Reklamı Kapat

Şükrü Karabacak’ın bu röportajı çok konuşulur!

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, görev süresinde yaşadıklarını gazetemize anlattı. Şükrü Karabacak neden ölümle tehdit edildi? İşte o röportajımız…

Büyütmek için resme tıklayın

Görev süresinde yaşadıklarını Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ahmet AKÇAALAN ile paylaşan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak çok konuşulacak açıklamalara imza attı. 14 yılda her alanda Darıca’ya hizmet etmekten keyif aldığını belirten Başkan Karabacak, ilk göreve geldiği gün ile bugün ki Darıca’yı değerlendirdi. Bundan sonra ki siyasi hedefi ne? Başkanlığı döneminde unutamadığı olayı nedir? Hangi proje sırasında ölüm tehdidi aldı? 31 Mart yerel seçim süreci öncesi hangi konularda uyardı? Ahmet AKÇAALAN sordu, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak cevapladı.

İşte o röportajımız;

-İlk göreve geldiğiniz güne dönelim. Nasıl bir Darıca vardı?

15 sene önce ki Darıca 85 bin nüfusu olan büyük bir köy görünümündeydi. Ne kaymakam var ne devletin bir kurumu var. Sadece bir belediye var, bütün beklentiler belediyeden. Biz burada göreve geldiğimizde sahil düzenlemeleri yoktu. 6 dönümlük sahili 500 dönüme çıkardık. Balıkçıların, denizle uğraşan insanlarımızın teknelerini çekecekleri yer yoktu, güzel bir yer yaptık. Darıca’nın en önemli mesire alanlarından ve en yüksek tepesi Sancaktepe’ye 10 bin ağaç diktik, şimdi orman oldu. Darıca’nın 25 parkı vardı; şuan 130 parkımız var. Mahalle konakları inşa ettik. Devasa bir kültür merkezi inşa ettik. Aylık kırk bin kişi buraya giriş yapmaktadır. Aile sağlığı merkezlerinin 9 tanesini inşa ettik. 9 mahallemizde bilgi evlerini oluşturduk, yaklaşık 25 bin kayıtlı öğrencimiz var. 3 bin 200 öğrencimize danışmanlık hizmeti veriyoruz. Sadece Türkçe, Matematik değil sanat ve spor eğitimleri de veriyoruz. Üniversiteye giden 600 civarında öğrenciye danışmanlık hizmeti veriyoruz.

c892c7a9-dd30-4bd1-a219-2f8f84300d6b.jpg?

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARIMIZIN HEPSİNİ TAMAMLADIK

Mahalle içlerinde yapmış olduğumuz çalışmalarla gerçekten Darıca yaşanılabilecek bir hale dönüştü. 2006 yılında başladığımız doğalgaz çalışmalarının hepsini bitirdik. Darıca’nın gelişmesine ciddi anlamda katkımız oldu. Bayramoğlu sahillerini bitirdik. Turizmin gelişmesi adına bütün kuruluşlarımıza destek olduk.

ESKİ BİNALARDAN KURTULDUK

Yaptığımız en önemli hizmetlerinden bir tanesi kentin yenilenmesiydi, geri dönüşümdü. Kentsel dönüşüm diyorlar ama bizim söylediğimiz büyük büyük firmalar, büyük binalar değil. Komşuluk ilişkilerini bozmayacak şekilde eski binalardan kurtulup yeni binalar kazandırdık. Bu binalar depreme dayanıklı şekilde inşa edildi. Bunu da başarılı bir şekilde sürdürdük.

-Geriye dönüp baktığınızda en zordu geçti dediğiniz, unutamadığınız olay nedir?

