Reklamı Kapat

Muzaffer Bıyık; Günlük 30 Bin Maske Dağıtıyoruz!

Darıca’da günlük 30 bin maske dağıttıklarını ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Gebze, Çayırova, Dilovası ve Darıca’dan hastalarımız Farabi’de tedavi görüyor. Hastanenin mekan olarak yeri Darıca olunca, merkez sanki Darıca gibi algı oluşuyor. Böyle bir şey kesinlikle yok, bu doğru değil” ifadelerini kullandı.

Ahmet Akçaalan
Ahmet Akçaalan Tüm Haberleri

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan’ın sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayın konuğu oldu. Koronavirüs mücadelesi kapsamında Darıca’da yapılan çalışmaları anlatan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, günlük ilçe genelinde 30 bin maske dağıttıklarını duyurdu.

-Sağlık Bakanımızın açıkladığı haritada Darıca, Gebze, Çayırova bölgesi yoğunlukta buradan başlayalım. Sizce bunun sebebi nedir? Neler söyleyeceksiniz?

İSTANBUL’A YAKIN BÖLGEYİZ

Bizim burada sağlık müdürümüz, başhekimimiz ile sürekli istişare halindeyiz. Virüsün ana merkezi İstanbul olduğu gözükmekte. Darıca’da 207 bin nüfus var, İstanbul’a yakın olmamız ve iş alanı İstanbul olan birçok vatandaşımız var. Doğrudan veya dolaylı bağlantılarımız var. İlk süreçte insanımız rehavete kapıldı. Maalesef üzülerek söylüyorum “Ben abdestliyim, ben Müslümanım bize bir şey olmaz” anlayışı bunu söyleyen arkadaşımızın virüs kaptığını bizzat biliyorum. Farabi’de tedavi gördüğünü biliyorum. Bunun Müslüman’ı, Hristiyan’ı yok. Son bir hafta ise Darıca’da insanlarımız kuralları uyuyor ve bu bizim için olumlu gelişme.

-Önemli bir başlık evde kal çağrısı Darıca’da bu çağrıya ve sokakta maske takılmasına ne kadar uyuyor?

MASKE TAKMA ORANI YÜZDE 95’LERDE

Darıca’da maske takma oranları yüzde 95’lerde. Bakın biz Darıca’da günlük 30 bin maske dağıtıyoruz. Mahalle mahalle dağıtıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız eczanelerle ilgili çalışmalar başladı. Yeni başladığından kaynaklı bazı aksaklıklar olabiliyor. Ben maske probleminin kısa zamanda ortadan kalkacağın düşünüyorum. Bakın CNN’de ABD Başkanı Newyork eyaleti için 600 bin maske diye haber geçti. Biz sadece Darıca belediyesi olarak günlük 30 bin maske dağıtıyoruz Newyork için 600 bin maske komik bir rakam. Türkiye ile kıyasladığınızda fotoğrafı göstermek adına söylüyorum.

-Darıca’da koronavirüs vaka sayısı bir bilgi var mı?

FARABİNİN DOLULUK ORANI YÜZDE 70’LERDE

Elimizde rakam olarak söyleyemem ama Darıca Farabi Hastanesi tamamen boşaltıldı şuan sadece pandemi olarak faaliyet gösteriyor. Farabi tam anlamı ile covid 19 ile mücadele ediyor. O gün bana söylenen rakam sayısal değildi ama hastanenin doluluk oranı yüzde 70’lerde olduğundan bahsedildi.

-Belediye içerisinden bir tespit var mı Bıyık?

BİR PERSONELİMİZ VİRÜSE YAKALANDI

Biz sevindirici haberlerde alıyoruz. Covid19 yenen vatandaşlarımız var. Bizim kendi personelimiz vardı. Bilgi İşlem Sorumlu arkadaşımız var.  Abdullah Bey kardeşimiz 10 gün virüse yakalandı. Farabi’de tedavi süreci gördü, yoğun bakıma girdi. Allah’a şükür virüsü yendi. Taburcu oldu, şimdi evinde istirahatını yapıyor.

-Darıca korona virüsün sanki merkezi gibi özellikle sosyal medyada algı yayılmaya çalışılıyor. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?

