Reklamı Kapat

Talha Kös, Recep Tayyip Erdoğan dimdik ayakta ülkesinin başında!

Yerel yönetimlere yönelik yaptığı projelerle adından söz ettiren Kentsel Tasarımcı Talha Kös, Ak Parti içerisinde yeni parti tartışmalarına tek cümle ile cevap verdi; “Recep Tayyip Erdoğan dimdik ayakta ülkesinin başında” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli’nin tanınan ismi ve ülkenin bir çok ilinde önemli projelere imza atan Kentsel Tasarımcı Talha Kös ile ülke gündemi ve yerel yönetimleri konuştuk. Ak Parti içerisinde yeni parti tartışmaları yaşanırken Kös dikkat çeken bir çıkış yaptı; “. Cumhur ittifakı en güçlü siyasal yapı, Cumhurbaşkanımız dimdik ayakta, ülkesinin başında, Türkmen Beyimiz MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli onun yanında ve önümüz açık.Bize düşen de çok çalışıp Şehirlerimizin ve Ülkemizin Kalkınmasına katkı vermek” ifadelerini kullandı.

-31 Mart yerel seçimleri geride kaldı. Başta Kocaeli olmak üzere yerel yönetimlerde nasıl bir fotoğraf görüyorsunuz?

Seçimden bu yana 11 Belediye başkanımız ile toplantı yaptım, incelediğim şehirlerin geleceğine bir perspektif tutmaya çalıştım. Buradan hareketle Kocaeli’ye dair bir değerlendirme yapayım size.

Şu an belediyelerin birkaç temel çıkmazı var. Nedir Bunlar;

  • Ekonomik çıkmaz ve geçmişten kalan borçlar.
  • Kadro fazlalığı
  • Siyasal kaygıların ve dengelerin doğurmuş olduğu engeller.
  • Kaynak sıkıntısı
  • Nitelikli adam eksikliği
  • Heyecansızlık

 Şimdi bunları söylemem birilerini rahatsız edebilir. Ama olmasınlar. Siz sorunları tespit edip, yüzleşirseniz, çözüm üretebilirsiniz. Tedavi süreci hastalığın tespit edilmesi ve hastanın hastalığını kabul etmesiyle başlar. Şehirlerde böyledir.

Önce hastalığı teşhis edeceksin ki tedaviyi ortaya koyabilesin. En doğru reçeteyi ancak böyle yazabilirsin. Seçimler bitti, herkes yapacağı siyaseti yaptı. Evet bunu belediye başkanları için söylüyorum.  

 -Yerel yönetimler noktasında belediye başkanları ilk olarak neye dikkat etmeli?

 Tabii ki belediyecilik hem siyasal hem de teknik bir iştir. Bunu biliyorum. Ama bunun dengesinin çok iyi kurulması lazım. Hala seçimdeymiş gibi yol alan belediye başkanları için vakit çabuk geçer. Günü geldiğinde karnesi önüne koyulur, yaptıkları ve yapmadıkları kendi başarısını belirler. Sana verilen zaman belli, saat işliyor. Yani günün sonunda elinde kalan şehre kazandırdıklarıdır.

 -Ekonomik kriz tartışması var. Belediyelerde para yok deniliyor?

 Ben özellikle Kocaeli gibi dinamik bir şehirde ekonomik sıkıntıyı bir engel olarak görmüyorum. Ankara’dan gelen yüksek meblağlar ile herkes belediyecilik yapar. Esas belediyecilik başarısı şimdi ortaya çıkacak. Cumhurbaşkanımız 1994 de en zor şartlarda bunu başardı.  Henüz belediye başkanı olmuşken ekonomik kriz oldu. Ama bu sn. Cumhurbaşkanımızın yapacağı işlerin önünü kesmedi. Kendisi hiç vakit kaybetmeden, kısa sürede efsanevi işlere imza attı. İstanbul’u suya kavuşturdu, çöp dağlarını ortadan kaldırdı ve dahası. Sonrası malum... O günlerden buralara geldi. Dolaysıyla, kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun, belediyesinde ekonomik sıkıntıdan bahsediyorsa, kusura bakmasın, iş yapmaya niyeti yok demektir. Bir belediye önce tasarruf tedbirlerini alır, sonra kaynak oluşturur ve bu minvalde 1 yıllık acil eylem planını ve 5-10 yıllık dilimlerle de yatırım planlamasını oluşturur. Yani alternatif kaynak oluşturmayan belediyeler sınıfta kalır.

 -Nedir bu tasarruf tedbirleri? Biraz açar mısınız?

