Reklamı Kapat

Korkma!!!

Mekke’den Medine’ye hicret sırasında sığındığı mağarada peygamberimizin Hz. Ebubekir’e söylediği söz; KORKMA.

İstiklal şairi Mehmet Akif’in istiklal marşına başladığı sözdür KORKMA. Tevekkül sözcüğünü belki de en iyi anlatan sözdür KORKMA.

İnsanı ölümden eceli korur sözünün anlamıdır korkma. Dinimizin emridir tabi ki tedbir almak ama korkma. Bu aralar bilmemiz gereken en önemli şeylerden biridir belki panik virüsten daha tehlikelidir kORKMA.

Bu virüs eğer laboratuvarda üretilip piyasaya salındıysa amaçlanan şey, çok sayıda insanın öldürmesinden çok milyarlarca insanda oluşturacağı panik duygusudur KORKMA.

Özetle alınabilecek tüm tedbirleri al ama KORKMA.

Son yıllarda ülkemizde çok yaygınlaşan, sayısız kitaba ve tv programına konu olan komplo teorileri. Daha önce de yazmıştım bu kitap ve programların halkı uyarıcı etkilileri olduğu gibi halkta bir teslimiyet duygusu oluşturmaya yönelik etkilerinin olduğunu. Son dönemlerde virüsün yaygınlaşması ile bu tarz programlar ve sosyal medya paylaşımları da arttı. Virüsün yıllar önce tanımlandığı kitaplar, çizgi filmler revaçta. Bunu gören insanlarda oluşan duygu zaten her şey planlamış yapacak bir şey yok. Bu insanlara birilerinin binlerce yıllık planları olduğunu anlattığınızda inanma potansiyeli oluşturuldu. Kendi devletinin bir haftalık planlamasına ise aynı insanları inandırmak mümkün değil. Onlar planlayabilir biz asla planlayamayız.

2012 yılında Türk devleti virüs eylem planı hazırlıyor. Bugün Kocaeli internet sitesinden okuyabilirsiniz. Nisan 2019 yılında bu plan güncelleniyor ve revize ediliyor. Bunu da siteden okuyabilirsiniz. Bugün hayata geçirilen tedbirlerin bu planda olduğunu göreceksiniz.

Rapor 224 sayfa.

Muhtemelen son yıllarda hayata geçirilen şehir hastaneleri de sağlık yatırımları da bu planın bir ürünü. Devlet yıllar önce bu dönemin “BİYOLOJİK SAVAŞ” dönemi olduğunu öngörmüş. Hemen herkesin takdirle izlediği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu planı uyguluyor. Yazının bu bölümünü okuyacak bir kesim insanın neler düşüneceğini de tahmin edebiliyorum.

Genetik kodlarına işlemiş Erdoğan düşmanlığı ile ne yorumlar yapacaklarını da biliyorum. Oysa anlatmak istediğim şey bu devletin bir kurumsal hafızası var ve bu nedenle ayakta kalmaya devam ediyor ve edecek. Erdoğan öncesi de etti, Erdoğan sonrası da devam edecek.

Bir dönem bizde de çok tartışıldı, yerel yönetimlere yetki devri konusu. Gücü merkezden alarak yerel yönetimleri güçlendirme konusu ileri demokrasinin en önemli aşaması olarak sunuldu. Türkiye tam da bu dönemde merkezi daha güçlendiren Başkanlık sistemi adımını attı.

İtalya ise yerel yönetimleri güçlendirme yolunu seçti. Bugün İtalya da tartışılan şey, virüsün yaygınlaşmasının en önemli sebebimin yerel yönetimlerin koordinasyonunun olmaması. Şimdi desek ki başkanlık sistemine geçiş de bu planın bir parçası olabilir mi muhtemelen linç ediliriz.

Halbuki parlamenter sistem devam etseydi kur iki siyasi parti, yap otuz kırk milletvekili transferi al erken seçim kararı.

Corona, ekonomik kriz yanına bir de siyasi kriz ekle ülkeyi teslim al. Sonra nereye götürmek istersen götür.

Arkadaşlar sakın ciddiye almayın bunların tamamı komplo teorisi. Dışarı çıkamadık evde kaldık, beyne az oksijen gitti bunları da o nedenle yazdık. Zaten dünyanın merkezi olan bu topraklarda da bin yıldır tesadüfen yaşıyoruz.

SON SÖZ;

Corona krizinden çıkarmamız gereken en önemli ders ilaç sanayinin de savunma sanayisi olduğu gerçeğidir. Savunma sanayisinde ulaşılan yerlilik oranlarına ulaşabilmek adına bu alana da ciddi yatırımlar yapılmalıdır. İlaç sanayisinin ASELSAN’larının oluşturulması zaruridir. Bu alanda önemli çalışmaların yapıldığını takip ediyorum. Yerli aşı sistemi de yerli SİHA kadar önemlidir.

Bu krizin bir diğer sonucu da ekonomik olacaktır. Devletlerin iflası ve küresel finans gruplarına teslim olması olası ihtimaller içindedir. İtalya ve İspanya bu durumu yaşama ihtimali olan ülkelerdir. Bize ne olur diyorsanız, biz normal süreçleri yönetmekte zorlanıyoruz kriz ise bizim işimiz. Bu süreçten az hasarla çıkacak devletlerin yolu açıktır. Biz de bu ülkelerden biri olacağız KORKMA!!!

2012 ve 2019 planlarını tıklayarak indirebilirsiniz...!

ulusal-pandemi-plani.pdf

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çetin Çıldır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

resul yazıcı - 2001 krizine de hiç hazır olmayan bankacılık sektörü ve yöneticileri sınıfta kalmıştı. Sektör 2009 krizini, ödediği bedellerle atlatmayı başarmıştı. Koronavirüste ise ne küresel ne de ulusal tecrübe yok. Herkes kendisini kurtarmak durumunda. Dolayısıyla tespitiniz çok önemli: "Corona krizinden çıkarmamız gereken en önemli ders ilaç sanayinin de savunma sanayisi olduğu gerçeğidir. Savunma sanayisinde ulaşılan yerlilik oranlarına ulaşabilmek adına bu alana da ciddi yatırımlar yapılmalıdır." Bunun için de kıt kaynakların özellikle finansal sermayenin en uygun projelere aktarılması gerekmektedir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mart 14:28
02

resul yazıcı - @resul yazıcı 01 nolu yoruma cevabı: Sizce Üstat...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mart 14:52

Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?