Reklamı Kapat

İl Yönetimi ve İlçe Başkanlarını Belirlerken Kriteri Ne Oldu?

MHP Kocaeli İl yönetimi listesini belirlerken nelere dikkat etti? Birisi karıştı mı? İlçe başkanlarını belirlerken en önemli kriteri ne oldu? İşte Yunus Emre Kurt’un bu sorulara cevapları…

Elif Çarman
Elif Çarman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından Kocaeli İl Başkanı olarak atanan Yunus Emre Kurt, ilk röportajını Bugün Kocaeli’ye verdi. Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan’ın sorularını yanıtlayan İl Başkanı Kurt, gündeme dair önemli açıklamalara imza attı.

ATAMALARI NELERE GÖRE YAPTI?

Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Kurt ile röportajımız son bölümünde parti içi gelişmeleri sorduk. MHP Kocaeli İl yönetimi listesini belirlerken nelere dikkat etti? Birisi karıştı mı? İlçe başkanlarını belirlerken en önemli kriteri ne oldu?

DİKİZ AYNASINA BAKARA ARABA KULLANILMAZ

Eski İl Başkanı Aydın Ünlü’ye ilgili sorumuza “Dikiz aynasına bakarak araba sürülmez, geçmişe çok takılı kalmamak lazım” diyerek cevap veren İl Başkanı Kurt, Milletvekili Saffet Sancaklı ve MHP MDK eski Üyesi Selim Çakır partiyi şekillendiriyor iddialarına ise net cevap verdi.

ÜLKÜCÜLERİN HELAL PARASI HARİCİNDE BİR KURUŞ GİREMEZ

En dikkat çeken açıklaması ise il binasının tadilatı ve parti harcamalarının finansı konusunda MHP’lileri gururlandıracak mesaj verdi; “Ülkücülerin helal parası haricinde bir kuruş giremez” cümlesi ile noktayı koydu.

İşte Yunus Emre Kurt ile röportajımızın son bölümü;

-Yunus Emre Kurt nasıl il başkanı oldu o süreç nasıldı?

BU TALEP NE HAKKIMIZ NE HADDİMİZ

Benim hayatımın en büyük şereflerinden biri Ülkü Ocakları başkanlığıydı. 3 senede biz ülküdaşlarımıza dokunduk eğilip bükülmedik. Hiçbir ülküdaşımızın hakkını yedirmedik. Bizim adımızı kullanarak yanlış işlere girilmesine izin vermedik dolayısıyla onlar bizi sevdi biz de onları sevdik. Önce birbirimizi sevip aile olmamız lazım, biz sevmediğimiz sürece bize nasıl oy verecekler. Bugün yine görüyoruz belki 500’ün üzerinde etiketleme oldu, insanlar bizi sevmiş. Akşam açıklama yazayım dedim ama duygularımı anlatamıyorum. Bu kadar nasıl sevilebilir, yol arkadaşı olunabilir anlatmak zor. Sadece şükür ediyoruz. Burada bir görevden alınma oldu, o zamanlar biz paylaşımlarımızı bile azalttık. Çünkü böyle bir talep bizim haddimiz ve hakkımız değil. Biz Ocak Başkanıyız, ülkücü gelenekleri ile yetişen bir insanız. Hayatımız orada geçmiş öyle bir ailenin mensubuyuz.

İNSANLAR SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞMAYA BAŞLADI

Bir baktık tüm Kocaeli, bizim ismimizi konuşmaya başladı. Eski başkanlarımız, bu kentin dinamik isimleri de, bu kentte 10 tane ülkücü hareket için söz hakkı var diyeceğimiz kişilerin 10’u da ‘Yunus Emre Kurt’un olması gerekiyor’ dediler. İnsanlar söylemeyi geçti sosyal medyadan paylaşımlara başladı. İşte işin cesaretli kısmı da o.

RESMİ BİR TALEBİM OLMADI

Parti anlamında yorum yapamam ama Ülkü Ocakları’nda başarılı bir 3 sene geçirdim. Ne hayalimiz varsa yetki imkanımız kapsamında yaptım. Daha fazlasını yapabilir miydim tabiî ki, artık bizden sonraki arkadaşlarımız devam edecek bizlerde hep yanında olacağız. MHP İl Başkanlığı çok şerefi bir makam böyle bir görevi her ülkücü talep eder. Benim resmi bir talebim yoktu ama insanların söylemlerine bakarak bu işi yapabileceğime inanıyordum.

3 AYDA YAPARIM DEDİKLERİMİ 45 GÜNDE YAPTIM

Süreç tahminimden kolay geçiyor. Yani daha zorlanacağımızı en azından 45 günde yaptıklarımızı 3 ayda yapabileceğimi düşünüyordum. Yarı yarıya hızlı gidiyoruz. İl yönetimini oluşturdum, 6 tane ilçe başkanını görevden alıp 6 tane atadım ve hepsine Kocaeli’nde görülmemiş 1500’er kişilik programlar yaptık, saha çalışmalarını düzene soktuk, eski il başkanları ve yöneticileri işin içine soktuk siyasete yeniden kazandırdık, milletvekilimiz her zaman burada dolayısıyla kentte bir heyecan var. Bakanın gelmesi, bazı atamalar ilkleri de çok yaşadık. 45 günde yaşadıklarımızı en az 3 ayda yaparız diye düşündük. Mesleki alışkanlıklarımdan dolayı her işimi planlı programlı hedef koyarak ilerletirim. Yöneticilerime de aynı şekilde hedef koyarım.  Ocak’ta da hedefin sayısına kadar verirdim. Ona göre biz çalışırdık, başarılı olanla devam eder başarısız olanı başka birime alırdık.