ÖLÜM TEHDİDİ ALDIM

Sahil düzenleme çalışmaları sırasında yapmış olduğumuz çalışmalar bazen mevzuata takıldı. Kıyı düzenlemeleri kurumlar arasında ki ilişkiler. Çok enteresan konular. Şimdi bakın sahillerimiz pırıl pırıl oldu. Tertemiz oldu. Binlerce insanımız geliyor. Çok büyük sorunlarla karşılaştık. Çok şükür çözdük. Israrla yapılmasından yana olduk. Sahiller işgal altındaydı. Bu işgallerin ortadan kaldırılması için mücadele verdik. Tehditler aldık. Sancaktepe’de arazi mafyası işgal etmişti. Çok ciddi mücadele verdik. Hakikaten bu mücadeleler kolay olmuyor. Ölüm tehditleri aldık. Millete açmamız gerekiyor. Devlet her zaman 18 yaşındadır. Gücü önce Allah’tan sonra devletimizden, milletimizden bekledik. Ve başardık. Deniz kenarlarına bakın her türlü kültürel etkinlikler var. Şehirlerin kaynaşması adına çok güzel etkinliklerimiz oldu. Her akşam 15 bin insanı buluşturduk. Bu muhteşem bir çalışmaydı.

-Sahillere ne kadar bir bütçe ayırdınız?

Darıca sahillerinin tamamı için Bayramoğlu sahil dahil 20 milyon gitmemiştir. Ciddi tasarrufa gittik. Kendi çalışanlarımız ile yaptığımız için en az yüzde 50 kar elde ettik.

-Sporu konuşmak istiyorum. Futbolu soracağım ama Darıca farklı alanlarda önemli başarılara imza attı…

Darıca’nın yüz akı uluslararası yarı maratona ev sahipliği yaptık. Dünya çapında Darıca’yı duyurduk. Sportif organizasyonlarda iki balkon şampiyonası, Türkiye şampiyonlukları, pirant yelken Türkiye Şampiyonası artı açık deniz Avrupa gençler yüzme şampiyonasını Darıca’da gerçekleştirdik. Atletlerimiz dört dönem Avrupa şampiyonu ve üçüncülük almıştır.

f88fcdec-b523-4408-9c59-03731919d948-1550820224.jpg?

-Darıcalılar, Darıca Gençlerbirliği’ni son durumunu konuşuyor, neler söyleyeceksiniz?

KOCAELİ BİZİ SAHİPLENMEDİ

Darıca Gençlerbirliği Kocaeli’nin medarı iftarı olmuştur. Maalesef Kocaeli bize sahip çıkmamıştır. Kocaeli bize bakmamıştır. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Darıcalılar, Darıca esnafımız takımı başarılara ulaştırdı. Ama maalesef Kocaeli Darıca’yı, Darıca Gençlerbirliği’ni sahiplenmemiştir. Sözün bittiği yer de burasıdır diyorum.

-Bundan sonra neler yapacaksınız? Siyasete devam edecek misiniz?

HER TÜRLÜ GÖREVİN ALTINDAN KALKACAĞIMI İFADE ETMEK İSTERİM

Siyasette elde etmiş olduğumuz çok ciddi birikimler var. Buna şehir yönetimi, ticari yönetim, sportif yönetim açısından bakabilirsiniz. Yönetebilmek, idare edebilmek büyük vasıflar. Çok ciddi tecrübeler ettik. Bu tecrübemizi milletimiz için seferber etmek istiyoruz. Bu kanal da siyasi olarak hizmet etmektir. Bürokrat olarak da hizmet edebilirsiniz ama ben siyaset kısmını tercih ediyorum. Önümüzde ki günler siyasetin ne getireceğini bilemeyiz. Geleceği Allah bilir, bizim bilgimiz olamaz. Hakkımızda ne hayırlı olacaksa Allah’ımız onu nasip etsin. Eğer bizden faydalanmak isteniliyorsa, teşkilat çalışmalarına katılma gibi sonrasında verilecek her türlü görevin altından kalkacağımı ifade etmek istiyorum. Belediyecilikte bugünün ifadesi ile gönül belediyeciliği deniliyor ama yapısal anlamda şehirleri imar etmek, sizin çok başarılı olduğunuz esas olan gönüllere girebilmek. Ben o hususta çok mutluyum. Hep gönüllere giren oldum. Bu şehirde yaşadım, bu şehirde yaşamaya devam edeceğim.

