- 17 Eylül 2019

Avrupa’nın Denizlerinde Yaşayan Vatoz Balığı Körfez Sularında!

Körfez sularında bugün inanılması güç ama çok önemli bir olay meydana geldi. Avrupa’nın sığ deniz sularından yaşayan Vatoz Balığı Körfez sularında görüntülendi.

Büyütmek için resme tıklayın

DİKKAT ÇEKEN GÖRÜNTÜ

Avrupa’nın kıyılarında sığ deniz sularında yaşayan Vatoz balığı ilk kez Körfez sularında görüntülendi. Körfez sularından vatandaşlar tarafından ilgi odağı olan Vatoz balığının Körfez’in serin sularında bulunması dikkat çekti. Genellikle sığ denizlerde yaşayan Vatoz’lar, denizde oldukça açık bir alandan ve olması en dikkat çeken nokta oldu.

MEYVESİNİ VERMİŞ OLDU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin denizlerde yaptığı temizlik çalışmaları Vatoz balığının Körfez sularında yüzmesi ile birlikte meyvesini vermiş oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılından itibaren İzmit Körfezi’nin temizlenmesi ve korunması için yaptığı yatırımlara tüm hızıyla devam ediyor. Sürdürülebilir ve temiz bir Körfez için yıllardır titizlikle çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda elde edilen sonuçlar sonrası artırılan yatırımlarla da çalışmalar ivme kazanıyor. Büyükşehir Belediyesi denetleme filosuna kattığı yeni deniz uçağı ile artık tüm Marmara denizini denetlemesi Körfez’de daha çok böyle manzaralarla karışılaşacağımıza beziyor.

VATOZ BALIĞININ ÖZELLİKLERİ;

Vatoz Balığı Familyası: Öz kedi balığıgiller (Rajidae). Yaşadığı yer Avrupa kıyılarında sığ deniz sularında Özellikleri: Yassı vücutlu bir balık. Kuma gömülür. Sırtı benekli ve çivilidir. Erkeği 70, dişisi 125 cm uzunluktadır. Çeşitleri: 180 kadar türü vardır. Vatoz, yıldızlı vatoz, gözlüklü vatoz, dev burunlu vatoz Ünlüleridir. Avrupa'nın sığ deniz kıyılarında yaşayan yassı vücutlu bir balık. Sırtı kahverengi, derisi ince ve kaygandır. Karın derisi beyazdır. Göğüs yüzgeçleri büyük ve vücudun iki yanına bitişiktir. Kuyruğu az çok uzun olup, sırt yüzgeçleri birbirine yakındır. Sırtı lekeli ve çivilidir. Erkekler 70, dişiler 125 cm uzunluğu bulurlar. Kumluklara gömülür, gece avlanırlar. Küçük balıklar ve küçük kabuklularla beslenirler. Yumurtaları zarımsı bir kabukla kaplıdır ve zeminlere tutunmak için ipliksi uzantıları vardır.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.