Reklamı Kapat

Başiskele’de bir şeyler eksik…!  

Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığına atanan Mehmet Ellibeş hem teşkilatlarla tanışmak hem de partilileri diri tutmak adına danışma meclisleri başlattı. Ellibeş, bu programlarla parti içi sorunlara çözüm bulmak, kırgınlıkların önüne geçmek istiyor.

Nitekim yeni parti rüzgarı Kocaeli’nde esmeye başladı.

İlk Gölcük’ten sonra dün akşam Başiskele danışma toplantısı gerçekleştirildi. Gölcük’ten sonra Başiskele danışma toplantısını yerinde takip ettim.

Gölcük’e göre Ak Parti’nin kalesi olarak görülen Başiskele’de nedense çok zayıf geçti. Partililer sadece 15 Temmuz gecesini anlatan tanıtım videosu ve Mehmet Ellibeş’in konuşması sırasında tepki gösterdi, salon alkışlara boğuldu.

Mehmet Ellibeş, Ak Parti’nin gücüne ve yerel yönetimlerin çok iyi bir şekilde planlama yaparak vaatlerini gerçekleştirmesine dikkat çekti.

Mehmet Ellibeş’in bir sorusu dikkatimi çekti; “Muhalefet nerede?”

Çok haklıydı.

11 ilçe artı büyükşehri kazanan Ak Parti danışma toplantısı yapıyor MHP, CHP, İyi Parti cidden neredeler?

Danışma meclisinde Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’nün konuşması çok dikkatimi çekti. Açıkçası Özlü beklediğimden çok iyi performans gösterdi. Kendisi hakkında ilçede konuşulanlara karşılık savunma yaptı desem yanlış olmaz.

Gördüm ki Yasin Özlü, yaptığı savunmanın sorumlusu kendisinin olduğunun farkında değil. Neden mi?

Yasin Özlü diyor ki; “Biz mali olarak kararlar almaya çalışıyoruz ve bizi eski ile kıyaslamaya çalışanlar var ama bu öyle bir şey değildir. Dönemin şartlarına göre değişkenlik gösterir”

Bende derim ki sen her belediyeye gelene eskiyi kötülersen; “Eskiye dair herhangi bir kayıt tutulmamış, ne kadar israf var, tasarruf ne kadar yaptık çıkartamıyoruz ama çok tasarruf yaptık” dersen aslında millet seni geçmişle kıyaslamıyor, sen kıyaslıyorsun demektir. Sonra da teşkilata ben geçmişi kötülemiyorum savunması yapmak zorunda kalırsın.

En önemlisi millet kıyaslarsa hizmet açısından, belediyecilik açısından buda çok normaldir. Şu an erken ama ileri günlerde ya gelen gideni aratır ya da iyi ki gelmiş diyerek dualarla anar millet, bunlar çok normaldir.  

Bunlara rağmen Özlü’nün konuşmasını neden başarılı buldum?

Tasarruf konusu toplumun birinci gündemi. Özlü bu konuda çok hassas. Araçlardan tutun, bütün idari ve mali disipline yönelik attığı adımlar büyük takdir topluyor.

Ak Parti’nin son dönem özeleştiri yapması gerekiyor. Özlü’nün konuşmasında şu cümleleri çok dikkatimi çekti; “Eksiklikleri gidereceğiz.  Bir takım eksiklikleri görmezden geldik, biz biliriz dedik ama artık bu konuda daha çok insanımız ne istiyorsa onu yapacağız”

Cesur ve samimi buldum.

En taktir ettiğim konu ise teşkilata olan saygısı, verdiği değerdi;

“Burada sizin karşınızda konuşuyorsam bu sizin sayenizde bu danışma meclisi sayesinde size bir kez daha teşekkür ederim”

Bence bunlar önemli…

Yasin Özlü için ilçe genelinde bir kibirli algısı var.

Bunu hala kırabilmiş değil.

Konuşmasında yanlış saymadıysam 5 defa “mütevazı” kelimesini kullandı. Bu kadar bunu vurgulamasına gerek yok. Sürekli mütevazı olduğunu söylemesi daha çok yanlış anlaşılıyor.

Danışma sonrası partililerle sohbet ettim.

İki eleştiri var. Birincisi hala Karaosmanoğlu’nun adamı ithamından kurtulamamış, ikincisi partililer Özlü’nün çok önyargılı olduğunu düşünüyor. Hatta şimdi seçim olsa Başiskele’yi kaybederiz diyenler var.

Salonda kim konuşursa konuşsun bir durağanlık, bir yorgunluk vardı.

Son yıllarda yaşanan peş peşe seçimler vatandaş kadar teşkilatları da yordu.

Bakın Ak Parti kalesi Başiskele’de yorgunluk ve bir şeyin eksik olduğunu ifade ediyorum. Siz bir de diğer ilçeleri düşünün.

Nitekim aynı gözlemi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ında yapmış ki şu ifadeleri kullandı;

“Biz sanki bir seçim kaybettik diye bir psikoloji var. Biz bir seçim kaybetmedik aksine çok iyi bir seçim gerçekleştirdik. Bu seçimin kazananı AK Parti’dir, boynunuz eğik gezmeyin. Biz gittiğimiz her yerde bu başarıyı anlatıyoruz”

Diyorum ya ne eksik bilmiyorum ama Başsikele’de bir sorun var.

Büyükakın’ın konuşmasında bir cümle dikkatimi çekti;

“Teşkilatı olmayan başkan köksüz bir ağaca benzer. Bir başkan eğer teşkilatsızsa yıkılır”

Çok önemli bir uyarı.

Başsikele’de gördüğüm birlik ve beraberlikte büyük sorun var.

Bir şeyler eksik.

Kimse dün de kaldı diyemiyor.

Belki de Ak Parti’nin genel fotoğrafı Başiskele’de kendini gösteriyor.

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Akçaalan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?