Reklamı Kapat

Analiz!!!

Cumhuriyet tarihinin kesintisiz en uzun süreli iktidarını, bu süreçte yaşadıkları ve sonuçları üzerinden değerlendirelim. Hafızalarımızı tazelemek güncel olayları anlamamıza yardımcı olur diye düşünüyorum. Çok detaylarda boğulmadan sonuca etki eden olaylar üzerinden yürüyerek başlayalım.

Birinci Evre ; Ak Partinin kuruluş sürecini tetikleyen en önemli olay 28 Şubat sürecidir. Bu dönemde 40 yıllık mücadele ile iktidara gelen milli görüşün genç kadroları sadece 11 ay kadar sürebilen iktidarın oluşturduğu travma ile yüzleştiler. Bu dönemden anladıkları 80 yılda oluşan kurulu düzen ile mücadele ederek iktidara gelmek mümkün, kalmak ise mümkün değildir. Çocukluk yıllarından beri hayal ettikleri peri masalı askeri müdahale ile sona ermişti. Bu travma ayrılık sürecinin fitilini ateşledi.

- İkinci Evre; her ne kadar ana gövdesi milli görüş olsa da, sistem ile uyum arayışı , içeride ve dışarıda ittifakları zorunlu kılıyordu. Bu anlayış ile hayaller milli görüş gerçekler Cumhuriyet Halk Partisi olan bir parti ortaya çıktı. Biraz ağır olmadı mı diyenler için altını dolduralım. O döneme geri gidin CHP 'ye yapılan eleştirilerin en temel noktası. muhalefet yapmaması idi. Bu yeterli gelmedi ise dönemin ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkilerini inceleyin. ABD - IRAK savaşındaki pozisyonumuzu, tezkere olayları ve Büyük Orta Doğu projesi penceresinden bakın. Ya da siyasi aktörler üzerinden yürüyelim. O günlerde AK Partide siyaset yapan Abdullatif Şener, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi isimlerin gerek fikir gerekse konum olarak bugün nerede durduklarına bakın. Özetle dönemin kurulan partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin milli görüş versiyonu idi, MHP den ayrılan IYI Parti ne kadar ülkücü ise AK Parti'de o kadar milli görüşçü idi.

- Üçüncü Evre; kurulmasından kısa bir süre sonra iktidar olan AK Parti 2008 yılına kadar merkezdeki bir partinin politikalarını uyguladı. Hatta bazen onların bile halktan korkup uygulamakta zorlanacağı işlere de imza attı. Bizim en ağır şekilde eleştirdiğimiz bu dönem önemli bir kesim tarafından Ak Parti'nin altın dönemi olarak görülür.

- Dördüncü Evre ; 2008 yılındaki kapatma davası ile yeni bir döneme daha geçildi. Milli Görüş hareketinden giden kadrolar yeni bir travmanın eşiğinden Anayasa Mahkemesindeki bir oyla kurtuldu.

- Beşinci Evre ; bu dönemi 2008 ile 15 Temmuz 2016 arası olarak görüyoruz. Her ne kadar kapatma gerçekleşmese de bunu bir işaret fişeği olarak gören bazıları gemiyi terketmeye başladı. İçeride ve dışarıda kurulan ittifakların çatladığı bu dönem önemli olaylara sahne olmuştur. AK Parti'nin yön tayininde zorlandığı bu dönemde Gezi olayları, 17-25 Aralık ve Mit krizi gibi olaylar damga vurmuştur. Çözüm sürecide bu dönemin ürünüdür. Bu sürecin de kanlı bir şekilde sona ermesi 15 Temmuz 2016'ya giden yolun önemli aşamasıdır.

