Amaç hayat kurtarmak mı, ölüme terk etmek mi?

İki üç gündür çok üzücü haberler almaktayım.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Gazeteciler Federasyonu çatısı altında birlikte görev yaptığım Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya abimi Covit-19 belasından dolayı kaybettik.

Bu kentteki en sadık dostlarımdan olan Süleyman Şen abim sayesinde 23-24 yıl önce yine yağmurlu bir akşamda Yaşar Bayan abi ile tanıştırılmıştım. O günden sonra hem komşum, hemde dost olarak Yaşar Bayan abi ile yıllara dayanan bir birlikteliğimiz oldu.

Dün akşam kentte herkes tarafından sevilen dost insan Bursa İskender Kebabın sahibi Yaşar Bayan abiyi Covit-19 belası yüzünden kaybettiğimizi öğrendim.

Demem o ki, iyi insanlar gerçekten erkenden aramızdan ayrılıyorlar.

İşte böylesi bir süreçte şunu da belirtmeliyim, sağlık çalışanlarının canları pahasına mücadele ettiklerini kah özel kıyafetler giyerek hastanelerde çalışmalarını görüntülerken, kah dışarıda sohbet ederken yaşadıklarını anlattıklarından biliyorum.

Dünya top yekün pandemiden kurtulmak için seferber olması ne demek, bir insanı dahi pandemiye kurban etmeden yaşamasını sağlamak için uğraşırken, maalesef yanlış giden birşeyleri de seslendirmenin zamanı geldi de geçiyor.

Bu konuda en fazla kendimin konuşma hakkı olduğunu düşündüğüm içinde sizlere bir kez daha Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Kerim Karagöz hocamızla ilgili yaşananları aktarmak istiyorum.

Kerim hocam karaciğer sorunu nedeniyle uzun süredir tedavi görmekte ve artık nakil safhasına kadar hastalığı ilerlemişti.

Koç Üniversitesi Organ Nakil Merkezinde artık önce aile fertlerinden kan grubu uyanlar tetkikten geçirildi.

Heran bir organ bulunur denilerek Kocaeli’de değil, İstanbul’da ikamet etmesi istendi.

Kerim hocam bu nedenle İstanbul’da ev tutmak zorunda kaldı.

Sevgili eşi Emel hocam ise İzmit’ten okuldaki dersleri olmadığı günlerde gidip gelmeye başlamıştı.

Bu satırları yazdığımda belki bana kızacaklar. Ama birileri artık gerçeği görmesi gerekiyor.

Kerim hocamın rahatsızlığı nedeniyle evlerini, arabalarını dahi satmak zorunda kaldılar.

Emel hoca inanın adeta İzmit-İstanbul arasında mekik dokudular.

Kızları Zeynebim zaten hem okuyor hem de babasına bakmak için genç yaşına rağmen koca koca insanların alamadığı sorumlulukları üzerine alıyordu.

Kerim hocanın kardeşi Salih bey keza Kerim hocayı iyileşmesi için gecesini gündüzüne kattı.

Maalesef aile fertleri içinde ya kan grubu nedeniyle ya da karaciğer rahatsızlıkları olanlar çıkınca aile içerisinden nakil için uygun karaciğer bulunamadı.

Kerim hocayı tanıyan herkes bilir, melek kavramına dünyada uyacak en başta olanlardan biridir.

Kerim hocamın kan grubunun benimle aynı olduğunu öğrenince kendisine de söylemeden 14 Şubat 2020 tarihinde Koç Üniversitesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Turan beyin yanında soluğu aldım.

Kerim hocaya donör olmak istediğimi belirttim. Yasa gereği kendisine bilgi vermeden işlem yapamayacaklarını belirttiler ve Kerim hocamı arayarak onayını aldıktan sonra tetkiklere başladılar.

Karaciğer nakli öyle büyütülecek bir ameliyat değil. Donörden organın % 70’lik kısmı alınıyor, kalan % 30’luk bölüm ise 2 ay içerisinde eski haline dönüyor.

Maalesef tetkikler sonucunda benimde karaciğerim küçük olduğu ortaya çıktı ve donör olamadım.

Bu süreçte kardeşi Salih bey tedaviler gördü, özel diyetler yaptı ama maalesef yine de olmadı.

Türkiye’nin sayılı İletişim Fakültesi hocalarından Suat Gezgin hoca, Kerim hoca için birkaç dostundan destek istedi ve aranan dönör bulundu. Koç Hastanesi yakınlık derecesinin olmaması nedeniyle ameliyata yaklaşmadı.

Bu süreçte Kerim hoca Ankara Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesine gitti olmadı.

Yıllar sonra son şans olarak KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü hocaya ulaşıldı. Üniversite de herkes seferber oldu.

