Reklamı Kapat

Milli Görüş; “Büyükşehir Makyaj ve Aksesuar İle Günü Kurtarmaya Çalışıyor”

Saadet Partisi İzmit İlçe yöneticileri ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Saadet Partisi Kocaeli İl Başkan Yardımcısı Halil Kayın, büyükşehir belediyesini eleştirdi. Kayın; “Büyükşehir makyaj ve aksesuar işlerle, konserlerle günü kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Bihter Varol
Bihter Varol Tüm Haberleri

Saadet Partisi İzmit İlçe yöneticileri ile birlikte Saadet Partisi Kocaeli İl Başkan Yardımcısı Halil Kayın gazetemizi ziyaret etti. Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan’ın sorularını yanıtlayan Kayın, ülke ve yerel gündeme dair önemli açıklamalara imza attı.

-Önce ulusal gündemle ilgili birkaç sorumuz olacak. Erken seçim bekliyor musunuz?

ERKEN SEÇİM SİNYALİ ALIYORUZ

Erken seçimi Ankara’nın ve Genel Merkezlerin ışığında algılıyoruz. Hem iktidar hem muhalefetteki partilerin  erken seçimi algılamamız gereken davranışlarını görüyoruz. Erken seçim sinyali alıyoruz. Beklenen Ayasofya’nın açılışını gerçekleştirmesi, uzun süredir araştırması yapılan, tam sonuçlanıp sonuçlanmadığı kesinleşmeyen doğalgaz rezervinin açıklanması. Anketlerde düşen oranların yeniden toparlama çabası bunları gösteriyor. Muhalefet ve iktidarın sahaya inme çalışmasının hızlanması. Bu davranışlar herkes tetikte bekliyor anlamına geliyor. Genel Merkezlerin davranışlarını analiz edersek, erken seçim olacak gibi hazırlanıyor herkes.

-Yeni partiler kuruluyor. Deva, Gelecek gibi nasıl yorumluyorsunuz? Ülke siyasetinin gidişatını…

AK PARTİNİN OYLARINI ETKİLEYECEKLER

Ülkemizde ki demokrasi açısından partilerin sayısının çoğalmasına olumlu bakıyorum. Özellikle de gücü elinde bulunduran iktidar partisi içerisinden yeni partilerin kurulması ve bu parti kuranların demokrasinin yara aldığını ifade etmelerini söylemeleri memnun edici bir durum. Kurulan partilerin Saadet Partisi’ni etkilemelerinden ziyade iktidar partisinin oy oranlarını etkileyeceği açıktır. Saadet Partisi toplumun her kesimini etkilemiş, her kesimine hitap etmeyi hedeflemiş bu noktada çalışmalarını planlayan bir partidir. İktidar partisinin bizim prensiplerini sahipleniyormuş gibi yaptığı anormal bir durumla karşı karşıyayız. Bizim milli görüş olarak 50’inci kuruluş yıldönümündeyiz. Saadet Partisi olarak 19 yılı tamamladık. İfade ettiğimiz öngörüde bulunduğumuz hiçbir konuda mahcup olmadık. Seçmenimizi yanıltmadık. Bu durum bizim şansımızın artacağına işaret ediyor. Seçmenimizle buluşmak adına dersimize çalışmaya devam ediyoruz.

-Yeni sistemde mutlaka ittifak gerekiyor. Saadet Partisi sizce cumhur ittifakına mı millet ittifakına mı daha yakın?

GÜÇLÜNÜN DEĞİL HAKLININ YANINDA YER ALACAKTIR

Saadet Partisi köklü bir geleneğin mücadele olarak savunucusudur. Köklü gelenek öncelikle, bulunduğumuz coğrafyada yaşadığımız ana vatanda bu milletin haklılığının savunuculuğunu yapıyoruz. Bu savunuculuğu yaparken Saadet Partisi, milli görüş hareketinin ilke ve prensipleri üzerine hareket etmiştir. Kurulan ittifaklarda, koalisyonlarda hatta Cumhurbaşkanlığı adaylığı tercihlerinde ilke ve prensiplerle hareket etmiştir. Kurulan ittifaklar koalisyonlar ve değişik seçim birlikteliklerinde hareket merkezimizde prensip olarak adalet, özgürlük ve haklar yer almıştır. Suistimalin karşısında yer alınmıştır. Sağcılık, solcuk, milliyetçilik baz alınmamıştır. Yapılacak en yakın seçimde de ittifak ya da ittifaklar oluşacaksa Saadet Partisi güçlü ve haksızın değil haklı olanın ve haklılığın yanında mağdurluğun yanında yer alacaktır. Bu haklılık mücadelesinde siyasi etiketlerle değil, prensiplerle hareket edilecektir.  

