Reklamı Kapat

Ömer Faruk Başaran; “Yarın Sabah Ülkeyi Yönetecek Kadromuz Var”

 “Yarın Türkiye’nin idaresini alsak, yarın sabah ülkeyi yönetecek kadromuz var” diyen Gelecek Partisi İl Başkanı Ömer Faruk Başaran, gazetemize verdiği özel röportajda “Kocaeli teşkilatlanması harika. Çok iyi gidiyor. Çeşitli amaçlarla bizi yıpratmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Serkan  ÜLDEŞ
Serkan ÜLDEŞ Tüm Haberleri

Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanı olduğu Gelecek Partisi’nin Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran, Bugün Kocaeli Gazetesi’ne verdiği özel röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Başaran, partiye geçmeye nasıl karar verdi, il başkanlığı süreci nasıl gelişti, siyasi hedefleri neler gazetemize açıkladı. Gelecek Partisi gelecekte nerede olacak, nasıl bir muhalefet izleyecek tüm bu sorular ve daha fazlası röportajımızda.

İşte Başaran ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi;

BİR KOLTUKTA ÜÇ KARPUZ

-Ömer Faruk Başaran Kimdir?

İstanbul’da doğdum ama aslen Gebzeliyim. İlkokul, ortaokul ve liseyi Gebze’de okudum. Gebze’de manav yerli bir aileye mensubum. Gebze’nin köklü bir ailesiyiz. 1850’li yıllardan bu yana Gebze’de ikamet ettik. Gebze’de, İstanbul’da ve İzmit’te ikametimiz var. Bir koltukta üç karpuz diyorum. İşyerim Gebze’de, sürekli olarak İzmit’teyim.

CHP’DEN MİLLETVEKİLİ OLABİLİRDİM AMA OLMADIM

-Geçmişte MHP’den aday adayı oldunuz. MHP’liyken Gelecek Partisi’nde yer almaya nasıl karar verdiniz?

Ben MHP’de hiç olmadım aslında. Biraz yanlış oldu. MHP’ye hiç üye olmadım. Aday adaylığı konusunda müracaatım oldu. Fakat orada da bir takım sıkıntılar oldu. MHP üyesi olmadım. MHP’de siyaset yapabilir miyim diye düşündüm, işlerin daha değişik olduğunu gördüm. Ben ülkeme hizmet etmek istiyorum, siyaset yapmak istiyorum. Ben CHP’den belki milletvekili olabilirdim ama olmadım. Sağ cenahta yer aldım. ANAP gibi Refah Partisi, Ak Parti çizgisinde olduk. MHP’den ise ASİAD’dan dolayı Devlet Bahçeli’ye yakınlığımız vardı bu yüzden müracaatımız oldu. Fakat burada bir yapılanma söz konusu, o yapılanmanın kendi hesapları var. Kendi hesaplarına uymadığı için sıkıntı doğdu. O yüzden üye olmadım. Beni koyu MHP’li sananlar var, hayır ben sadece siyaset yapmak istedim.

HOCA İLE SİYASET YAPACAĞIM DEDİM

Gelecek Partisi’nde yer alamaya nasıl karar verdiniz?

