Reklamı Kapat

Gebze’de Dengeleri Değiştiren İsim; Serap Çakır

MHP’nin Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, Gebze’de partili partisiz bir çok kişi tarafından memnuniyetle karşılandı. Gebzespor’da görev yaptığı süre boyunca kentle bütünleşen ve taraftarın ablası olarak anılan Çakır, engelli çocuklar için gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile takdir kazandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Hem ev hem de iş kadını. Bugüne kadar yer aldığı bütün projeleri başarı ile tamamlayan, aynı zamanda medya mensubu olan Serap Çakır, doğduğu yer olan Gebze’ye hizmet etmek için belediye başkanlığına aday oldu.

-Hayırlı olsun, çok ciddi bir sinerji yakaladınız, biraz kendinizi tanıtır mısınız?

 1978 Gebze doğumluyum ilk orta ve lise öğrenimini Gebze'de tamamladım. Çalışma hayatıma da Kontakt Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanlığı çatısı altında araç kiralama birimi oluşturarak araç kiralama sektöründe başladım. Vatandaşlarda araç kiralama sektöründe büyük bir güvensizlik vardı. Hayata geçirdiğimiz projelerle sektöre duyulan güvensizliği yıktık. 2015 yılında Marmara Gazetesi’ni devir aldık. Gazeteyi dijitale taşıyarak Gebze’de ve tüm Türkiye’de takip edilen bir mecra haline getirdik. Sosyal medyada takipçi sayımız oldukça fazla. 2015- 2017 yılları arasında Gebzespor Kulüp Başkanvekilliği yaptım. Bunun yanı sıra o dönemdeki Gebzespor çatısı altında Engelliler Spor Kulübü'nü kurduk ve onun başkanlığını yaptım. Özel çocuklarımızı Türkiye genelinde turnuvalara gönderdim ve madalyalarla geri döndüler. Gebze dışına hiç çıkmamış özel çocuklarımız il dışına çıkma ve sosyalleşme fırsatı yakaladılar. Özel Olimpiyatlar Türkiye Tössed’in turnuvalarını Gebze'de düzenlemelerini sağladım. Böyle geniş çaplı bir organizasyon ilk kez Gebze’de yapıldı. Şu an 19 Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksek Okulu Medya ve İletişim Bölümü Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü’nde okuyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü'nde okuyorum. Evli ve iki çocuk annesiyim.

serap-cakir-a-pankartli-destek.jpg?

-Serap Hanım adaylık süreci nasıl gelişti? Biraz anlatır mısınız.

Daha önceki seçimlerde olduğu gibi partimden adaylıkla ilgili teklif geldi.  2019 Mart’ında gerçekleşecek seçim yaklaştıkça Gebze kamuoyundan aday olmamla ilgili çok büyük baskı gördüm. Adaylığımla ilgili Gebze İlçe Teşkilatı’nın da kararlı bir duruşu oldu. Bana “Kesinlikle hayır cevabını istemiyoruz ona göre düşün bize cevap ver” şeklinde söylediler. Bir ay kadar düşünme süreci geçirdikten sonra adaylıkla ilgili net kararımı verdim ve Ankara’da Liderimiz sayın Devlet Bahçeli ile görüşerek resmi başvurumu yaptım.

serap-cakir-resmi-basvurusunu-yapti.jpg?

- Doğma büyüme Gebzelisiniz. Belediye başkanlığına seçilmeniz durumunda nasıl bir Gebze hayal edersiniz?

Modern, yaşanabilir, hem sosyal hem kültürel anlamda hem teknolojik toplumun tüm kesimlerinin kendine göre bir şey bulabildiği bir kent hayal ediyorum. Böyle taş binalar görmekten bıktık. Küçük bir yeşilliğe hasret kaldık. Gebze’de yapılabildiği kadar yeşillendirme yapılması gerekiyor. Onun dışında dediğim gibi sosyal alanlara çok ihtiyaç duyuluyor. Şimdilik bende saklı kalsın ama Gebzeliler’in rahat nefes alabilmesi için önemli projelerimiz var. Fakat bu seçim sürecinde mahalle mahalle çok yoğun bir çalışma yapacağız ve her görüştüğümüz insana “Gebze Belediyesi'nden beklentiniz nedir? Nasıl bir Gebze görmek istiyorsunuz” sorusunu yöneltip onların talepleri doğrultusunda projeleri hayata geçirmeyi düşünüyorum.

-İsminiz üzerinde çok olumlu tepkiler aldık açıkçası bunu söylemek gerekiyor sizin adaylığınız kesinleşirse nasıl bir oy oranı bekliyorsunuz?

Benim adaylığım kesinleşirse Gebze siyasi tarihinde görülmemiş bir yarış yaşanacak. Bütün parti seçmenlerinden oy alacağımı düşünüyorum. Her partiden oy alacağıma canı gönülden inanıyorum. Rekor düzeyde bir oy oranı yakalayacağımıza inancım tam. Binlerce kişi gönüllü çalışmaya hazır. Başlangıç için herkes hazırlıklarını yaptı.

gebze-icin-serap-cakir-iddiasi-h24799.jpg?

