Reklamı Kapat

Vali Seddar Yavuz’dan, Bugün Kocaeli’ye Önemli Açıklamalar!

Kocaeli’yle ilgili eğitimden sağlığa, sanayi yatırımlarından ulaşıma, işsizlik rakamlarından terörle mücadeleye kadar Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, gazetemize önemli açıklamalar yaptı. Özelliklere gençlere yönelik vurgu yapan Vali Yavuz, “Bu milletin, hangi kuşağı olursa olsun, her bir ferdi yüreğinde Alparslan’ın, Fatih’in, Abdülhamid’in, Gazi Mustafa Kemal’in ruhunu taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Elif Çarman
Elif Çarman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan’ın sorularını yanıtladı. Ulaşımdan eğitime, sanayiden işsizlik rakamlarına kadar önemli açıklamalara imza atan Vali Seddar Yavuz, terör örgütlerine yönelik mücadeleyle ilgili rakamlar verdi. Yavuz,  “2016 tarihi baz alındığında günümüze kadar olan süreçte; 489 şahsa işlem yapılmış, 192 şahıs tutuklanmıştır. FETÖ/PDY terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin engellenmesine yönelik yapılan operasyonel çalışmalarda 2016 tarihi baz alındığında günümüze kadar olan süreçte; 8 bin 609 şahsa işlem yapılmış, bin 909 şahıs tutuklanmıştır” ifadelerini kullandı.

İşte o röportajımızın birinci bölümü;

-Kocaeli’de bir önemli başlık ulaşım. Ulaşım konusunda yeni yatırımlar söz konusu mu? Özellikle Gebze, Derince ve İzmit giriş çıkışlarında sabah saatlerinde yoğunlaşan bir trafik var. Yeni bir ulaşım planı yapılacak mı?

Son yıllarda ulaştırma sektöründe ilimizde çok önemli yatırımlar yapılmıştır. Yapımı tamamlanan İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve bunların bağlantı yolları, kavşak köprüler, tüneller, viyadükler ve köprüler ile ilimiz ulaşım ağı önemli bir seviyeye getirilmiştir. Ayrıca yapımı devam eden İzmit-Kandıra-Kaynarca Yolu, yatırım programında bulunan Şile-Ağva-Kandıra-Kaynarca Yolu ve planlanan Güney Marmara Otoyolu tamamlandığında ilimizin trafik yoğunluğu önemli oranda azalacaktır. İlimizde belli noktalarda yaşanan trafik sıkışıklığı Büyükşehir Belediyemiz ve Karayolları 1. Bölge Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla giderilmektedir.

4 ADET 190 METRE KÖPRÜ TAMAMLANMIŞTIR

Kuzey Marmara Otoyolu’nun (Kurtköy-Akyazı Kesimi) liman bağlantı yolunu kapsayan bölümü ile hem Osmangazi Köprüsü üzerinden İstanbul-İzmir Otoyolu ile Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısı hem de transit taşıt trafiğine hizmet eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osmangazi Köprüsü'nün bağlantıları sağlandı. Yerleşim yerlerinin ve sanayi bölgelerinin otoyolla bağlantıları kuruldu. Bu bölgedeki yoğun trafiğin güvenli ve konforlu şekilde Kuzey Marmara Otoyolu'na erişimi gerçekleştirilmiştir. D100 İstanbul – Gebze – İzmit Yolu muhtelif kesimlerde üst yapı onarımları yapılmış olup, Çayırova, Hanibal, Gebze Doğu, Eynerce Kavşakları ve Feribot üstgeçit köprüsü de tamamlanarak trafiğe hizmet vermektedir. İzmit-Kandıra Yolu Yeni Başiskele (Sarıdere) Köprülü Kavşağı ve Bağlantı Yolları Yapım İşi kapsamında ise 4 adet 190 m köprü tamamlanmıştır.

DERİNCE LİMAN BAĞLANTI YOLU ONAY AŞAMASINDA

Tem Otoyolu Grubu (Bağlantı Yolu-1, Tembelova Bağlantı Yolu, Kirazpınar Bağlantı Yolu ve Bağlantı Yolu-4) Köprüleri Yapım İşi kapsamında 2 adet 202 m köprü (Bağlantı Yolu-1 ve Bağlantı Yolu-4) tamamlanmıştır. Derince’de ise Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen “Derince Liman Bağlantı Yolu” projesi onay aşamasındadır.