Yeni yüzlere yer vermedikleri için Büyük Türkiye Hareketi başlattık. İyi bir noktaya doğru gidiyordu. O sıra bir dostumuz aracılığıyla Selim Temircu ile tanıştım. Bir görüşme yaptık. Parti kuracağımızı söyledim. Gel bir Hoca ile görüştüreyim dedi. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ofisinde 2 saat bir görüşme yaptık. Konuşunca ortak düşüncelerimiz var. O sıra da parti kurma çalışmaları devam ediyor. Bu görüşmeden 15 gün sonra Selim Temircu aradı, kendisine Hocamızı çok sevdiğimi söyledim. Biz bir yola çıktık yer alır mısın deyince arkadaşlarımla istişare edeyim dedim. Hareketi askıya alacağız. Hoca ile siyaset yapacağım dedim genel olarak hareketimiz Gelecek Partisi’nde yer aldı. Hocamız aradı, parti kurucusu yapmak istediğini söyledi. Siyasi partilere ekip olarak girmeyi hedeflemiştik. Hocamız da kapıları açtı, samimi şekilde davet etti, gelmeni bekliyorum dedi. Tamam dedim ben yine düşünceliyim. Abant’ta toplantı başladı. Birinci gün gitmedim. Gece 12’de telefon geldi. Özel kalemi aradı sabah kalktım gittim. Abant’ta toplantı hoşuma gitti. Bir araya gelme imkanı olmayan insanları bir araya toplamış. Toplantıda tezat olan insanları yan yana getirmiş. Çok farklı insanları bir araya çağırdım, bu bir risk ve ben bunu yaptım dedi. Üç gün boyunca her gün konuşacağız. Biz bir şey hazırladık, en son noktayı birlikte koyacağız. Partinin isim konusu, düşüncelerimizi ilettim. Çok anlayışlı ve çok kibar bir isim. 150 kişiye tek tek söz hakkı verdi. Özel bir toplantıda 10 kişi falan kaldık. Söz istedim. Konu anlaşıldı. Son noktayı koyun dedim. Hayır olmaz 4 arkadaşla daha konuşun dedi. O dört kişiyi daha Davutoğlu bekledi. Onun üzerine kararımı verdim. Ve burada yer aldım.

DOĞAN BEY ANKARA’DA FARUK BEY OLSUN DEMİŞ

-Peki il başkanlığı süreci nasıl gelişti?

Bir siyasi parti ile mutlaka birlikteliğimiz olacaktı. Ancak Davutoğlu aynı anda işletmeci, çift üniversite bitirmiş. İki üniversite bitirmiş. ASİAD Genel Kurulu vardı. Liderleri bir araya getirdiğimiz kurulumuzu gerçekleştirdik. ASİAD olarak bütün parti genel başkanlarını davet ettik. Bütün partileri çağırdık. ASİAD başkanlığım devam ediyor. Siyasette yeni yüzler devam etmeli. Arkadaşlarımız hep görev aldı. Siyasette yer alın, partide görev alın dedim. Gireceksiniz siyasete dedim. Gelecek Partisi’nde görev aldığım için çok mutluyum. Toplantılara giderken Genel Başkan Yardımcısı olarak Doğan Bey önemli görev aldı. Üç ayrı kongrede ben de görev aldım. Bizim kendi içimizde bölge bakan yardımcılıkları var. Sanayi Bakan Yardımcılığı, Ekonomi Bakan Yardımcılığı ve Mali İşler komitesine aldılar bizi. Üç tane de görevimiz var. Sürekli toplantılar var. Parti’de en fazla görev alan da ben oldum. Bunlar devam ederken Doğan Bey muzhiptir. İl başkanı ile sürekli istişare ediyoruz. İki üç isim arasında konuşuyoruz. Paslaşarak yapıyoruz. İl bizde olduğu için ilgilenmek zorundayız; “Ben tatmin olmadım. Benim kafamda il başkanı sensin dedi” ama yapma dedim. Ankara’ya gitmiş Faruk Bey olsun demiş. Hocamız seni istiyor diye Doğan Bey aradı. Altıncı olarak seni açıklayacağız dedi. Tamam dedim. Bir saat sonra Ahmet Hocam aradı kararını açıkladı, tamamdır dedim. Kocaeli için ismimiz açıklandı. 5’ti altıncı kişi olarak açıklandım.

GENEL BAŞKANIMIZI BEKLİYORUZ

-İl binasında ki hazırlıklar ne durumda, açılışı ne zaman yapacaksınız?

Görevi aldık, bir gün sonra yerimizi tuttuk. Yerimizi kiraladık. Çok güzel olmuş dedi. Binanın fotoğraflarını çok beğendi. Geçen Pazar günü saat 12:30 suları Ahmet Hocam aradı. Özel cebi hemen geri aradım. Hocam beni aramışsınız. Ne yapıyorsunuz, Kocaeli’nde durumlar nedir? dedi. İki üç arkadaş sana gönderiyorum, sana yardımcı olsunlar dedi. Güçlü isimler gönderdi.  İki gün önce yeni bir grup geldi. Zaten sorunumuz yok dedim. Kim ne derse inanmayın dedim. Gelmenizi bekliyorum dedim. 28 Mart konusunda kabul etti, onay verdi. Saat 16:00 kesinleşti. Biz Genel Başkanımızı bekliyoruz.

