Reklamı Kapat

Sedat Doğu Uslu;Savaş Yok Sadece Seçim Yapılacak

Saadet Partisi Milletyvekili aday adayı Sedat Doğu Uslu,24 Haziran'da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri'nin sadece bir seçim olduğunu anımsatarak,"24 haziran'da Kocaeli'de Saadet Partisi'nin zaferi yaşanacak.Ülkemizi aydınlatacak işaret fişeğini Kocaeli'den atacağız." diye konuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi'nin gençmilletvekili aday adayı Sedat Doğu Uslu Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan'ın sorularını yanıtladı.

Röportaj: Ahmet AKÇAALAN-Ferdi Şimşek

SAADET PARTİSİ'NİN GENEL BAŞKANI TEMEL KARAMOLLAOĞLU AYLAR ÖNCESİNDE ERKEN SEÇİMİN İPUCUNU VERMİŞTİ.SİZ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Aslında bizim için sürpriz değil. Genel başkanımız her mitinginde, her kapalı salon toplantısında, her basın toplantısında açık ve net bir şekilde bunu dile getirdi. "Arkadaşları baskın seçimin eli kulağında" demiştir. Tabi bu genel başkanımızın müneccim olduğu anlamına gelmez, sadece ülkedeki gerçekleri gördüğü için bu kanıya vardı. Yolun bittiğini hissettiği için bu kararın alınmasının elzem olduğunu ifade etti. Maalesef ki bu da gerçekleşti. Saadet Partisi kadroları olarak, bu çıkan sonuca hiç şaşırmadık. İşin arka planında da Saadet Partisi olarak biz buna hazırlıklarımızı çok önceden başlatmıştık. Biz bunun Kasımda olacağını düşünüyorduk. En iyi ihtimalle de 15 Temmuz’u da kullanarak o tarihe denk getirme ihtimalini de göz önünde bulundurduk. 2018 den sonra bir seçim olacağını biz hiçbir zaman düşünmedik. 24 Haziran kararının alındığı ilk basın toplantısında, hemen kollarımızı sıvadık ve gelin gibi teşkilatlarımızı süsledik ve genel başkanımızın açıklamalarını kent kamuoyuna açıkladık. Biz öyle çokta şaşkın ördek halinde değildik. Çünkü' içim yanıyor yol bitti" gidiyoruz ama nereye gittiğimizi bilmiyoruz. Biz bunu hep ifade ettik. Biz de biliyorduk ki yüzde 10'luk seçim barajı ile alakalı bu kaygının temel nedeninin Saadet partisi olduğu gerçeğini. Şu gelinen tabloyu göz önüne aldığımız zaman ise Saadet Partisi kıskaca alınmıştır. Ama bu düşünce yapısını hiç kimseye bir yararı yoktur. Burada söz konusu gerçekleri konuşmak veya hiçbir zaman rakip olduğumuzu unutmamak lazım, birbirimizi kardeşe kucaklayıp yarınlara milletimizi hazırlamak lazım. Yani buraya kim çıkarsa çıksın bu sandalyenin üzerine, herkes ortak milli kaygıları dile getirirdi. Hep olumlu söylemler düzgün kalkınmanın ülke ekonomisinin daha iyiye nasıl gideceğine vesaire. Kimse çıkıp da ülkeyi bu durumdayken daha kötü açıklamalarla yönetme gücünü eline alma ihtimalini dile getiremezdi. Herkesin ortak bir temennisi var, ancak bu icraat da maalesef aynı gücü göstermiyor.

SAADET PARTİSİ'NİN MİLLET İTTİFAKI İÇERİSİNDE YER ALMASINI NASIL YORUMLUYORSUNUZ? 

Bu sözlerimi bütün yüreğimle söylüyorum, ‘’ Keşke imkânım olsa da bütün millete bunu anlatabilsem’’, Biz ne sağcıyız ne solcuyuz biz Müslümanız. Bizim karşımızdaki seçmen de ve o seçmenin destekledi partilerde Müslüman. Biz bundan çok uzaklaştık. Kinin nefretin ötekileşmenin hiç kimseye yararı yok. Sen muhafazakârsın, sen özgürlükçüsün diyorsun. Bizim ‘millet ittifakı’ içinde yer almamız karşımızda ‘cumhur ittifakının olması bizi kine itmemeli. Ben milletin farkındayım memleketimi çok seviyorum, milletimi çok seviyorum. Herkes bu memleketi seviyor ve herkes bu memleket için çalışıyor. Asıl olan milletin bekasını partilerin bekasından daha kıymetli olduğunu unutmamamız lazım. Cumhur İttifakı’nda yer almamamızın belli sebepleri var. Ben şunu çok iyi biliyorum ki Cumhur İttifakı içerisinde yer alan seçmenlerinde, adaylarında, o kadrolarında bu millet için yapmak istedikleri bir şey vardır. Bu süreçte biz bu milletin iyiliğini isterken, siz bu milletin kötülüğünü istiyorsunuz gibi bir düşünceye yönelmemiz doğru değil. Biz kendimize doğru ifade edebilmeli, tercih ise millete bırakmalıyız. Bir akşam genel başkanımızla bir yemek münasebetine bir araya geldik ve orada genel başkanımızın söylediği bir söz vardı "Arkadaşlar çok az kaldı,milletin uyanışı artık şafaktadır. Uyuyan bir adamı rahatlıkla uyandırabilirsiniz ama uyuyormuş numarası yapan bir insanı uyandırmak hiç de kolay değildir.

