Reklamı Kapat

Aydın Ünlü; Ben 15 Yıllık Tahir Büyükakın Diyorum!

Yerel seçim sonrası ilk röportajı gazetemize veren MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, Tahir Büyükakın ile ilgili dikkat çeken ifade kullandı; “Bugün MHP’nin fikri iktidarda, ben 15 yıllık Tahir Büyükakın diyorum. Kocaeli’nin 15 yılını planlayacak. ” dedi.

Video için play'e tıklayın

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü ilk röportajını Bugün Kocaeli Gazetesi’ne verdi. Seçim kaybedilen İzmit’ten, Cumhur ittifakının MHP’ye göre en başarılı olduğu ilçeye kadar önemli değerlendirmelerde bulunan MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, “Ak Parti içerisinde MHP bize oy vermedi” söylentilerine sert cevap verdi. Ünlü, “Ben Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı olarak kimin ne dediği beni ilgilendirmez. AK Partili seçmenin ya da AK Partili yöneticinin öyle demesi böyle demesi Milliyetçi Hareket Partisi kadrolarını hiç ilgilendirmiyor. Cumhur İttifakı namusumuz denilen sitemde bugün ülkücü camia ittifaka sahip çıktı. Kimseden teşekkür beklemiyoruz. Biz görevimizi yaptık” ifadelerini kullandı. Diğer taraftan Ünlü’nün Tahir Büyükakın açıklaması çok konuşulacağa benziyor…

MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, 31 Mart seçimleri sonrası gazetemize konuştu;

Röportaj; Ahmet AKÇAALAN

SORU: 31 Mart’ın sonuçlarını hem Türkiye hem Kocaeli için nasıl yorumluyorsunuz?

31 Mart 2019 seçimleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin güven oylaması seçimi olduğunu, beka seçimi olduğunu söyleyen bir siyasi partiyiz. Türk milleti Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine onay verdi. %52 oranında alınan oy Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemini onaylayan Türkiye Cumhuriyeti. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza yurt dışındaki ülkelerden tebrikler gelmeye başladı. Birinci hedef buydu. Türk milleti birinci hedefini geçti. Ben inanıyorum ki bundan sonra 2023’e kadar 4 yıl seçim olmayan bir ülke artık kendi vatandaşına sıcak yüzünü gösterdiği bir devlet yapısı, ekonomik krizin çözüldüğü, eğitimdeki seviyenin yükseldiği, işsizliğin çözüldüğü, tarıma dayalı desteklerin arttığı, EYT’nin çıktığı, affın çıktığı Türkiye, artık vatandaşın beklentisi bu. Vatandaşın beklentisi çözüm olacak yapıda Cumhur İttifakı. Kazanan Türk milleti kazanan Türk devleti. Makul bir şekilde,  demokrasi şöleni şeklinde geçen bir seçim olması da anlam ifade ediyor. Bugün bakıldığında Kocaeli’ deki seçimlerde hiçbir tatsız olay olmadan seçimler bitti.

SORU: Ankara, İstanbul, Adana gibi Milliyetçi Hareket Partisi’nin çok önemli olduğu yerlerde bu kayıpları nasıl yorumluyorsunuz?

İTTİFAK HER YERDE BAŞARILI OLMADI

Tabi ittifak her yerde başarılı olmadı. İttifakın başarısız olduğu illerden biride saydığınız o iller. Vatandaşın ekonomik tepkisi, seçmen oylarının Cumhur İttifakına gitmemesi tabi herkesin kendine mesaj alacağı bir aday profilinden tutunda meclis üyelerinin sıralanmasına kadar, algı politikalarına kadar herkesin özeleştiri yapması gereken bir konu. Ama Milliyetçi Hareket Partisi’nin 51 tane ilin il genel meclis oylarına bakıldığında %19’a yakın bir oy alması Milliyetçi Hareket Partisi’ne Türk seçmeninin hala güveninin devam ettiğinin bir göstergesi. Seçmen Milliyetçi Hareket Partisi’ ne güvenmeye devam ediyor.