-Yunus Emre Kurt ilçe başkanları atarken neye dikkat etti?

ÜLKÜ OCAKLI OLMASINA DİKKAT ETTİM

Ülkü Ocaklı olmasına dikkat ettim. Şu anki atadıklarımın hepsi Ülkü Ocaklı. Darıca eski ocak başkanımız, Gebze eski ocak başkanı vekilimiz, Karamürsel mevcut ocak başkanımız, İzmit benim il ocak başkan vekilim dolayısıyla atadıklarımızın Ülkü Ocaklı olmasına dikkat ettik. Şahabeye hiç bulaşmamış olmasına, ilçe genelinde sayılmasına dikkat ettik. Evet bu ilçe başkanı olsun demedik, en az 2 3 defa geceleri o ilçeye gittik; esnafı ile ilçenin kolluk görevi ile atayacağımız kişiyi araştırdık. Çünkü yaş tahtaya basmamız lazım, ciddi bir güven var. Atadığımız 6 tane ilçe başkanı inanılmaz iyi gidiyor. Yanıbaşımızda İzmit’in bu kadar güçlü olacağını tahmin edemezdi. İzmit başkanımız 1 ayda çevresini değiştirdi.

BU KADAR KALABALIK KİMSE GELMEMİŞTİ DİYORLAR

Dün Kandıra’ya 60 kişi ile gittik. Orada da 60 kişi karşıladı olduk 100 küsur kişi. İnsanlar şaşırıyor. Gebzespor’a gittik, başkan diyor ‘Bu kadar kalabalık kimse gelmemişti’. Gebze ‘de 50-60 kişi ziyaret ettik. İnsanlar da heyecan var gelmek istiyorlar. Her an bir şey yapma isteğindeler.

-İl Yönetimi seçerken ne planladınız?

BEN TÜM TÜRKİYE’DEKİ ÜLKÜ OCAKLARINI TEMSİL EDİYORUM

İl yönetiminde gerçekten kim faydalı olur onu planladım. İlçe ayrımı yapmadım, şu an temsilcisi olmayan ilçelerimiz var. Sonuçta bir seçim atlatacağım dolayısıyla benim iyi bir ekibi birbirine aile bağları ile bağlanan kişilere ihtiyacım var. Ülkü Ocakları’nda başarılı oldum, burada da başarılı olmam lazım. Çünkü ben sadece Yunus Emre Kurt’u temsil etmiyorum, tüm Türkiye’deki Ülkü Ocakları’nı temsil ediyorum. İlk defa Ülkü Ocaklı bir başkan olduk dolayısıyla başarısız olma gibi bir lüksümüz yok.

YÖNETİM LİSTESİ TÜRKİYE ORTALAMASI

İl yönetimini de oluştururken eğitim seviyesine dikkat ettik ayrıca alanlarına da dikkat ettik. İçlerinde haritacısı, tıpçısı, mimarı, esnafı, işçisi yani Türkiye’nin ortalaması olsun istedik. Genç yaşlı birleştirdik, siyasette tecrübesi olanlar da var olmayanlar da var.

-İl yönetimi açıklandığında küsmeler darılmalar oldu mu?

BEN VE YÖNETİMİMİM HER İŞİ HALLEDEMEZ, HEPBERABER YAPARIZ

Hiç olmadı. Çok fazla talep verdi, bana gelip yönetimde olayım diyen 500 kişinin üzerindeydi. Acaba küser kırılırlar mı diye çok endişe ettik çünkü sayımız sınırlı 42 kişi yazabiliyoruz. Bize inanmışlar güvenmişler hala yönetici gibi çalışıyorlar bu bizi çok mutlu ediyor. Zaten başarı böyle gelir. Burada Yunus Emre Kurt ve yönetimindeki 42 kişi bu işi yapamaz.

-Saffet Sancaklı, Yunus Emre Kurt’u yönlendiriyor diyenler de var, ilçe başkanları seçilirken Selim Çakır yönlendiriyor diyenler de var. Sürekli yanınıza birilerini yakıştırıyorlar bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

BAŞARILARIMA İNANAMIYORLAR AMA UNUTTUKLARI ŞU Kİ BEN ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN GELDİM

Şu an bir başarı var ve bu yüzden insanlar diyor ki ’30 yaşında biri geldi, 45 günde olmayanı yaptı. Her ilçede bir adam buldu ve bulduğu adamlar çok iyi çıktı. İl yönetimi oluşturdu ve yeni yüzler kazandırdı ve inanılmaz iyi gidiyorlar’. İlçe atamalarını seçim zamanı olmayan kalabalıklarla yaptık. Dolayısıyla mutlaka bir destekleyicim olduğuna inanıyorlar ve yanılıyorlar. Çünkü Ülkü Ocakları’nı bilmiyorlar. Ben Ülkü Ocakları’ndan geldim. Bizim İzmit İlçe Başkanımızın çok güzel bir lafı vardır. Derki ‘Reis Yürüyüş Yolu’nda hiçbir şey yapmadan sabit durayım 20 dakika sonra yanımda 50 kişi olur’.