-Sanayi kenti Kocaeli, 2023 hedefi için ekonomik olarak önemli rol üstleniyor. Bu hedef doğrultusunda Kocaeli 2019, 2020 ve 2021 yılı ihracat ve üretim rakamlarımız istediğimiz noktada mı?

2021 YILI İLK YEDİ AYINDA İHRACATTA YÜZDE 34,42 ARTIŞ SAĞLANDI

Kocaeli gümrüklerindeki ihracat miktarı 2019 yılında 29,4 milyar ABD Doları iken, 2020 yılında %9,18 gerileyerek 26,7 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. İhracatımızdaki düşüş Covid-19 salgını nedeniyle dünya ticaretindeki daralmadan kaynaklanmıştır. 2020 yılının ilk yedi ayında ihracat miktarı 14,06 milyar ABD Doları iken, 2021 yılının ilk yedi ayında 18,9 milyar ABD Doları olarak gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta %34,42 artış sağlanmıştır.

-Kocaeli’de çok konuşulan eğlence mekanlarının bulunduğu barlar sokağına zaman zaman üzücü olaylar oluyor. Bu bölgeye yönelik güven ortamı oluşması ve asayişin sağlanması adına bir çalışma var mı? Neler düşünüyorsunuz?

Barlar sokağı olarak bilinen bölge de dâhil olmak üzere ilimizin bütün bölgelerinde, Emniyet Müdürlüğümüzün uygulamaları devam etmektedir. Özel önem gerektiren bölgelerde özel önlemler alınmaktadır. Şahsa ve mala karşı suçların takibi ve önlenmesi bakımından çalışmalar düzenli olarak yapılmaktadır.

DENETİMLERİMİZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, ayrıca Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla eğlence mekânlarının faaliyetlerine başladığı tarihten itibaren eğlence mekânları ve işletmelerde, uygulama ve denetimlerimiz sürekli devam etmektedir.

-Kocaeli’de işsizlik rakamları ne durumda? İşsizliği azaltmak adına ne gibi çalışmalar yapılıyor?

2021 YILI AĞUSTOS AYINDA İŞSİZLİK YÜZDE 12 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2020 yılına ait açıklamış olduğu verile göre Kocaeli ilinin de dahil olduğu Doğu Marmara Bölgesindeki (Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova) işsizlik oranı bir önceki yıla göre yüzde 13,5’den yüzde 12,2’ye gerilemiştir. Ayrıca ilimizde İş Kurumuna kayıtlı işsiz sayısı da 2020 yılı Ağustos ayında 68.605 iken, 2021 yılı Ağustos ayında yüzde 12 oranında azalarak 60.649 kişiye düşmüştür.

Türkiye İş Kurumu işsizliği azaltmak adına toplum yararına programlar, işbaşı eğitim programları, meslek edindirme kursları düzenlemektedir. Söz konusu programlardan biri olan toplum yararına programlar için bu eğitim döneminde okullarımız da çalıştırılmak üzere genel temizlik ile ilgili olarak 1.280 işsiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşımız, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere 13 işsiz vatandaş, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere 10 işsiz vatandaşımız ve Kocaeli İl Müftülüğünde çalıştırılmak üzere 70 işsiz vatandaşımız, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde çalıştırılmak üzere 76 vatandaşımız toplamda 1.449 işsiz vatandaş geçici olarak işe başlatılmış/ başlatılacaktır. Ayrıca bu yıl içerisinde İŞKUR tarafından 6.190 kişiye işbaşı eğitim programı uygulanmış ve 1.760 kişi de mesleki edindirme kurslarından yararlandırılmıştır.

-Kocaeli’de eğitim noktasında okul ve öğretmen sayımız yeterli mi? Eğitim alanında başarımız istediğiniz nokta da mı?

ÖĞRETMEN AÇIĞI BULUNMAMAKTADIR

Şu an hiçbir okulumuzda herhangi branşta öğretmen açığı bulunmamaktadır. Sene başında yapılan titiz çalışmalarla ihtiyaçlar belirlenip gerekli görevlendirmeler hassasiyetle yapıldı. Ayrıca eylül ayında merkezi olarak ataması yapılan 20 bin öğretmen, yine 2022 Ocak ayında yapılacak olan 15 bin öğretmen ataması ile eğitim sistemimiz daha da güçlenecektir.

