Reklamı Kapat

İbrahim İnanç Çakıroğlu, “MHP’nin tek derdi var; Türkiye”

Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili Aday Adayı İbrahim İnanç Çakıroğlu, 24 Haziran erken seçimleri öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Çakıroğlu, “Güçlü MHP, güçlü meclis güçlü Türkiye demektir” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye 24 Haziran erken seçimlerini konuşuyor. MHP Kocaeli siyasetinin genç milletvekili aday adayı İbrahim İnanç Çakıroğlu, Bugün Kocaeli Gazetesini ziyaret etti. Yerel ve ulusal gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan İbrahim İnanç Çakıroğlu, “Saha da vatandaşımızı dinliyoruz; “Devlet Bahçeli 15 Temmuz gecesi dik bir duruş sergiledi, biz de ona vefa borcumuzu ödeyeceğiz’’ diyorlar. Bizde diyoruz ki; 30 milletvekili ile bu kadar milli bir duruş sergileyip, bu denli önemli kararlara imza atan bir parti mecliste ne kadar güçlü olursa Türkiye'nin o kadar güçlü olacağını düşünüyoruz. Vatandaşımızdan da bu nedenlerle Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy vermelerini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Röportaj; Cihan BAYLAN-Ferdi ŞİMŞEK

-Genç bir yüzsünüz. Sayın Çakıroğlu neden MHP’de siyaset yapmaya karar verdi?

Biz de Milliyetçi Hareket Partililik dede’den beri devam ediyor diyebiliriz. Milliyetçi Hareket Partisi hareketi ile birlikte en başından itibaren bu saflarda aile olarak yer almaya başladık. Babam zaten bilindiği üzere partinin bütün kademelerinde zaman içerisinde görev aldı. Tabii bize her insanın sosyal çevresinden etkilenmesi gerektiği gibi ben de ailemden etkilenerek Milliyetçi Hareket Partisi saflarında yer aldım. Ama şu anlaşılmasın ben hiçbir zaman ailem tarafından bir baskı ile yönlendirilmedim. Sadece önümüze seçenekler sunuldu ve hangisini seçmek istersek bu bize bırakıldı. Mesela, sen ülkücü olacaksın gibi bir dikte, bana hiçbir zaman uygulamadı.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ İÇİN BU PARTİDE YER ALDIM

Ben biraz tarihi seven bir insanım, bu eğitim hayatımda da böyleydi. Tarih dersim her zaman iyidir. Türkler ve İslamiyet tarihte, insanlara toplumlara ne kadar çok yarar sağladığını öğrendim. Türk milleti başta olmak üzere İslamiyet’in, dünyadaki bütün coğrafyalara düzeni ve barışı getirdiğine şahit oldum. Bundan dolayı Milliyetçi Hareket Partisi'nin içinde yer almak istedim. Bir de Türk milliyetçiliğinin, Cumhuriyet tarihinden sonra da Türkiye Cumhuriyeti'ne çok büyük katkıları söz konusudur.

-Türkiye erken seçime gidiyor. Siz nasıl yorumladınız erken seçimi?

Bu süreci yorumlarken, öncelikle 15 Temmuz’u göz önüne almak lazım, Türkiye bu süreçte çok kötü bir tecrübe yaşadı. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, sağ olsun kimse ortada yokken Genel Merkeze gitti ve ‘’ben buradayım, darbenin karşısındayım” dedi. Tarih bu süreçte iki parti bir araya getirdi. Burada parti söz konusu değil devletin bekası söz konusudur. Nitekim bu süreçten çıktıktan sonrada erken seçim bir zaruret haline geldi.

-Ak Parti ile MHP’nin yakınlaşmasının altında bu zaruret mi yatıyor?

Burada önemli bir konu var. Bazı insanlar iki parti birleşti diye zannediyorlar. Biz bunları gittiğimiz her yerde insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Ayrı listeden seçime girileceğini ve birleşme olmadığını defalarca insanlara anlatmaya çalıştık. Ortak bir problem var, ortak bir sorun var, çözüm üretebilmek adına iki parti bir araya geldi ve bunun adına Cumhur-ittifakı denildi. Protokolde de her şey açık açık yazıyor.

