Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

Gazetemize ziyarete gelen CHP Karamürsel Belediye Başkan Adayı Ahmet Çalık yerel seçimlere dair açıklamalarda bulundu. Karamürsel’de köyde yaşayan seçmenler hakkında konuşan Çalık köy halkının ne zaman problemi olsa yanlarında olduklarını ifade etti. Bütün adaylar belli olmadığı için henüz bir anket çalışması yapmadıklarını söyleyen Çalık, “İleriki aşamalarda ne kadar önde olduğumuza bakacağız. Ben bu seçimi alacak olduğumun farkındayım” dedi.

İlayda  Çabuğ
İlayda Çabuğ Tüm Haberleri
Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”
Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Haber CHP Karamürsel Belediye Başkanı Ahmet Çalık gazetemize yaptığı ziyaret kapsamında yerel seçimlerde köylerde bulunan seçmenler hakkında da konuştu. Çalık 5 yıl içinde adaylar ve belediye başkanı dahil olmak üzere köylere en çok gidenin kendisinin olduğunu belirterek problemleri olduğunda her zaman köy halkının yanında olduklarını ifade etti.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“NE ZAMAN SORUNLARI OLSA ÖNCE BEN GİTTİM”

Çalık konuşmasında, “Bizim köylerimizde genelde yaşlı nüfusumuz kaldı. Bu da çok ciddi bir handikap. Gençlerimiz şehre indi çünkü ziraat yapılamıyor artık. Ziraat yapanlar para kazanamıyor. Şimdi bugün girdi maliyetleri o kadar çok arttı ki. Çiftçi ürettiği ürünü hayatını idame ettirecek bir değere satamıyor. Öyle olunca köyler boşalıyor. Ben köylere bu 5 yıl içinde çok girdim çıktım. Şu an aday adayları içerisinde, belediye başkanı da dahil buna köylere en çok çıkan bendim. Ne zaman sorunları olsa önce ben gittim.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“BİR MÜCADELE VERDİK”

Kızderbent bizim en yoğun nüfuslu olan mahallemiz. Bir taşocağı mevzusu oldu. Kızderbetler derneği çok güzel sahip çıktılar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak destek verdik. Hukuki destekte sağladık. İl başkanımızı götürdük, milletvekillerimizi götürdük. Ulusal kanallarda, Kocaeli basınında çıkmasını sağladık. Bir mücadele verdik hep beraber taş ocağı iptal edildi. Taş ocağı neden iptal edildi çünkü Yalova sınırları içerisinde Altınova’da iki tane baraj yapılması düşünülüyordu. Bir tanesi sulama için bir tanesi içme suyu için.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“MERA ALANININ TAHRİP EDİLMESİNE BİZİM GÖNLÜMÜZ RAZI OLMAZ”

Bu taşlarında meraların içinden bir alandan temin edilmesini düşünüyorlar. Oysa Kızderbent’in 3 buçuk kilometre yukarısında Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Bayındır köyünde 3 tane taş ocağı var zaten. İkisi aktif birisi daha aktif olarak kullanılmıyor. 3 buçuk kilometre yukarıda taş ocağı varken gelip de 3 buçuk kilometre aşağıdan tekrar doğanın, mera alanının tahrip edilmesine bizim gönlümüz razı olmaz. Alternatifi olmasaydı işe hiç girmezdik. Lazım mı lazım biz yatırıma karşı değiliz ki.  Ama 3 buçuk kilometre yukarı da var alan niye onu kullanmıyorsun diye insanlar.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“DOĞANIN BOZULMASINA SEYİRCİ KALMADIK”

Karamürsel’e İhsaniye barajı yapıldı. Bütün taşlar Bayındır köyünden taşındı. Yani bayındırda ki taş kalitesiz miydi? Kalitesizse İhsaniye barajını neden yaptın? Biz yatırıma hiç zaman karşı olmadık ama makul olan alternatif olan yerlerde de doğanın bozulmasına, insanların mağdur edilmesine seyirci kalmadık.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“TEK SİYASETÇİ BENDİM İKTİDAR PARTİSİNDEN BİR ALLAH’IN KULU YOKTU”