SINIF BAŞINA DÜŞEN ÖĞREN SAYIMIZ 24

Okul ve derslik konusuna gelecek olursak bilindiği üzere ilimiz göç alan bir sanayi ve teknoloji kenti. Sürekli olarak nüfusu artan bir şehre sahibiz. Bizler de çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. İlçe ilçe, mahalle mahalle özenli bir çalışma yaparak ihtiyaçlarımızı tespit ediyor ve nerede bir ihtiyaç varsa yatırım planlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. İlimizdeki derslik sayısı şu an 18.021 ilköğretimde sınıf başına düşen öğrenci sayımız 24, ortaöğretimde bu sayı 23’tür. Bu sayılarla, ülkemizin pek çok noktasında olduğu gibi, çok iyi durumdayız ancak bunu da yeterli görmüyor; okul yapım planlarımızı hızla neticelendirmek için ilgili kurumlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR

Eğitim alanında isteğimiz noktayı aşıp hedefimizi daha da üst noktaya taşıdık. Sizlerin de bildiği gibi öğretmen ve öğrencilerimiz yapmış oldukları çalışmalar ile son dönemlerde gerek ulusal gerek uluslararası pek çok alanda başarı hikâyesi yazıyor. Örneğin Amerika’da her yıl yapılan ve dünyanın en saygın yarışması kabul edilen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı olan REGENERON ISEF’ te bu yıl ülkemizi temsilen katılan 14 projeden dördü ilimizden seçilmiştir. Ayrıca TÜBİTAK tarafından düzenlenen 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda dört okulumuz yaptıkları projeler ile finale çıkmaya hak kazanmış, bir okulumuz ise ikincilik ödülünü almıştır. TÜBİTAK 15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Yarışması’nda da 2 okulumuz yaptıkları projelerle 3 birincilik, 2 üçüncülük derecesi elde etmiştir. Bu başarılar ilimizin eğitim noktasında geldiği noktayı göstermek için en somut ve objektif göstergelerdir. Biliyoruz ki hiçbir başarı tesadüfî değildir. Her başarının altında yoğun bir çalışma ve üstün bir gayret vardır. Ben buradan bir kez daha bu başarının mimarı olan öğretmen, yönetici, öğrenci ve velilerimizi tebrik ediyorum. Başarı anlamında hiçbir noktayı kendimize yeterli görmüyor, daha da iyisini yapmak için gece gündüz çalışıyoruz.

-Sizin 15 Temmuz gecesi yaptığınız mücadeleyi yakından biliyoruz. Binlerce vatandaş destek vermek adına kapınıza yığıldı. Peki Kocaeli’de FETÖ ve PKK terör örgütlerine yönelik mücadelemiz ne durumda?

Kocaeli Emniyet Müdürlüğünce PKK/KCK terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin engellenmesine yönelik yapılan operasyonel çalışmalarda 2016 tarihi baz alındığında günümüze kadar olan süreçte; (489) şahsa işlem yapılmış, (192) şahıs tutuklanmıştır. FETÖ/PDY terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin engellenmesine yönelik yapılan operasyonel çalışmalarda 2016 tarihi baz alındığında günümüze kadar olan süreçte; (8609) şahsa işlem yapılmış, (1909) şahıs tutuklanmıştır.

Jandarma sorumluluk bölgesinde bu kapsamda 15 Temmuz 2016'dan itibaren; son beş yılda ilimizde terör örgütlerine karşı 122 operasyon yapılmış olup yapılan operasyonlar neticesinde 185 şüpheli şahıs yakalanarak haklarında adli işlem yapılmıştır. İlimizde terör tehdidine karşı FETÖ, PKK ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleri ile olan mücadelemiz etkin bir şekilde ve kararlılıkla devam etmektedir.

-Sürekli sokakta olan ev ziyaretleri yapan bir Vali kimliği ile tanınıyorsunuz, projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Görev yaptığım her yerde erişilebilir bir Vali olma ve devletin şefkatini ve kudretini vatandaşa sunma çabası içinde; “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla çalışmaya özen gösterdim. İdari görevlerimin yanı sıra toplum yararına çeşitli projeler de üreterek önemli çalışmalara imza attık.

