Reklamı Kapat

İmamoğlu’nun Ardından...!

İzmit’ten bir Ekrem İmamoğlu rüzgârı geçti dersek abartmış olmayız.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kentimize gelişi, yaptığı konuşma, vurguladığı konular ve belediyenin önündeki kalabalık gelecek adına bize birçok şeyi anlatır nitelikte.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Miting ve eylem olayı tamamen organizasyon ile alakalı bir olgu. İyi organize olanlar kısa sürede on binleri peşinden sürükleyebilir. Örnek vermek gerekirse 1913’de sadece 38 kişi ile başlayan Bâb-ı Âli Baskını yaklaşık 2 buçuk saat içinde binleri bulmuş ve ülkemizde ilk darbe girişimi olarak tarihe geçmişti. Burada anahtar cümlemiz: Doğru yer ve doğru zaman olacaktır.

Bu konuda İzmit Belediyesi’ni tebrik etmek gerek.

Gerek sahne çevresi, gerek bayrak yoğunluğu gerekse aşırı olmayan güvenlik önemleri mitinge katılan herkes için keyifli bir dinleti olmasını sağladı. İnsanlar 20 tane arama yerinden geçmedi. Gerilmedi, ayılıp bayılanlar olmadı. Bu sevindirici…

***

Gazeteciler için mitingler pek hevesle koşulacak aktiviteler değildir. Neredeyse koca bir günü heba ettiren mitingler gazeteci için kaos ve panik demek. Kalabalıkla birlikte yaşanan izdihamın yorgunluğu ise yaklaşık 3-4 iş gününü etkiliyor. Buna rağmen;

Siyasetçi bir mitingde söylenene

Vatandaş vaat edilene

Gazeteci ise siyasetçiyi kimin dinlediğine dikkat eder.

Bu nedenledir ki yaklaşık 16. 20 sularında gittiğim miting alanında miting sonuna kadar 7-8 tur atma fırsatı buldum. Miting alanında artık dimağımıza bile kazınmış “ CHP’li teyzeler” kavramı ile karışılacağıma o kadar eminken İmamoğlu’nu dinlemeye gelenler arasında gördüğüm muhafazakâr kitle ve lise öğrencileri beni bir hayli etkiledi.

Katılımcıların arasında başörtülü/başörtüsüz oranına dikkat ettim bir gazeteci olarak. Kaba bir hesapla yüzde 40’a varan başörtülü oranı beni oldukça şaşırttı ve mutlu etti diyebilirim. Son 5 yılda takip ettiğim Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce mitinglerinde bu oranı en fazla Deniz Baykal’ın M. Ali Paşa’da gerçekleştirdiği salon mitinginde görmüştüm.

Ekrem İmamoğlu seçim sürecinde sürekli dediği gibi Türkiye’nin adayı olmayı başarmış. İdeolojiler üzeri bir siyasi kimliğe bürünmüş. Dinleyiciler arasında MHP’li, İYİ Parti’li ve SP’lileri de gördüm. Bunda lokasyonun büyük bir artısı var tabi. Kabaca Ekrem İmamoğlu Muharrem İnce’nin neden seçim kaybettiğini çok iyi analiz etmiş.

Mitinge tek başına gelen lise öğrencilerinin çoğunluğu dikkatimi çeken ikinci önemli şey oldu. Cumartesi günü arkadaşları ile gezip eğlenmek yerine 17.00 gibi bir saatte miting alanına gelen gençler Türkiye’de tavan yapmaya hazırlanan sekülerizmin en büyük habercisi olacağa benziyor.

***

15.00’dan 17.00’a alınan miting saati hafta sonu için alternatifleri olan İzmitlilerin planlarını biraz bozdu. Buna rağmen 17.00 üzerine fazla rötar yapmayan İmamoğlu sahneye hızlıca bir giriş yaparak diyeceklerini sıraladı.

CHP’nin Ankara, İstanbul, Adana gibi metropollerde seçim kazanmasının ardında yatan yeni nesil belediyecilik anlayışına vurgu yapan İmamoğlu artık vatandaşın daha adil yönetilip daha güler yüzlü insanlarla muhatap olması gerektiğinin altını çizdi.

İmamoğlu’nun altını çizdiği ikinci konu Barış Pınarı Harekâtı oldu. Cephede savaşan Mehmetçiğe dua eden Ekrem İmamoğlu hükümetin dış politika anlayışına da ince ince dokundurmayı ihmal etmedi. Keşke İzmit halkına Fatma Kaplan’ın aylardır anlatmaya çalıştığı yeni nesil belediyecilik anlayışı hakkında daha çok detay verseydi diye düşündüm…

Çünkü vatandaşın beklentisi İstanbul Belediyesi’nde yapılan yolsuzluklar, havuz medyasına geçilen kıyaklar, Hamidiye Su olayı ve İzmit Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacağı somut adımlardı. Vatandaş dış politikada neredeyse hemfikir. Artık Türkiye siyaseti ekonomi üzerinden şekillenecek. İnsanlar yolsuzlukları meydanlarda duyup eşitlik ve adaletin tamamen geleceği vaadini duymak istiyor. Belki bunun olacağına bile inanmıyor ama duymak istiyor.

İmamoğlu’nun konuşmasında neredeyse bu dediklerimin hiçbiri geçmedi. Bu yüzden konuşması için akılda kalıcı bir etki bıraktı dersek doğruyu söylememiş oluruz. Artı ve eksilerine rağmen İmamoğlu başarılı bir mini miting geçirdi İzmit’te. Bu duruma da en çok başkan Hürriyet sevinmiştir. İzmitliler olarak Türkiye iç siyasetinin son 1 yıldaki en büyük politikacısını dinlediğimiz için mutluyuz. Ekrem İmamoğlu’nun İzmit’teki ikinci mitingine İstanbul Belediye Başkanı unvanı ile mi yoksa başka bir unvanı ile mi gelecek hep birlikte göreceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Oğuzhan Altun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mustafa Türksoy - Aslında bakış açınız doğru lakin İmamoğlu CHP Genel Başkanı olacak siyasi ağırlığa sahip değil.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 21:33

Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?