Reklamı Kapat

Halk Ekmek!

İlimizin tanınan sanayicisi Oktay Kabasakal, Kocaeli Sanayi Odası toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a belediyelerin yaptığı çalışmalarda zarar eden projeleri sordu.

Büyükakın, bence çok önemli bir cevap verdi;

“Kamu hizmetlerinde ana yaklaşım kar-zarar hesabından çok kaynak kullanımın verimliliğine bakılması lazım. Kamu-iktisadi işletmelerinde kar ediyor mu diye sorulmaz. Zarar edecek. İnsanlık diye teknik bir tabir var ekonomide”

Şimdi yukarıda yazdığım cümleyi iyi okuyun ve yazımın sonuna koyun lütfen…

*****

İlimizin en sıcak gündemi halk ekmeği en ayrıntılı şekilde Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ile masaya yatırdık. Halk ekmeğin ayrıntılarını ilk defa açıkladı;

O açıkladıkça ben şok oldum.

Günlerce konuşulan, tartışılan halk ekmekle ilgili bakın Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ne düşünüyor?

*Kocaeli’nin halk ekmeğe ihtiyacı yok.

*İddia ediyorum altı ay en fazla 1 yıl sonra o halk ekmek büfelerinde ekmek satılmayacak

*Bunu ilk defa açıklıyorum. Bakkallarda da halk ekmek satışı yapılacak”

*Halk ekmek söylendiği kadar çok talep görmeyecek.

Bu açıklamaların üzerine neden böyle düşündüğünü sordum;

*Büyük ihtimal 1 liradan halk ekmek satılacak. Biz fırınlarımızda 60 kuruşa ekmek satıyoruz. Nasıl satıyoruz? Bakın biz bayat demiyoruz. Akşamdan kalan ekmekleri dar kesimli ailelerimiz 60 kuruşa alıyor. Kara fırın ekmeği, kalitelidir. Peki 60 kuruşa alırken neden gitsin 1 liraya ekmek alsın? Bunun mantığını bana kim söyleyebilir?

*Mahallesinde hiç ekmek olamayacak ailelere zaten biz fırıncılar odası olarak veriyoruz. Parasız tedarik ediyoruz.

Sayın Sarı halk ekmeğe neden ilgi olmayacağını gerçekten mantıklı gerekçelerle sıraladı.

Benim aklımda ise deli sorular. Sayın Sarı, “ Ekmek siyasete alet edilmemeli” dedi ama edilmiş bu çok net ortada… Aman İzmit Belediyesi yapmasın biz yapalım denilmiş. Bu işte bir gariplik yok mu? Neden günlerdir çok önemli bir proje gibi tartışıyoruz? Neden üst üste açıklamalar yapılıyor? Madem altı ay en geç 1 yıl sonra bu halk ekmek sona gelecek neyi tartışıyoruz?

Halk ekmek gerçekten ne demek?

Bence önce bunu tartışmalıyız.

Başkan Sarı’nın imkanı olmayan vatandaşlara yönelik duyarlılığı konusunda samimi olduğunu düşünüyorum. Ancak bu durum başka…

Evet fırıncılar ve esnafımız mağdur olmasın.

Ama vatandaşa daha kolay bir yol bulalım.

Bu iş kazan kazan ilişkisi olmasın.

İzmit Belediyesi’nin halk ekmek projesinin içeriğini bilmiyorum. Büyük ihtimal Kocaeli Büyükşehir, Kocaeli Fırıncılar Odası ile iş birliği yapacak gibi görünüyor bana sorarsanız biraz beklemeli ve izlemeli.

Hem fırıncı hem halk memnun olamaz.

Ali Sarı ile röportajımızda çok net gördüm ki gerçekten fırıncılar çok zor durumda. Ekonomik krizin yükü üzerlerinde. Un, maya fiyatları, ekmek dağıtımı derken belini doğrultamıyorlar. İşçi maaşları, kiralar artık ayakta zor duruyorlar. “Dayanacak gücümüz kalmadı” diye isyan eden Sarı, sonuna kadar haklı. Fırıncılar aylardır ekmeğe zam bekliyorlar, bu konuda çözüm siyasi irade olmalı. Ham maddeler konusunda fiyat sabitlemeli. Çözüm halk ekmek olmamalı.

Vatandaş penceresinden bakıyorum.

Ekmek ne kadar ucuz olursa o kadar mutlu olurum.

İşte burada belediyeler görev üstlenmeli.

Ülke olarak zaten zor durumdayız, her şeyi devletten beklememeliyiz.

Bence İzmit Belediyesi farklı bir formül bulmalı.

Bu işte kar etmesin İzmit Belediyesi gerekirse zarar etsin. Zarar ediyor diye Ak Partili meclis üyeleri tepki mi gösteriyor. Yazımın ilk başında Tahir Büyükakın’ın cümlesini göstersin.

İzmit Belediyesi fırıncıları karşısına alsın demiyorum.

Sonuna kadar uzlaşı arasın olmuyorsa vatandaş tarafına geçsin…

Ama bu halk ekmek konusunda vatandaşın yükünü üzerine alsın İzmit Belediyesi.

İki formül geliyor aklıma…

Birincisi; İzmit’te bulunan fırıncılarla masaya otursun. Satmak isteyenlerden taban fiyatı ile ekmek alsın. Bu ekmekler bakkallarda 10 kuruş ekleme şartı sattırsın. Kar etmesin İzmit Belediyesi, taşıma ve dağıtım görevi üstlensin…

İkincisi; Fırıncılar bu işe yanaşmıyor. İlk olarak bir fırın kiralamayı denesin. O fırında halk ekmek üretsin. Bakkallar odası ile anlaşsın…Bakkalcılar da mı yanaşmıyor. O zaman her mahalle girişine kulübeler koysun.

Ne bileyim daha farklı olmalı bu halk ekmek işi…

İzmit Belediyesi halk ekmekten zarar edeceğim diye düşünmesin. Kamu yararı bir proje zarar edebilir, kar-zarar bakılmamalı diyor Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın.

En önemlisi bir gazeteci olarak ben Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’nın söylemi ile altı ay, en geç 1 yıl sonra kimsenin ekmek almayacağı halk ekmek projesinden bir şey anlamadım.

Sarı’nın söylediği gibi halk ekmek projesine Kocaeli’nde gerek yoksa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın neden bu projeyi gündeme taşıdı onu da merak ediyorum?

Cambaza bak misali siyaseti maskeleyerek, bize halk ekmeğe baktırıyorlar.

Daha açık konuşmak.

Detayını irdelemek bizim işimiz.

Benim net bildiğim.

Halk ekmek varsa,

Hem fırıncı hem halkı aynı anda memnun edemezsiniz?

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Akçaalan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?