MİLLET İTTİFAKINDAN, DEVLETİ VE MİLLETİ YÖNETEBİLECEK BİR KADRO ÇIKABİLİR Mİ?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923-1938 yılları arasında 15 yıl boyunca merhum Mustafa Kemal Atatürk memleketi idare etmiştir. Bu süreçte tek partili ve çok partili iktidar sahip birçok siyasi izlenimde bulunduk ancak bizim bildiğimiz tek bir şey var ve Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra 15 yıl boyunca ülkeyi temsil etme kudretini elinde bulunduran tek parti Ak Parti’dir. Böyle büyük bir fırsatla muhattap oldular. Aslında bizim Cumhuriyet Halk Partisi zihniyetini ‘’vebalı’’ muamelesi yapıyorlar ya aslında bu zulüm ve üslubun ne kadar yanlış olduğunu, biz bu görüşme ve ittifakla milletin önüne koymuş bulunmaktayız. Biz ne sağcıyız ne solcuyuz biz müslümanız dediğimiz zamanda, aslında bunun icraat olarak karşılığını da insanlara gösterdik. Bunu millete sizin aracılığıyla anlatabiliriz ancak.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU İÇİN 24 HAZİRAN'DA NE KADAR BİR OY ORANI BEKLİYORSUNUZ?

Bizim ittifak kararı ile birlikte düşüncelerimizi millete açık bir şekilde ifade etmemiz lazım. Bizim ittifakda ki amacımız şu an Cumhur İttifakı’ndaki MHP'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdiği destek düşüncesiyle aynı değil. Herkesin kendi lideri, kendi tabanı ve kendi oyu vardır. Tamamı ile darbe zihniyetin ürünü olan yüzde 10’luk seçim barajıyla ortadan kaldırmanın en önemli zaruri şartlarından biri olması dolayısıyla biz bu ittifakı içerisinde yer almış bulunmaktayız. Hem baraj sorunu çözmek için hem de milletimizle bir araya geldiğimiz zaman farklı görüşlerden partilerin bir araya gelerek aynı düşünce ile hareket etmelerinin, belli bir ideali belli bir hayali belli bir geleceğinin planlamasıdır. Bunu sadece baraja bağlamak yanlış olur. Demokrasinin önündeki en büyük engelin bu olduğunu kendileri de her platformda ifade etmişlerdir. CHP’nin İyi Parti’ye vermiş olduğu demokrasi desteğini de bunun bir tezahürüdür. Arzulanan milletin topyekün mecliste temsil edilmesidir. Bunu insanlar farklı bir şekilde anlatıp, insanları şüpheye düşürüyorlar. Şunları yüreğim yana yana açık bir şekilde söylüyorum, biz kardeşiz ve biz siyaseten rakibiz. Ama biz bu siyaseten rakibiz düşüncesini 24 Haziran akşamına kadar sürdürelim. Zafer bizimle veya arkadaşlarımızla olur bunun bir önemi yok, ama kardeşlik hukuku 24 Haziran gecesi tecelli etsin. Tabi bizim de temennimiz tüm siyasi partilerin olduğu mutlak iktidardır. Biz inanıyoruz ki milletin uyanışı ile beraber, milletimizin uyandığını ve bizi dinlediğinin farkındayız. Uyanan millet ve bize kulak veren millet ile birlikte 24 Haziran gecesi Saadet Partisi'nin zaferini tüm ülkeye ve dünyaya ilan etmiş olacağız.

1’NCİ TURDA NASIL BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKAR DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Şüphe yok ki bizim en büyük çalışmamız Temel Karamollaoğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesi, tek temennimiz budur, bunun üzerine canla başla çalışıyoruz. 6 gün 6 gece imza çadırlarına, yağmur çamur dinlemeden gittik. Bu anlamda emek verdik. İlçe Seçim Kurulu memurların akşam 8'e kadar takip edip onları sonunda tebrik ederek bu kararlılığımızı gösterdik.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE MUHARREM İNCE VEYA MERAL AKŞENER'İN 2. TURA KALMASI DURUMUNDA SAADET PARTİSİ NASIL BİR YOL İZLER?

