Reklamı Kapat

Fatma Kaplan Hürriyet; “Bu bütçelerle 10 tane Kocaeli yeniden kurulurdu”

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP İzmit adayı olan Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Ak Parti kazanırsa destek alamaz iddialarına cevap verdi; “Biz Büyükşehir için iddialıyız. Bu bütçelerle 10 tana Kocaeli yeniden kurulurdu. Diyelim ki farklı sonuç çıktı. Ben İzmit’in sorunu çözdürmek için hepsinin ensesinde olacağım ve çatır çatır çözdürürüm” ifadelerini kullandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Röportaj; Ahmet AKÇAAAN-Cihan BAYLAN

İzmit’in seçimi etkileyecek köylerinden, meclis üye listesine kadar CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, merak edilenleri Bugün Kocaeli Gazetesi’ne anlattı. Genel Yayın Yönetmenimiz Ahmet AKÇAALAN ve Haber Koordinatörü Cihan Baylan’ın sorularını yanıtlayan CHP İzmit adayı Hürriyet, İzmit için hayallerini ilk defa anlattı. Seçimi kazanmada oldukça iddialı olan Hürriyet, “Sloganımızı bile vatandaş kendi oluşturdu. “Gülümse İzmit Hürriyet geliyor” aslında bu içinde bir çok şeyi barındırıyor. Nefes almayı özgürlüğü anlatıyor. Sadece benim soy adımla da alakalı değil, bir ihtiyacı da ortaya koyuyor. Hem gülümsetme ve hem de özgürlük ihtiyacını. Ben bu kentin hürriyeti de olmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

fatma2.jpg?

İşte o röportajımız;

-Sayın Hürriyet, bu sefer yerel siyasette önemli bir süreç yaşıyorsunuz. Ortak aday olarak çıktınız. Peki sahada İyi Parti-CHP ortak çalışması yapacak mısınız?

ŞARTSIZ KOŞULSUZ DESTEK VERDİLER

İzmit özelinde karşılıksız destek veriyoruz dediler. Ben samimiyetlerine sonuna kadar güveniyorum. Bizim ittifakımızın şöyle bir farkı var. Bir pazarlık söz konusu değil. Bakın daha İyi Parti kaç tane meclis üyesi yazacağız bunu bile bilmiyorlar. Bana koşulsuz destek verdiler. Bu çok güzel bir şey. Bir çok ilçede de belki destek verecekler. Büyükşehir nezdinde de mesela örnek veriyorum genel sekreterlik, başkan vekillikleri bizim olsun da demedik.

GENEL BAŞKANIMIZ İYİ PARTİ’YE JEST YAPTI

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu jest yaparak, Kocaeli İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in memleketi diye Büyükşehir Belediyesi’nde İyi Parti’nin adayını destekleyeceğimizi açıkladı. Onlarda bunun karşılığında biz kimi koyarsak koyalım hadi destekleyin de demiyorlar. Bizimle sürekli istişare ediyorlar. Şu aday olur mu bu kişiyle yürüsek mi? diye sürekli soruyorlar. Beni kendi vekilleri gibi görüyorlar. Beni karşılamaya geldiler. Beni gördüklerinde sürekli bizim vekilimiz diyorlar. İyi Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz geldi, kendi beni karşıladı. Bunlar çok güzel, siyasette dostluk ve güven üzerine kurulu ilişkiler aynı zamanda. Bende onları hiçbir zaman ayırmadım, “Ben sizin de vekilinizim” diyorum. Bunlar çok kıymetli şeyler. Hani bir pazarlık, bir aldım-verdim değil de bu kentte kazanmaya dair, bu şımarıklığı halkı duymayan yönetim tarzını bitirmeye yönelik, artık biz halka birlikte yönetmek istiyoruz anlayışını kolektif bir biçimde başarıya taşımak istiyoruz. İttifakımız bu anlayışa dayalı. Bu açıkçası benim elimi rahatlatıyor. Diğer ilçelerde de elimizi rahatlatıyor.

-Parti üstü bir yola çıktığınızı söylediniz. Bunu biraz açar mısınız?