MHP’NİN VEKİLLİK VEYA MAKAM DERDİ ASLA YOK

Vurgulamam gereken konu var. MHP’nin asla vekillik almak veya bakanlık alma gibi bir derdi yok. Mevzu ülkenin bekasıdır. Bu anlamda ben uluslararası ilişkiler mezunuyum gündemi takip etmeye çalışıyorum. Şimdi önce güneyimizde bakacağız Rusya zaten kara sınırımızda, deli Petro’dan itibaren amaç sıcak denizlere inmek. Amerika geldi kara komşumuz oldu. İran komşumuz, Kuzey Irak’ta zaten referandum süreci yaşanıyor. Batıya bakıyoruz Ege adaları durumu söz konusu, eski bir emekli komutanın yıllardır dile getirdiği gibi adalarımız işgal ediliyor. Koyun Adası'na Başbakanımız 2015'te pasaportla giriş yaptı. Bizim topraklarımız olmasına rağmen, bu kadar sorun varken da hala particilik yapmak biraz tezat bir durum. Bundan dolayıdır ki genel başkanımızın çok doğru stratejiler yürüttüğüne inanıyorum. Erken seçim kararını destekliyorum ve doğru buluyorum. Ekonominin şu an geldiği durumu zaten ortada işin içinde olan biri olarak da, erken seçim kararının Türkiye Cumhuriyeti adına çok yararlı bir karar olduğu ortada. Türkiye'de şöyle bir düşünce de var seçim olduğu zaman Türkiye'de ekonomi hareketleniyor, bu doğru değil. Bu yüzden en kısa zamanda bu seçim sonlanmalı ve hayat normale dönmeli.

-Ak Parti ile MHP yakınlaşmasını size soruyorlar mı?

İşin aslı şöyle, 3-4 gündür sahalardayız insanlar bizi gördüğü zaman siyasetten çok şunun farkına varıyor. Genç bir aday yeni bir yüz ve insanların bundan mutluluk duyduğunu görüyoruz. Muhalif kesim neden olduğunu soruyor, onlara da anlatıyoruz. Partimizin mensupları bu konuda zaten gerekli bilgiye sahipler görüşleri ortada, ittifak yaptığımız Ak Parti'nin de üyeleri ve oy verenleri, şunu bize söylüyorlar ’’ Devlet Bahçeli’nin 15 Temmuzdan sonra dik bir duruş sergiledi, biz de ona vefa borcumuzu ödeyeceğiz’’ diyorlar.

-Ak Parti-MHP birlikteliğinden sadece muhalifler mi sizce rahatsız oluyorlar?

15 Temmuz gecesinde hain darbecileri alkışlayanlar, keşke darbe olsaydı diyenler Ak Parti-MHP birlikteliğinden rahatsız. Kesinlikle durumun böyle olduğunu düşünüyorum. Ülke bekası için birleşen iki görüş diyebiliriz.

-Sahada çalışıyorsunuz farklı görüşteki vatandaşlardan nasıl destek istiyorsunuz?

CHP’lilere ittifak protokolünün ilk cümlesi ile gideceğiz, "Atatürk'ün hedeflediği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için, ülkenin kalkınması gerektiğini, üzerindeki tehlikelerin bertaraf edilmesi gerektiğini" ilgili dikte ile onlara açıklama yapacağız. Atatürk bu ülkenin kurucu lideri ve CHP'nin lideri. Şu var ki bütün Türkiye'nin de lideridir. İnsanlar farklı ideolojilere sahip olabilirler. Ben şuna her zaman inanırım ne kadar çok farklı ideoloji olursa, bu daha olumlu bir demokrasi ortamına yol açar. Herkesin görüşüne saygı duymalıyız

-Sayın Çakıroğlu neden aday olma kararı aldı?

BİZ YAŞIMIZI DA HADDİMİZİ DE BİLEN İNSANLARIZ

Bu yola çıkmam da ki en temel amaç, listede yer bulalım ve milletvekili olalım değil. Biz yaşımızı da haddimizi de bilen insanlarız, elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Bunları da gittiğimiz yerlerde insanlara söylüyoruz. Hz. İbrahim'i yakmak için hazırlanan büyük bir ateş var. Küçük bir karınca da bu ateşe su taşıyor, ona sorduklarında ise cevabı ‘’  Maksat bizim safımız, tarafımız belli olsun’’oldu.