SORU:31 Mart’ta belediyelerin artması, Erzincan, Bayburt gibi illerin artmasından dolayı “31 Mart’ta Milliyetçi Hareket Partisi kazandı” cümlesi kullanılıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli liderimizin Cumhur İttifakını kurarken Cumhur İttifakı ile ilgili ön görüsü bu günlere paralel, bugünlere devlet aklı devreye girmiş, bugünleri öngörerek siyaset yapmış. Bugün Genel Başkanımızın dediği gibi 10 belediye 5 belediye aldım derdinde değildi Devlet Bahçeli. Mühim olan Cumhur İttifakı’nın kazanmasıydı. İnanın bana Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur ittifakından ayrı girseydi evet belki de %22 bandında oy alacaktı, çok ilde belediye alacaktı ama kazanan başka siyasi parti olacaktı. Cumhur İttifakı kaybedecekti. Milliyetçi Hareket Partisi’nin burada yapmak istediği Cumhur İttifakı’nın kazanması. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin 2023 yılına giderek 1000 yıllık topraklarda var olmanın hamurunun karılması devlet yapısının reformların yapılması devlet düzeninin tekrardan sağlam temeller üzerine oturtulması için Cumhur İttifakı dedi.

SORU: Doğuda Ağrı, Şırnak gibi illerde Cumhur İttifakı’nın rahat kazanması konusunda, Cumhur İttifakı buralarda daha mı iyi anlaşıldı?

Güneydoğu ya bakıldığında Milliyetçi Hareket Partisi’nin yükselen bir  oyu var. Cumhur İttifakı’nın o kadar hizmet yapılmasına rağmen AK Parti belediyelerinde kayıp oylar var. Güneydoğu illeri ekonomik krizinde etkisiyle daha bir şeyler normalleşmiş değil, devletin sıcak yüzü bana göre Güneydoğuda ki vatandaşa gitmediği kanaatindeyim. Ama süreç için yükselen Milliyetçi Hareket Partisi oyları olması Güneydoğuda yaşayan vatandaşlarımızın da devlete olan güvenmesinin bir göstergesi. Zaman içinde Güneydoğu’da da Milliyetçi Hareket Partisi ‘ in oylarının yükselmesiyle bir normalleşme süreci. Diyarbakır’daki valimizle görüştüğümüzde artık normalleşme süreci başlamış.

SORU: Ne zaman görüştünüz vali beyle. Diyarbakır ile ilgili ne dedi başkanım?

Dün akşam görüştüm. Eski Diyarbakır değil. Artık herkesin gidip görmesi gereken bir yer. Ben önümüzdeki birkaç ay içinde Diyarbakır’a gidip projeleri takip edeceğim. Merak ediyorum çünkü. Çok değişik bir Diyarbakır var. Vatandaş yine kendi oyunu yine karşı siyasi partilere verebiliyor. Onun siyasi tercihidir. Ona saygı duymak lazımdır. Tüm Kürt seçmenini HDP’li olarak yorumlamakta yanlıştır. Onun için genel başkanımızın bu söylemleri önem arz etmektedir. Zaman içinde bu devlete olan güven devletin vatandaşın ayağına götürdüğü hizmette normalleşti.

BEN SONUCU BAŞARI OLARAK GÖRÜYORUM

SORU: Cumhur İttifakı’nın Kocaeli’ de 13-0 iddiası vardı. Milliyetçi Hareket Partisi aday çıkarmadı; AK Parti’nin adaylarını destekledi. Ama 12-1 gibi sonuç çıktı. Kocaeli’ni nasıl yorumlarsınız?

Kocaeli’nde Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı Aydın Ünlü’den lider Devlet Bahçeli’nin sözleriyle eşdeğer bir söylem alır basın. Şöyle bir ifade olmaz “Biz olmasaydık olmazdı. Öyleydi böyleydi” demeyecek. Ne Milliyetçi Hareket Partisi MYK’ları ne milletvekili, ne ilçe yönetimleri. Biz Cumhur İttifakı olarak inandık. Cumhur İttifakı namusumuz dedik. Kocaeli 13-0 olacak dediğimde daha Cumhur İttifakı’nın esemesi konuşulmuyordu Kocaeli’nde. Cumhur İttifakına inanmış liderine inanmış siyasi parti İl Başkanı olarak ben sonucu başarı olarak görüyorum. Kocaeli’nde başarı vardı. O kadar ekonomik krize rağmen. Yani burada Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti kadroları sadece zillet ittifakındaki siyasi partilerle mücadele etmedi. Hem İstanbul’ da hem Ankara’ da hem Kocaeli’de ve diğer büyükşehirlerde Pensilvanya ve Kandil’in uzantılarına kadar küresel güçlerle mücadele edildi. Madalyonun bu tarafından baktığında bu küresel güçler Pensilvanya, Kandil uzantılarıyla verilen mücadelelerinde alınan sonuç başarıdır. Evet belli bir oran düşüşü vardır. Artık devlet Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi denen bir sistemle yönetilmektedir. Bazılarının anlamadıkları budur. Eski parlamenter sistem yoktur. Artık Cumhur başkalığı yönetim sistemine de bir sistem bu sistemin başında da Kocaeli Büyükşehir Başkanlığı’nda da Tahir Büyükakın gibi bir değer vardır.

