Reklamı Kapat

Muharrem Can, “Yasin Özlü, keşke bu dönem aday olmasaydım diyecek”

“İki dudak arasıyla gelip, iki dudak arasıyla gitmeyeceğim” cümlesi ile Başiskelelilere mesaj veren Bağımsız Başiskele Belediye Başkan Adayı Muharrem Can, “Yasin Özlü’nin işi zor. Kendisi zorlanıyor; ‘’Keşke bu dönem aday çıkmasaydım, beni neden çıkardılar’ diyecek” ifadelerini kullandı.

Büyütmek için resme tıklayın

31 Mart yerel seçimleri öncesi Bağımsız Başiskele Belediye Başkan Adayı olan Muharrem Can, Bugün Kocaeli Gazetesi’ni ziyaret ederek gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. “Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz aday olsaydı bağımsız çıkar mıydınız” sorusuna ise Muharrem Can, “Öyle bir karar çıksaydı, ona göre değerlendirirdik. Şimdi o durumu değerlendirmek zor. Halkın tepkisi ne olurdu, ona bakardık. O duruma gelemediğimiz için bir şey söyleyemeyiz ama olmaması bir sebep midir? Bağımsız aday olmamızda sebeplerin bir tanesi olabilir neden çünkü sevenlerinde kırgınlık bir altta oynama sebeplerden biridir” ifadelerini kullandı.

6b4af640-a716-4754-8ad5-72a4039d6a86.jpg?

-Bağımsız olmaya nasıl karar verdiniz? Ne oldu?

PROJELERİMİZ VAR ENERJİMİZ VAR

Öncelikle şunu söyleyeyim, biz diyoruz ki; 3 yıldır siyasetin dışında hareket ettik, dışında derken objektif bir şekilde Başiskele’yi inceledik. Okuduk son 1 yılda biraz daha derinden okuduğumuzu söylüyoruz. Bu tabi ki bir anlık bir karar gibi gözükse de aslında altyapısı olan bir süreç.  Kendimizi geliştirdik projelerimiz var enerjimiz var. Zaman zaman bunları değerlendirme fırsatı arayışın da olduk. Bu siyasi partiler içerisinde olmayınca, oradaki düşüncelerinde buna hazır olmadığını görünce, biz 3 yıldır bu araştırmamızı yaptık bu aday tanıtımlarından sonrada bağımsız adaylığın doğru bir karar olacağını düşünerek yola çıktık inşallah çıktığımız günden bu yana her gün enerjimizi artıracak olaylarla karşılaşıyoruz. Buda bizi mutlu ediyor.

İNSANLAR PARTİCİLİKTEN, SİYASETTEN BIKTI

Çünkü insanların tamamen particilikten, siyasetten bıktığını gördük insanların güvenli bir şekilde sözünü eri duruşuyla,  sözlerinin yerine getirileceği inanacağı bir yönetim istiyor. Bunun adı da siyaset değil diyor vatandaş. Başiskele’de yoğun bir algı bu. Karşılaştığımız tepkiler hep bu yönde. Birçok kesimlerden dostlarımızdan dua alıyoruz “Allah sizden razı olsun, iyi çıktınız,oy verecek yerimiz yoktu oy verecek bir yer bulduk” şeklinde tepkiler alıyoruz. Buda bizi mutlu ediyor

-Ak Parti’nin kalesi olarak görülen Başiskele’de aday olarak çıktınız. Zor bir bölge…

