Reklamı Kapat

Nuriye Köksal; Şuan Alpaycılar ve Ahmetçiler Diye Ayrıldılar

Kocaeli’de uzun yıllardır emlakçılık yapan Ocean Gayrimenkul sahibi Nuriye Köksal, Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanlığına adaylığını açıkladı. Bugün Kocaeli Gazetesini ziyaret eden Köksal, neden aday olduğunu ve hedeflerini açıkladı. İşte o röportajımız…

Elif Çarman
Elif Çarman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Özel Röportaj;

Bugün Kocaeli Gazetesini ziyaret eden Kocaeli Emlakçılar Odası Başkan adayı Nuriye Köksal, sektöre ve mevcut oda yönetimine yönelik önemli açıklamalara imza attı. Başkan olması ile yeni bir dönem başlayacağını söyleyen Köksal, “Ben ne ocuyum ne bucuyum, arkamda kimsem yok. Ben bilgimle aday oluyorum amacımda bu bilgilerimi aktarmak. Emlakçıları birleştirmek istiyorum, şu an Alpaycılar ve Ahmetçiler diye ayrıldılar. Ben iki taraftan da değilim” ifadelerini kullandı.  

BEN BU BİLGİLERİ HERKESE ANLATACAĞIM

Kocaeli Üniversitesi Emlak bölümü mezunuyum. Kocaeli’de ilk firmamı 2009 yılında kurdum. Bu tarihten beri emlak piyasasının içerisindeyim. Milli eğitim ve halk eğitimlerde dersler veriyorum. Ayrıca MYK’mızın Seviye 5 adında yaptığı sınavda hem değerlendirici hem karar vericiyim. Birçok öğrencim var. Öğrencilerim sürekli bana ‘Biz bunları bilmiyorduk’ diyorlar. Bu sebeple benim bu bilgileri herkese anlatmam gerekiyor. Emlakçı denildiğinde akla gelen tek şey alım-satım oluyor. Aslında emlakçılık bu iki kelimeden oluşmuyor. Emlakçılıkla ilgili o kadar fazla iş var ki…      Bir emlakçının tarladan arsaya dönüştüğünü, arsadan da nasıl konut alanına dönüştüğünü vb. durumların bilinmesi gerekiyor.

PARA KAZANACAKLARI BAŞKA DALLAR ÖĞRETECEĞİM

Çoğu emlakçımızda bu bilgiler maalesef yok onlar sadece alım-satım derdindeler. Ya da emekli oldum kahvede oturmak yerine ofis açarak emlakçılık yapıyorlar. Emlakçılık bunlar değildir, ben insanlara bunları anlatmak istiyorum. En büyük konularımızdan biri de site yönetimi… Apartmandan biri çıkıyor ve ben site yönetimi yapabilirim diyor. Site yönetimi aslında emlakçılığın bir koludur. Sadece alım-satımı değil bu bilgileri de öğreteceğim ki bunlardan da para kazansınlar. Farklı iş kollarını öğretiyorum.

EMLAKÇI= ÜÇKAĞITÇI’ DEĞİLDİR

Ben Emlakçılığa saygınlık getirmek istiyorum. Bir belediyeye gittiğim zaman emlakçı kimliğimi göstererek işlerimi rahatlıkla yapmak istiyorum. Biz tapuya gidiyoruz onlara göre emlakçı kim ‘üçkâğıtçı’ hayır değil. Emlakçı hakkı ile para kazanan kişidir.

TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYAMADILAR, O TAŞIN ALTINA ELİ BİZ KOYACAĞIZ

Odamızda 2 dönem geçirdiğimiz için yeni sayılır. Odamız 2 başkan geçirdi, bizler için uğraştılar ama herkesin bir kapasitesi vardır. Onu düşündüğüm için onun yapamadıklarını ben yaparım diye düşünüyorum. Onlara rakip olmayacağım yardımcı olacağım. Eğitim camiasından gelen emlakçılar olarak dersler vermek istedik fakat yönetim pek yanaşmadı. Taşının altına elini koymadılar. Bu sebeple o taşın altına eli biz koyacağız.