SORU:Tahir Büyükakın ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

MHP’NİN FİKRİ İKTİDARDA

MHP’nin benimsemiş olduğu bir büyükşehir belediye başkan adayıdır. Devlet tecrübesi almış bir insandır. Kocaeli için hayalleri olan bir insandır. Tahir Büyükakın’ın Kocaeli ile ilgili hayalleri var. Ben 15 yıllık Tahir Büyükakın diyorum. Kocaeli’nin 15 yılını planlayacak. Milliyetçi Hareket Partisi’nin hayalleri Tahir Büyükakın gibi bir devlet adamı, Tahir Büyükakın bir değerle gerçek olacak. Milliyetçi Hareket Partisi’nin fikri iktidarsa bugün Milliyetçi Hareket Partisi ilahi kelimetullah Recep Tayyip Erdoğan’a imza attırmışsa, Tahir Büyükakın hayallerini gerçekleştirmiş bir Milliyetçi Hareket Partisi neden olmasın.

SORU: Karamürsel, Derince’ de başa baş bir seçim oldu. Milliyetçi Hareket Partisi bunu bekliyor muydu?

Devlet aklının devriye girdiği bu dönemde Devlet Bahçeli’nin sayın Tayyip Erdoğan bu süreci okuyan ileri görüşlü liderler o gün Amerika’nın darbesini engellemeyi başarabilmişse, iki dünya lideri 31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakı’yla girme kararı aldılarsa bunlar o sonucu gördüler zaten. Bugünü gördüklerinden bu kararı aldılar. Ne kadar doğru bir karar aldıklarının da bir göstergesidir. 2023 lider ülke vizyonuna girecekse artık siyasetin ikinci planda kaldığının bir göstergesidir Cumhur İttifakı. Senin parti benim parti, ben bu kadar oy aldım söylemleri Tayyip beyden ne Devlet Bahçeli’den kimse duyamayacak.

KİMSEDEN TEŞEKKÜR BEKLEMİYORUZ

SORU:Kocaeli’nde Milliyetçi Hareket Partisi bize yansımadı diyen bir AK Parti grubu var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ben Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı olarak kimin ne dediği beni ilgilendirmez. AK Partili seçmenin ya da AK Partili yöneticinin öyle demesi böyle demesi Milliyetçi Hareket Partisi kadrolarını hiç ilgilendirmiyor. Dünde söyledim,  bugünde söylüyorum. Benim liderim Devlet Bahçeli’nin talimatıyla Cumhur İttifakı’na destek verdi. Liderim Devlet Bahçeli’nin talimatını uyguladım. Cumhur İttifakı namusumuz denilen sitemde bugün ülkücü camia ittifaka sahip çıktı. Kimseden teşekkür beklemiyoruz. Biz görevimizi yaptık. Milliyetçi Hareket Partisi camiası bu devletin var olması için devlet dendiğinde ölümü bile göze alan bir siyasi hareket yine devletin bekası için Cumhur İttifakı’na sahip çıkmıştır.

SORU:Abdullah Eryarsoy aradı mı görüştünüz mü? Tahir Bey size teşekkür ettiler mi?

Seçim akşamı gittik telefon görüşmesi yaptık. AK parti il binasını önünde teşekkür konuşmalarına katıldık.

SORU :İzmit kaybetti. Kocaeli siyasetine nasıl etkisi olur?

İzmit siyasetini çok iyi okumak lazım. İzmit’te Fatma Kaplan Hürriyet, zillet ittifakı kazandı. Bende şunu söylüyorum. Bazen insanlar kazanırken kaybeder. Zillet İttifakı’nın İzmit’i kazandığı yerde Cumhur İttifakın mecliste yüksek oy alması, Fatma Kapan Hürriyet’in İzmit Belediye başkanı olması Kocaeli Büyükşehir’in AK Parti’de Cumhur İttifakı’nda olması orada Tahir Büyükakın gibi bir siyasi tecrübeli İzmit’i avcunun içi gibi bilen bir insanın Büyükşehir Belediye Başkanı’nı olması bir uzlaşmayı getirecektir, bana göre . Uzlaşma olmadan, herkes siyasi kulvarına, Devlet Bahçeli’nin dediği gibi, bir belediye başkanın gelip kendi görevini yapacaktır.

