan AK Partiliyim, böyle bir görüşme olmamıştır. Kocaeli’nde de yeni parti oluşumu noktasında böyle bir şeyin olduğunu da bilmiyorum”

Belli ki Mahmut Civelek, Kocaeli siyasetinde Ak Parti dışında var olan özgün ağırlığını devam ettirecek.

Yeni partiye geçer mi bilmem.

Gördüğüm Ali Babacan’ın ülke menfaatine adımlar atacağına inanıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Akçaalan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?