DARICA VİRİSÜN DEĞİL TEDAVİNİN MERKEZİ

Rakam vermek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama Kocaeli’nde 3 hastane şuana kadar pandemi ilan edildi. Gebze, Çayırova, Dilovası ve Darıca’dan hastalarımız Farabi’de tedavi görüyor. Hastanenin mekan olarak yeri Darıca olunca, bütün ilçeler Darıca’ya geldiği için bundan kaynaklı yanlış bir algı olduğunu düşünüyorum. Darıca’da covid19 kaynıyor gibi bir algı yanlış olduğunu vurgulamak istiyorum.

-Detayları konuşmak istiyorum Sayın Bıyık. Bir başlık pazarlar en çok yoğunluğun olduğu bölgeler. Şuan Pazarlar konusunda Darıca’da ne durumdayız?

GİRİŞTE MASKE VE 5 METRE BOŞLUK VAR

Bir hafta önce genel karar çıkmadan biz Pazarlar konusunda kararımızı almıştık. Zabıta ekiplerimizle beraber önlemimiz aldık. Pazarlarda ilk uygulamayı biz başlattık. 5 metrelik tezgah yanında 5 metre boşluk, karşısında 5 metrelik boşluk kararı aldık. Gerekirse Pazarı uzatma karar aldık. Bunu uyguluyoruz. Pazara maskesiz kimseyi almıyoruz. Pazarcılarımızda bu konuda çok hassas. Bir karar daha aldık vatandaşımızın sebze ve meyve seçmesini tamamen müdahil olduk. Kesinlikle sebze ve meyve temasını kestik. Sıkı takipteyiz. Dezenfekten dağıtımları da gerçekleştiriyoruz. Darıca’nın en büyük pazarları Cumartesi Kazım Karabekir Pazar günü ise Emek Mahallesinde semt pazarı kuruluyor. Biz bunu pazarcılar odası ile görüştük. Cumartesi ve Pazar günü pazara gidemeyenler başka bir semt Pazartesi günü pazarına yoğunlaştı. İşte biz bunun önüne geçebilmek Kazım Karabekir ve Emek Mahallesi Pazar günlerine Cuma gününe aldık. Bununda biz buradan duyuralım.

-Yine vatandaşımızın en çok kullandığı kamusal alanların dezenfektesi ne durumda efendim…

5 TON MAMA ALDIK

Olayın başladığı günden itibaren kamusal alanların dezenfekte çalışmaları tamamlandı. İnsanların yoğunlaştığı her alanda ana cadde ve ara caddeleri dezenfekte sularla yıkadık. İlk günden itibaren Farabi hastanemize lojistik destek oluyoruz. 5 ton civarında sokak hayvanları için mama aldık.

-Sağlık anlamında hayati krizden faydalanmak isteyen fırsatçılar, kurnazlar ortaya çıktı. Ürünleri fahiş rakamlarla satışlar. Önlemler alındı mı?

DARICA’DA FIRŞATCILARA İZİN YOK

Marketlerde astronomik fiyatla satış yapanlar ortaya çıktı. Üzülerek söylüyorum büyük felaketten maddi çıkar elde etmeye çalışan zihniyetler oldu. Zabıta sahada yoğun bir çalışma yaptı. Ocak, Şubat ve Mart ayı girdi faturalarını alıyoruz, gerekli tutanakları tutuyoruz, yasal işlem yapıyoruz ceza kesme yetkimiz yok, il ticaret müdürlüğüne bilgilendiriyoruz. Bazı işletmelere cezai işlem yapıldı.

-Sokağa çıkma yasağı uygulanıyor 65 yaş üstü ve evinde kalanlarla ilgili neler yapıyorsunuz?

Vefa Sosyal Destek Grubu kurduk. 818 noktada hizmet vermişiz. Fatura ödeyemeyen vatandaşlarımız var. Elektronik ortamda ödeyemiyor vatandaşımız. Kolonya ve dezenfekte dağıtımı yapıyoruz. Muhtarlar, öğretmenler, din adamları gibi gruplar iş birliği içerisinde canla başla ulaşıyoruz.

-Bir vatandaşımız maske veya gıda ihtiyacı oldu. Nasıl ulaşabilir?

