Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

Gazetemize yapmış olduğu ziyarette Kocaeli’nin ulaşım sorununu Monoray Projesi ile bitireceğini söyleyen YRP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim. Bunu göreceksiniz” dedi. Kocaeli’de yapmak istediği projelerin bir kısmını anlatan Aydal, “Kocaeli’nin içini, görüntüsünü değiştireceğim. Türkiye’deki bilinirliliğini göreceksiniz. İstanbul bile Kocaeli’yi konuşuyor olacak” dedi.

Gülşah Yücel Ay
Gülşah Yücel Ay Tüm Haberleri
Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”
Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”
+15
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Haber Yeniden Refah Partisi Genel Başkanvekili ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Doğan Aydal, Kocaeli İl Başkanı Ali Taştan ile birlikte gazetemize ziyarette bulundu. Yapmış olduğu açıklamalarda Kocaeli’ye yönelik projelerinin bir kısmından bahseden Aydal, ulaşım sorununu Monaray Projesi ile çözeceğini ifade etti. “Buraya gelişimi tesadüf diye düşünmeyin” diyen Aydal hakkında merak edilen pek çok soruya cevap verdi.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“BURAYA GELİŞİMİ TESADÜF DİYE DÜŞÜNMEYİN”

Adaylığı hakkında yapmış olduğu açıklamada Aydal, “Biz siyaset yapmıyoruz. Rahmetli Erbakan Hocam’ın bir vasiyeti var. Sanayileşmiş bir Türkiye. Başlayacağım yer de Kocaeli. Burayı ben seçtim. Çünkü Türkiye’nin iki yıldızından biri. Bursa ya da Kocaeli olmalıydı. Kocaeli’yi seçtim İstanbul’a yakın diye. Başka bir programım var İstanbul’la ilgili. Sanayileşmiş bir tarımla İstanbul’u beslemek. Özellikle Kandıra’dan başlayarak. Buraya gelişimi, planları, programları hiçbir şeyi tesadüf diye düşünmeyin. Biz yıllar öncesinden burayı hazırladık. Birkaç örnekle de gösterdik. Biz burayı kalkındıralım diye geliyoruz” şeklinde konuştu.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“BU ŞEHRE KATACAĞIM ÇOK ŞEY VAR”

“Devletin yetiştirdiği iyi elemanlardan biriyim. Hiç tevazu göstermiyorum” diyerek konuşmasına devam eden Aydal, “Uluslararası piyasada okudum. İngiltere’de okudum. Amerika’da hocaydım. Dünyada da en önemli ülkelerin hepsini dolaştım. 69 ülkede defalarda dolaştım. Böyle biri buraya geliyor. Kazandığı o görsel şeylerden bile en basiti Japonya’daki otopark gibi. Bu şehre katacağım çok şey var” dedi.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“MONORAY’I 5 SENE İÇİNDE BİTİRECEĞİM”

Sözlerinin devamında Aydal, “Halkı tekrar köye döndüreceğim. Aç vatandaş, aç öğrenci bırakmayacağım. Monoray yapacağım. Monaray’ı 5 sene içinde bitireceğim. Bunu göreceksiniz. Taahhüt ettiğim şeyler uçuk kaçık şeyler değil. Hepsi kendi imkanlarımız ile belediye gücü ile yapacağım şeyler” dedi.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“İSTANBUL BİLE KOCAELİ’Yİ KONUŞUYOR OLACAK”

Sözlerinin devamında Aydal, “Kocaeli’nin içini, görüntüsünü değiştireceğim. Türkiye’deki bilinirliliğini göreceksiniz. İstanbul bile Kocaeli’yi konuşuyor olacak. Fiyatlar aşağıya inecek. Sadece Kocaeli’yi düşünmüyorum. Bizim getirdiğimiz teknikleri bundan sonra, ‘Bu etkiliymiş’ diyerek çevre şehirlerin hepsi uygulayacak. Başta otopark sistemi ve Monoray olmak üzere bunlar çok kolay uygulanabilir. Çözüm orada duruyor. Ya görmüyorlar ya görmek istemiyorlar ya da rant peşindeler. Benim öyle bir derdim yok” dedi.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“PETROL İSTASYONLARINA GİDİP SATIYORLAR”

Seçim beyannamesindeki tarım projelerinden de bahseden Aydal, “Yanlış yapılanlardan biri köy muhtarlarını ele geçirmişler. Köy muhtarları adam belirliyor. Traktörlerine 90-100 litre mazot veriyorlar. Onlarda oradaki petrol istasyonlarına gidip satıyorlar. Bunları da bildiğimizi bilmiyorlar. Gitsinler petrol istasyonlarına baksınlar. Çünkü adam ekim yapamıyor. Ekim sadece dizel değil ki. Bunun taşıması, ekimi, tohumu, gübresi.. Bunu eğer komple çözmez sadece, ‘90 litre sana mazot veriyorum’ dersen köylü ne yapsın? Gidip petrol istasyonuna diyor ki, ’90 litre kaç para?’ Diyelim ki, ‘35 lira’ diyor. ‘Ben sana verdim 20 lira’ diyor. Cebine bir nakit giriyor. Bir problem bütünü içinde çözülür” diye konuştu.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“MİLLET CEVHERİ BULDU”