Tabi bunlar çok detaylı ve altı doldurulması gereken meseleler. Oralara girip röportajı ağırlaştırmak istemem. Ama bir örnek vermek ve Büyükşehir’e bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Mesela   Darıca Gebze Metro Hattı şu an için bizi zorlar. Kocaeli’nin bütçesini zorlar. Bu hatla OSB alanları ile Gebze ve Darıca ilçe merkezleri, hastaneler ve Marmaray arasında bağlantı sağlanacak. Çok güzel buna itirazımız yok, Gebze’miz için de Darıca’mız için de önemli muhakkak.

Ama bugün için bu maliyeti kaldıramayız.  Ayrıca proje kamulaştırmaları tamamlanmadan ihale edilmiş. Maliyet hangi rakamlara çıkacak belli değil.

Şu an görünen maliyeti; 5 milyar, eski parayla 5 katrilyon demek oluyor.

Ve bana göre bu rakam daha da artacak. 

Peki önerimi soracak olursanız;

Şu an İstanbul da bile metro işleri durduruldu. Devlet,  pek çok yerde aciliyeti olmayan, hayatın akışını daha az etkileyen  işleri şimdilik askıya aldı.  Şu an için bu yatırım, Kocaeli Büyükşehir belediyesini zorlar. Eğer zamanında biterse ki uzayabilir, ayda yaklaşık 80 milyon bu işe bütçe aktarılması lazım.  Somut olarak söylüyorum, bu iş ya durdurulmalı ya da merkezi hükümete devredilmeli. Ki şu an merkezi hükümet de bunu kabul eder mi bilmiyorum.  Bence buradaki sıkışıklığa çevre yolu veya metrobüs hattı gibi pansuman bir proje geliştirilip, 5 yıl sonra bu proje yatırım planlamasına alınmalı. Şu an için bu bütçeyi çok daha önemli yerlerde kullanmamız daha doğru olur. Ben güzergahı inceledim, metrobüs hattı oluşturmak pek mümkün görünmüyor. Ama çok daha makul rakamlara bir çevre yolu güzergahı oluşturmak mümkün.  Hem daha süratli hayata geçer hem de yüksek maliyeti şimdilik ortadan kaldırır. Özetle;  Çevre yolu yapalım metroyu askıya alalım diyorum. Metroyu da mümkünse Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığına devredelim. Tabi bu benim düşüncem ve tartışılması gerekir diye düşünüyorum.

-İzmit’le Belediyesi  ve Fatma hanımın performansıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Şimdi bakın, buraya kadar anlattıklarım çerçevesinde sadece İzmit’i değil tüm belediyelerin ve başkanlarının değerlendirmesini bırakalım kamuoyu yapsın.

Ben şahıslarla ilgili size çok güzel manşetlerde veririm. Ama mesele bu değil. Mesele İzmit’in de kalkınması, Kocaeli’nin de kalkınması. Zira Kocaeli kalkınırsa Türkiye kalkınır. Siz hiç merak etmeyin tüm muhatapları bu dediklerimi satır satır okuyup gereken mesajı, istiyorsa alır. Benim amacım faydalı olmak, hemşerilerime doğru bilgileri vermek ve bu kentin kalkınması. Umarım Fatma Hanım da dahil olmak üzere tüm başkanlar başarılı olur. Böylelikle kazanan Kocaeli olur, biz oluruz. Ben genel eleştirilerimi ve uyarılarımı yaparım. Gerisi muhataplarına kalmış.

-Sizce kimler başarılı olur?

Belediyeye ve belediyeciliğe matematiksel yaklaşan, Yani Ankara’dan gelen parayla, gireni ve çıkanı hesaplayıp mevcut bütçeyle iş yapmaya kalkanlar, başarılı olamaz. Kaynak oluşturan başkanlar, doğru yatırım planlaması yapanlar muvaffak olur.

-Kimler olamaz diye soralım o zaman?

Şov yapanlar başarılı olamaz. Şimdi diğer önemli bir sıkıntıda Popülizm yani aşırı popülizm pek çok siyasetçinin kusuru olarak öne çıkacak yakın zamanda.

Makamın kapısını kıranlar, makam koltuğunu atanlar ve dahası… E kırdığın kapı da devletin malı. Ne olacak şimdi? En uç örnekleri veriyorum, ki bu derece şimdi Kocaeli’nde yok neyse ki. O yüzden kimse alınmasın, hedef aldığım biri yok.

