Reklamı Kapat

İzmit’te Çöpler Vatandaşın En Büyük Sıkıntısı!

2010 yılında AKP ile FETÖ’ye rağmen TC tabelasını İzmit Belediyesi astıklarını belirten MHP’li Meclis üyelerinden Mehmet İlker Kazan, “Vatandaşlardan gelen en büyük şikayet çevre temizliği. Çevrenin ilaçlanması ve çöpler vatandaşların en büyük sıkıntısıdır” dedi.

Serkan  ÜLDEŞ
Serkan ÜLDEŞ Tüm Haberleri

İzmit Belediye meclisinde sayı olarak karar noktasında kritik öneme sahip MHP’li Meclis üyelerinden Mehmet İlker Kazan, Bugün Kocaeli Gazetesi’ni ziyaret ederek gündeme dair önemli açıklamalara imza attı. Mecliste alınan kararlarda İzmit’in geleceğine dikkat edildiğini vurgulayan Kazan, “Bizim hedefimiz belediyeyi çalıştırmak ve güzel hizmetlere imza atmaktır. MHP’nin hedefi budur” ifadelerini kullandı.

*Cumhur ittifakı ortağınız, Ak Parti ile beraber karar alıyorsunuz. Peki MHP’ni İzmit Belediyesi’nde hedefi nedir?

MHP DENETLEME GÖREVİNİ ÜSTLENDİ

İl başkanının dediği gibi MHP denetleme görevini üstlendi ve halkımızda takdir etti. Bizim hedefimiz belediyeyi çalıştırmak ve güzel hizmetlere imza atmak MHP’nin hedefi budur. İlerideki günlerde çalışmalarımızdan dolayı halkımızın takdirini kazanıp oyumuzu arttırmak ama öncelikle hedefimiz halkımıza bir şeyler katmak. Başkalarının yapamadığını biz yapmak istiyoruz.

*Başkan CHP’li mecliste ise Ak Parti ve MHP üstünlüğü var. Böyle bir mecliste İzmit adına güzel çalışmalar yapılabilir mi?

FİKİR ÜRETSİNLER, ALGIDAN BAŞKA BİRŞEY YOK

Türkiye Cumhuriyeti bir bütün, büyük bir aileyiz aslında. Dış mihrakların istediği bizi karıştırmak istiyorlar. Buna bizim uyanık olup, karışmamamız gerekiyor. Mecliste Devrim arkadaşımızın yaptığı yanlış bir olaydı. Siyaseti yanlış bir yere getirmeye çalıştı. Bu konulara bizim girmememiz lazım. Çünkü millet meclisi değil. O konuyu milletvekilleri görüşür. Bizi buraya halk hizmet edin diye gönderdi. 6 ay oldu, CHP’lilerin 5-6 tane önergesi benim ise 20-25 tane önerge olmuştur. Fikir üretsinler. Şuan algıdan başka bir şey yok diye düşünüyorum. Belediye başkanın bilgilendirmesi lazım.

*Hizmet araçları konusu var alalım mı kiralayalım? Sizin tavrınız ne oldu?

Plan bütçe komisyonunda belediye başkanına AKP Meclis üyesiyle birlikte ‘Biz size süre verelim, almak mı karlı, kiralamak mı karlı. Buna çalışın süre uzatımı alalım.’ Belediye başkanımız ise hayır dedi. O zaman devreye girip ‘Bakın ben nakliye işiyle uğraşıyorum, devletimizin şuan gördüğüm durumuyla dolar, faizler ve araç fiyatları düşecek. Çünkü faizler düşünce araçları almak daha da kolaylaşacak. Halkımız buna yüklenecek. Yüklendikçe fiyatlar düşecek. Siz bunu bekleyin. Çünkü KASKO’nun yüzde 2.5 ile ihaleye çıkılabiliyor. İyi bir çalışma yapın.’ Yok denildi. ‘İsterseniz 24 aya çıkalım bir dahaki sefere 36 aya çıkarız.’ Israr edince 36 aya verdik. Doğal olarak ihaleye çıktılar. Mecliste, ‘Bayramda çöp arabası akıta akıta gitmiş. Temizlik işlerindeki görevliyi aradım. Şu mahallede şu gün hangi araç vardı. Aracın bilgilerini alıyorum 2015 model bir araba. Hani şartname de 2 yıllık araçlar olacaktı.’ demek ki göstermelik getiriyorlar. ‘Bu durumu göz alarak hareket edin’ dedim. İlerideki süreçte önümüze getirecekler tekrardan.

*Ayhan Arpacı konusunu sormak istiyorum. Farklı bir oy kullandı… Nasıl yorumladınız?