Yine geçen gün Kızderbent’te RES, rüzgâr enerjisi santrali projesi var. Bir özel şirket. Bursa Orhangazi itibaren giderek bir tanesi de Kızderbent sınırları içerisinde RES rüzgâr santralleri yapmayı planlıyor. Şehircilik il müdürlüğünün bilgilendirme toplatışı oldu. Tek siyasetçi bendim. İktidar partisinden bir Allah’ın kulu yoktu. İktidarın ittifaklarından bir Allah’ın kulu yoktu. Muhalefetten de bir tek ben vardım. Hatta söz aldım, konuştum. Şimdi bu da RES’e karşı olduğumuz için değil ama bilgilendirme yapılıyor. Ortada bir flu bazı şeyler var. Bunların netleşmesi gereken bazı argümanlar var, bunları konuşmak da gerekiyor.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“YATIRIMA KARŞI DEĞİLİZ AMA RUHSATSIZ YAPILDI”

Bizim Başkiraz köyümüzün Senaiye mahallemizin üstünde yine RES enerji santralleri yapıldı. Ruhsatı yok. Santrale karşı olduğumuz için değil ama ruhsatsız bir yer yapılmıştır. Rüzgar güllerine ormandan bir sürü yol açılmıştı. Orman kesilmişti. Şaft tünelleri yapılmış, depolama alanları yapılmış ruhsat alınmamış. Harun Bey ile il başkanımızken gittik. Hatta araba birkaç defa da kaydı çamurdan dolayı. Basın açıklaması yaptık.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“NE ZAMAN PROBLEM OLSA YANLARINDA OLDUK”

Yatırıma karşı olduğumuzdan değil, ruhsatsız olduğundan. Siz evinizin önüne bir tane kulübe yapmaya çalışsanız izin vermezler ruhsatsız diye adamlar rüzgar gülü yapmışlar. Sizin bahçenize, tarlanıza konteyner koydurtmuyorlar, bahçenize tarım yaparken müştemilat yaptırtmıyor belediye rüzgâr gülü yapılmasına izin verilmiş. Daha sonra kitabına uyduruldu ruhsat verildi. Biz ilçenin bildiğimiz bütün sorunlarıyla ilgilendik. Bütün Karamürsel buna şahit. Köylere gittik, ne zaman bir problem olsa yanlarında olduk. Şimdi tabi ki seçim var. Ne kadar taktir gördüğümüzü millet gösterecek bize” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“DAHA RAKİBİMİZ BELLİ DEĞİL”

Adayların tamamı belli olmadığı için henüz anket yaptırmadıklarını söyleyen Çalık şu ifadelere yer verdi; “Anket yaptırmıyoruz şu an çünkü daha rakibimiz belli değil. Yarışacak olduğumuz arkadaşımız belli değil. Herkes biliyor ki Karamürsel’deki seçim Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayıyla AK Parti’nin adayıyla olacak. Bu yanlış anlaşılmasın, küçümseme anlamında değil ama bu 2 büyük parti muhalefet bloğunun büyük partisi ve iktidar bloğunun büyük partisi. İkisi arasında geçecek. İktidar partisinin adayı henüz ortaya çıkmadı. Şimdi toplum her adaya karşı farklı bir pozisyon alacak.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“DOĞRU BULMADIĞIMIZ İÇİN HENÜZ YAPTIRMADIK”

Yani her adaya göre pozisyon alacak olan seçmen kitlesi var. Bu aday ortaya çıkmadan bu seçmen kitlesi netleşemeyecek. Aday ortaya çıkıp propaganda faaliyetlerine başlamadan da seçim ortamına da girilemeyecek. Olayın biraz şekillenmesi gerekiyor ki sizin yaptırdığınız ölçtürmenin bir değeri oldun, gerçeklik olsun. Biz ne yapsak şimdi flu kalacak. Bundan dolayı çok doğru bulmadığımız için henüz yaptırmadık.