ODA HAKKINDA ÇIKAN HABERLER MESLEĞE ZARAR VERİYOR

Emlakçılar adına zaten kötü bir izlenim var bir de odadan öyle haberlerin çıkması çok kötü oldu. Herkes diyecek ki ‘Emlakçı Oda Başkanı böyleyse siz nasılsınız?’ ben kendime bu lafları yediremiyorum. Başkan dediğiniz örnek olmalı, duruşu ile ailesi ile kısacası yaptığı her şeyle.

‘ARTIK BAŞKANIMIZ KADIN OLSUN’ İSTİYORLAR

Ben seçimlerin tam zamanında olması taraftarıyım. 1400 üyemiz var ben bu süre zarfında tek tek görüşeceğim. Odadan herhangi bir liste almadım, tabelasını gördüğüm emlakçı ile gidip görüşüyorum. Tabelası olmayan emlakçı benim içim emlakçı değildir. Çeşitli ilçeleri gezdim ve gördüğüm ilgiden çok memnunum. Sanki hepsi ‘Artık başkanımız kadın olsun’ istiyorlar. Belki de kadın olduğum için bana böyle davranıyorlar.

-Emlakçılar odasında iki grup var gibi siz bu gruplarla temasta mısınız? Adaylıktan çekilme durumu olabilir mi? 

BENİM ARKAMDA KİMSE YOK

Ben ne ocuyum ne bucuyum, arkamda kimsem yok. Ben bilgimle aday oluyorum amacımda bu bilgilerimi aktarmak. Emlakçıları birleştirmek istiyorum, şu an Alpaycılar ve Ahmetçiler diye ayrıldılar. Ben iki taraftan da değilim. Ahmet Pekin benim kurucu başkanım, başımın üstünde yeri var. Alpay Hacıoğlu benim dernekten gelen arkadaşım şu anki başkanım onunda başımın üstünde yeri var. İkisi de bizim için uğraşıyor ama dediğim gibi herkesin bir kapasitesi var.

BENDEN DAHA İYİ EMLAKÇI ÇIKARSA DESTEKLERİM

Ben adaylığımı geri çekmeyeceğim. Çünkü emlakçıların bana ihtiyacı var. Benim gibi bilgili, eğitimli benden daha iyi bir emlakçı var desteklerim. Birleşmem için benden daha iyi olması gerekiyor. Biz yeni yüz ve adaylarla yönetime çıkmak istiyorum. Eski yönetimden kimseyi almak istemiyorum. Derlerse ki üçümüz birleşelim ona varım ama diğer türlüsüne yokum.

-Neden aday olmak için yola çıktınız?

PARA KAZANACAĞIM DİYE BİR GAYEM YOK, KENDİMİ ODAYA VERECEĞİM

Benim emlak alanında İzmit ve Kartepe olmak üzere 2 adet ofisim var. Onun dışında site yönetimi işim ve kız öğrenci yurdum var. Şimdi site yönetimimde en yeni personelim 6 yıllık en eskisi de 8 yıllık. Benim personelim artık işi öğrenmiş durumda bu sebeple ben gitmesem dahi benim site işim gidiyor. Emlak konusu da aynı, oradaki personellerimde yıllardır benimle olan çok güvendiğim kimseler. Benim artık para kazanacağım diye bir gayem yok. Artık işi gücü bırakıp kendimi odaya verebilirim. Diğer arkadaşların geçimi sadece emlaktan olduğu için yeterli gayreti veremeyeceklerini düşünüyorum. Sadece emlaktan geçinen biri başkan olsa da kendini geçindirebilmek için yine emlak işine koşmak zorunda, odayı aksatmak zorunda. Benim öyle bir sıkıntım yok.

-Üyelere yaptığınız geziler nasıl gidiyor? Tepkiler nasıl?

