Reklamı Kapat

Cedit’te Troller Kaybetti!

31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’nde vatandaş siyasilere uzlaşın, konuşun, birlikte yönetin mesajı vardı. Meclis çoğunluğu ve belediye başkanları arasında ki parti farkını böyle yorumlayabilirsiniz.

Nitekim birlikte yönetmenin zorunluluk olduğu, sorunların masada çözülmesi gereken bir nokta ise İzmit Belediyesi ile Kocaeli Büyükşehir belediyesi arasında oldu.

Başlarda inatlaşmalar, zaman zaman siyasi çekişmeler olsa da azıcık aklı ve vicdanı olanlar İzmit’in kaybetmemesi adına Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahir Büyükakın’dan aynı masada oturmasını bekledi.

İşte o masanın gündem maddelerinden biri Cedit konusuydu. Neydi peki Cedit meselesi? 4,5 yıldır gündem olan ve vatandaşın kaygılı, endişeli bekleyişi içerisinde olduğu Cedit Mahallesi kentsel dönüşümüydü.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Tahir Büyükakın örnek bir duruş sergilediler. Siyaseti kenara koydular. Vatandaşın derdine dertlendiler Cedit’in kentsel dönüşümünü bakanlığa devrettiler.

Gerçekten iki ismi de bu noktada kutlamak lazım.

Vatandaşın yıllar sonra yüzü güldü.

Devir sonrası açıklamalar yapan Cedit Mahallesi Muhtarı Nabi Keskin, devir işlemi sebebiyle memnun olduklarını dile getirirken iki belediye başkanına da teşekkür etti.

Hem CHP hem Ak Parti’de troller konuyu sosyal medya hesaplarından siyasallaştırmaya çalıştı.

Meslektaşım Mevlüt Sosyal’a yaptığı açıklamada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın önemli bir tespit yapmış; “Hürriyet’in açıklamalarını doğru ve olumlu buldum. Süreç açıklamalarında olduğu gibi işledi. Oradaki herkesin öncelikli konusu Cedit’ti. Kimse siyeseti ön planda tutmadı. Siyasetten hep uzak durduk. Şimdi Cedit’teki vatandaşlarımız mutlu ve umutlu. Bizim hedefimiz zaten buydu.”

Aynı şekilde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile görüşmemde şu ifadeleri kullandı; ““Biz daha önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın ile bu konuyu görüşmüştük. Projeye vatandaşımız nezdinde çözüm odaklı, siyaset üstü bakarak adım attık. Sayın Bakan Kurum’un kabul ile kentsel dönüşüm İzmit Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak bakanlığa devredildi”

Kocaeli adına gerçekten ne kadar güzel bir fotoğraf.

Bu fotoğrafta konuyu siyasallaştırmaya çalışan fanatikler, kraldan çok kralcılar, buradan Hürriyet’e nasıl başarısızlık algısı yaparım diyenler, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a İzmit ile ilgilenmiyor siyasi bakıyor diyenler dahil herkes kaybetti.

Peki kim kazandı?

-Ceditliler kazandı

-İzmit kazandı

-Tahir Büyükakın kazandı

-Fatma Kaplan Hürriyet kazandı

Büyükakın ve Hürriyet’in ilk buluşmalarında yapabilirsiniz diye bir yazı yazmıştım. Ve başardılar.

Birileri ise Cedit’in bakanlığı devrini başarısızlık olarak göstermeye çalışıyor. Bugün metro bakanlığa devrinde nasıl mutlu olmuş ve başarı olarak yazmışsam, Cedit’in bakanlığa devri yine ilimiz adına kazançtır.

Kimse farkında değil Cedit için önemli bir kazanım daha var. Cedit’e yapılacak kentsel dönüşüm projesine resmen format atıldı.

Bakın burası çok önemli İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın ortak kaygıları ile proje yenilecek. Hatta bana ulaşan bilgiye göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, mevcut projeden kendisi de çok rahatsız olmuş.

Farklı düşünmek farklı seslerin olması ne kadar kıymetli değil mi?

Bugün Cedit Mahallesi kentsel dönüşümü üç saç ayaklı hayata geçecek alt yapısı, proje, maliyeti o yüzden başta Sayın Bakan Murat Kurum’a, Kocaeli Büyükşehir Başkan Tahir Büyükakın’a ve İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet örnek bir süreci yürüttüler.

Siyasi kısır çekişmelere girmediler,

Bazı isimlerin kışkırtmasına gelmeyerek konuyu siyasallaştırmadılar…

İki isminde açıklamaları ortada proje üç saç ayaklı yürütülecek…

Şehir adına teşekkür etmek lazım.

Nitekim "Yapabilirsiniz" köşe yazımın temelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu sözleri yatıyor; "Belediye meclisinde sayısal çoğunluk bizde. Vatandaşın hayrına projelere 'evet' deyin. Kavgacı değil, uzlaşmacı olun"

Anlaşıldı sanırım...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Akçaalan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?