GÜNLÜK 30 BİN MASKE DAĞITIYORUZ

Bir vatandaşımız sosyal medya ve watsap ihbar hatlarımızdan bize anında maske için ulaşabilir. Adresini yazacak bir maskeyi göndereceğiz. Kimse maskesiz kalmayacak. Şuana kadar 150 bin maske dağıttık. 50 bin maske dağa alımı yaptık. Günlük 30 bin maske dağıtımını açayım. Bugün 20 bine yakın maskeyi siyasi parti temsilcilerine teslim ettik. Bakın muhtarlıklardan vatandaşımız maske teslim alabiliyor. Her hafta bunu düzenli muhtarlıklara teslim edeceğiz. Biz 30 kişilik ekip ve muhtarımızla mahallemize giriyor, sokak sokak dağıtıyoruz. Biz kimsenin maske mağduriyeti yaşamasına izin vermeyeceğiz.

-Temizlik malzemeleri stokumuz yeterli mi?

DEPOLARIMIZ SONUNA KADAR DOLU DEĞİL AMA

Dezenfekte malzememiz gibi bir sıkıntımız asla yok. Depolarımız sonuna kadar dolu değil ama süreç içerisinde asla vatandaşımızı mağdur etme durumu olmaz. Yeterli kadar malzememiz var.

- Yasak sonrası ekmek paniği yaşandı. Darıca’da bu konuda ne durumdaydı Sayın Bıyık?

FIRINCI BAŞKANLARI VAR AÇ KALMA İMKANI YOK

Darıca diğer belediyelere göre şanslı. Fırıncı bir belediye başkanı var. Aç kalma imkanı yok. Bir yıl önce mesleğime geri dönme zorunda kaldım. Biz vatandaşımızı ekmeksiz bırakmadık. Fırıncılar fedakarca çalıştılar. Gündelik üretimin fazlasında bir talep oldu. Cumartesi  günü yüzde 50 fazlasını yaptı Pazar günü yüzde 50 azalttı. Şuan ifade etmek istiyorum Darıca’da vatandaşımız ekmek konusunda mağduriyet olmadı.  

-Önemli bir soru olduğunu düşünüyorum. Gıda noktasında bu süreçte mağdur olan vatandaşlarımız olabilir. Nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

2400 civarında erzak dağıttık. Eskiden bizim sosyal ve kültür işlerine vatandaş beyanı ile geliyor. Arkadaşlarımız tahkikat yapıyor inceliyordu. Biz bu süreçte beyan esastır dedik vatandaş diyorsa benim erzak gıdam var 24 saat içerisinde ulaştırıyoruz. 5 bin erzak daha alacağız. Ramazan ayı sokak iftarları iptal bunun yerine imkanı olmayan vatandaşlarımıza her gün 2 bin kişilik yemeği hanelere ulaştıracağız. Ramazan ayında da günlük sıcak yemeği ulaştıracağız.

- Esnaf gerçekten zor bir süreç geçiriyor. Destek olma durumunuz var mı? Esnafa yönelik neler yapıyorsunuz?

Maddi olarak esnafa destek olmayı çok isterim ancak Darıca Belediyesi olarak kaldırabileceğimiz yük var kaldıramayacağımız yük var. Esnafımız konusun hükümetimiz adımlar atıyor. Biz maske, dezenfekte, erzak konusunda seferber ettik. Zaman tasarruf zamanı değil. Hiçbir şeyin hesabını yapmıyoruz. Bütün ekiplerimize talimat verdim.

-Belediye içerisinde ne gibi önlemler aldınız?

Biz gerekli tedbirleri aldık. İdari izinlere çıkardık. Kronik rahatsızlıkları olan, hamile olan. Ben hariç herkes esnek çalışmaya geçti. İnsanlar belediye başkanını bu zor süreçte görmek istiyor. Belediye başkanını sahada görmek istiyor. Kendi kişisel tedbirlerimi alarak sahada vatandaşımızın yanında olmaya çalışıyorum. Maskemi, eldivenlerimi takıyorum sosyal mesafeyi koruyarak vatandaşımızın yanındayız. 78 yaşında babam 75 yaşında annem var. Çocuklarım var. Tedbirleri alacağız “biz Müslümanız bize virüs bulaşmaz” mantığı ile değil kendi ve ekibimle tedbirlere dikkat ediyoruz.

-İnsanlar evlerinde sıkılıyor ve dijital ortamda etkinlikler bekliyor. Darıca Belediyesi ne gibi bir çalışmalar yapıyor?

30 BİN KİTAP OLAN DİJİTAL KÜTÜPHANE

Biz gençlerimizle alakalı sosyal farkındalık yaptık. Çocuklarımızın evde kalması için oyuncaklar dağıttık. Darıca Belediyemizin resmi internet sitesinde aktif olarak yayınlar yaptık. Dijital kütüphane hizmeti başlatıyoruz. 30 bin kitaba ulaşabilecekleri bir çalışma yapıyoruz. Telefonlarından direk girebilecekleri bir çalışma yapıyoruz.

-Biz bize yeteriz kampanyası gerçekleştirildi? Ne kadar bağışladınız?

BELEDİYE OLARAK 250 BİN TL DESTEK OLDUK

İlk kampanya duyurulduğunda iki maaşımı buraya hibe edeceğimi ifade etmiştim. Başkan yardımcılarımızın tamamın 1 maaşını hibe etti. Çalışan arkadaşlarımızdan da talep geldi. Benim Darıca’dan çalışan temizlik işleri personelimin 10 TL vermesi, benim iki maaşımdan daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Temizlik işlerinde çalışan bir abimizin 10 TL vermesi yürekten söylüyorum benim 10 maaşımdan kıymetli. Personellerimizle birlikte ben kendi hesabımdan gönderdim. Darıca belediyesi çalışanları olarak 250 bin TL kampanyaya destek olduk.

-Bazı belediyeler kendileri yardım kampanyası düzenlemeye kalkıştı. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

MAĞDURUM DİYEN BELEDİYEYİ UYGUN GÖRMEM

Bu işi siyaset yapıp da ben para toplayayım şunu yapayım diyen belediyeleri görüyoruz, duyuyoruz. Yardım kampanyaların İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanma kararlarını makul buluyor ve destekliyoruz.  Ucu acık bir konu belediyelerle ilgili zaten Cumhurbaşkanımız kesintileri ortadan kalktı. Ben mağdurum diyen belediye başkanı olarak uygun görmem. Muhalefet olsun diye siyaset yapmak için kullananları aziz milletimizin vicdanını bırakıyorum. Biz zaten belediye olarak 100 koli erzak alıyoruz. Vatandaş ile hayırsever arasında köprü oluyoruz. Maddi bağış konusu ayrı. Bakın ben 700 gıda kolisi bağış aldım bu zamana kadar. Nitekim hayırsever vatandaşımıza kolinin gittiği yeri anında bilgilendirdik. Bütün fırıncı esnafımız askıda ekmek kampanyası başlattık. Darıca’da her fırında bu kampanya başladı.

-Darıcalılara son olarak neler söyleyeceksiniz?

SOKAĞA ÇIKANLARA YALVARIR HALE GELDİK

Bizim bu memleketten başka gidecek memleketimiz yok. Lütfen sokağa çıkmayın. Sokağa çıkan vatandaşlarımıza yalvarır hale geldik. Lütfen uyarıları dikkate alalım. 75 yaşında amcamız maske istiyor. Maske dışarı çıkan vatandaşlarımız için “Yok oğlum ben dolaşacağım” diyor, 65 yaş yasağı var. Darıca sahili olan bir ilçe yarın yine sahillere çıkacağız. Yine hep beraber olacağız ancak bu süreç evde kal zamanı evde kal Darıca diyorum.

-Sayın Bıyık, sadece Türkiye değil dünya bir virüsle mücade ediyor. Siz bu süreci nasıl yorumluyorsunuz?

CORONA KONTROL ALTINA ALINDI

Hızlı yayılan bir virüsle karşı karşıyayız. Çin’de başlayan bir virüs kısa sürede mahallemize kadar geldi. Entübe ve yoğun bakım sayımızın azalması bizi umutlandırıyor. Sayın Bakanımızın şeffaf bir şekilde an ve an paylaşıyor olması milletimizin aklında soru işareti oluşturmuyor. Sürecin biraz daha kontrol altına alındığı zaman hem ülke olarak hem de Türkiye olarak umut ediyorum ki bu virüsten kurtulacağız.  

 

 

 

 

17 Nisan 2020 -

Muhabir Ahmet Akçaalan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?