Soru; İzmit’te uzlaşımı olacak diyorsunuz yani?

Uzlaşı olmadan kimse nefes alamaz. Kaybeden İzmit olur. Bu bir intikamla, bir intikam hırsıyla biz geldik deyip orayı burayı yıkmaya kalkarlarsa kaybeden zillet ittifakı, zaten zillet ittifakı kaybetmiştir, kaybeden  İzmit olur o zaman. Yani bu seçimin kaybedeni ipsizlerdir , sapsızlardır, zillet ittifakıdır.İşte vatandaş bir uzlaşma kültürü koymuştur.Vatandaş bazı siyasi partilere bir uyarı yapmıştır. Herkes bu siyasi uyarıyı almalı. Ben kendi üzerime düşen uyarıyı alırım diğerleri de alsınlar.

TÜM ANKARA TARAFINDAN İZMİT TAKİP EDİLECEKTİR

SORU: İzmit Belediyesi’nde Milliyetçi Hareket Partisi 3 tane çok kritik üyesi var. Ne yapacaklar, onlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 3 tane meclis üyesi cumhur ittifakına zarar verdirtmeyecek söylemlerde bulunacaklar. Cumhur İttifakı’nın menfaatine düşen kararlarına onay verecekler. Belediye meclis üyeleri İzmit’ in menfaatine, İzmitle ilgili olumlu kararların arkasında duracaktır. Ama yandaşa dayalı, menfaate dayalı ranta dayalı konularda  Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatları belediye meclis toplantılarında rutin resmi olarak takip edecek, il teşkilatına ve genel merkezine de rutin bilgiler verilecektir. İzmit önemlidir. Tüm Ankara tarafından  İzmit yakından takip edilecektir. İzmit Milliyetçi Hareket Partisi de hem seçimlerde siyasi hayat boyunca ilk defa siyasi meclis üyesi çıkarmıştır. Buda  İzmitlilerin Milliyetçi Hareket Partisi ye verdiği önemi gösterir. İzmit kamuoyuna, seçmenlerine teşekkür ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi nin 3 tane meclis üyesi İzmitlilere hizmet edecek.

SORU: Kocaeli’nde Cumhur İttifakı tam etkisini hangi ilçede gösterdi?

Kocaeli’ de Cumhur İttifakı en iyi çalışmasını Dilovası’ nda yaptı. Hakikaten Dilovası’nda bitmiş olan bir seçim Cumhur İttifakı’nın sayesinde, Belediye Başkan adayını Hamza Şayir’ in de bunu kabullenmesiyle, Milliyetçi Hareket Partisi’in dinamikleriyle seçim zamanı mahalleye inip ne olursa olsun Kürt seçmenle Türk seçmen Milliyetçi Hareket Partisi seçmeni ve AK Parti seçmeni Cumhur İttifakı’nın inanmış bir şekilde ortak ev toplantıları yapabildiyse, Cumhur İttifakı’nın en güzel örmeği Dilovası’nda yaşanmıştır. Açık ara fark olan yerler vardır ama 10 puan geriden gelip 2 puan öne geçtiysen o Cumhur İttifakı’ nın mücadelesiyle kazanılmış bir seçimdir. Cumhur İttfakı’nın en güzel örneği de Dilovası’nda yaşanmıştır.

ÜLKÜCÜLER KURUMSALLAŞACAK

Soru; Bundan sonra Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli’de belediyelerde nasıl bir strateji belirleyecek? Milliyetçi Hareket Partisi 31 Mart sonrası bu süreçte ne bekliyor?