ASLA PARTİZANLIK YAPMADIM

Vekilliğe seçildiğimde “Bana oy versin vermesin herkesin vekili olacağım” dedim. Bugüne kadar sergilediğimiz davranışlarla bunu çok şükür oluşturduk. Ben kimseye sen partili misin, değil misin diye sormadım. Zamanı geldiğinde bana köstek olanlara bile el uzattım, yardımcı olmaya çalıştım. Biz siyasetçiysek daha hoşgörülü daha kucaklayıcı olmak gibi bir sorumluluğumuz var. Elbette insanız hatalarımız eksiğimiz yok mudur. Tabii ki var. Siyasetçi olmanın en ağır sorumluluğu bazı şeylere sabırla, hoşgörüyle yaklaşacaksın. Ben onu oluşturmaya gayret ettim ve oluşturduğuma inanıyorum. Bana olan teveccühün en büyük nedeni de bu. Partizanlık yapmadım, parti içinde siyaset yapmadım, parti dışına gittim. Çoğu insan şimdi yolumu kesiyor, ben şu partidenim ama oyumu sana vereceğim, ilk defa CHP’ye oy vereceğim diyen insanlar var. Az önce bir esnafı ziyaret ettim, İlk defa CHP’nin adayına oy vereceğim” dedi. Bu çok güzel bir şey.

fatma1.jpg?

-Seçildiniz diyelim İzmit ile ilgili hayaliniz ne olacak?

İZMİT HUZUR ŞEHRİ OLACAK

İzmit bir kere huzur kenti olacak. Herkesi birleştirecek, her kesimi içine katacak ve insanlar arasında kutuplaşmayı ortadan kaldıracak bir yönetim tarzı öncelikli hayalimde var. Vekillikte bunu başardım. Hangi görüşten olursa olsun tüm kesimlerle irtibatım var. Ben bu kentte yaşıyorum, siyasetin dışında bu kentte bir yaşantım var. Ailemle, çocuklarımla, arkadaşlarımla bir yaşam tarzım var. Stadyumda da böyle, “Vekilim vekilim” derler bende “Burada aradığınız vekile ulaşılamıyor, burada vekil mekil yok diye cevap veriyorum. Zaten bir şeyi sahte yapıyorsan bu hissediliyor. Ancak samimiyetle yaparsanız da insanlar daha farklı bakıyor

-Büyükşehir’i Ak Parti’nin kazanması durumunda sizin de İzmit’te kazanmanız halinde uyumlu bir çalışma ortamı oluşabilir mi?

Öncelikle şunu vurgulamak isterim. Büyükşehir’i kazanmak için var gücümüzle çalışacağız. Ortak adayımızla Büyükşehirde iddiamızı ortaya koyacağız. Peşinen kazandıklarını düşünüyorlar ama öyle bir dünya yok, vatandaşın sesini duymuyorlar ne yazık ki.

BU BÜTÇE İLE 10 TANE KOCAELİ KURULURDU

Somut bir örnek vereyim. Gebze’nin tapu sorunu var biliyorsunuz. Bu konuyla ilgilendiğim için çok iyi biliyorum. Aynı sorun bizim Kartal Belediyesi’nde yaşandı. Büyükşehir Belediyesi başka belediye olmasına karşın bizim belediyemiz bu sorunu çözdü mü, çatır çatır çözdü. Tapuları törenle vatandaşına teslim etti. Kimseyi mağdur etmedi. Peki soruyorum 13 belediye ellerinde, genel iktidar ellerinde çözdüler mi Gebze’nin sorununu? Çözemediler. Şimdi kimse kimsenin gözünü korkutmaya kalkışmasın, bütün yetki ellerindeyken Dilovası sorununu çözdüler mi?  Kömürcüler OSB’yi çözdüler mi? Kömür tozu içerisinde insanlar kanserle, astımla mücadele ediyorlar. Söz verdikleri halde. Tapularınız çekmecede, OSB’yi kaldıracağız dediler, sonuç ne oldu yapmadılar. Kent adeta bir köye döndü. Tamam yapılanlara lafımız yok. Ancak bu bütçelerle 10 tane Kocaeli yeniden kurulurdu. Elinde bu kadar yetki varken yapamayan yöneticilerin böyle düşünmelerine hakkı yok. Diyelim ki farklı sonuç çıktı ben o sorunu çözdürmek için hepsinin ensesinde olacağım ve çatır çatır çözdürürüm.

-İzmit seçimlerinde Ak Partili yöneticiler köylerden gelecek oya güveniyor. Nitekim seçimi etkileyecek. Sizin köylerle ilgili stratejiniz nedir?

YOL YAPMAKLA KÖYLÜNÜN OYUNU ALAMAZLAR

Köylere çok gittiğimi atlıyorlar herhalde. Köylere ben hiç seçim yokken çok gittim. Onlar kabul etmese de köylerde ciddi bir etki alanım var. Köylerle ilgili özel projeler yapacağız. Artık sadece yol yapmakla köylünün oyunu alamazlar. Birkaç dönem onun ekmeğini yediler. Ama artık köylere gittiğimiz zaman üretim bitmiş, çiftçi bitmiş çocukları kent merkezlerine göçmüş gitmiş, ağlıyor köylü. İktidara tavsiyem artık eskisi kadar köylüye güvenmesinler. Vatandaşın artık boş vaatlere karnı tok.

fatma3.jpg?