700 KİŞİ İLE GÖRÜŞTÜM, 700 OY DA BANA

Emlakta erkek egemenliği çok fazla. Meslektaşlarım öyle bir seviyeye geldiler ki beni gördüğünde yüzleri gülüyor. Diyorum ki iyi ki aday olmuşum. Yaklaşık 700 kişi gezdim ve bu 700 oyun bana geleceğini sanıyorum. Tabi zaman ne olacağı belli olmaz ama ben kendime ve ekibime güveniyorum. Odadaki kutuplaşmayı bitireceğiz.

-İlk projeniz ne olacak?

EN BÜYÜK PROJEMİZ, TAPU DAİRELERİNDE GERÇEKLEŞECEK

Tapuya gidiyorum, para alışverişi yapmak zorunda kalıyorum. Orada neden bize oda veremiyorlar. Kaymakamlık bize bir konteyner verse odasında ayarlasa ayrıca para sayma makinesi ile saysa çok güzel olur. Bu olursa 12 ilçede de olacak. Tapu dairelerine gittiğimizde bize öncelik sağlansın istiyorum, beni saymak zorunda. Kredili işlemlerimde ben emlakçı olarak götürdüysem önceliğim olmalı. İkili görüşmeler yapıyorum bu konu ile alakalı.

-Emlakçılar arasında en çok merdiven altı emlakçılık, belgesiz emlakçılık yapanlar tartışılıyor. Siz bu konuda ne yapacaksınız?

KANDIRA’DA MERDİVEN ALTI EMLAKÇILIK DEVAM EDİYOR

Kandıra’da maalesef merdiven altı emlakçılık hala sürüyor. İmamların, muhtarların emlakçılık yapmasından şikayetçeiler. Biz de diyoruz ki git emlakçı ile sözleşme yap. Tek emlakçı ile çalış buna kimse bir şey demiyor. Ama sen muhtarım imamım diyerek el altından iş yapıyorsan bu hoş değil. Kanun açısından baktığımızda bunu engellemenin imkanı yok. Tek engelleyebileceğimiz yöntem eğer biz emlakçılar olarak bir olabilirsek hiçbirimiz ayakçı ile çalışmazsak, ortadan kaybolur. Bu sebeple biz emlakçılar olarak birbirimize güvenmeli ve birlik olmalıyız.

-Emlakçılar neden size oy versin? Neden sizi desteklesinler?

KOLTUK İÇİN KAZANMAK İSTEMİYORUM

Eğer emlak camiasına benim katkım olacağı düşünülüyorsa bana oy verilsin. Tanıdıklarımın bana oy vermesini istemiyorum. Çünkü ben koltuk için oraya gelmek istemiyorum, koltuk geçidir. Eğer ben bu işi çocuklarıma bırakıyorsam alnımın akı ile bırakmam gerekiyor. bilgime ve becerime inanıyorum.  

-Oda için farklı projeleriniz olacak mı?

OBZUMAN GRUPTAN GENÇ GRUBA BİLGİ ALIŞVERİŞİ

Obzuman Grubu oluşturmak istiyoruz. Obzuman Grubu, mesleğinde 20 yılı geçmiş yaşı ilerlemiş emlakçıların tecrübesinden yararlanmak istiyoruz. Yönetim olarak yapacağımız çoğu faaliyette onlardan söz alacağız. Genç Grubu da oluşturacağız; Obzuman grubu tecrübelerini Genç Gruba aktaracak. Genç Gruptaki arkadaşlarımızda gençlerden oluşacak. Gençlerimizi de işin içine sokalım ki ilerideki başkan adayları bu gruptan çıksın. “ ifadelerini kullandı.

23 Ağu 2021 - 16:31 -

Muhabir Elif Çarman


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Meral Sarı Izmit - Öyle bir emlakçılar var ki Kandıra'da Gödek Emlak işini dolandırıcılıkla yürütüyor babaanne mirası ile anlaştık paralarımızı aldık ama arkadan kayınpederimin yerini sattı 60 dönüm arazi gitti köydeki evimi ve bir kaç dönüm yer verdi başka gerisi gelmedi şu an mahkememiz devam ediyor böyle emlakçılar Olmaz Olsun Gökay Gödek Özcan Ceylan Allah bildiği gibi yapsın böyle emlakçıları Sizlerde mahkemeye verin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 22:45Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?