 -Sizin Gebzespor ile bir bağınız var, 2 yıl kulüp başkanvekilliği yaptınız. Taraftarlarla bağınız nasıl gelişti, nasıl devam ediyor?

Taraftarla bağımız her zaman iyi oldu. Sevgi saygı çerçevesinde sağ olsunlar bir sıkıntı yaşamadık hiç. Her maçlarına gittim görevli olduğu sürece hiçbir maça gitmemezlik yapmadım. Deplasmanlar da dahil onlarla birlikte kavgaya da karıştık, beni seviyorlar. Gebzespor taraftarları ile ayrı güzel.

- Sizin göreve gelmeniz durumunda Türkiye'de bir gerçek var yüzde 15'e yakın engel durumumuz var ne yazık ki. Gebze'de engellilerin rahat yaşayabileceği bir düzenleme olacak mı?

Olacak, mutlaka olacak. Çünkü özel çocuklarımız çok mağdur,  eve hapis olmuş durumdalar. Sosyal ve kültürel etkinliklerle bu çocuklarımızı toplumla kaynaştıracağız. Az önce de söylediğim gibi hiç Gebze dışına çıkmamışlar, hiç sportif faaliyet görmemişler. Gebze’de onlara vakit geçirebilecekleri kendilerini geliştirebilecekleri alanlar oluşturacağız inşallah.

 

56726511-34e1-4d97-8c4a-f63640711d71.jpg?

 -Gebze ne yazık ki İstanbul’un bir köyü olarak görülüyor. Trafiği çevre kirliliği gibi, bu sorunlar nasıl aşılabilir?

 Maalesef çok yanlış bir şehirleşme ve yanlış yapılaşma Gebze’yi bu hale getirdi. Merkeze baktığımız zaman çok fazla yapılacak bir şey yok. Bütün binaları yıkıp kaldırıp yeniden yapmak aslında tek çözüm ama o da olmayacağı için sadece şu yapılabilir. Uygun yerlere otoparklar yapılarak yol kenarlarındaki parklar kaldırılır. Kent merkezinde kaldırımları işgal eden çok sayıda galerici var. Galericileri kent merkezinden kaldırarak modern altyapısı ile bir galericiler sitesi inşa edebiliriz. Böylelikle kent merkezindeki trafik yükünü azaltabiliriz. Şehir merkezinde trafiğin rahatlaması ile ilgili büyük bir projem var ve şu an hazırlık aşamasında. Projenin detaylarını seçimlerden bir hafta önce açıklayacağım.

-Gebze’de yaşayan kadınlara mesajınız nedir?

Kadınlardan tam destek bekliyorum ve onu da alıyorum. Çevremdeki kadınlar en az benim kadar heyecanlı. Gebzeli kadınlarımız benim maça 1-0 önde başladığımı düşünüyor.

-Mahalle kültürünün yaşatılması ve gençlerin kültür-sanat ve spora yönlendirilmesiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

 Gebze’ nin en önemli sorunlarından biri tesisleşme sorunudur. Daha yeni kapalı yüzme havuzu yapıldı, ancak o da talebi karşılamıyor. Tek bir stadyum var, oda amatörler için yetersiz. Çocuklar soyunma odalarını bile ortaklaşa kullanmak zorunda kalıyor. Benim en büyük hayallerimden biri çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyalleşmeleri için gerekli kültür-sanat ve spor tesislerini hayata geçirmek. Bu projeyi başarı ile hayata geçirirsek çocuklarımızı dolayısı ile geleceğimizi kazanmış oluruz. Çocuklarımıza spor ahlakını aşılayabilirsek farklı yollara yönelmelerini de engellemiş oluruz. Tabii bunlar hepsi birden olmaz. Çünkü belediyemiz borçlu bir belediye. Eğer seçilirsem yapacağım ilk işlerden biri belediyenin mali durumunu açık bir şekilde ortaya koymak olacaktır. Şeffaf bir şekilde görevi bırakırken de mali tabloyu Gebzeliler’in takdirine sunacağım.

 

mhp-gebzeye-kadin-aday-serap-cakir.jpg?

-Diyelim ki belediye başkanlığına seçildiniz. İlk olarak ne yaparsınız?

 Küçük dokunuşlarla farkı fark ettirebiliriz. Mesela çevre düzenlemesi, Gebze'nin giriş çıkışları malum rezalet oraları düzenleyeceğim. Bu tür küçük dokunuşlarla başlayarak büyük projelere doğru yönleneceğiz.

-Son söz

Gebze’nin bugüne kadar hiç kadın belediye başkanın olmadı. Bugüne kadar hep erkeklere şans verildi. Bu kez ilk defa kadın bir aday çıkıyor herkesin oylarını bekliyorum. Farkı fark edeceklerini vaat ediyorum. Kadınların erkeklerden daha farlı bir bakış açısı var. Biz kadınlar ayrıntılara ve görselliğe daha fazla önem veriyoruz. Bu bakış farklılığını da inşallah Gebzelilere yaşatacağım.

801b8545-5352-4a4c-9b55-c5003ea189eb.jpg?

 

 

04 Aralık 2018 -

Muhabir Bugün KocaeliYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?