GÜZEL BİR HİKAYE YAZACAĞIZ

-Ahmet Davutoğlu nasıl biri, hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zarif bir insandır, çok donanımlı bir insandır. Bizim için bu artı değer. Biz Türkiye Hareketi başlattığımızda Sayın Davutoğlu’nun parti kuracağı belli değildi. Yollarımız keşişti. Biz inşallah güzel bir hikaye yazacağız. Tüzük gereği yönetim kurulu üyeliğimiz düştü, il başkanı olduğu için.

BUNU İDDİA EDENLER AK TROLLER

-Suriye’yle ilgili dış politikası çok eleştiriliyor, siz neler söylersiniz?

Gelecek Partisi’nin Suriye konusunda açıklamalar çok net şekilde var. Benim söyleyeceğim şu; “Şam’da namaz kılacağız” cümlesini Sayın Davutoğlu söylemedi. Bu lafı Davutoğlu’nun söylendiği iddia ediliyor. Kim iddia ediyor Ak troller. Bunu iddia edenler Pelikancılar. Kamuoyunda yanlış izlenim bırakmaya yönelik algı çalışması var. Kimse sütten çıkmış ak kaşık olamaz. 2 yıl başbakanlık yapmış bir isim kendisi. Mutlaka hataları vardır. Kendisi de söylüyor zaten. Ancak genel olarak tarihe geçecek bir kusur yok. Ak troller tarihi hatalardan bahsediyor, bugün olsa yine aynısı yapacağını açıkladı. Çok yakında bulunan bir arkadaşı kitap yazıyor, bunu yayınlayamazsın diyor, sataşma olmadan devletle alakalı kitap yazamazsın diyor. İşi basitleştirme noktasında olamazsın. Devletin sırrı olacak konular var. Üzerini mumla mühürlüyorlar. Devlet ile ilgili konuları ulu orta konuşmaması hoşuma gidiyor.

DAVUTOĞLU ATILACAKTI İSTİFA ETTİ

-Sizce ülkede nasıl bir siyaset anlayışı var, örneğin Davutoğlu neden parti kurmak zorunda kaldı?

Ben tek bir şey söyleyeceğim. Memleketin bir yarısı diğer yarısını hain olarak görüyor, diğer yarısı da bu tarafı hain olarak görüyor. Ya hepimiz hain miyiz? Memleketi soktukları bu. Bu dirayetsiz bir şey. Kimse hain olamaz. Bilmem ne partisi de hain olamaz. Herkes kendi fikir ve düşünceleri içerisinde siyaset yapmaya çalışıyor. Bunu herkese benimsetmek için mücadele edebilirim hain miyim? Erbakan’ı bıraktılar hain mi oldular? Ahmet Davutoğlu bırakmadı, atılacaktı, istifa etti. İhraç istemi ile disiplin kuruluna verildi. Bu hainlik meselesini ortaya atanlar alçaktır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan da hain değildir. Yanlış fikirlerini söyleriz. Onların cephesi de bizi hainlik ile suçlayamaz. Biz futbol takımı tutmuyoruz. MHP’nin çıkış felsefesi belli. Dün hain demiş hakaret etmiş bugün beraberler. Fikir değişmiş, yarın da kalkar başka bir şey yapar. Bu adam giderse ülke düzelir diyen, bu adam kalırsa ülke düzelir diyor hadi çık bakalım işin içerisinden. Gidişatı beğenmiyorsam ayrılırım. Liderler istikrarlı olmak zorunda. Yalpalar, zikzaklar olduğu sürece kimseye bir şey anlatamazsınız. Kendi hatalarını başkalarını hainle suçlayarak örtmeye çalışmak ayıptır.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN HERKES

-Gelecek Partisi’nin hedef kitlesi kimler?