- Altıncı Evre; 15 Temmuz gecesi başlayan bu yeni süreç Ak Partiyi fabrika ayarlarına dönmeye zorlamıştır. MHP ile gerçekleştirdiği ittifak ile ise yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemdeki uygulamalar ile ilk dönem uygulamalarını karşılaştırın farkı göreceksiniz. Ayasofya, Suriye , Libya , Karabağ, milli savunma sanayii hamleleri hep yeni dönemin ürünleri. Çözüm sürecinden, terörle mücadele aşamasına geliş de bu aşamalardan geçişin bir sonucudur. Ayasofya'yı konuşacağınıza Sultan Ahmet'i doldurun beyanından, Ayasofya Kudüs'ün özgürleşmesinin ilk adımıdır aşamasına getiren de budur. Bu evreleri yerli yerine oturtmaz iseniz olan biteni anlamakta da zorlanırsınız.

SON SÖZ

Konuyu güncele taşıyarak devam edelim..

Meseleyi isimler üzerinden değil uygulamalar üzerinden okumaya çalışın. Mesele isim olsa 20 yıldır aynı isim aynı siyasi parti. Oysa bu evrelerde yol değiştikçe yolcular da, karşı olanlar da destek verenler de değişti. Kuruluş aşamasında AK Parti'ye büyük destek veren ABD ve Avrupa Birliği yönetimleri bugün muhalefetin yanında.

ABD, son açıklamasında TÜRKİYE 'nin Suriye'deki uygulamaları milli güvenliğimizi tehtit ediyor diyor. Fransa ise Yunanistan ile ittifakı güçlendiriyor. Bu olanlar neyin sonucu.

CHP Genel Başkanı dış politikayı 180 derece değiştireceğim derken nereye mesaj gönderiyor sanıyorsunuz. Ya da Suriye'de, Libya 'da hatta Karabağ 'da ne işimiz var derken size mi söylüyor zannediyorsunuz . HDP 'nin yeni bir çözüm süreci arayışı olan deklarasyonu ilk nerede karşılık buldu. Devamını da izleyin kimlere anlatmaya devam edecekler.
AK Partiyi eleştirdiğim bölümlerde CHP ye benzetmiş olmam bu kesimlerde tepki oluşturacaktır onlar sormadan biz altını biraz daha dolduralım.

Abdullah Gül'ü yeniden Cumhurbaşkanı yapma fikri hangi partiye aittir ya da CHP liderinin yüzde 99 aynı görüşteyiz dediği Ali Babacan'a ekonomiyi emanet etme fikri kime aittir. Henüz açıklamadı ama muhtemelen dış politikaya da Ahmet Davutoğlu'nu düşünüyor olabilir. Bunlar ortada iken kuruluştaki Ak Partiyi CHP 'ye benzetmek ya da yeni CHP 'nin ülkenin çizgisini 2002 dönemi Ak Parti çizgisine çekmek istediğini söylemek abartı mıdır?

Bu durumda IYI Partiyi nereye oturtmak gerekir. Genel Başkanlarının Ak Parti'nin kuruluş çalışmalarında son ana kadar kurucular kurulunda olması tesadüf müdür. Yeniden CHP ile kurulmak istenen 2002'deki Ak Parti benzeri yapının da kurucularından biri olmasını nasıl okumalıyız.

Özetle. mesele hangi partinin yada hangi liderin yönettiği meselesi değil, ülkenin yönünün neresi olacağı meselesidir. Bu ülkenin yönü yeni dünyanın kimlerin liderliğinde oluşacağını etkileyen önemli bir faktördür. Siz kavgayı isimler üzerinden okumaya devam edin, onlar sadece zihniyetlere bakıyorlar.

Siz böyle bakmaya devam ettikçe de onlar işlerini yürütmeye devam edecekler. Biz Ak Partinin geçirdiği evreleri yazdık siz de Deniz Baykal'a düzenlenen kaset kumpası ile CHP'nin geçirdiği evreleri düşünün.

Kuruluştaki Ak Parti ne kadar milli görüşün partisi ise siz de o kadar Atatürk'ün kurduğu partisiniz. Uyku iyidir, gözlerinizi kapatın uykuya devam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çetin Çıldır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?