Buna bugün cevap vermek doğru değil. 2. turda ne olacağının çözüm yolu ise 24 Haziran gecesi belli olacaktır. Ama biz inanıyoruz 24 Haziran Gecesi'nin Saadet Partisi'nin zaferi ile sonuçlanması için var gücümüzle çalışmak. Olmadığı zaman milletimiz tercih etmediği zaman daha çok çalışmamız gerektiğini buradan çıkaracağız. 24 Haziran gecesi'nin fotoğrafı ile sonrasında yapılacak ve atılacak adımlar için gerekli yollar belirlenecektir.

SAADET PARTİSİ'NİN KOCAELİ'NDE BİLİNEN BİR GERÇEĞİ VE MEVCUT BİR OYU VAR. BU DA HERKESİN TAKDİRİNDE.SİZ BU MEVCUT OYU KORUMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEYECEKSİNİZ?

Biz 1 vekillik bir siyasi parti değiliz. Öncelikle, çalışmalarımızı göz önüne alındığı zaman daha fazlası gerekiyor. Şöyle bir ‘vebali’ zihniyet var. Saadet Partisi 0.7’lik bir parti. Bu zihniyetin yerin dibine gömmediğimiz sürece ne bu millet ayağa kalkacak ne bu şehir. Eğer 0.7’lik bir parti olsaydık Cumhurbaşkanı Şentopu 3 gün boyunca Saadet Partisi genel merkezine yatırıp kaldırmazdık. Aslında önemli olan bu hakikatin bilinmesi. Çalışmalarımızda ki emeğinizin karşılığını milletin teveccühünde saklıdır. Kime dokunsak emin olun ki bin ah işitiyoruz. 12 ilçemizin 12'sindeki imza çadırları ve karargahlarına bizzat gidip meseleyi yerinde tetkik edip öğrenmeye çalışıyorum. Biz insanlara imza için gittik, onlar üye olmak istedi. Şikayetler, telefonlar benim bilmediğim binlerce insandan telefon aldım şikayetleri dile getiren dertlerini dile getirenler. Bize bir belediye başkanı bir bakan gibi dert yanıyorlar, çünkü sıkıntı büyük. 24 Haziran ile alakalı kendimizi ilgilendiren bir uslubu dile getireyim.24 Haziran Kocaeli açısından ne olur? "Büyük bir zafer olur." Biz ülkemizi aydınlatacak o işaret bir fişeğini inşallah Kocaeli'nden atacağız. Çünkü teşkilatlarımız, çalışmalarımız iktidar çalışması için değil Allah için haktan gelecek rıza’ya teslim oldukları için yapıyorlar. Makam koltuk gelecek yok, biz bunu çok iyi biliyoruz. Bazen insanlar söyle düşüncelerle bize geliyor "Saadet Partisi çok İslamcı bir parti". Arkadaşlar biz İslamcı bir parti değiliz ve bize verdikleri tepki siz nasıl İslamcı değilsiniz. Bizim de onlara cevabımız arkadaşlar "Biz Müslümanız" inancımızı yaşamak isteyen ve bu inancı da insanlara anlatmak isteyen ve o insanları da aynı yaşam standartlarına kavuşması için çalışan insanlarız. Sorulan başka bir ise neden ‘’Cumhuriyet Halk Partisi ve İttifak yaptınız" . Arkadaşlar CHP kim, bu milletin evladı değil mi? Bu bayrağın altında yaşayan insanlar değil mi? Bizim Kurtuluş Savaşı'nda Cumhuriyet Halk partileri sağ tarafta muhafazakârları sol tarafta mı savaştırdık. Nedir bizi bu kadar düşmanlaştıran. Siyaseten rakibiz olmasına da biz hala bu milletin ortak geleceği için çalışan insanlarız.

SAADET PARTİSİ LİSTESİNDEKİ SIRALAMANIZ NE OLUR, DÜŞÜNCELERİNİZ NE?

Tabi bizim içimizde de konuşulan konular, sıralamanız ne olacak vesaire. Saadet Partisi Kocaeli yöneticileri her zaman listenin 1. sırasında yer alacak liyakate sahiptirler. Sedat Doğu Uslu'nun 13’ncü sırada olması onun yeteneksiz ve zeki olmadığını göstermez, bilakis tam tersi daha gayretli daha azimli olduğunun göstergesidir. Bizde 1. ile 13’ncü arasındaki muhakeme yapılmaz. Bizde genel merkezden bir komut gelir şartsız kayıtsız bize verilen karara saygı duyarız ve çalışırız. Biz birileri milletvekili olsun diye çalışmayız. Bizim gayretimizin temelinde 1’nci ile 13'ncün mantığı aynıdır.