İlk Abant toplantısında Sayın Davutoğlu’na bunu sordum. Toplantı sonrası tweet atmak zorunda kaldı; “Biz demokratız son derece açığız, dar kalıplara kendimizi, belirli bir çorap içerisine, ayakkabı içerisine girmeye çalışmıyoruz. Gelecek Türkiye’nin yüzyılını şekillendirmeye çalışıyoruz. Asla bunu istemiyorum dedi. Sayın Davutoğlu samimi. Kalıplara sokarsam yanlış olduğunu defalarca söyledi. Biz gelecek yüzyılı şekillendirecek partiyiz. Sol görüşlü bir arkadaş bize oy verebilecek. Geniş bir yelpaze, geniş bir söylemle siyaset yapacağız. Gelecek Partisi’nin hedef kitlesi Türkiye’de yaşayan herkestir. Biz toplumun her kesimine dokunacağız. Müzakere, müşterek akılla idare edecek bir yol haritası ortaya koyduk. Samimi şekilde soru soruyorlar.

BİZE GELEN TALİMAT VAR

-Partiyi FETÖ’den nasıl koruyacaksınız, partide FETÖ’cü olup olmadığını biliyor musunuz?

FETÖ konusunda bize gelen talimat var. İl teşkilatlarında yer alacak arkadaşların sabıka, sicil kaydını izlemek zorundayız. FETÖ iltisakı var mı? Bunu incelememiz yönünde talimat var. Artı bir de soruşturuyoruz. Bu adam nedir, ne değildir? FETÖ’cü olan FETÖ’cü değil, FETÖ’cü olmayan FETÖ’cü gösterildi. İki defa FETÖ’cü ile aynı ortamda bulundun FETÖ’cü oldun. Adam gizli 500 defa görüştü fakat bilinmiyor. Kimin FETÖ’cü olup olmadığını devlet bilecek.

FETÖ KONUSU CADI AVINA DÖNDÜ

-Peki FETÖ konusunda siz ne düşünüyorsunuz, neler söylersiniz?

Ben geçmişte yaşadım bunu. Bizim derneğimiz kapandı. ASİAD’ı FETÖ diyerek kapattılar. Üç yıl sonra açıldı. İki tane FETÖ’cü varmış. Cumhurbaşkanının yatak odasına kadar girenler, derneğime üye olmama durumu var mı? Verilen isimleri tanıyorum, her gece içki içen adamı FETÖ’cü diye almışlar. Getir bakalım dedim iki isim de takipsizlik kararı almış. Çamur at izi kalsın. Kimi sevmiyorsun o FETÖ’cü iftirası at. FETÖ’cü denilen zaten 4 ay içerde. Cadı avına dönüştü. Devlette haklı, o gün zor şartlardan geçtik. Hain FETÖ’dür. Cemaat lideriysen şu partiye destek olduğunu açıklarsın, al oyunu ne alıyorsan. Kur partini yap. Gizli yapacaksan. Kimse bilmeyecek denen dışardakileri dinleyeceksin. Herkesi dinletiyorsun bu alçaklıktır. Mahrem hayatı dinlet sonra dünyayı kurtaracağım de. Sen ne kurtarması dünyayı kirletiyorsun.

-FETÖ’nün siyasi ayağı konusunda ne düşünüyorsunuz?

FETÖ’nün siyasi ayağı noktasını mecliste araştırmasını istemediler. Engel olunduğuna göre bir takım insanların canı yanacaktı. Onu korudular. Onu koru temizlik işlerinde çalışan kadını içeri at. Geldi, geçti. Ucuz atlattık.

EKONOMİ KADROMUZ HİÇBİR PARTİDE YOK

-Gelecek Partisi’nin ekonomi kadrosu nasıl?