Bu projelerden en önemlisi; 2004 yılında eşim Selda Hanımla birlikte başlattığımız “Gönülden Gönüle” projesidir. Bu proje çerçevesinde; şehit aileleri, gaziler, engelliler, yaşlılar, yetim ve öksüzler, ekonomik yoksunluk içinde bulunan vatandaşlarımızla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirerek sorunları yerinde görüp yapılması gerekenleri vakit kaybetmeksizin yerine getirdik. İnsanımızın gönlüne girmenin, gönül köprüleri kurmanın hedeflendiği projemiz ile devletin sıcak ve şefkatli yüzünü yansıtmaya, sıcak elini hissettirmeye çalıştık.

Projede en büyük destekçim olan eşim Selda Hanımla birlikte, projenin başlangıcından bugüne kadar 90.000’in üzerinde haneyle hemhal olduk, vatandaşlarımızın acılarını paylaştık, dertlerini dinledik, taleplerini aldık, sorunlara yerinde müdahale edip, sosyal devlet olma anlayışının gereğini yerine getirerek vatandaşların devletle olan bağını güçlendirdik. Kocaeli’de göreve başladıktan sonra eşimle birlikte bugüne kadar 876 aileyi evlerinde ziyaret ettik. Pandemi şartlarını göz önünde bulundurup, gerekli tedbirleri de alarak bu ziyaretlerimize devam etmeye gayret gösterdik. Proje kapsamında ilçe Kaymakamlarının ziyaretleri ile birlikte toplamda 6165 aileye ulaştık. 

Bir diğer Projemiz de fikri ve uygulaması kendime ait olan ve 2009 yılından beri görev yaptığım yerlerde hayata geçirdiğim ÖNEM (Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele) Projesidir. Bu projemiz ile sevgi ve şefkat yoksunu, anne ve babası ayrılmış, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı ailelerden gelen çocuklara birer hami belirleyerek, çocuklara doğru rol model olunmasını hedefledik. Projenin ana hedefi sorun çözme becerisi geliştirilmiş, bağımlılık ve diğer olumsuz alışkanlıklara karşı hayır diyebilen nesiller yetiştirmektir. 2020 yılı Temmuz ayı itibari ile başlatılan Kocaeli ÖNEM Projesi kapsamında uygulanmak üzere 19 faaliyet hazırlandı ve İl Proje Yürütme Kurulu Üyeleri tarafından çevrimiçi toplantılar ile 12 ilçeden 92 ilçe Proje Yürütme Kurulu Üyesinin katılımıyla proje tanıtım sunumu gerçekleştirildi. İlçe Proje Yürütme Kurulları tarafından 1257 okulumuzda 3771 Okul Proje Yürütme Kurulu üyesine proje tanıtımı yapıldı. Proje kapsamında belirlenen faaliyetlere 12 ilçeden; 22.804’ü Kocaeli ÖNEM projesi kapsamındaki öğrenci olmak üzere toplam 100.053 öğrenci katıldı. “Ben de Varım” faaliyeti için ulaşılan hami sayısı 5.263’e ve hamiler ile eşleştirilen öğrenci sayısı 10.801’e ulaştı.

-Kocaeli’de güzel bir gelişme var. Çocuk dilenciler, sokakta çalışan çocuklar görmüyoruz. Bunu nasıl başardınız?

Valiliğimiz tarafından gerçekleştirilen Sokakta Çalışan/Çalıştırılan Çocuklar Projesi kapsamında; Kaymakamlıklarımız, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğümüz, İl Emniyet Müdürlüğümüz, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz, İl Göç Müdürlüğümüz, İŞKUR ve Belediyelerimiz ile iş birliği içerisinde çalışmalar gerçekleştirilmektedir. İlimiz bünyesinde Sosyal Hizmet Merkezleri, Zabıtalar, SYDV görevlileri ve Çocuk Şube Polislerinden oluşan 18 mobil ekip kurulmuş olup, söz konusu ekiplerimizce 7/24 çalışılarak sokakta çalışan/çalıştırılan çocukların tespiti yapılmaktadır. Sokakta tespit edilen çocuklarımız öncelikle ailelerine teslim edilmekte, daha sonra yapılan çalışmalar ile aileler bilinçlendirilmekte hem çocuklarımız hem de diğer aile bireyleri sosyal, ekonomik, kültürel açıdan desteklenerek çocuklarımızın sokağın tehlikelerinden uzak tutulması sağlanmaktadır. Yapılan çalışmalara rağmen çocuğunu sokakta çalıştırmaya devam eden ailelere idari ve adli yaptırımlar uygulanmaktadır. Gerçekleştirmekte olduğumuz farkındalık çalışmalarıyla aynı zamanda vatandaşlarımızın da bu konuda bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çocuklarımızın güvende ve sağlıklı olarak eğitim hayatlarına devam etmeleri, iyi bir geleceğe sahip olmaları için çalışmalarımız devam etmektedir.