Özel Memorial Bahçelievler Hastanesinde Rektör Hülagü’nde arkadaşı olan Prof. Dr. Yalçın Polat ameliyatı yapabileceği haberi ile havalara uçtuk.

Raporları incelerken benim dönör olabileceğim yönünde bir kanı oluştu. Ertesi gün tekrar tetkik olmak için İstanbul Özel Memorial Bahçelievler Hastanesine gittim.

Önce Covit-19 testim yapıldı. Ardından da kan ve radyolojik tetkikler yapıldı.

Ancak maalesef çok ümitli iken yine benim karaciğerimin kalan kısmının küçük olması nedeniyle dönör olamayacağım sonucu çıktı.

Son çare Suat Gezgin hocanın bulduğu sağlam dönör adayına başvuruldu.

Şunu hatırlatayım. Kerim hocanın durumunun aciliyeti nedeniyle şuanda organ nakli bekleyen hastalar arasında 1.ci sırada.

O gün Kerim hocamı hastane odasında cam arasından 1 dakika görebildim. İnanın Kerim hocam odasını dahi artık zor bulabilecek durumdaydı.

Ya arkadaş bu yasalar insanı yaşatmak üzerine yazılmamış mı?

Etik Kurul denen kişiler bir kalemde red kararı nasıl verebiliyorlar.

Ceplerindekileri zaten bu insanlar son kuruşuna kadar 1 yıldır hastane hastane , yollarda harcadılar.

Hadi bize güvenmiyorsunuz, hadi Kerim hocaya verici olan kişiye güvenmiyorsunuz?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın doktoru, 85 bin öğrencisi olan Kocaeli Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye de mi güvenmiyorsunuz.

Kerim hocamızı yaşatmak istiyoruz. Öncelikle 18 yaşındaki kızı Zeynep için, eşi Emel hoca için, kardeşi Salih bey için, pamuk yüzlü annesi için, onu sevenler için yaşatmak istiyoruz.

Ey Etik Kurul siz bizi anlamıyor musunuz?

Nakil için şimdi dava açma ve yürütmenin durdurulması kararı alınması için aile yine adliye koridorlarında koşturuyorlar.

Bu insanlara reva mı? Sabah KOÜ İletişim Fakültesi öğretim üyesi İhsan Karlı hocam aşağıdaki metni vatsaptan gönderdi.

Bu güne kadar Etik Kurula ters bir etki olmasın diye ailenin ricasıyla sustuk. İhsan hocanında verdiği cesaretle Etik Kurulu, Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’a vel hasıl kelam bunu kim çözecek ise onlara şikayet ediyoruz.

Biz Kerim hocanın yaşatılmasını İS Tİ YO RUZ.

İhsan hocamın gönderdiği metinde aşağıda.

Herkes ilgili yerlere bu yazıyı ulaştırırsa Kerim hocamızın biran önce ameliyat edilmesini sağlayabiliriz.

İHSAN KARLI HOCANIN METNİ

[10:20, 18.04.2021] İhsan Karlı: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin sevilen hocalarından Dr.Öğr.Üyesi Kerim KARAGÖZ'ün acilen ihtiyaç duyduğu karaciğer nakli için canlı donör çok zor bulunmuş ancak 15 Nisan 2021 tarihinde saat:13.00'de İstanbul Bakırköy İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde toplanan Etik Kurul alıcı ve verici arasında hiçbir maddi menfaat ilişkisi olmadığı halde herhangi bir gerekçe göstermeden hocamızın nakil talebini REDDETMİŞTİR!!!!!

4. Dereceye kadar olan akrabalık bağları dışındaki canlı donörden yapılacak nakiller için onayına başvurulmak durumunda olan Etik Kurul, nakile engel oluşturan bir somut delil ortaya koymadan Kerim Karagöz'ün talebini reddetmiştir!!

Dr. Kerim Karagöz'ün, nakile engel somut kanıt ortaya konmadan en kutsal ve dokunulmaz hak olan yaşam hakkı elinden alınıyor!!! İnsan hayatının, birkaç insanın toplanıp hiçbir araştırma yapmadan 10-15 dk.'lık bir kaç soru ile elinden alınmasının "ETİK" kavramının değersel boyutuyla nasıl bir ilişkisi vardır?

Etik Kurul, önüne zorla ayakta durarak giden, hastalığının son aşamasında olan bir insana ameliyat olamazsın dedi.

Son günlerini yaşadığı doktorlarca söylenen Kerim Hocamızı “ret gerekçesi dahi söylemeyen”bürokrasinin kurbanı olmaktan kurtarmak elimizde...

Biz dostları ve öğrencilerinin üzüntüsü sonsuzdur

[10:20, 18.04.2021] İhsan Karlı: C.baskanligi, Sağlık Bakanlığı, istanbul Valisi, istanbul il sağlık müdürlüğü, prof.Dr.Fahrettin Altun' a tweet atılabilir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çetin Gürol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?