Ayhan Arpacı toplantıya geç gelmişti. Kendisi çok hassas bir insan. Sokaktaki bir yaralı hayvanı görür elini ayağını işten çekip gider hayvanı ameliyat eder. Ben Ayhan Arpacı’ya; ‘Komisyona gelsin ki ben altın da ne var. Biz bunları görelim.’ dedim. Ayhan Arpacı ‘Tamam’ dedi ondan dolayı farklı bir oy kullandı. Fatma Kaplan Hürriyet; ’Siz kaldırmıştınız neden kaldırmadınız.’ dedi. Orda Ayhan Arpacı ‘Bakın ben sadece kreş için’ dedi. Ben kendisini orada uyardım geç geldiği için pek bilgisi yoktu. Sadece bilgisi olmadığından dolayı o şekilde davrandı.

*Şunu kamuoyu merak ediyor. CHP olumlu bir proje getirdi. Ak Parti hayır dedi, siz MHP olarak buna evet dermişiniz?

BUNA TEK BAŞIMA KARAR VEREMEM

Tabi ki ben bunu tek başıma karar veremem. Biz meclisten önce bu gündemimize geliyor. Bunu ilçe teşkilatındaki arkadaşlarımıza istişare ediyoruz. Nasıl Cumhurbaşkanı tek başına yapamayıp bakanlar kurulunu topluyor. Bundan dolayı tek başıma ben bu kararın altına giremem, bu riski alamam. Ben teşkilata sorarım, aldığım cevabı il başkanımıza sorarım. Teşkilatta Salı günleri toplantımız oluyor. Ondan sonra İl başkanımız meclisten önce bizleri topluyor. Herkes fikirlerini paylaşıp olabileceklerini söylüyor. Ona göre hareket ediyor.

*Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten ne bekliyorsunuz?

Hürriyet’ten hizmet bekliyorum. Çünkü biz meclise 3 yıl önceden başladık. Kendisi ise 6 ay önceden başladı. Benim ne gibi avantajım var diye soracak olursanız ben 10 sene önce partimde çeşitli kollarda başkan yardımcılığı, 40 çarpı 40 programlarına katıldım ve İzmit’in bütün mahallerini gezip bütün sorunlarını öğrendik. MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün en güzel projelerinden bir tanesi olan 40 çarpı 40 projesi ve hala da yapmaktayız. Biz her ay halkımızla temas halindeyiz, halkımızın sorunlarını öğreniyoruz.

*İzmit Belediyesi’ne TC taktırılması MHP ile gündem oldu.  Şimdi yeniden gündem…

FETÖ VARKEN BİZ, TC TAKDIRDIK

T.C. ile biz 2010 yılında öne çıktık. O zamanlar tabi AKP ile şimdi ki AKP arasında çok büyük farklar var. O zamanlar FETÖ vardı, aşamıyorduk ama şimdi AKP ile memnunuz, beraberiz. T.C. yi dediğim gibi 9 sene önce Aydın Ünlü’nün ilçe başkanı olduğu dönemde ve bende basından sorumluydum. O zamanki ekibimizle T.C. ile ilgili o zamanlar gazeteden toplu fotoğrafımız vardır, herkes takip edebilir, açıp bakabilir.

*Sizce İzmit’in en acil gündemi nedir?

İlk önce sivrisinek ve karasinek istilasıdır. Vatandaşlardan gelen en büyük şikayet çevre temizliği. En büyük şikayet bunlar. Çevrenin ilaçlanması ve çöpler vatandaşların en büyük sıkıntısıdır.

*Sorunların çözümü noktasında yeterli mi sizce İzmit Belediyesi?

Her mahallede yapacaklarını tahmin etmiyorum. Çünkü İzmit’te 104 mahalle var. Şimdi Cumhuriyet Mahallesi CHP’nin en çok oy aldığı yer. Gidip oraya bakalım hizmet gelmiyor. Her gün plaj yoluyla alakalı sıkıntılarını dile getiriyoruz. Gelmişliği bile yok. Bizde vatandaşlarımıza plajyoluyla alakalı sıkıntıları söylüyoruz. Sözlenince yapılıyor ama biz söylemeden koordinatör, başkan ile vatandaşın arasındaki koordineyi sağlıyor. Yapsınlar belediye başkan yardımcıları, müdürlükler, halkla ilişkiler var.

*MHP önümüzde ki günlerde yeni önergeler sunacak mı?

Tabi ki. Hazırda konular var. Önümüzdeki süreçte de güzel konularımız var. Adaylığımı açıklarken basın açıklamasında da belirtmiştim. Benim için pozitif ayrımcılık kadınlara, çocuklara, engelli arkadaşlarımız için projelerim var ve bu zamana kadar getirdiğim projelerin hepsinde kendilerinin imzaları var. Her an engelli olacakmış gibi yaşayarak onların engellerini önceden ortadan kaldırmamız için engelli arkadaşlarımıza önem veriyorum. Emine Bulut olayıyla alakalı adamlık dövmekle değil korumakla olur. Bunu bizim erkeklerimize öğretmemiz gerek.

17 Eylül 2019 -

Muhabir Serkan Üldeş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?