Reklamı Kapat

Rana Kaplan İlk Kitabının Tanıtımını Yaptı

Eğitim ve gelişimde ilimizin Dünyaya açılan kapısı olan Rana Kaplan ilk kitabının tanıtımı için basın ile bir araya geldi.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ülkemizde koçluk uygulamalarını kurumlarda ilk yapanlardan olan, son yıllarda pek çok Avrupa ülkesinde ses getiren çalışmalara imza atan Rana Kaplan’ ın ilk kitabı olan “Koçluk Kitabı’ N" tanıtımı  için basın ile bir araya geldi. Kara Kuzu Steak House da düzenlenen basın toplantısında kitabı hakkında bilgiler veren Rana Kaplan,” Bu kitap koçluk mesleğine hizmetinin bir adımı olarak ve sağladığı binlerce faydaya teşekkür etmek amacıyla yazıldı” dedi

14 YILLIK YOLDAN GELEN KİTAP

Ülkemizde koçluk uygulamalarını kurumlarda ilk yapanlardan olan, son yıllarda pek çok Avrupa ülkesinde ses getiren çalışmalara imza atan Kaplan kitabı için şunları ifade ediyor: “On yılı aşkın süre önce uzun süren kurumsal eğitimcilik sürecimi tamamlayıp verdiğim ilk “İletişim Becerileri” eğitimimde katılımcılar bana kitabımın olup olmadığını sordular. Sonrasında gerçekleştirdiğim her üç eğitimden en az ikisinde bu soru hep soruldu.

BU KİTAP NEDEN YAZILDI?

Koçluk Kitabı’N, yazılması gerektiği için de yazmış olmak için de yazılmadı. Hatta yazmamak için bir hayli direnildi. Ehil olanla olmayan arasındaki farkın algıda neredeyse yerinin kalmadığı bu dönemde, daha ehil olanlara karşı haddimi aşmamak, ehil olmadan yazanlar arasında ise değersizleşmemekti kendimi tutma nedenim.Şimdi ise, yıllardır bu bilgileri yaşamına dâhil edip de “iyi ki” demeyen, kurumlar da dâhil tek bir katılımcımızın olmadığını dikkate aldığımda, koçluk uygulamalarının hayatın her alanındaki başarıyı kolaylaştırıcı etkisini ele, cebe, çantaya, komidine taşımak mecburiyeti güçlü geldi.

İŞİM HERKESE DOĞRUYU ANLATMAK

Koçlukla tanıştığım ilk günden beri mesleki anlamda yaptığım tek şey bu işi temas ettiğim herkese -doğrusuyla- anlatmak oldu. Koçluk yapmanın, koçluk eğitimi vermenin, koçluk projeleri üretmenin-uygulamanın ve koçluk işleyişine sahip kurumsal eğitimler tasarlamanın-vermenin dışında, kısacası koçluğun dışında hiçbir şey yapmadım. İdraki nasip oldu ve bu yaşamımın her alanında her şeye yetti.O yüzden savrulmadan, bulanmadan, donmadan, kâinatın en sadık, en uyumlu iki sevgilisi olarak birbirimize hizmet ediyoruz 14 yıldır.

Bu kitap koçluk mesleğine hizmetimin bir adımı olarak ve sağladığı binlerce faydaya teşekkür etmek amacıyla yazıldı.Bir de kişisel gelişim dejenerasyonunun yarattığı kafa karışıklığına belki bir damla belki bir okyanus su serper umuduyla…

Birçok gelişim aracından farklı olarak, koçluk sisteminin kaldıraç noktası “bireyin biricikliğidir.” Kitap isminin sonundaki büyük “N” harfi ve bu harfin ayrı yazılmasının sebebi de tam olarak budur. Kitaptaki uygulama sorularının cevapları yazıldıkça, okuyan kişi sayısı kadar farklı kitap ortaya çıkacak; böylece her bir koçluk kitabı, kesinlikle okuyucusuna ait olacaktır.
Kitabın okuyucusu ve yazarı olan herkese mesleğim adına şükranlarımı sunarım.”

18 Haziran 2019 - Kültür Sanat

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?