SAFIMIZ BELLİ OLSUN

Bizim de amacımız safımız belli olsun, niyetimiz belli olsun partimiz için çalışalım önemli olan da bu. Partimize sahada çalışarak elimizden gelen katkıyı sağlayacağız. Bu yolun sonunda bir görev verildiği takdirde vekil olursak öncelikle kafamdaki planlar, eğitim ile ilgili çalışmalar yapmak. Eğitim alan öğrencilerimize hayal dünyalarını geniş tutabilecekleri bir dünya kurmak. Bu insanları yarış kültüründen koparmak en büyük amaçlarımdan biri. Ben de öğrencilik yaptım, dil eğitimine çok önem veririm. Öncelik dilimize sahip çıkmak ve bunu doğru bir şekilde kullanabilmek. Başlangıçta Türkçe ardında da diğer yabancı dillere önem vermek gerek. Ya burada genç nesile ödev verip onları ezber mantığı ile yetiştirmek doğru değil. Gençlerimizin yaratıcı fikirler bulup onları uygulayabilecekleri bir eğitim sistemi ortaya koymak.

-MHP Kocaeli’nde liste merak ediliyor. Liste konusunda sıralamayla ilgili bir düşünceniz var mı?

İnanın listede sıralamayı sadece belirlenecek program için merak ediyorum. Yoksa biz zaten sahada çalışıyoruz. Liste konusunda en ufak bir beklentim yok. İlk hedefimiz Cumhur ittifakı. Seçimin birinci turda sonuçlanmasıdır.

-Bu zamana kadar nasıl bir çalışma izlediniz?

Şu anda il başkanlığından gelen bir program planlama yok. Biz kendi ekibimizle belli bir program oluşturuyoruz ve bu doğrultuda hareket ediyoruz. Şu anda Körfez’in ardından Gölcük, Karamürsel ilçelerinde programlarımız var. Planlarımız arasında Gebze’de var tabii listeleri bekliyoruz bu süreçte, ardında da Başiskele söz konusu.

-MHP Genel Merkezi adaylar konusunda gençlik vurgusu yapıyor. Bu sizi nasıl etkiledi?

GENÇ KADAR TECRÜBELİ İSİMLERDE ÖNEMLİ

Genel başkanımızın da dile getirdiği gibi çok büyük sayıda bayan ve genç aday adayının başvurusu söz konusu. Vatandaşlar genç bir ekibin aday adaylık başvurusu yapmasından dolayı çok mutlular ve bunun bize olumlu yansımaları oluyor. Tabii ben tamamen genç olmasına karşıyım açıkçası, işin içinde tecrübe olmalı ama gençler her zaman işin içinde olmalı. Ya mecliste gençlere bir kontenjan ayrılmalı benim düşünceme göre.%100 genç olmalı demiyorum tecrübeli yöneticilerimiz ile gençlerin birleşmesi daha demokratik bir siyaset ortamının oluşmasına yol açar.

-24 Haziran seçimlerinde vatandaş neden MHP’ye oy vermeli?

30 milletvekili ile bu kadar milli bir duruş sergileyip, bu denli önemli kararlara imza atan bir parti mecliste ne kadar güçlü olursa Türkiye'nin o kadar güçlü olacağını düşünüyorum. Vatandaşımızdan da bu nedenlerle Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy vermelerini bekliyorum.

İBRAHİM İNANÇ ÇAKIROĞLU KİMDİR ?

1990 Trabzon doğumlu, Gölcük'te yaşıyor. Yakın Doğu Üniversitesi uluslararası ilişkiler mezunu. Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi uluslararası ilişkiler üzerine yüksek lisans yapıyor. Üniversite yıllarında Ülkü Ocakları okul ikinci başkanlığı yaptı. Üniversitede trabzonsporluları başkanlığı yaptı, Karadeniz Öğrenci birliği yönetim kurulu Üyeliği yaptı. Çeşitli dergilerin yayınlanmasında görev aldı. Güney Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne üyeliği süreci ile ilgili bir makale yayınlandı. 2008 yılında Cambridge Üniversitesi'nde 2 aylik dil eğitimi aldı. Belli bir süre Kocaeli'deki yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Gölcük Trabzonlular Derneği nde başkan yardımcılığı yaptı. Aday adaylığı süreci ne kadar gölcük ilçe ilçe teşkilatında basın sözcülüğü yaptı. Kocaeli muhafazakar İşadamları Derneği yönetim kurulunda yer alıyor. İnşaat işi ve Cafe yönetimi yapıyor.

15 Mayıs 2018 -Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 321 41 78
Bilgi için tıklayın

Anket İzmit Belediye Başkanı Kim Olmalı?