Reklamı Kapat

Korona Virüs Tedbiri!

Yeni yıl 2020 bize olduğu gibi dünya’ya da pek iyi gelmedi. Birkaç ay öce Çin’in Wuhan eyaletinde çıkan ‘’Covid-19’’ hastalığı olarak adlandırılan ‘’ Korona’’ virüsü dünyayı etkisi altına aldı. Hemen hemen görülmediği, yayılmadığı ülke yok gibi. Ki bu gidişle girmediği ülke kalmayacak. Bugüne kadar ki verilere göre 120 bin kişiye bulaşan, 4300’ünün hayatını kaybettiği virüs geçtiğimiz hafta içi ülkemiz de de görüldü. Yazının yazıldığı tarih itibari ile ciddi önlemler ile içimize su serpen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre vaka sayısı 18 oldu. Hepsi karantinada olan vakalar yurtdışından gelen vatandaşlarımız. Şuanda yakın çevreleri dahil olmak üzere karantina altında.

Yazının amacı virüsün ontolojik ya da biyolojik durumunu izah etme amaçlı değil. Bu açıklamaları ilerleyen günlerde sağlık uzmanları yapacaktır. Hali hazırda virüs ile ilgili net bilgi verebilen ya da kontrol altına alınması konusunda ortak karara varabilmiş uzmanlar yok. Tek bilinen virüsün devamlı genetiğini değiştirdiği, belirtilerinin ne olduğu hakkında. Böylesi ciddi bir konuda bilimsel verilere dayanmadan sağlık uzmanlarının sadece magazinsel olsun diye yorumda bulunması da beklenemezdi.

Küresel manada kriz çıkartan bu durum yine dünya devletlerinin ortak aklı ile çözülecektir. Çünkü dünya eski dünya değil. 1918’de 50 ila 100 Milyon kişinin öldüğü söylenen, net bir rakamın bulunmadığı İspanyol gribinin yol açtığı facia döneminin şartları günümüz şartları ile bir değil. Korona krizi milenyum çağı denilen günümüzde engellenebilir ve yönetilebilir olmalıdır. O döneme kıyasla Küresel birçok organizasyonun var olduğu, internet, telefon, bilgisayar vs. gibi teknolojik imkanların gelişmiş olması elimizi güçlü kılan sebepler. Bundan dolayı virüsün yayılma hızının önüne geçilmesi bir asır öncesine göre daha kolay olsa gerek.

Daha önceki yıllarda Domuz gribi, SARS ve MERS gibi hastalıklar da Korona gibi salgındı ve engellendi. Yani Koronada engellenecektir.

Dünya Sağlık Örgütü 12 Martta Koronayı, ‘’Pandemik’’ yani yaygın bir şekilde birçok insana bulaşan hastalık olarak niteledi. Dünya Sağlık örgütü Genel Sekreteri Tedros Gehebereyusu açıklamayı yaparken birçok ülkenin gerekli önlemleri almada ki aymazlığını niteler şekilde ‘’ Virüsün yayılma hızı, ciddiyeti ve yetkililerin gerekli önlemleri almaması bizi alarm seviyesine getirdi’’ açıklaması yaptı. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere gerekli önlemler alınmış olsaydı Korona bugün gündemimizi ve sağlığımızı bu kadar tehdit eder halde olmayacaktı. Aslına bakarsanız Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 650 bin kişinin gripten öldüğü dünyamızda Koronadan bu kadar korkmanın gereksiz olacağı görülecektir. Tabi buradan bu hastalığı umursamamazlık yapılması manası çıkartılmamalı. Bunu söylememde ki amaç sadece ve sadece panikten ve korkudan uzak durulması yönünde açıklama yapan Sağlık Bakanlığının sözünü hatırlatmak yönünde. Böylesi bir salgının yaşandığı dünyada başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere tüm Sağlık Bakanlığı personellerini ve ilgili Devlet kurumu çalışanlarını tebrik etmek gerekli. En başından beri gerekli hassasiyeti gösterip tüm Bakanlıkların kendi alanlarında aldıkları kararlar ile bir vatandaş olarak içime su serpildi. Sanırım uzun zamandan beri toplum olarak ortak bir kanaate buluştuk ve Sayın Koca’nın süreci iyi yönettiğini düşünüyoruz. Bu kriz sürecini fırsata çevirmek isteyen ve ah bir virüs yayılsa da hükümete sallasak diye bekleyenler de var tabi. O yüzden sosyal medya paylaşımları çok ciddiye alınmamalı ve resmi kaynaklar takip edilmeli. Korku yaratmak isteyenlere fırsat vermemek için devlet kurumları dinlenmeli. Son olarak hemen hemen her bakanlığın ve devlet kurumunun sürece katkı koymak amaçlı aldığı kritik kararlar ticari ve sosyal manada da alınmalı. Şayet yarın birgün işletmeler, fabrikalar vs. birçoğu kapatılmak durumunda kalacak ise çalışan ve işverenlerde devlet güvencesine alınmalıdır. Umarım büyük yangınlar, depremler, afetler, savaşlar vs gibi büyük imtihanlardan geçtiğimiz bu yıl sağlıklı, huzurlu ve mutlu yıllara döner…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim İnanç Çakıroğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?