YÖNETİMİ KİMSEYE SÖYLEMEDİM!

Biz Ülkü Ocaklıyız, kişi sayısı ile teşkilatlanma ile sıkıntımız olmaz. Teşkilatlanma bizim için 3 saattir. Şu an diyin ki 3 saat sonra 1000 kişilik program yapın, ayarlarız. Ülkü Ocakları’nı bilmeyenler böyle diyorlar. Saffet Bey bir açıklamasında, ‘Yönetimi açıklandıktan sonra öğrendim’ dedi. Çünkü söylemedim, tek ben biliyordum. Yönetime girenlerden de yarısı bilmiyordu. Ne Saffet Bey ne Selim Çakır yönetimi kimse bilmez. Yönetimdeki kişilerin yarısı zaten yıllardır benim yanımda olan insanlar. 3 yıldır gece gündüz uyuduğumuz insanlar. Zaten atadığım insanlar 3 yıldır yanımda olan insanlar.

-Aydın Ünlü’nün abisinin cenazesine giderek örnek bir duruş sergilediniz. Ve bu durum takdirde topladı. Sizi Ülkü Ocakları başkanıyken görevden almak istedi. Aydın Ünlü’ye karşı nasıl bir çizgi izleyeceksiniz?

HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPAR

Dikiz aynasına bakarak araba sürülmez, geçmişe çok takılı kalmamak lazım. Aydın Bey, 8-9 yıl il başkanlığı yaptı emekleri için Allah razı olsun. Cenaze konusunu konuşmak bize yakışmaz, cenazelere düğünlere gitmek lazım. Herkes kendine yakışanı yapıyor. Ben orda MHP İl Başkanına yakışanı yaptım.  Partiye emek veren her büyüğümüzü ziyaret ediyoruz. Ahde vefası olmayan hiçbir hareket başarıya ulaşamaz.

-Yunus Emre Kurt genç bir başkan ve ilk defa Bakan ziyarete geldi. Bakan Bey’in karşılanması tavrı ne değişiyor MHP’de?

İLK GELDİ DİYE SEVİNELİM AMA ŞİMDİYE KADAR NEDEN GELMEDİ DİYE ÜZÜLELİM

Biz Ülkü Ocaklıyız, o günkü karşılamada arkadaşlara teşekkür ediyoruz. O günkü karşılama tam anlamıyla MHP’ye yakışır bir biçimde oldu. Bakanımızı nizam ve düzen ile kargaşaya mal vermeden ciddi bir kalabalıkla karşıladık. Bakan Bey’de buna çok mutlu oldu. Cumhur İttifakı yıllardır var ve her ilde bakanlarımız gidiyor. İlk geldi sevinelim ama neden şimdiye kadar gelmedi üzülelim.

-İl binasına tadilat ne zaman başlayacaksınız, proje hazır mı? Finansı kim sağlıyor?

BİR KURUŞ GİREMEZ, ÜLKÜCÜLER KENDİ YAPISINI DÖNDÜRÜR

Projemiz hazır, beklentimizin üzerinde ziyaretçilerimiz oldu. Şu an 7 bin 500 kişiyi geçti. Hayırlı olsun aşaması geçtikten sonra yapalım dedik. Adım adım çalışmalarımızı yapacağız. Ülkücülerin helal parası haricinde bir kuruş giremez. Allah’a şükür ülkücüler kendi yapısını döndürür.

-Sosyal medyadan partililerin birbiri hakkında çok fazla olumsuz paylaşım oluyordu, durdu. Sebebi ne?

SERSERİ MERMİLERİ SEVMEYİZ BİZ

Serseri mermileri sevmeyiz biz. Hedefi belli olmayan hiçbir iş yapmayız. Bizim hesabımız varsa da açıkça yazarız. Biz partililerimize uyarılarımızı yaptık. Şu an sosyal medya çalıştayı yapıyoruz. Serseri mermiyi halk sevmez, sen neyden çekiniyorsun derler. Arkadaşlarımız ile Kocaeli’de olmayan şeyler yapıyoruz. Yerel Yönetimler Çalıştayı da yapıyoruz. Çok ciddi bir ekip kurduk. Bu işin ilmini bilen arkadaşı sorumlu yaptım, uzmanına verdik. Belediyeler de dahil olacak, ciddi bir süreç.

 

# YUNUS EMRE KURT İLE İLİŞKİLİ:

10 Eyl 2021 - 17:30 -

Muhabir Elif Çarman


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?