-Yerel seçimlerde HDP ile yan yana getirilmek istenen Saadet Partisi oldu. HDP’ye karşı bakış açınız nedir?

HDP, SEÇMENİ VE ÜLKENİN MECLİSİ İLE İLİŞKİSİNİ GÜÇLENDİRMELİ

Saadet neyin yanında neyin karşısında bunun anlaşılması lazım. Saadet insan haklarının yanında terörün karşısındadır. Biz her durumda terörle ilgili bağlılık ve destek veren duruşa karşıyız. Bir parti kendisini destekleyen bir kesimin insan hakları mücadelesini veriyorsa o partinin prensipler bağlamında yanında yer alırız. HDP’nin terör örgütü ile değil seçmeni ve ülkenin meclisi ile ilişkisini güçlendirmesini arzu ederiz. Temsil ettiği kitle açısından doğru olanın bu olduğunu düşünüyoruz.

-Kocaeli’ye geçersek. Bir başlık yerel yönetimler… 31 Mart sonrası Saadet Partili meclis üyeleri özellikle gündem yaratma konusunda sizce yeterli mi?

Kocaeli’nde başarılı bir yerel seçim geçirdik. Meclis üyelerimizin ilçe meclislerinde ve büyükşehir meclislerinde gündeme önemli konular getirdiler. Gündeme getirilen konular çok istenildiği kadar gündeme taşınamadı. Bu taşınamamada mevcut gündemin akışını değerlendiren medya sistemi eksik kalmış olabilir veya bizde görünürlük açısından bizde geri kalmış olabiliriz. Dikkate değer çalışmalar ve raporlamalar yapıyoruz. İlçe de ve il bazında meclis üyelerimizle toplantılar yapıyoruz. Daha iyisini yapabilmeliyiz. Bir de yerel olarak meclis üyeleri ortalamasında Saadet Partisi’nin meclis üyeleri performansına göre iyi olduğumuzu her türlü ispatlarız.

-Saadet Partisi’nin büyükşehri eleştirdiği kadar İzmit Belediyesi’ni eleştirmiyor iddiaları var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Kocaeli’de 13 belediye var. 12’si iktidar partisinde bir tanesi İzmit CHP’de. Aslında her belediyenin kendine göre gayret ettiği tarafları olduğu gibi eksik kaldığı yanlış işler yaptığı tarafları var. Fakat büyükşehir ile ilgili beklentilerimiz yüksek. Seçmen olarak vatandaş olarak yüksek. Siz gelir dilimi en yüksek vilayette yaşıyorsanız bu il ile ilgili beklentinizin yüksek olduğu normal. Seçmen ve vatandaş olarak beklentinizin yüksek olması kadar siyasetçi olarak da beklentiniz yüksek. Beklentiniz yükselince detaylı bakışınız ve analiziniz ona göre daha iyi oluyor. İzmit ilçesi neticede 13’te birdir. Büyükşehir’i 11 kere değerlendiriyorsak İzmit’i bir defa değerlendiririz. Saadet Partisi il olarak sürekli İzmit’i gündeme almamızın da çok bir anlamı yok. Hiç eleştirmedik değil.

-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin beklentilerinizi karşılıyor mu?

MAKYAJ VE AKSESUAR

Kocaeli büyükşehir imkanları ve fırsatları çok yüksek olmasına rağmen borçluluğu da en yüksek belediyemiz. Bununda hala 25 yıl önceki baraj projesine dayandırılıyor olması, onun arkasına sığdırılıyor. Yapılan çalışmaların şehrin aksesuarıyla ile ilgili olduğunu düşünüyorum.  Şehrin ihtiyaçlarını çözen projeler geliştirilemiyor. Bu şehirde bir çöp tesisi ihtiyacı var çözüm üretilemiyor. Bu çevre temizliği ile ilgili sanayileşmenin getireceği gelecek problemleri var buna çözüm üretilememiş. Bir trafik problemimize 30 yılı çözümleyecek bir makro proje üretilemiyor. Neden Kocaeli Büyükşehir diğer 80 ile örnek olacak bir enerji kaynağı projesi üretmesin ki… Kocaeli büyükşehir üniversite ile örnek böyle bir proje yapabilir. Makyaj ve aksesuar işlerle konserlerle geçiştirilerek gün kurtarılmaya çalışılıyor.  

# ZAFER MUTLU İLE İLİŞKİLİ:

04 Eyl 2020 - 19:08 -

Muhabir Bihter Varol


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?