Reklamı Kapat

Halil Ardıç; “Ötekileştirme Son Bulacak”

“Değişim zamanı” sloganı ile yola çıkan İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkan Adayı Halil Ardıç, “Ayrışmanın ötekileştirmenin olmadığı bir oda olsun istiyoruz” dedi.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nde büyük bir heyecan ve rekabetin olduğu seçimler, 22-23 Şubat tarihlerinde yapılacak. 20 yıldır mesleğin içerisinde olan ve en güçlü başkan adaylarından Halil Ardıç, Bugün Kocaeli Gazetesi’ni ziyaret etti.

KOCAELİ’NDE ÖRNEK OLACAĞIZ

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan’ın sorularını yanıtlayan Ardıç; “Ayrışmanın ötekileştirmenin olmadığı bir oda olsun istiyoruz. Oda olarak Kocaeli’nde örnek olacağız” şeklinde konuştu.

-Sizi tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 20 yıldır meslek hayatı içerisindeyim. Deprem ile birlikte Kocaeli’nde çalıştık. O gündür yapı denetim alanında faaliyet gösteriyoruz. Yapı denetim sektöründen hiç kopmadık. Aynı zamanda Kocaeli Ticaret Odası 3. Komite başkanıyım. Üyelerimize hizmet edebilmek için bir yola girdik.

-Aday olmanızın sebebi nedir? Nasıl bir yönetim oluşturdunuz?

Biz ilk olarak üyelerimizi odaya çekmenin yolunu bulacağız. Bakın nasıl ilkokulda bir öğrenci heyecanla başkan olmak istiyorsa ben de herkesin ortak paydası olan bir oda olsun istiyorum. Ayrışmanın ötekileştirmenin olmadığı bir oda olsun istiyorum. Yönetimimi seçerken Kocaeli’yi kapsayacak şekilde bir yönetim oluşturmaya çalışıyoruz. Ortak bir paydada buluştuk. Yönetim oluşturmada son rötuşlar kaldı.

-Oda içerisinde ayrıştırma sorunu mu var?

Mesleki birliğimizde bazı eksiklikler var. Üyelerimiz oda içerisinde aktif olsaydı, güç birliği olsaydı biz oda olarak çok güçlü olurduk.

-Meslektaşlarınız arasında haksız rekabet tartışması var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bakın herkes ayakta durmaya çalışıyor. Bizim meslektaşlarımız da ayakta kalmaya çalışıyor. İster istemez bu da fiyatlarda düşmelere sebep oluyor.

-Mevcut yönetimde eksik bulduğunuz, başarısız bulduğunuz konular nelerdir?

Yaklaşık 2 bin 850 civarında üyemiz sandığa gidecek. Bizim sloganımız değişim. Üç dönem altı yıldır arkadaşlar yönetimdeler ,biz ilk heyecanlarını yitirdiklerini düşünüyoruz. İlk dönem ile bu dönem arasında farklılıklar görüyoruz. Bakın deprem yönetmeliğimiz var. Çelik yapı yönetmeliği 2016 yılında resmi gazetede yayınlanmış 2019 yılında yürürlüğe girmiş. Bu yönetmelikle ilgili hiçbir çalışma yapılmamış. Çelik ile alakalı hiçbir çalışma yapılmamış. 2018’de resmi gazetede yayınlanan yapı denetimle ilgili 2019’da Ocak ayında çalışma yapılmış. Yönetim yönetmeliklere hep hazırlıksız yakalanmış. Eksik kaldılar. Yorulmuşlar. Bu büyük bir hata. Bir sene önce belli olan konularda üyeleri bilgilendirmek için hazırlık yapılmaz mı? Bir sene iyi değerlendirilmemiş. Bu üyeler için çok önemli bir konu…

-Kocaeli’nde oda olarak güçlü olmak için neler yapacaksınız?

Bakın çöp bizim için ihtiyaç bu karşılanacak. Projelendirme yapılırken istemezuk diye bir şey yok. En düzgün yer seçilecek, buna karşı çıkmamak lazım. Oda olarak Kocaeli’nde örnek olacağız. Büyükşehir bir çalışma yapacaksa bizim fikirlerimizi alacak. Fikirlerimizi düzgün şekilde sunacağız. Şehrimize katkımız olacak. Bizim amacımız üyemize, şehre katkı katmaktır.

-Odalara siyaset bulaştı deniliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bizim derdimiz meslek siyaseti. Bizim dışımızda siyasi konulara biz asla karışmayız. Yorum yapmayız. Bizim derdimiz üyeye, mesleğe hizmet. Önceliğimiz meslek olacak. Biri birine karşı çıkabilir, destek verebilir buna da karışmayız.

-Genç meslektaşlarınıza yönelik neler söyleyeceksiniz?

Altı aydır biz üyelerimizi dinliyoruz, çalışıyoruz. Biz gençler için eğitim verilmesini düşündük. Altı yıldır yapmadıklarını bizden duyup başlamışlar çalışmaya. 10 tane eğitim yapmışlar, geç kaldılar ama olsun yaptılar ellerine sağlık. Biz bu eğitimi daha iyi noktalara getireceğiz. Mesleki büyüklerimizin tecrübelerini gençlere aktarmamız lazım.

-Kongreye katılım yoğun olur mu?

Biz oda olarak, mesleki teknik olarak değerlendirmeler yaparız. Bizi Genel Merkez ile sadece değerlendiremezsiniz, biz şube olarak da çözüm yolu sunacağız. Kongreye yoğun bir katılım bekliyoruz. Umarım çok yüksek bir katılım olur.  Projelerimizi, çalışmalarımızı önümüzde ki günlerde açıklayacağız.

27 Ocak 2020 -

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?