Reklamı Kapat

Kutuplaşma!!!

Son yıllarda çok sık kullanılan kutuplaşma konusunu biraz analiz edelim. Konu ile ilgili tarafların birbirini mimarı olmakla suçladıkları o meşhur söz. Genel olarak okumayı seven bir toplum değiliz. Tarihi ise genellikle hikaye formatında okuduğumuzdan olayları birbiri ile bağlamayı başaramadığımız da açık. Bu nedenle bir sorunu anlatmaya çalışırken, genelde tarihi bağlantılarını da anlatmak zorunda kalıyoruz. Bugün yaşadığımız bir çok sorunun sebepleri dünde duruyor.
Osmanlı' nın son dönemleri Abdülhamit- Ittihatçı kavgası ile geçti. Bu kavga milyonlarca km. kare toprak kaybı ve bir imparatorluğun sonunu getirdi. Kaybedilen toprakların bir kısmı Balkanlardan Libya ya , Irak suriye, yemen,suudi arabistan, filistin , mısır . Bazen hepimiz zannediyoruz ki o ittihatçılar öldü, Abdülhamit de ve sorun da bitti. Onlar öldü temsil ettikleri fikirler hayatta. Bugün hâlâ Abdülhamit dediğinizde bir kesimin tüyleri diken diken oluyor. Kavga bitmiş mi ?

Abdülhamit sonrası meşhur Mustafa Kemal Paşa ile Enver Paşa kavgası. Balkan harbinin son döneminde Edirne ' yi Bulgar işgalinden korumak için harekete geçtiğinde; Bir kısım ahali Edirne ' ye Enver gireceğine Bulgar girsin diye eylem yapıyordu.

NASIL KUTUPLAŞMA AMA...

Bu olayların tamamı bir damar oluşturdu , isimler ölse de fikirler ve o isimlerin nesli yaşamaya devam ediyor. Bugün devam eden kavga da o dönemin bugünlere yansıması. Ittihat Terakki 'nin beslendiği kaynak hayranı oldukları batı medeniyeti ve özelde o dönem için Fransa. Türkiye 'deki sol hareketi incelediğinizde Ittihat Terakki izlerine sıkça rastlarsınız. Sloganlar bile aynı son dönemde Eşitlik-Adalet- Hürriyet.

Abdülhamit felsefesi de bugün sağ tarafta yaşamaya devam ediyor. Özetle süregelen kavga Erdoğan ve karşıtlığı meselesi değil, Abdülhamit felsefesi ile Ittihat Terakki kavgası. Bunu anladığınızda sorun çözülecek mi? Tabii ki hayır, zaten benim iddia ettiğim bu sorun Erdoğan gidince de bitmeyecek. En azından bunu anlayın da, kutuplaşma edebiyatının etkisinde kalmayın diye yazdım bu kadar şeyi.

Kurtuluş savaşı sırasında Abd , ingiliz mandası isteyenler vardı bu dönemde uzantılarını görmüyor musunuz. Veya Osmanlı' nın son zamanlarında Anadolu insanını aşağılayan anlayışın bu güne yansımalarını. Günümüz aydın geçinenlerinin dünyanın her ülkesinde hayran oldukları isimler varken buralarda kimseye hayran olmamaları tesadüf mü?


Aşık Veysel' i Ankara ulus meydanına kıyafeti nedeniyle çıkarmayan anlayışın günümüzdeki uzantıları, çobanın oyu ile kendi oylarının aynı sayılmasına karşılar. Aziz Nesin 'in bu milletin yüzde altmışını aptal sayan anlayışına destek veren kaç kişi tanıyorsunuz.

Bu iki damar devam ettikçe bu kavga sürecek. Birlikte yaşamak zorunda olduğumuz ülkede asgarî uzlaşma sağlayabilecek miyiz. Ne yazık ki bu konuda da çok iyimser değilim. 1950 yılından beri sınırlı dönemler dışında milletin iktidara getirmediği bu anlayış askeri ve sivil bürokrasi üzerinden iktidarlarını devam ettirdiler. Ismet Inönü'nün sözü ile hayat bulan iktidar olabilirsiniz ama muktedir olamazsınız anlayışı yıkılmaya başladı. Sizi ben bile kurtaramam anlayışını da 15 temmuzda millet bitirdi. Işte son dönemlerde yükselen gerilimin sebebi budur.

Bu nedenle Abdülhamit' e saldırdıkları silah ile saldırıyorlar. Baskıcı rejim, tek adam rejimi adalet hürriyet eşitlik. Bu arada eğer bunları yerseniz de baskıcı rejim nasıl olur göstermeye hazırlanıyorlar.

SON SÖZ

Ülkede Ittihat Terakki devamı sol kanada bir takıntım da hiçbir konuda ne milletin ne de devletin yanında olmamaları sebebi ile. One minute krizinde Israil 'in Iran geriliminde Iran' in sihalar vurunca pkk nın en sonda LGBT lilerin yanında gördüm bir kez bile devletin milletin yanında görmedim. Bu konudaki istikrar ! can sıkıcı. Sürekli memnuniyetsiz ve mutsuzlar. Halkın geleceğe dair en ufak umutlarını bile itina ile yok ediyorlar. Bu ülke bitmiş batmış iflah olmaz. Çözüm ne sorusuna ise tek mantıklı cevaba rastlamazsınız. En büyük başarıları bu anlayış ve ruh hali ile siyaset sahnesinde kalabilmeleri. Bunun tek sebebi ise yazıda anlattığım o damar. Yoksa bu milletin dinine sövüp devletine katil deyip nasıl siyaset yaparsınız.
Bazan diyorum ki ne damarmış bitmedi, Sonra aklıma geliyor EMIN OLUN BIZ DE BITMEYECEGIZ !!!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çetin Çıldır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

resul yazıcı - Çözüm: Geçmişten, geçmişimizden ibret almak...

"Geçmişten adam hisse kaparmış.. Ne masal şey!/ Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?/ 'Tarih'i 'tekerrür' diye tarif ediyorlar;/ Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?.." Mehmet Akif

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 23:49


Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?