- Siyasi tecrübeniz olduğu için soruyorum , 31 Mart yerel seçimleri öncesi uyarılarınız var mı?

HİÇ KİMSE ÇANTADA KEKLİK SANMASIN

Ak Parti’nin kurucularındanım ben. Cumhurbaşkanımız ile birlikteliğimiz bizim 90’lı yıllara dayanır. Ak Parti ile ne kadar seçim olmuşsa hepsinin içinde oldum. Bütün seçimlerde ter sırtımızdan çıkmıştır. 31 Mart 2019 seçimleri önümüzdedir. Aday olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Kolaylıklar diliyorum. Kazanmadığınız seçim; yani ilan edilmediğiniz sürece kazanmış olmazsınız. Hiç kimse çantada keklik görmesin. Gidip mazbatanızı seçim kurulundan aldıktan sonra bu yarışın galibisinizdir. Mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeniz lazım. Çok kolay bir seçim değil. Çünkü iki kutuplu bir seçime gidiyoruz. Bizim tarafımız Cumhur ittifakıdır. Doğru olan da budur.  Türkiye’de siyasetçi kolay yetişmiyor. Çok kolay olmuyor. Nitelikli ve nicelikli siyasetçilerin önünün açılması lazım. Nitelikli siyasetçilerin önünün açılması lazım. Hiç kimse benim adamım olsun çamurdan olsun anlayışı tarihi gömülmelidir. Çünkü siyasi mekanizması karar mekanizmasıdır. Bu kararı şehri için, sokağı için uygulayacaktır. Nicelik ortadan kalkarsa senin benim adamım olursa vay o şehirlerin haline vay o ülkelerin haline. O zaman nicelikli isimlerin önünün açılması lazım.

-Mevcut belediye başkanlarından bir tanesi toplantılara katılmıyor. Mevcut başkanlarında kırgınlık var mı? Siz de kırgınlık var mı? Mevcut başkanları ihmal ediliyor mu?

USUL, YÖNTEM YANLIŞ OLDU

Görev verilmedi diye bir kırgınlık söz konusu olamaz. Bu görevler bayrak yarışıdır. Altını çizerek söylüyorum Cumhurbaşkanımız için asla tek kelime etmem. Kocaeli siyaseti için söylüyorum. Gönül belediyeciliği diyoruz, önce kendi insanının gönlünü al.  Kocaeli’nin abisi olarak bilinen isimlere söylüyorum, milletvekillerine söylüyorum.  Adayın kim olduğu hiç önemli değil. Görev değişikliği esnasında gönül alarak bıraksak, biz zaten hizmetimizi yapmışız seve seve bırakacağız. Biz önce kendimizin gönlünü almamız lazım, gönül kırarak bir yere gidemezsin. Mesele insani ilişkiler, biz zaten kazanırız. Yemin ederek söylüyorum partim için, adayımız için gece gündüz çalışıyorum. Anlatmak istediğim usul ve yöntem. Bize bir hafta önce Sayın Başkan deyip teşekkür etseler yeter. Gönül belediyeciliği meselesini 15 yıldır uygulayan bir belediyeyiz.

-Son olarak neler söyleyeceksiniz?

14 yılda her alanda Darıca’ya hizmet etmekten keyif aldım. Eserlerimiz ortada bunları gördükçe mutlu oluyorum. Allah’a binlerce şükür etsem azdır. Milletime, şehrimize hizmet etme şansı buldum. Bize bu fırsatı veren Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü üç dönem de o görevleri bize kendileri tevdi ettiler. Bundan sonra ki süreçte de görevi devredeceğim arkadaşıma başarılar diliyorum.

19e322d4-a0bf-4379-b2a6-3c34542fe9a7-1550820233.jpg?

# ŞÜKRÜ KARABACAK İLE İLİŞKİLİ:

22 Şubat 2019 -

Muhabir Bugün KocaeliYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?