ŞU PARTİNİN, BU PARTİNİN KALESİ KALMADI

Beş yıl önceki seçimlerde 44.000 seçmen oy kullanmış. Şimdi bu kale olayını çürütecek bir söylem söyleyeceğiz, 44 bin seçmen oy kullanmış bugün seçmen sayısı 68 bin küsür, 55 bin seçmen 44 bini oy kullanmış bugün 68 binin 60 bini oy kullanacak. Yine nereden baksanız seçmen sayısında bir artış var. Şu partinin bu partinin kalesi artık kalmadı. Başiskele’de her yerde de bu böyle kale olayı yok. 7 Haziran seçimlerinde ne kadar düştüğünü gördük o zamanda güç vardı ama düşüşte yaşandı. Oylar artık değersizleştirilmeye çalışılan bir yerde bağımsız bir adayın “oylarınız sizin değerli. Başiskele adayı için oylarınızı değerli bir şekilde kullanabileceksiniz” diyen bir Muharrem Can var.  Ben kale olayını kesinlikle kabul etmiyorum. Öyle olmadığını düşündüğümüz için çıktık.

b3365e58-f487-41f9-a152-5f31746d991b-1549734977.jpg?

-Hedefiniz nedir? Oy hedefi var mı?

Biz hedef olarak alabileceğimiz en yüksek oyu alacağız. Oy oranımızın yaklaşık 25 bin civarında olacağını düşünüyoruz. Buda bizi Başiskele’de başarıya götürecektir.

-Başiskele’yle ilgili önemli projelerle geldiğinizden bahsettiniz. En önemli birkaç proje duyabilir miyiz sizden?

BAŞKAN YARDIMCILARI BAŞİSKELE’DEN OLACAK

Projelerimiz var, projelerimize geçmeden önce yapacağımız bir iş olarak birinci gündemimiz Başiskele Belediyesinde Belediye Başkan yardımcılarının tamamının Başiskele’den seçeceğiz. Yani bu çok önemli çünkü biz hep şunu söylüyoruz sistematik bir belediyecilikten bahsediyoruz. Bu ne demek? Buna şöyle cevap veririz. Belediye başkanına önceden tabir edilen halk diliyle ahbap-çavuş ilişkisi olmayacak. Başkana ulaşan işini görür ulaşamayan ulaşana kadar bekler mantığı bizde olmayacak. Buda nasıl olur “e başkanım size ulaşamıyor nasıl olacak iş” .İş görme diye bir şey yok herkes hak ettiği hizmeti alacak.

SİSTEMATİK YÖNETİM ANLAYIŞINI KURACAĞIZ

Şuan için söylüyorum Başiskele Belediyesinin tamamı işinin ehli uzman arkadaşlarımızla Başiskele Meclis Üyelerimizin içerisinden belirleyeceğimiz arkadaşlarımızdan oluşturacağız buda zaten otomatikman Başiskele’ de sistematik yönetim tabirini doğrulamış olacak. Bu yönde devam edeceğiz. Ve bunlar nasıl olur örnek verilirse en önemlilerinde bir tanesi 37 mahalle muhtarımızın bizim enerjimize projelerimize uygun arkadaşımızı belirleyip başkan yardımcısı yapacağız. Muhtarları ona bağlayacağız. En hızlı şekilde  hizmetin vatandaşımıza ulaşması için bir adım atmış olacağız  buda bizim belediyecilik anlayışımızı ortaya koyacak.

f4629219-b613-46a6-9331-dce8807d1174.jpg?

-Birileri Muharrem Can’ın arkasında mevcut belediye başkanı Hüseyin Ayaz’ın olduğunu söylüyor. Muharrem Can’ın arkasında kim var?

Kesinlikle bir etkisi yok, teması da yok. Önemlisi olmasını da istemiyoruz açıkçası. Bunu da net söylüyoruz. Bizim çıkış sebebimizden uzaklaşmış oluyoruz biz bağımsızız diyoruz. Biz öyle bir arayışta olmadık. Ve bağımsız olarak çıktık bağımlı olmamak için zaten bu hareketimizi yaptık ve şuan en can alıcı insanlara daha iyi temas edeceğimiz nokta, bir rozetimizin olmamasıdır.