“SEÇİMİ ALACAK OLDUĞUMUN FARKINDAYIM”

Ama ileriki aşamalarda netleşince ne kadar önde olduğumuza bakacağız. Ben bu seçimi alacak olduğumun farkındayım. Cumhuriyet Halk Partisi örgütümüzle, seçmenimizle, Karamürselli vatandaşlarımızla bir değişimi sağlayacağız. Bunun farkındayım. Karamürsel’deki seçimin favorisi Cumhuriyeti Halk Partisi olacak. Ama biz hep ikinciymişiz gibi hareket edeceğiz.”

“TEMBELLİK SONUCUNUN ÖRNEĞİDİR BU ÖRNEK”

Son olarak İsmail Yıldırım’ın Demokrat Parti’den belediye başkanı olduktan sonra AK Partiye geçmesi ile ilgili konuşan Çalık konuşmasında, “Bu örnek Karamürsel’e hizmet edememenin, Karamürsel’e proje üretememenin biraz da tembellik sonucunun örneğidir. İşin kolayıdır iktidar partisine geçip beni çalıştırmadılar onun için buraya geçiyorum demek. İşin zoru mücadele etmektir.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“NE İSTEYİP DE YAPAMAYIP AK PARTİ’YE GEÇTİĞİNİ BİLMİYORUZ”

Biz İsmail Bey’in ne isteyip de yapamayıp AK Parti’ye geçtiğini henüz bilmiyoruz. Neyi yapmak istedi de Karamürsel’de hangi projede ayağına bağ oldular da ondan sonra yapamıyorum edemiyorum elim kolum bağlandı ben artık AK Parti’ye geçiyorum dediğini bilmiyoruz şu anda. Kendisi bir şeyler söyledi AK Parti’ye geçti. AK Parti’ye geçtikten sonra o yapamadım dediği hangi projeyi tamamladı onu da bilmiyoruz. Mazeret üretmek kolaydır.

“DERDİMİZ HİZMET ETMEKSE DİDİŞMEYECEĞİZ”

Ama biz durduğumuz noktada memnunuz. Milli mücadeleciler, Atatürkçülerin partisinde olmaktan memnunuz. Biz Cumhuriyet Halk Partisinde tüm içtenliğimizle, samimiyetimizle, vatandaşlarımızla iç içe siyaset yapıyoruz. Elimizden gelenide icraat etmek anlamında ardımıza koymayız. Belediye başkanlığı makamını siyasi didişme yeri olarak da kullanmayız. Sizin kendi bütçenizle tasarruflar yapıp kendi bütçenizle yapmanız gereken hizmetler vardır. Bir de sizin bütçenizin yetmeyeceği, büyükşehirden destek alacağınız hizmetler vardır. Eğer belediye başkanlığı makamını siyasi bir makam olarak görüp büyükşehirle didişme makamı haline getirirse oradan da biraz engellenmeyi de göze almış olmanız lazım. Eğer bizim derdimiz hizmet etmekse didişmeyeceğiz.

Ahmet Çalık: “Ne Zaman Sorunları Olsa Önce Ben Gittim!”

“İSMAİL BEY SEÇİLDİĞİNDE AK PARTİ İKİ İLÇEDE KAYBETTİ”

İsmail Bey seçildiği zaman AK Parti iki yerde belediye başkanlığını kaybetti. Birincisi Kandıra ikincisi Karamürsel. O zaman Kandıra Belediye Başkanının da AK Parti’ye geçmesi gerekiyordu madem öyleydi. Kısacası mazeret üretmek kolay” ifadelerine yer verdi.

17 Oca 2024 - 16:51 -

Mahreç  İlayda Çabuğ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.