Reklamı Kapat

Meslek Liseleri Ve Kurslarına Alkış!

Toplumumuzda ki genç bireyler sosyal çevrelerinin etkisi ile sadece 4 yıllık fakülteler de okumayı istiyor.

Söz konusu Meslek öğrenmek olunca başta aileler ve ondan etkilenen gençler Sanat okullarına pek sıcak bakmıyor. Sanki ‘’Ayetmiş’’ gibi hemen hemen tüm toplum sabah 9 akşam 5 aralığında çalışma süresi olan, Cumartesi ve Pazar günü tatil olan masa başı iş istiyor.

Hali hazırda toplumun çocuklarını birer at yarıştırır gibi yarıştırdığı bir ortamda birde bu istekler Üniversite önlerinde yığılmayı ve aynı bölümlerden binlerce niteliksiz ve bir şey öğrenmekten ziyade kağıt parçası diplomayı elde etme gayretiyle dolu insanların sayısını arttırıyor. Vahim olan durum daha da kötü bir hal almaya devam ediyor. Ki bu durum yıllarca yarış psikolojisi ile yetişmiş bireylerin devam edecek hayatının gerçekleri ile yüzleşmesine sebep olurken, her üniversitelinin mezun olduktan sonra anladığı gibi ‘’Piyasanın onu beklemediği ve yanlış yönlendirildiği gerçeği gün yüzüne çıkıyor’’. Çünkü 4 yıllık Üniversite hayatı boyunca dolgun bir maaş, rahat bir çalışma ortamı hayal eden bir genç kazın ayağının öyle olmadığını öğreniyor. Mezunlar ordusunun sadece bir üyesi olduğunu fark ediyor. Fabrikaya işçi olarak başvuru yapmayı kabul etse bile Lisans mezunu olmasından dolayı çalıştırılamayacağını öğreniyor. Elinde mesleği olmadığından dolayı da hayatını belirleyecek yeni kararlar alıyor ve hiç düşünmediği bir işi yapmaya başlıyor. Bu birey Meslek Liseli ya da Meslek sahibi olmuş olsaydı emin olun ki daha iyi şartlarda çalışma fırsatını yakalayabilir ve üretmenin önemini anlayabilirdi.

Sanayileşmeyi hedefine almış bir ülkenin eğitim politikasında Meslek Liseleri en önemli kilometre taşlarındandır. İş Dünyasının, başta Sanayicilerin yıllardır defaatle vurguladığı husus olan ‘’Ara Eleman’’ eksikliği bahsolunan liselerden çıkar. Üretime katkı sunacak olan ve bu üretimlerin bir parçası olan teknik elemanlar en önemli cephe güçlerindendir. 4 yıllık fakülte mezunu ne kadar önemli ise Tekniker, Teknisyen gibi Meslek Liseleri ve akabinde Ön Lisans eğitimi alıp meslek sahibi olanlarda bir o kadar önemlidir. Eğitim ve Öğretim orantılı olduğunda başarıyı yakalamak mümkün olur. Bu başlı başına Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitmenleri işi dersek yanılmış oluruz. Sac ayağının diğer tarafı da bu bilince sahip Aileler ve Toplumdur. Zaten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin tüm sorunlarında olduğu gibi bu konunun da üzerinde duruyor. Bakan zaman zaman bu konular ile ilgili basını bilgilendiriyor. 53 İş kolunda 128 protokol yapıldığını, Fabrikaların kendi bünyesine iş garantili meslek liseleri yapılabileceği vs. gibi birçok açıklamada bulunan Bakan konunun önemini defaatle dile getiriyordu. Bunda sonraki adım toplumun bireylerine kalmış birer vazifedir.

Vazifedir diyorum. Çünkü son günlerde gördük ki Meslek Liseleri yaşadığımız bu kötü süreçte bir nebze de olsa vatandaşına nefes aldıracak, rahatlatacak üretimlerde ön plana çıktı. Dünya devi ülkelerin maske, dezenfektan vs. gibi ürünleri üretim ve temin noktasında yaşadığı sıkıntıları, ülkemizde yaşamadık. Hatta bu malzemelerin üretimi noktasında Meslek Liseleri elini taşın altına koydu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre Meslek Liselerimiz bu süreçte 1.172.037 cerrahi maske, 3.103.452 litre dezenfektan, 450 litre kolonya ve 6000 tulum üretti. Yine aynı süreçte birçok Büyükşehir Belediye bünyesinde bulunan Meslek Kursları da aynı şekilde üretime katkı koymayı başardı. Yani diyeceğim o dur ki, bu zorlu süreçte basit gibi görünen ama dünya devlerinin bile yapmakta zorlandığı üretimi yapan Meslek Liselerimiz ve Meslek Kurslarımız yarınlarda neler yapabilir. Genci, kadını bugün gösterdiği bu performansı yarın ki günlerde daha da yukarıya çıkaracaktır.

Yeter ki destek verelim.

Cephenin en önünde bir komutan edasıyla savaşan yürekli sağlık çalışanlarının öneminin katmerlendiği bu günlerde cepheye mermi taşıma görevini alan Meslek Liselileri ve Meslek Kurs gönüllülerinin değerinin anlaşılmasını umut ediyor ve hepsini tebrik ediyorum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim İnanç Çakıroğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?