Şimdiye kadar herhangi bir anket çalışması yaptırıp yaptırmadığını sorduğumuz Aydal, “Daha beni tanımıyorlar. Tanımadığı adama niye oy versin? Ben sahaya çıkayım. Mart’ın sonuna doğru yapın. Herkes anket diyor ama ben daha sahaya yeni çıktım. Tanımayan kalmadı neredeyse. Geleli kaç gün oldu? Anlatmak istediğim bu. Millet cevheri buldu. Farkında. Gittiğim her yerde kendileri ifade ettiler beni tanıdıklarını. Yani bir tanınmışlık noktasına ulaşmışız” dedi.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“TOKİ BAŞBAKANLIKTA BANA BAĞLIYDI”

Sosyal konut projesi hakkında neler düşündüğünü sorduğumuz Aydal, “Hükümetin kullandığı en önemli enstrüman bu işler için TOKİ. TOKİ başbakanlıkta bana bağlıydı. Çalışma sistemini biliyorum. Türkiye’de geçtiğimiz 17 yıl içerisinde 1 milyon 170 bin tane ancak yapabildiler. Bu da yılda 58-59 bin bandında. Bazı yıllar 62 bin. En son bu yıl 71 bin yaptılar. Depremlerden dolayı fazla gayret gösterildi. İsteseler de yapamazlar. Çünkü devlet para toplamak için 500 bin adamdan para aldı. 5 milyon kişi müracaat etti. 500 bin kişiye, ‘Ben sana ev yapacağım’ dedi. Diğer taraftan yıkılan bina sayısı depremde hane bazında 880 bin. Apartman olarak 337 bin. ‘Bunları bir senede bitireceğim’ dedi. Ya sene yanlış ya rakam yanlış. Hiç şansı yok. Türkiye’nin önünde böyle yıkılmış bir şehir varken kalkıp da TOKİ’yi buraya yönlendireceğim de yapacak da hikayesi yalandan başka bir şey değildir. Dolayısıyla bizim söylemlerimiz ve konuşmalarımız tamamen rakam üstünedir” diye konuştu.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“BANA GÜVENİN GERİSİNİ MERAK ETMEYİN”

Sosyal konut projesi hakkında açıklamalarına devam eden Aydal, “Buna karar veriyor olmam için öncelikle beni belediye başkanı seçeceksiniz. Tabloyu göreceğim. Havaya yaparız, ederiz demek herkes için kolaydır. Ama ben devletim. Önce bir göreceğim. Cebimde kaç kuruşum var. Borcum ne? Borçlar benim borcum sayılacak artık. Sonra çevreden hangi usul ve şekilde para alabilirim, önceliğim nedir sıraya dizdim zaten. Bana güvenin gerisini merak etmeyin” dedi.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“DEVLETİN DAİMA BUNU GERİYE ÇEVİRME METİNLERİ VARDIR”

Kartepe için zaman zaman yapılan tekelleşme eleştirileri hakkında da görüşlerini aktaran Aydal, “Bu durumlarda devlete düşen önce hukuki yapılan bütün anlaşmaları incelemektir. Ne taahhüt edilmiş, hangi şartlarda aldığına bakmak lazım. Yani, ‘Ben sana 49 yıllığına verdim. Milletin kemiğine kadar soy mu?’ Yoksa, ‘Verdim, halk buraya rahat gidip gelebilecek mi?’ anlaşma metinlerine bakmak lazım. Peşinen konuşmak doğru değil. Şartlara bakmak lazım. Devletin daima bunu geriye çevirme metinleri vardır” dedi. 

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“KOCAELİ SANAYİ AÇISINDAN YÜKSEK TEKNOLOJİYE GEÇMEK MECBURİYETİNDE”

Yıldız Demir Çelik tarafından Kartepe’de yapılacak olan çelikhane ve haddehane projeleri hakkında da konuşan Aydal, “Kocaeli sanayi açısından yüksek teknolojiye geçmek mecburiyetindedir. Çevre kirliliğine yeteri kadar ulaşmış bir şehre çevre kirliliğini artıracak teknolojilerden ziyade basın toplantısında da açıkladığım yüksek teknolojik bir seviyedeki teknolojiye geçilmek mecburiyetinde. Bunların konuşulmasını tercih ederim. Burası yeteri kadar ağır sanayi aldı. Şimdi bir tık ötede yüksek teknoloji sanayi alması lazım. Belirli bir noktada da sanayileşmiş tarım teknolojisinin burada uygulanması lazım. Benim stratejim bu” diye konuştu.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“İŞİNİ YAPAN HİÇBİR ADAM BENDEN KORKMASIN”

