Reklamı Kapat

Karaosmanoğlu Gözlemlerim…!

Merak ediliyor.

Takip ediliyor.

Ne yapacak diye büyük bir soru işareti var?

Bu cümlelerim 15 yıl büyükşehir belediye başkanlığı yapan İbrahim Karaosmanoğlu için. Bugün Kocaeli Gazetesi’ne verdiği röportajda yaptığı açıklamalar günlerdir konuşuluyor. Okuma oranları bu merakı ortaya koyuyor.

Derler ya “tarla da izi var” işte tam da öyle teşkilatlarda, şehir üzerinde ağırlığı var.

Siyasi olarak hafife alan yanılır.

Röportaj sonrası Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ile telefonda görüştük ve evinde buluşmak için sözleşmiştik.

Dün öğlen saatlerinde evindeydim.

Nezaketi ile kapıda karşıladı.

Bir buçuk saat sohbet ettik.

Geçmiş yıllara istinaden ben eteklerimde ki taşı döktüm. O da gerekçeleri anlattı. Bu kısım bende bir ömür kalacak.

Peki ne gözlemledim Karaosmanoğlu’nda;

*Rahatlamış olduğunu fark ettim. Omuzlarından yük alınmış. Ağaçlar içinde dinlendirici bir bahçesi var.

*Tecrübelerini, yerel yönetimler konusunda fikirlerini danışmak isteyenlerle paylaşıyor. Bundan keyif alıyor. Nitekim farklı iller olmak üzere davetler alıyor. Bunlara katılıyor.

*Gelen danışmanlık tekliflerini neden ret ettiğini anlattı. Belediyelerde asla maaşlı çalışmayacağını söyledi.

*CHP ziyaretini konuştuk. Normalleşme konusuna özellikle dikkat çekti. Keskinliğin, aşırılığın zararlarını anlattı; “Millet için kim iyi bir adım atarsa ben takdir ederim” dedi.

*Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın konusunda söylediklerinin arkasında duruyor. Bazen birlikte kahvaltı yaptıklarını ve gerekli konuları yüz yüze istişare ettiklerini söyledi.

*Yeni parti kuracaklar için sert ifadeler kullanıyor. Ülke böyle bir uluslararası savaş noktasındayken Ak Parti’den ayrılan isimlere tepkili.

*En önemlisi ise bundan sonra ne yapacak sorusu. İbrahim Karaosmanoğlu röportajda açıklamıştı aynısını yine ifade etti. İl Başkanlığı gibi bir düşüncesi asla yok. Öyle aman aman bir hırsı yok açıkçası.

Bir röportaj havasında değil çay sohbeti şeklindeydi sohbetimiz.

Kendisine de ifade ettim.

Ak Parti ’de istişare sistemi eskisi gibi değil biraz güçlenmeli. Cumhurbaşkanlığı YİK mekanizması kuruldu. Bülent Arınç, Cemil Çiçek, İsmail Kahraman, Mehmet Ali Şahin gibi isimler görevlendirildi.

Bunun bir benzeri yerel yönetimler konusunda oluşturulmalı. Çünkü 31 Mart yerel seçimlerinde vatandaş Ak Parti’ye önemli bir mesaj verdi.

Yerel yönetimler istişare kurulunda bence Karaosmanoğlu görev alabilir, partiye katkı sağlayabilir. Veya büyük kongre geliyor. MKYK, MYK neden olmasın diye aklımdan geçirdim ve Karaosmanoğlu ile paylaştım.

Karaosmanoğlu ise genel bir cevap verdi; “Tecrübelerimizden faydalanılmak istenirse, katkı sağlarız. İstişarelerin önemli olduğu kadar, istişarelerden çıkan sonucu sonradan uygulamakta önemli” diyerek noktayı koydu.

Yarınlar ne olur bilemem ama Karaosmanoğlu’nun Kocaeli’nde konuşulmaya devam edileceği kesin…

Tekrardan kendisine misafirperverliği için teşekkür ederim…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Akçaalan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?