Reklamı Kapat

Şartsız Bağışları Kabul Etme Yetkimiz Var!

“Böylesi bir süreçte siyaset gütmemek lazım. Keşke daha büyük dayanışma oluşturabilsek” diyerek belediyelerin yardım kampanyaları gerçekleştirmesinin başkanların yasal hakkı olduğu ifade eden İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; “Kanun diyor ki şartsız bağışları kabul etmek yetkisi ve görevindedir. Kanun çok açık” dedi.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Koronavirüs salgınının ardından Türkiye genelinde başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere çok sayıda il ve ilçe belediyesi kampanya başlatırken İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerin valilikten izin almadan yardım toplamayacağına dair 81 il valiliğine gönderdiği genelge tartışma yarattı.

KANUN ÇOK AÇIK, YETKİMİZ VAR!

Bu konuda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan’ın sunduğu canlı yayında değerlendirmelerde bulundu. Hürriyet; “Çıkan genelge bağış toplama kanunuyla ilgili genelgedir.  Ayrıca 5393 kanuna bakıldığında çok net bir maddesi var. Kanun diyor ki şartsız bağışları kabul etmek yetkisi ve görevindedir. Kanun çok açık” dedi.

YARDIMLAR ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR

“Ankara, İstanbul bu kanuna göre kampanya başlattılar. Şartsız bağış kabul etme yetkisi var başkanların. Bu kadar çık kanun yetkisi varken bir genelge ile kanun hiç sayılamaz. Burada belediye başkanına çık verilmiş yetki ile şartsız bağışı kabul eder. Bir sistemle kabul ediyorsunuz. Dilekçe ile kabul ediyor ve harcama kalemlerini yazıyorsunuz. Kimden ne şekilde geldiği ve kime gideceği şeffaf bir şekilde gösteriliyor”

HESAPLARIMIZI AÇTIK SÜREÇİ BEKLİYORUZ

“Yardım kampanyası başlamıştık. Hesaplarımızı açtık. Evdekal İzmit sosyal devlet hesapları açtık. Duyurmaya hazırdık. Böyle bir bloke çıkınca bekletme kararı aldık. Hesaplarımız açık. Bağış hesabı olarak duyurmadık. Ancak bir yardımlaşma kampanyası yine başlatacağız. Bir websitesi kuracağız. Sadece para bağışı olarak düşünmeyin. Elazığ depreminde çok anlamlı bir kampanya yaptık. Önemli bir ruh hali ve duygu durumudur. Çok talep aldık yardım etmek isteyen bunu değerlendirmek istiyoruz. Bir platformla yardım bekleyeni tespit edip, yardım edeni buluşturacağız. Lojistik destek sağlayacağız. Bir kampanya niyetimiz var”

KEŞKE DAHA BÜYÜK DAYANIŞMA KURABİLSEK

Ben siyaset yapacak değilim. Siyaseti vekiller, parti temsilcileri yapsın. Biz hizmet üretmeye çalışıyoruz. Böylesi bir süreçte bir insana dokunabiliyorsak ne mutlu. Kim bir çivi çakıyorsa Allah razı olsun. Böylesi bir süreçte siyaset gütmemek lazım. Keşke daha büyük dayanışma oluşturabilsek.

# FATMA KAPLAN HÜRRİYET İLE İLİŞKİLİ:

02 Nisan 2020 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?