-Ekonomi konusunda büyük sıkıntılar var. Yerel seçime yansıyacağı konuşuluyor. Sizce etkisi nasıl olur?

SORUNU YARATANDAN SORUNU ÇÖZMESİNİ BEKLEYEMEYİZ

Bu daha iyi günler. Seçimlere kadar stabile tutmaya çalışacaklar. Seçimlerden sonra daha sıkıntılı bir süreç bekliyor ülkeyi. Sorunu yaratandan sorunu çözmeyi bekleyemezsiniz. Sorunu yaratan nasıl çözecek sorunu? Demek ki değişime ihtiyaç var. Türkiye’de en büyük sıkıntı güven sorunudur. Ne zaman ki ekonominin başına damat getirildi, ne zaman ki hukuk katledildi güven ortadan kalktı. Yatırımcı kaçıyor artık, kaçmayı bırak gelmiyor artık. Yarın firmasının bir KHK ile kapatılmasının bir garantisi var mı? Böyle bir ortamda güven olmazsa nasıl yatırım yapacağız, nasıl üretim yapacağız, vatandaşın derdini nasıl çözeceğiz. Bir tarafta kutuplaştırma, ayrıştırma. Niye birleştiremiyoruz insanları. Mecliste ısrarla dile getirdik, “”Gelin bizde evet diyelim bazı sorunlara” diye. Asgari ücretlinin sorunu var, emeklinin sorunu var, emeklilikte yaşa takılanların sorunu var. Siz getirin yasa teklifini siyasi ekmeğini de siz yiyin diyoruz. Ama hiç birine yanaşmadılar.

-İzmit’in değişmeyen sorunu trafik. Size de sormadan geçemeyeceğiz…

MASTER PLANLA ÇÖZECEĞİZ

Gerçekçi politika yapmak lazım, oy alacağız diye insanları kandırmaya gerek yok. Bu sorun Kocaeli’yi kapsayan bir master planla çözümlenebilir. İzmit’in trafik sorunu çözülebilir mi, evet çözülebilir. Ama bunu kenti tanıyan teknik insanlar çözmeli. İstanbul’dan firma getirip düzenleme yaptırırsan trafiği katledersin. İzmit'e giriyorsun çıkamıyorsun, çıkıyorsun giremiyorsun. Yap boz tahtası gibi, böyle bir yönetim tarzı yok. Şimdi bir proje ekibi kuracağız. En azından belli bir oranda trafiği rahatlatırız.

-Her kesimden oy alacağınızı söylediniz. Meclis üyesi listesi nasıl oluşacak?

Sadece CHP’lilerden oluşan bir meclis üyesi yapamam!

Şöyle ki birincisi herkesi kucaklayacak, her kesimi temsil edecek bir belediye meclis üyesi listesi oluşturacağız. İkincisi teknik heyet şehir plancısından hukukçusuna, hesap uzmanının yer alacağı bir heyet. Birde kenti temsil edecek kanaat önderleri yer alacak. Bizim istediğimiz düzeyde oy alamadığımız bölgelerde bizi temsil edecek sevilen sayılan kentte karşılığı olan insanlarla birlikte olacağız. İzmit esnafımız çok önemli, mutlaka onları temsil edecek isimler olacak. Muhtarlarımız çok önemli o muhtarlarımız temsil edecek isimler olacak. Bize mahallelerinin sorunlarını getirecek kentle entegre olacak, interaktif bir başkanlık yapmamızı sağlayacak meclis üyelerimiz olacak. Yani çizmelerimizin hep ayağımızda olmasını sağlayacak bir kadro oluşturacağız. Milletvekilliği çok daha kolay. 2-3 çalışma arkadaşınla sistemini kurarsın çalışmaya devam edersin. Ama belediye başkanlığı öyle değil. Kolektif bir çalışmayı gerektirir. Ekibini doğru kurarsan doğru yönetirsin. Ekibini doğru kuramazsan bu iş olmaz. Beni vatandaş şimdi seviyor. Ama doğru ekibi kuramayıp doğru iş yapamazsan yarın sevmez. Doğru bir iş yapmak için de bana doğruyu gösterecek bir ekiple yol yürüyeceğiz. Sadece CHP’lilerden oluşan bir meclis üyesi yapamam. Çünkü bizim oyumuz belediye başkanlığını kazanmak için yetersiz. Bunun bir tarafında İyi Parti olacak belki Saadet Partisi bize öneri sunacak, kentin önemli isimleri önerilerini sunacak onların hepsini bir havuzda birleştirip “Gerçekten ne güzel bir liste yaptı CHP” dedirtmek istiyoruz. Ama şu anda isim zikretmem doğru olmaz. Sonuçta gönlünden geçip te dışarıda kalacak arkadaşlarımız da muhakkak olacaktır. Ama ben bu listenin dışında niye kaldım diye hayıflanmayacağı güzel bir liste yapacağız.