AK PARTİLİLERİ SANDIĞA GİDERKEN TEMEL KARAMOLLAOĞULLARINI DESTEKLEMERİ İÇİN NELER ANLATACAKSINIZ? KARAMOLLAOĞLU İÇİN KOCAELİ’NDE TOPLANAN İMZALARIN MERAL AKŞENER’İ GEÇMESİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Meral Akşener ile ilgili öyle çarpıcı bir söyleme bulunmak istemiyorum ama biz çok çalıştık. Gece gündüz çalıştık. Ben dört gün partide yattım ve benimle birlikte sürü arkadaşım parti’de sürekli mesaideydik.

YAKLAŞIK 10 GÜN GİBİ BİR SÜRE SONRA SIRALAMA BELLİ OLACAK BU SIRALAMADAN SONRA SAADET PARTİSİ SAHADA NASIL BİR ÇALIŞMA HARİTASI İZLEYECEK?

Tabi imza kampanyasında sonra aday adaylarımızın, basınla ve halk bağlantılı söyleşileri toplantıları söz konusu olacak. Genel merkezimizden bu anlamı bize de görevleri görevleri yerine getiriyoruz. Bu sabah Vanlılar Derneği’nin etkinliği vardı ona katıldık.Pazartesi günü Ankara'da mülakatlarımız olacak ve aday adayları dertlerini anlatacak, neden aday olmak istediklerini anlatacaklar. 19 ile 20 Mayıs’ta listeler kesin bir şekilde belli olacak. Ardından genel merkezimiz belli adaylarla yoluna devam edecek. Ya aslında ülkenin içinde bulunduğu durum ekonomik, sosyal birçok sorun var. Biz bunları görmezlikten gelmiyoruz, ceplerimizde dolu açıkçası bir sürü kart var cebimizde ama bekliyoruz.

MİLLETE NELER ANLATACAKSINIZ, TEMEL KARAMOLLAOĞLU VEYA İKİNCİ TURDAKİ ADAYINIZA OY VERMELERİ İÇİN ?

Saadet Partisi iyi okunması gereken bir parti. Ben bunu Saadet Partisi'nde görev yaptığım için söylemiyorum hiçbir zaman.Vatandaş olarak söylüyorum. Hedefleri ve stratejilerinin iyi anlamlandırılması gereken bir parti. Bizim derdimiz sadece şehrimiz değil ülkemiz değil bölgemiz değil tüm dünya ve İslam alemi. Böyle bir davanın böyle bir idealin anlatılması gereken hususlar kendi içerisinde çok derinlere gidebilir. Ama bizim insanlara altını çizerek anlatmaya çalıştığımız bir konu var biz kardeşiz. Ben Ak Parti'liyim, ben Saadet partiliyim ben Milliyetçi Hareket Partisi'ndenim demeden önce hatta ben HDP denim demeden önce ben müslümanım demeyi öğrenmeden önce bu ülkenin kalkınmasına sebep olamayız. Biz insanlara düşünmenin de gereklerini anlatmaya çalışacağız. Milletin topyekün bir bütün halinde hareket etmesine gerektiğinin önemini anlatacağız. 20 Mayıs’tan sonra Saadet Partisi adaylarının çalışmaları ile birlikte ortaya koymak istediğiniz düşünce insanları çok farklı yerlere götürecektir. Peki bunu nasıl yapacağız, sen AK Partilisin, ben MHP liyim, sen CHP'lisin…Biz düşman değiliz biz sadece rakibiz. 24 Haziran'da bu ülkeyi yeni bir Kurtuluş Savaşı'na veya yeni bir cephe inşa etmeyi gitmiyor. Bizler savaşmayacağız sadece oy vereceğiz, siyasi bir anlayışla bu işi yapmaya çalışmak hokkabazlıktır. İşte siyasi hokkabazlıkta tam da böyle bir şey. Nedir bu, olmayan bir şeyi varmış gibi gösteriyorlar.

SEDAT DOĞU USLU KİMDİR?

1985 Ağrı doğumlu, İlk,orta ve lisesi öğrenimini İzmit'te tamamladı. Üniversite eğitimi devam etmektedir. Ticari hayatına gıda ve inşaat olmak üzere 2 ayrı şirkette yöneticilik yapmaya devam eden Uslu, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği'nde (ASKON) yönetim kurulu üyesidir. 2014 İzmit Belediyesi Meclis üyesi adayı olan Uslu, 2015 milletvekili seçimlerinde de aday adayı oldu. Evli ve üç çocuk babasıdır. İzmit'te ikamet etmektedir.

15 Mayıs 2018 -Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 321 41 78
Bilgi için tıklayın

Anket İzmit Belediye Başkanı Kim Olmalı?