-Türkiye’nin geleceği gençler. Gençlerimize yönelik neler söyleyeceksiniz? Özellikle z kuşağına yönelik mesajlarınız neler olacak?

Gençlerimiz; bu ülkenin yarınlarını inşa edecek, aydınlatacak ve bizden olmayan hiçbir güce teslim edilemeyecek kadar kıymetli bireylerimizdir. Bugün bizim yüklendiğimiz sorumlulukları yarın onlar yüklenecek, ülkemiz adına önemli birtakım kararlara imza atacaklardır. Gençlere değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek, kişilikli ve özverili kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler, geleceğe güvenle bakabilirler.

Genç kuşaklarını ihmal eden toplumlar, geleceklerini imha ederler. İnsanlığın önünü açacak, fikirde, sanatta, ahlâkta öncü kuşaklar yetiştiremeyen toplumlar, bırakın büyük işlere imza atmayı, varlıklarını bile sürdüremezler!

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşacak, ülkemizin âli menfaatlerini nihayete erdirecek ve insanlık tarihi ile yaşıt medeniyetimizi tarih var oldukça yaşatacak olanlar yine bugünün gençleridir. Bu sorumluluğumuzun farkında olarak bugünlerimizi planlıyor, buna uygun olarak gençlerimizi merkeze alan çalışmalarımızı hassasiyetle yürütüyoruz.

Gerek sivil toplum kuruluşlarımızın gerekse kamu kurum ve kuruluşlarımızın gençlerimizin gelişimi yönünde etkili faaliyetleri bulunmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ait Gençlik Merkezlerimiz, Genç Ofislerimiz gönüllülük alanında gençlerimize hem bir yol haritası çiziyor hem de faaliyetlerinde onlara yer veriyor. Kocaeli özelinde İzmit, Gebze, Darıca, Körfez ve Gölcük ilçelerimizde bulunan beş gençlik merkezimizle unutulmaya yüz tutan bazı değerlerimizi gençlerimize hatırlatıyor, Kefken Gençlik Kampımızda da ülkemizin çeşitli illerinden gelen kampçılarla tanışma ve kaynaşma imkanı sunuyoruz.

Diğer taraftan “Millî Teknoloji Hamlesi” kapsamında gençlerimiz tarafından yapılan çalışmalar bizi ziyadesiyle gururlandırmakla birlikte; Aziz milletimizin evlatlarına fırsat verilip imkan tanındığında neler yapabileceğini bizlere göstermektedir.

Biz gençlerimizi alfabenin herhangi bir harfi ile tanımlamak yerine gücünü ve ruhunu tarihimizden alan bireyler olarak ifade etmeyi doğru buluyoruz. Bu milletin, hangi kuşağı olursa olsun, her bir ferdi yüreğinde Alparslan’ın, Fatih’in, Abdülhamid’in, Gazi Mustafa Kemal’in ruhunu taşımaktadır. Bizleri alfabenin harflerine bölüp kuşaklar arasında çatışma oluşturma gibi söylemleri, gençlerimiz ve medeniyet değerlerimiz boşuna çıkaracaktır.

Gözbebeğimiz gençlerimizin gerek eğitim gerekse sosyal yaşamlarında kişisel gelişimlerine katkı sağlayıp, onları geleceğe hazırlayarak; insanlığın sorunlarıyla yakından ilgili, ülkesinin sorunlarıyla hemhâl olan bir gençlik olmaları için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Biz her zaman gençlerimizin yanındayız.

# SEDDAR YAVUZ İLE İLİŞKİLİ:

21 Eki 2021 - 16:00 -

Muhabir Elif Çarman


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?