Reklamı Kapat

Sosyal Medya Ruhsatlandırılmalı!

Sosyal Medyanın kullanıcı sayısı ve etkisi gün geçtikçe artıyor. Sosyal hayattan ekonomiye, eğitimden devlet yönetimine kadar birçok şeyi etkileyebiliyor. Arap Baharı ya da Ocuppy Wall Street gibi eylemlerin örgütlenmesinde önemini gösteren sosyal medya artık gücü kanıtlanmış ve kabul görmüş bir alan. Öyle ki ABD, Rusya ve İngiltere gibi dünya gücü devletler uluslararası ilişkiler de bu yöntemi kullanmak için yatırımlar yapıyor ve yeni birimler kuruyor. Hatta İngiltere bu konuyla ilgili 2015 yılında ‘’77. Tugay’’ adıyla askeri bir birim kurdu. Bir CİA raporunda sosyal medya ile operasyon yapıldığı iddiaları var. Amacı ‘’Propaganda’’ ve gerektiğinde ‘’Dezenformasyon’’ olan bu girişimler hiç süphesiz ki önemli siyasi ve askeri silah olma yolunda da ilerliyor. Psikolojik Harekat özelliği taşıyan bu girişimler ilerleyen dönemlerde daha çok tartışılacak.

Ortaya ilk çıktığında insanların birbirleri ile iletişim kurmasını hedefleyen sosyal medya’nın artık tehlikeli bir silah olduğu aşikar. Amacının maksadını aştığı zannımca ortada. Geleneksel Medyadan daha kolay kullanılan ve ucuz olan sosyal medya yaş, eğitim durumu vb. ayırt etmeksizin isteyen herkesin kullanabildiği bir mecra. Tabi ki kimsenin bu mecradan uzaklaştırılması amacım değil. Ancak isteyenin istediğine rahatça hakaret edebildiği hatta küfredebildiği bu ortamın düzgün kullanılması isteğindeyim. Tabi birde başa bela ‘’Troller’’ var. Bana göre amacı fitne çıkarmaktan başka bir şey olmayan ve bilgi kirliliğin oluşmasında baş aktör olan bu topluluklar sırf siyasi ihtiraslara uşaklık etmeyi marifet sayan bir güruh. Ülke sorunlarında kutuplaştırmanın fitilini ateşleyen bu topluluk sosyal medya’da baş gösteren kin, nefret, küfür, saygısızlık namına ne varsa alayının müsebbibidir. Tabi bu konuda siyasi aktörlerinde şapkasını önüne koyup düşünmeleri ve özeleştiri yapmaları gerekmekte. Özellikle de iktidar partisinin.

Muhalefetinde bu konuda aşağı kalır yanı yok. Daha dün, çıkan Af yasasının içinde olmayan maddeleri varmış gibi ileri sürenler yine sosyal medyadan halkını yalan yanlış yönlendirmeye çalıştı. Sadece siyasiler olsa iyi. Sanatçısı hatta Hukukçusu bile vardı. Çünkü yayımlanmış olan sahte evrakın kaynağına bakmadan velveleye verdiler ortalığı. Belki farkında değiller ama onlara inanan, hayranlık besleyen, seven insanları belki istemeden belki isteyerek aldatıyorlar. Bu mecrada daha dikkatli olmaları önerimdir.

Konunun diğer sac ayağı da biz vatandaşlarız. Paylaşımlarımıza, yazdıklarımıza bizde ihtimam göstermeliyiz. Bilimsel makalelere, tezlere konu olmuş bu alandaki etik sorunlara yani ‘’Özel yaşamın gizliliğine saygıya, paylaşımın kaynağına bakılmasına ve kaynak gösterilmesine, doğruluğunun teyit edilmesine, genel ahlaka aykırı paylaşımlardan uzak durulmasına, kullandığımız iletişim diline’’ bireyler olarak dikkat etmeliyiz.

İlerleyen zamanlarda daha çok gündemimizi meşgul edecek olan sosyal medya ile ilgili kullanıcılar yaptıklarından ötürü sorumluluk altına alınmalıdır. Belki abartı olacak ama Ruhsat verilmeli. Ya da buna benzer bir çalışma yapılmalı. Son olarak da bu mecrada ülke olarak gerekli adımların atılması yönünde çalışmalar başlatılmalı. Uluslararası arenada kullanılmak üzere propaganda ve psikolojik harekat yapabilen bir birim oluşturulmalı. ABD’de bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar var. En azından bu konuda geç kalmayalım…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim İnanç Çakıroğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?