-Yasin Özlü ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bence talihsiz bir çıkışı oldu. Kendisi de zorlanıyor. Şu an siyaset eskisi gibi değil, önceden yerel seçimi de genele karıştırıyordu. Artık insanlar bunu ayırt edebiliyor. İşi zor yani belki de bu dönem olmasaydı niye beni çıkardılar diyecek siyaset uzun soluklu bir dahakine dener inşallah.

-Birde küçük Trabzon deniliyor.  Demokratik yapının etkisinden bahsediliyor Başiskele bölgesi için söylüyorum buna katılıyor musunuz?

Yok yok şimdi biz Kullar’ı da çok iyi biliriz Yuvacığı’da çok iyi biliriz. Bütün tabanın düşüncelerini çok iyi biliyoruz. Etnik köken ayrımlarını ortaya koymaya çalışanlara karşılık, 81 ilden yanımızda arkadaşlarımız var. Her fikre her görüşe açığız ve şunu da kesinlikle belirteyim Yuvacık veya diğer bölge değil bir kesim açısından böyle olduğunu görüyoruz. Yani Yuvacığın tamamı değil sadece bir kesim tarafından “biz yönlendirelim bizim dediğimiz” olsun özellikle söylemi çıktığı için bunun vatandaşta karşılığı yok. İlk günden beri dediğimiz şu iki dudak arasıyla gelip öyle gitmeyelim ki bu bir mesajdır. Biz kalkıp da eleştirdiğimiz gibi o ona bağıracak, bu buna çağıracak, o ona hakaret edecek gibi bir siyaset içinde olmayacağız..

0808f1d6-a5a2-4012-9e9b-3710d02500b1.jpg?

-Seçilme durumunuz oldu ama mevcut büyükşehir Ak Parti olur buda sorun olur diyorlar bu sizce sorun teşkil eder mi?

Biz x parti diyelim, hangi parti olursa olsun, bu bizim bağımsız adaylığımızın avantajıdır. Kesinlikle dezavantajı değildir. Bunu önümüzdeki 5 yılda bizler sadece Başiskele Kocaeli boyutunda değil tüm Türkiye’de bunun bir örnek olabileceğini göstereceğiz. Kesinlikle biz bunu sıkıntı verir boyutunda düşünmüyoruz. İsterseniz açabilirim yani bugün Başiskele’yi gözden çıkarmış olmaları lazım. Buna benzer Eskişehir örneği var bugün düşünceler ne olursa olsun Ovacık Belediyesi çalışıyor. Biz bunları görüyoruz. O yüzden onun çok ters bir noktada  dezavantaj değil avantaj getireceğini düşünüyoruz. Oda neden 2 dudak arasında gelmemesinin avantajı var. 12 ilçe aynı partide büyükşehir aynı partide  10 yıldır Başiskele ilçesi var. O zaman şu anda Başiskele de hiçbir sorun olmadan 4 dörtlük olması lazım ama bir çok sorun yaşanıyor ve son 1 senede bir  mahallenin altyapı sorunuyla karşılaştığını görüyoruz.

-Hüseyin Ayaz aday olsaydı muharrem can yine aday çıkar mıydı?

Şimdi bizim çıkış sebeplerimizi ortaya koyduğumuzda hepsine tek tek baktık mevcut siyasi partinin adaylarına aday adaylarından hangisi olursa bunları iyi analiz ettik. Hüseyin Ayaz boyutu değil de mevcut bir başkan her zaman avantajlıdır bu Hüseyin olabilir ve ya bir başkası olabilir. O aday açıklansaydı ona göre o günkü değerlendirmeyi yapardık. Halkın tepkisi nedir, ne yönlendirir o duruma gelemediğimiz için bir şey söyleyemeyiz ama olmaması bir sebep midir? Sebeplerin bir tanesi olabilir neden çünkü kırgınlık bir altta oynama  sebeplerden biridir.

6b4af640-a716-4754-8ad5-72a4039d6a86.jpg?

09 Şubat 2019 -

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?