Dikkat çekmek istediğim şu, herkes olduğu gibi olsun. Aşırı tevazulu görünmeye çalışmanın da kibirin bir emaresi olduğunu bu millet bilir. Herkes işini yapmalı. Tabii ki toplumda belli insanlar örnek davranışlar sergilemeli, ama bazen bakıyorum öyle abartılıyor ki meseleler, bunu doğru bulmuyorum, samimi bulmuyorum. Şimdi önceden bir makam arabası kalmış mesela belediyede, öyle aşırı lüks de değil.  Onu kullanmamak falan bana samimi gelmiyor. Kardeşim zaten o araba ikinci ele düşmüş, değerini büyük oranda yitirmiş. Bir de o arabayı kullanmayınca belediye bütçesi mi kurtuluyor, baktığın zaman devede pire.

Milletin senden beklediği, belediye bütçesini düze çıkartman, şehre bir vizyon sunman, milletin parasını çarçur etmemen. Yani gönül belediyeciliğinden benim anladığım, şu;

Siz şehrinizde hemşerilerinizin gönlünü,

Yaşamı kolaylaştıracak, kente kalite getirecek projelerle alırsınız.

Şimdi bir belediye başkanının ulaşılabilir olması güzel, ama 24 saat kapısı açık olması saçma, yapay ve gayri samimi.

Bir kere insan fıtratına aykırı.

Bu adam ne zaman toplantı yapacak, ekibine ne zaman vakit ayıracak ve dahası.

Yani buraya çok takıldım, ama bizim İzmit tabiriyle, ayar oluyorum böyle şeylere.

Herkes samimi, doğal ve olduğu gibi olmalı.

Yani halk otobüsünde, tramvayda verilen bir pozla mütevazi mi olunuyor.

Her gün bin otobüse de göreyim. O zaman yaptığının bir anlamı, olacaksa olur.

-Açıklamalarınızda FETÖ’ye karşı çok sert mesajlar verdiniz her dönem. Şuan FETÖ konusunda uyarılarınız var mı?

 Bir de bu FETÖ meselesi tüm siyasetin ayarlarını bozdu aslında. Çok zarar gördük.  FETÖ meselesi hem çok önemli hem de çok istismara açık bir mesele.  Bu yapıdan oldum olası, üniversite yıllarımdan beri nefret ederim. Bunların iş tutma tarzını, nasıl kamufle olduklarını, nasıl sinsi olduklarını çok iyi bilirim. Peki şimdi bunun bugünle ne ilgisi var? Diyeceksiniz. Çok ilgisi var. Fetö’den mağdur olmuş onlarca siyasetçi, iş adamı ve bürokrat varken, Bunlarla yoğun bir şekilde iş tutmuşların hala varlığını sürdürmesi, sadece beni değil pek çoğunun vicdanlarını yaralıyor.

Yani diyeceğim şu;

Adam önceden fetö ile ortakmış ama sonra ayrılmış, tamam diyelim.

Adam önceden fetö üyesi inşaat firmasına kefil olmuş sonra ayrılmış ben artık onlardan değilim diyor.

Hadi ona da tamam diyelim.

Ama aynı isimlere bakıyorum, 

Dün öven isimlere bakıyorum,

Bugün söverek yine hiçbir şeyden geri kalmıyorlar.

Hiç utanma çekinme yok.

‘’biz bir halt ettik, az geride duralım ‘’ demek yok.

Belli ki cismen ayrılsalar da zihnen ayrılamamışlar bu yapıdan.

Hala Bürokraside en üst yerlere talip oluyorlar.

İsimleri en üst düzey atanmalarda geçiyor.

Eğer böyle atamalar söz konusu olursa,

Ki olmayacağına inanıyorum,

Olmayacağına inanmak istiyorum.

 Ama olursa da sessiz kalmayacağımı bu kent bilir.

Bu kabul edilebilir bir şey değil.

-Son cümlelerinizi alalım..

Türkiye güçlü bir ülke, önümüz açık. Cumhur ittifakı en güçlü siyasal yapı, Cumhurbaşkanımız dimdik ayakta, ülkesinin başında, Türkmen Beyimiz MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli onun yanında ve önümüz açık.Bize düşen de çok çalışıp Şehirlerimizin ve Ülkemizin Kalkınmasına katkı vermek.

25 Mayıs 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Izmitliii - Talha Yusuf gelecek seçimlerde bakalım kimin yanında olacaksın.Döne döne başın döndü be oğlum.Yıllarca iktidarda olan partin bile destek çıkıp iş vermedi sana

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Haziran 15:19


Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?