Belediyelerde işe alımlardaki liyakat konusunda ve işten çıkarmalar hakkında düşüncelerini paylaşan Aydal, “Bu söylediklerim uygulanmıştır. Ben müsteşar olduğum dönemde bana bağlı birimlerin hepsini çağırdım. Bizden evvel sol bir hükümet vardı. Ya da sol ile ittifak yapmış hükümetler. Birimlerin ikisi hariç neredeyse tamamı solcuydu. Dedim ki, ‘Arkadaşlar görevini tam yapan bir tek Allah’ın kulunu ben buradan almayacağım. Ama farklı siyasi düşünceleriz diye bizim çarklarımızın dönmesine engel olan adamı da aynı gün atacağım.’ Sadece 2 kişi değiştirdim. O kadar. O da sistem çarkları dönsün diye. Vatandaşın sağcı, solcu olması önemli değil. İnsani hakkıdır. Benden farklı düşünebilir. Ama ben orada o işi yapıyor mu yapmıyor mu ona bakarım. İşini yapan hiçbir adam benden korkmasın” diye konuştu.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“ORAYA GİTTİKTEN SONRA DA ROZET ÇIKAR, TÜRK BAYRAĞI TAKILIR”

Sözlerinin devamında Aydal, “Şöyle bir cümle de demiyorum. ‘Hiç kimseyi çıkarmayacağım.’ Bu da doğru değil. Adam kasıtlıysa, sistemi durdurmaya çalışıyorsa, vazifesini yapmıyorsa vazifesini yapan birini yerine getireceğim. Onu da halka sorumluluğum olduğu için yapacağım. Özellikle partizan gruplar baskısıyla gelen kişiler, o tecrübeyi de yaşadığım için biliyorum. Diyelim ki ben geldim hep bizim partiden birilerini koyuyorum. Adam partizan olarak geldiği için nasıl olsa kendi partim deyip çalışmıyorlar. Seçim işleri peşine düşüyorlar. Bunu da yaşadım ben. O yüzden de devlet başka bir şey, parti olayları başka bir şey. Benim vazifem devleti çalıştırmak. Oraya gittikten sonra da rozet çıkar, Türk Bayrağı takılır. Çünkü hizmet yerimiz Türkiye’nin bir parçasıdır. Bunu anlamayan adam partizanlıktan öteye gidemez” dedi.

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“MİLLETVEKİLLERİNİ SADECE ŞEHİRDE DOLANAN KİŞİLER SANIYORLAR”

Kocaeli Milletvekili Mehmet Aşıla’nın teşkilat programlarında görülmemesini sorduğumuz Aydal, “Aşıla Bey için herkes istediğini söyler ama son iki toplantıdan bir tanesinde fıtık ameliyatı oldu. Ağır bir ameliyat. Ne yapayım adamcağız hasta. ‘İlle de gel benimle dolaş’ mı diyeyim? Ondan evvel de İran’daydı. Devlet görevidir. Meclis göndermiş. Ondan evvel Almanya’daydı. Yani halk, ‘Gelmedi’ diyor ama bazılarında yurtdışında olduğunu ben biliyorum. Ben olsaydım da yurtdışlarında olacaktım. Çünkü buradan yana bakınca milletvekillerini sadece şehirde dolanan kişiler sanıyorlar. Öyle değil. Devletin verdiği görevler var. Çalışmalarımızda ilçelerimiz ayrı ayrı çalışıyorlar. Ben her yerde, yanıma herkesi alarak dolaşsam bir anlamı yok. Gruplar şeklinde herkesin bir yerlerde çalışıyor olması lazım. Bu arada da tabi ki beni seven ya da sevmeyen olabilir. Kendi arkadaşlarıma da geçen ki toplantıda dedim ki, ‘Arkadaşlar beni sevin ya da sevmeyin diye buraya gelmedim. Allah aşkına ne diyorum ona bir bakın. Şehrimize faydalı olacak mıyım olmayacak mıyım? Vicdanınıza sorun. Yazdıklarıma bakın.’”

Doğan Aydal, “Monoray’ı 5 sene içinde bitireceğim!”

“GENÇLERİN BEN GELİNCE FARKI BİR HAYATLARI OLACAK”

Sözlerine devam eden Aydal, “5 yıl sonra bir baksınlar Kocaeli aynı yerde mi? Bizim gençlerimizin umudu yok. Ben bu çocuklara umut verdireceğim. Mesele sadece seçimi kazanmak değil. Üniversite öğrencileri çok sıkıntıdalar. Eğer her projemi, düşüncemi oraya yazsam 100 sayfa yazmam lazım. Ben üniversite hocasıyım. Üniversite gençliğinin ne yaşadığını bilmiyor muyum? Ben gelince farkı bir hayatları olacak ama biraz da, ‘Bana oy verin’ gibi bir tavır olmasın. Zaten onlar benim ne yapacağımı hissedeceklerdir” ifadelerini kullandı.  

19 Oca 2024 - 15:55 -

Mahreç  Gülşah Yücel Ay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.