Reklamı Kapat

İnternet Bağımlılığı Nedir? Hayatımızı Nasıl Etkiler?

İnternet, tüm dünyada herkesin hayatını etkileyen önemli bir araçtır. Özellikle internet, araştırmayı kolaylaştırmak, ticari işlem yapmak ve daha çok kişilerarası iletişim gibi günlük hayatın pek çok alanında büyük kolaylık sağlamıştır. İnternet, insanların sürekli istediği / ihtiyaç duyduğu bir araç ve alışkanlık haline gelmiştir. Fakat alışkanlıklar, sosyal, davranışsal veya kişisel sorunların olasılığını artıran tekrarlayan bir alışkanlık haline geldiğinde zararlı olabilir. Bu nedenle İnternet kullanım alışkanlığı internet bağımlılığına dönüşebilir. İnternet bağımlılığı, birçok yaşam alanında bireylerin işlevini etkileyen aşırı veya düşük kontrollü davranışlardır. İnternetin kullanımı önemli ölçüde arttıkça, toplumlarda İnternet bağımlılığı yaygınlaşmıştır.

İnsanlar interneti sınırlı olarak kullandıklarında, İnternet faydalı olabilir. Aksi takdirde aşırı internet kullanımı, yaşam kalitesinin düşmesi, kötü zaman yönetimi ve akademik başarısızlık gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. İnternet bağımlılığı nedeniyle günlük hayatın çoğu alanında pek çok sorun yaşanmaktadır. Bu sorunlar çoğunlukla akademik başarısızlık, mesleki sorunlar, psikolojik sorunlar, zayıf akran ve aile ilişkileri gibi sosyal geri çekilme ve çiftler arasındaki uyumsuzluk ile ilgilidir. Ayrıca İnternet bağımlılığının olumsuz sonuçları internetin kullanım alanına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bilgisayar tabanlı iletişimi tercih eden kişilerde yüz ifadesi, el hareketi, göz teması gibi sözel olmayan davranışların eksikliği gözlemlenebilir.

Bu noktada gerçek İnternet bağımlılığının ne anlama geldiğinin anlaşılması önemlidir. İnternet bağımlılığının anlamı hakkında pek çok görüş vardır.

Bağımlılık genel olarak karşı konulamaz bir dürtü, kontrol kaybı, bazı sorunlar ortaya çıksa bile kullanmaya devam etme ile ilgili bir sorun olarak tanımlanmıştır. "İnternet bağımlılığı" ifadesi için ise "Ağda geçirilen zamanı artırmayı ummak" ve "ağ hakkında rüya görmek" gibi bazı ölçütler tanımlanmıştır.

İnternet bağımlılığı sorunu olan kişilerin zamanlarının çoğunu internette harcama dürtüsüne sahip olduklarını öne sürülmektedir.

İnternet bağımlılığını dört bileşene ayrılmıştır. İlk faktör aşırı internet kullanımıdır. İnterneti aşırı kullanan bireyler zamanın farkında değildir. İkincisi, yoksunluk belirtileridir. İnternet kullanımı problemli olan kişiler bilgisayara / internete ulaşamadıklarında çoğunlukla öfkelenirler. Üçüncü faktör ise, interneti daha fazla saat ve bir bilgisayar için zamanında daha iyi ekipman kullanma. Dördüncü faktör, yorgunluk ve sosyal izolasyon gibi olumsuz etkilerdir.

Birçok araştırma, aşırı stresin fiziksel, psikolojik sağlığı ve algılanan stresi etkileyebileceğini öne sürmektedir. Aşırı stres, aşırı alkol tüketimi, sigara ve uyuşturucu kullanımı gibi çeşitli uyumsuz davranışlarla ilişkili bulunmuştur. İnternet kullanım sıklığı daha çok yaşam sorunlarına çözüm bulmak, ajitasyonu azaltmak ve başa çıkma mekanizması geliştirmekle ilgilidir. Stresli bir durumun kötü sonuçları, bir kişinin nasıl başa çıkma mekanizması geliştirdiğiyle ilişkilidir. Bu nedenle, başa çıkma mekanizması, strese ve yüksek düzeyde alkol tüketimi, kumar bağımlılığı gibi sağlıkla ilgili çeşitli davranışlara aracılık etmede önemli bir role sahiptir. Bir kişi stresli bir olaya maruz kaldığında, bu kişinin zayıf başa çıkma stilleri nedeniyle kırılganlık uyumsuz davranışı artabilir. Dolayısıyla, İnternet bağımlılığı bir tür uyumsuz davranıştır ve algılanan stresin bir sonucu olabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlayda YAPICI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?