Milliyetçi Hareket Partisi camiası olarak kimseden teşekkür beklemiyor. Milliyetçi Hareket Partisi 50 yıllık siyasi ideolojik siyasi parti 2023 vizyonuna hazırlanan siyasi parti isek biz Kocaeli’ de hizmet etmek, Kocaeli’ ye hizmet edecek projelere destek olmak bunların altında imzası olan bir siyasi parti olmak istiyoruz. Olumlu her projenin yanında, yandaşa dayalı, ranta dayalı projelerin karşısında olan bir siyasi parti. Tamamen il ve ilçe teşkilatların meclis çalışmalarını yakından takip ettiği bir siyasi parti olacak. Biz 2023’te de varız 2053’tede varız 2071’de de varız. Hangi siyasi parti ne yapar ne olur, kimin içinden kaç tane siyasi parti çıkar bilmiyorum ama Milliyetçi Hareket Partisi’nin içinden bu zamana kadar 2 siyasi parti çıktı ve Milliyetçi Hareket Partisi var olmaya devam ediyor. Yarın 5 tane daha siyasi parti çıkarsınlar biz yine var olacaksak Milliyetçi Hareket Partisi’nin tüm teşkilatları kurumsallaşacak. Ülkücüler kurumsallaşacaklar. Ülkücüler kurumsal ehil olan arkadaşlarını hem belediyelerde hem bürokraside çivi gibi çakacak . 2023 lider ülke vizyonunda ehil inşaların olduğu devletin kırmızı çizgileriyle eşdeğer olan insanların kadrolaştığı bir Milliyetçi Hareket Partisi.

SORU: Seçim süreci “Ülkücüler geldiğinde belediye başkanları ayakta karşılayacak “dediniz. Bundan sonraki süreçte karşılayacaklar mı?

Tabi bunu bazıları yanlış anladı. Ben Milliyetçi Hareket Partisi tabanına dedim ki AK Partililerden çok çalışın ki siz belediyeye gittiğinizde sizi ayakta karşılasınlar. Şimdi bakın meclis üyelerinin aritmetiğine, İzmit’in aritmetiğine bakın, Körfez’in aritmetiğine bakın. Benim ilçe başkanım yada bir partilim belediyeye gittiğinde o belediye başkanı nasıl benim başkanımı ayakta karşılamayacak. Sokakta ülkücüler çalıştı. Çalıştı mı çalıştı. Hiç bir şey istediler mi istemediler. Meclis aritmetiğine baktığında da Milliyetçi Hareket Partisi’nin meclis üyeleri bu ilçelerde kilit meclis üyesi konumuna gelmiş. Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakın aynı Ankara’daki büyük millet meclisi gibi olmuşsa buna istese de ayağa kalkacak istemese de ayağa kalkacak. Ama Cumhur İttifakı Milliyetçi Hareket Partisi bunu kesinlikle cumhur ittifakın zarar verdirecek hiçbir konuda kullanmayacak. Benim ilçe başkanlarına , meclis üyelerine yapacağım toplantı o. Tehdit, şantaj menfaate dayalı pazarlık konusu hiçbir Milliyetçi Hareket Partili hiçbir teşkilat mensubu bunu pazarlık konusuna dahi getiremeyecek. Bu Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlarının çok yakından takip ettiği güzel bir konu olacak.

ÜÇ HİLALİN BOYNUNU BÜKTÜRMEYECEĞİZ

SORU:Kocaeli’de sizin karnenizi genel merkez verecek ama ilçe başkanları sizce başarılı oldu mu?

MHP ilçe teşkilatları, 11 seçim yaşamış il başkanı olarak, logosu olmayan adayı olmayan en azından kendi tabanını tutmayı başardılar. Siyaset zordur. Bizde ülkücüler eskiden oy pusulasına üç hilal çizer atarlar.  Bugün bekayı o kadar anladılar ki, teşkilat bekayı o kadar güzel anlattı ki ülkücüler kendi logosu olmadan AK Partinin üzerine Milliyetçi Hareket Partisi rozeti koyup attılar. Onun için ülkücü hareketi de anlamak lazım. Bu bir başarıdır, bunun altındaki isimsiz kahramanlar ülkücülerdir. AK Parti kadroları bunu böyle görmeli .Bir ülkücü düşünün 16 yıl yok sayılan bir ülkücü kendini ezen siyasi harekete oy vermiştir. Niye? Genel başkanına söz verdiği için. Ülkücü olduğu için. Liderimizin boynunu büktürmeyeceğiz dedik. Kocaeli’ de bizim liderimiz Devlet Bahçeli’nin boynunu büktürmedik. Üç hilalin boynunu büktürmeyeceğiz dedik büktürmedik. Evet kimseden teşekkür beklemiyoruz ama isimsiz kahramanlarda ülkücülere de gerekli saygı gösterilmeli.

 

08 Nisan 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?