Ekonomi kadromuz hiçbir partide yoktur. Kadromuz çok güçlü. Geçmişte de devleti çok iyi bilen arkadaşlarımız var. 7 arkadaşımız sürekli ekonomi konusunda çalışıyor. Üst düzey insanlar. Hiçbir partide olmayan bir ekip kurduk. Gölge kabine oluştu. Bir iktidar partisi var. İktidar partisinin karşısında da bir kabine var. Gölge Dış İşleri Bakanı gibi. Bizim partimizde bu var. Yarın Türkiye’nin idaresini alsak, yarın sabah ülkeyi yönetecek kadromuz var. Ekonomi konusunda detaylı çalışıp iktidara yol haritası sunuyoruz. Ucuzcu muhalefet değiliz, biz sadece eleştirmiyoruz, ekonominin düzelmesi için ne yapılması lazım bunu tek tek anlatıyoruz. Sıkıntıları ve çözüm yollarını açıklıyoruz.

-Türkiye’de adalet konusu da çok tartışmalı. Sizce Yargı bağımsız mı?

Türkiye’de yargıda büyük sıkıntı var. Adaletsiz her şey çökmeye mahkumdur. Dolayısı ile bugün gerçek adaleti tesis etmek zorundayız. Adalet olmayan yerde son olur. Sonun başlangıcı vardır. Adalet mutlaka tesis edilmelidir.

-Gelecek Partisi erken seçim olacağını düşünüyor mu?

Erken seçim beklemiyorum. Ancak 2021 yılında seçim olacağını söyleyen arkadaşlar var. Seçim olursa biz hazır oluruz.

İKİNCİ BÜYÜK PARTİ KARARSIZLAR

-Herhangi bir kamuoyu araştırması yapıldı mı? Gelecek Partisi seçim olsa ne kadar oy alacak?

İlk anketler 2,5 üzerinde çıkıyordu. Parti kurulmadan önce yapıldı bu anket parti kurulduktan sonra ise yüzde 7 rakamlarını görüyoruz. Seçimde ise yüzde 10’dan altında olmayacağını düşünüyorum. Bilmem ne partideyiz biz size geçmek istiyoruz diyor. Bakın partide kayıtlı olup bize oy verecek bir kitle var. Bakın ikinci büyük parti kararsızlar. Kararsızlar seçimin kaderini belirleyecektir. Biz Anadolu’da yeni bir yol açılmasını istiyoruz. O bölücü, bu hain söylemleri bitecek.

-Gelecek Partisi bir ittifaka dahil olacak mı?

İttifaklar şuan bizim gündemimizde değil. Hoca ittifakı konusuna tek başına bir karar vermez. Partimizin kararıdır.

TRANSFER DEĞİL YENİ İSİMLER OLACAK

-Gelecek Partisi’nin Kocaeli kadrosuyla ilgili neler söylersiniz?

Kocaeli teşkilatlanması harika. Çok iyi gidiyor. Çeşitli amaçlalar bizi yıpratmaya çalışıyorlar. Kanuni olarak yeterli olan yapılanmayı biz bir ay önce tamamlayabilirdik. İsimler burada. Dosyanın içerisinde isimler hazır. Sürpriz isim peşinde değiliz. Transfer noktasına sıcak bakmıyoruz. Yeni isimler, hiç duymadığınız isimler olacak. Yönetim kadrolarına katılma noktasında korkular var. İş kaygılarından dolayı endişeliler.

-Yerel yönetim çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Belediye hizmetlerinde yavaşlama var. Ekonomik sebeplerden dolayı hizmetler durma noktasına geldi. İyi işler yapıldı. Seçimlerden sonra bir şey yapılmadı. İcraat yapılmadı.

GEBZE ÖZEL BİR STATÜ KAZANMALI

-Hala Gebze’nin il olması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Gebze il olmalıdır, hiç çekinmem. Bu söylemimin arkasındayım. Kocaelimiz mükemmel ama Gebze özel bir statü kazanmalı. Gebze İstanbul’un çöplüğü, varoşu posizyonuna düşmüş vaziyette. İstanbul’un öldürülen adamını dahi Gebze’ye atarlar. Gebze iki arada bir derede kaldı. Gebze çok büyük problemler yaşadı. Kirlilik, o bölgenin rehabilite edilmesi lazım, o yüzden il olması gerekiyor.

 

# ÖMER FARUK BAŞARAN İLE İLİŞKİLİ:

09 Mart 2020 -

Muhabir Serkan Üldeş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?