-AK Partinin sürekli dillendirdiği isimdiniz. Peki sizin Ak Parti’den çekindiğiniz bir isim var mı?

KİMSE İLE POLEMİĞE GİRMEYECEĞİM

Ben isimlere hiç takılmıyorum. İsimlerle olmaz bu iş. Doğru tarz, doğru yönetim, doğru politikalarla olur bu iş. Ben kendime güvenerek bu yola çıktım. Bu inanç ve azimle hareket ediyorum. Dikkat ederseniz kimseyle sürtüşmüyorum, polemiğe girmiyorum. Sonuçta onların kendi iç işi. Kimi çıkarırsa çıkarsın, biz bu seçimi kazanacağız. Çünkü kentin buna ihtiyacı var.

-Köylerde sandık görevlilerinin örgütlenmesi ile ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

CHP’nin zaten bu konuda bir altyapısı var. Seçim sonuçlarının sağlıklı bir şekilde elde edilmesi konusunda İzmit ve Kocaeli ölçeğinde bugüne kadar ciddi bir sorun yaşamadık. Ciddi bir başarı sağladık. Şimdiden sandık görevlerini oluşturacağız. Hemen eğitim çalışmalarına başlayacağız. Ama sadece sandık görevlisi değil çevresinde bize kapı açacak ve seçmenle iletişimi sağlayacak arkadaşları görevlendireceğiz. Siyasette hiçbir şeyin garantisi olmaz. Son güne kadar rehavete kapılmadan çalışacağız. Biliyorsunuz çalışkanlık konusunda mütevazi değilim. Son güne kadar çalışacağım ve çalıştıracağım. Çalışmadan hiç bir şey olmaz. Bu işin birde kazandıktan sonra daha fazla çalışması var. Kazandıktan sonra asıl sorumluğunuz başlıyor, çünkü beklenti yüksek. Beklentiyi karşılamak için daha çok, daha çok çalışmamız gerekecek. Örgüt yandı yani. (Gülerek)

img-3632-1545809363.jpg?

-İkinci Leyla Atakan benzetmesi yapılıyor.

Leyla Atakan’ın kentte hala izi var. Ne kadar güzel belediye başkanlığı yaptığının da bir örneği aslında. Kısa süre belediye başkanlığı yapmasına karşın kentte sevilen bir isim. Bu benzetme çok kıymetli, çok onur verici bir durum. Ama bir Leyla Atakan olmak için kırk fırın ekmek yemek lazım. Bunun şımarıklığında da değilim. Leyla Atakan kolay olunmuyor. Sadece üç yıllık vekillik yapmakla da Leyla Atakan olunmuyor, onun da farkındayım. Ama bu benzetme bile ebenim için çok kıymetli ve başım üzerine. Ve O’nun gibi izler bırakmak, doğru hizmetlerle iz bırakmak en büyük temennim ve duam. Umarım zamanı geldiğinde “Biz boşuna sana Leyla Atakan demedik, gerçekten bunu hakkıyla yaptın” dedirttirebilirim. Bunun içinde gerçekten çok çalışacağım. Bunun dışında çok kıymet verdiğim bir soy adım var. Sloganımızı bile vatandaş kendi oluşturdu. “Gülümse İzmit Hürriyet geliyor” aslında bu içinde bir çok şeyi barındırıyor. Nefes almayı özgürlüğü anlatıyor. Sadece benim soy adımla da alakalı değil, bir ihtiyacı da ortaya koyuyor. Hem gülümsetme ve hem de özgürlük ihtiyacını. Ben bu kentin hürriyeti de olmak istiyorum. Bir Leyla Atakan gibi yeni bir marka bırakmak, doğru işlerle bir iz bırakmak isterim. Umarım nasip olur, Allah bize nasip eder.

img-3646-1545809379.jpg?

26 Aralık 2018 -

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?