- 07 Şubat 2019

Muhteşem Toplantı! Kocaeli Basını ‘Kral Çıplak’ Dedi

Kocaeli yerel basını bugün ilk defa Ak Parti’nin yerel basın üzerinde ki baskısını açıkça dile getirdi. En açık itiraf ise  CHP için “Oyum size” diyen...

Kocaeli yerel basını bugün ilk defa Ak Parti’nin yerel basın üzerinde ki baskısını açıkça dile getirdi. En açık itiraf ise  CHP için “Oyum size” diyen  Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit’ten geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmenleriyle birlikte düzenlediği toplantı Kocaeli basını için acı gerçeği ortaya koydu. CHP adayı Hürriyet’in konuşmasının ardından yerel basında görevli gazeteciler tek tek düşüncelerini aktardı. CHP Adayı Hürriyet’in toplantısından çıkarak Kocaeli basınının kendisi ile yüzleşmesine dönüştü.

İSMET ÇİĞİT’TEN İTİRAF ETTİ

Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit,  konuşmasında yerel büyük bir baskı altına olduğunu ve CHP’nin haberlerini istediği gibi değerlendiremediği itiraf etti. Çiğit, “Oyumuz size olacak. Gazeteci olarak size desteğimiz çok zor, hepimiz baskı altındayız. Yapılan baskıyı inkar etmek, çok sıkı Ak  Partili olmakla kabul edilir. Büyükşehir kendisine muhalif olana ilan vermiyor” dedi.

ÇİĞİT BU BASKIYI AÇIKLAMALI

Bunun üzerine İşte Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enver Everdi, söz alarak bu baskıyı açıklaması gerektiğini söyledi. Enverdi, "Bugün CHP'ye yakın bir gazeteden "siz kumpas diyorunuz" romanlara karşı paylaşım yapıldı. O paylaşımda CHP'li Hürriyet ile alakası olmadığını yazdım. İfade ettim. Paylaşımı yapan gazete neden bu toplantıda değil. Aynı paylaşımı Ahmet AKÇAALAN yapsaydı. Bugün linç edilirdi" ifadelerini kullandı. Ak Parti’nin gazetesi olarak bilinen Özgür Kocaeli Gazetesi’nde görev alan İsmet Çiğit’in, CHP’nin basın toplantısında baskı sözleri itiraf olarak yorumlandı.

ORHAN BALCI O BASKIYI ANLATTI

Yerel basının maruz kaldığı ekonomik ve siyasi baskı ilk defa bu şekilde dillendirildi. İşte Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enver Everdi’nin açık açık konuşalım dediği yerel basına baskıya bir destek de Mavi Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Orhan Balcı’dan geldi. Balcı, “Ben bir köşe yazısı yazdım. Büyükşehir hakkında ve işimden oldum. Büyükşehir Belediyesi gazete üstü ilanlarla kurumları korkutuyor. İlan kesiyor” ifadelerini kullandı.

İSMET ÇİĞİT BASINI İKİYE BÖLDÜ

Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit, Kocaeli yerel basınını İnternet Gazeteleri ve yazılı basın olarak ayrılmasını ve toplantılarının ona göre düzenlemesini isteyen Çiğit’e toplantıda tepki gösterildi. İnternet Gazetelerine karşı İsmet Çiğit’in bu tutumu yerel basında son dönemin çıtasını yükselten İnternet Gazetecilerinin tepkisini çekti.

 

 

 

 

 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz