Cengiz Sarıbay: “Harun Yıldızlı Örgütü Başsız Bıraktı!"

CHP Kocaeli eski İl Başkanı Cengiz Sarıbay bir genel bir yerel seçim geçirmeden il başkanlarının aday olmasını eleştirerek, “Harun Yıldızlı istifa etti. Örgüt başsız kaldı. Adayım dediği zaman bu kopma başladı” diye konuştu. Milletvekili listesine de tepki gösteren Sarıbay, “Sen 3'ü niye veriyorsun Saadet Partisi'ne? 4'ü, 5'i ver. Gelecekse 4-5 çıksın. Zaten 3'üm garanti. SP’lilerin bir kısmı cami cemaati gitti YRP’ye oy verdi. Bize oy getirmediler. Yoksa YRP’nin o kadar oyu mu vardı?” dedi.

Gülşah Yücel Ay
Gülşah Yücel Ay Tüm Haberleri
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Haber -  CHP Kocaeli eski İl Başkanı Cengiz Sarıbay gazetemize özel açıklamalarda bulundu. İl başkanlarının bir genel bir de yerel seçim geçirmeden milletvekili ya da belediye başkanı adayı olmasını doğru bulmadığını söyleyen Sarıbay, CHP Kocaeli İl Kongresi’ndeki tartışmaların nedenini açıkladı. “Seçilen arkadaşlarımız hemen, 'Ben il başkanı oldum. Halk beni milletvekili, belediye başkanı istiyor’ diyor. Hayır kardeşim” diyerek il başkanıyken milletvekili olmak için istifa eden Harun Özgür Yıldızlı’nın örgütü başsız bıraktığını söyleyen Sarıbay, “İl kongresinin kötü ve başarısız olduğunu herkes söylüyor. Bunun gelişi o güne bağlı. O gün Harun Yıldızlı istifa etti. Örgüt başsız kaldı. Örgütü başsız bırakıp, 'Ben adayım' dediği zaman bu kopma başladı. Harun Bey, 'Ben il başkanı kalacağım. Niye seçildim? Genel seçimi yöneteceğim. Başarılı olacağım. Belediyeleri alacağım' deyip kalsaydı bu kongre böyle kötü geçmezdi” dedi. İl başkanı olduğu dönemde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na listede görmek istemediği isimleri söylediğini aktaran Sarıbay, 2023 genel seçimlerindeki listeye de tepki gösterdi. “Harun Bey eğer istifa etmeyip örgütün başında kalsaydı bu liste bu şekilde çıkmazdı. Hiç kimse beğendi mi o listeyi? Beğenmedi. Biz 3 milletvekili çıkarıyoruz burada. Sen 3'ü niye veriyorsun Saadet Partisi'ne? 4'ü ver, 5'i ver. Gelecekse 4-5 çıksın. Benim zaten 3'üm garanti” diyen Sarıbay, “Saadet Partililerin bir kısmı cami cemaati gitti Yeniden Refah'a oy verdi. 14'ün iki tanesini bizim dışımızdaki partiler almış oldu. Bize oy getiremediler. Getirmediler. Bizden olsun diye gidip başka partiye oy verdiler. Yoksa Yeniden Refah Partisi'nin burada o kadar oyu mu vardı?” diye konuştu. Son olarak Gazeteci Galip Ataman’a, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet hakkında açıklama yapan Yıldızlı hakkında ise Sarıbay, “Biz aynı partideki insanlarız. Siyasi akrabayız. Harun Bey’in açıklaması amacını aşmış, hoş olmayan bir açıklama olmuş. Doğru değil” dedi.

 “DAHA HİÇ SEÇİM GEÇİRMEDEN BELEDİYE BAŞKANI, MİLLETVEKİLİ ADAYI OLUYOR”

-Cengiz Sarıbay şu an mevcut il yönetimini nasıl değerlendiriyor? İl yönetimi başarılı mı? Seçim kazandırır mı?

"Bir defa genç bir kadro. Kurultay delegeleri, il ve ilçe yönetimi gençleşti. Benim idealim hep buydu. Bu partinin gençleşmeye ihtiyacı var. Değişimden kastımız biraz da bu olmalı. Gençler olmalı. Genç insanlar dediğimiz il başkanı oluyor. Daha hiçbir seçim geçirmeden belediye başkanı, milletvekili adayı oluyor. Yok be kardeşim.”

"BİR GENEL BİR YEREL SEÇİM GEÇİRMEDEN ADAY OLAMAZ DEMEMİZ LAZIM"

“O tüzüğe bir madde koyacaksınız. Kurultaydan sonra tüzük kurultayı yapılacak. Oraya bir madde koymamız lazım. İl başkanı, ilçe başkanı, il ve ilçe yönetimine, meclis üyesine seçilen kişiler bir genel bir de yerel seçim geçirmeden aday olamaz dememiz lazım. Bir geçir bakalım."

“BAKIN 5 YILDA 5 AKTİVİTE”

"Ben 5 yıl il başkanlığı yaptım. İki tane genel seçim, bir tane mahalli seçim geçirdik. Etti 3. Bir referandum geçirdik. O da seçim etti 4. Bir yürüyüş 25 gün. Ben 8 periyot katıldım. Ankara'da başladık. Bakın 5 yılda 5 aktivite. Avrupa'nın normal bir ülkesinde 5 yılda bir mahalli bir de genel seçim olur. Her sene seçim mi olur?”

"İLK SEÇİMDE ADAY OLAMAYACAKSIN"

“Seçilen arkadaşlarımız hemen, 'Ben il başkanı oldum. Halk beni milletvekili, belediye başkanı istiyor’ diyor. Hayır kardeşim. Sen seçilirken o tüzüğe madde koyacağım. Sen bileceksin. İlk seçimde aday olamayacaksın. Bakın bu çok önemli."

"HARUN YILDIZLI ÖRGÜTÜ BAŞSIZ BIRAKTI"

-Harun Yıldızlı da seçim dönemi görmedi..

"Tabi ki. İl kongresinin kötü ve başarısız olduğunu herkes söylüyor. Bunun gelişi o güne bağlı. O gün Harun Yıldızlı istifa etti. Örgüt başsız kaldı. Örgütü başsız bırakıp, 'Ben adayım' dediği zaman bu kopma başladı. Harun Bey, 'Ben il başkanı kalacağım. Niye seçildim? Genel seçimi yöneteceğim. Başarılı olacağım. Belediyeleri alacağım' deyip kalsaydı bu kongre böyle kötü geçmezdi. Oradan başlıyor. Vatandaşın şevki kırıldı."

"HARUN BEY İSTİFA ETMESEYDİ 4'ÜNCÜ, 5'İNCİ SIRADA SAADET VE GELECEK PARTİSİ OLMAZDI"

"Herkes Harun Bey için, 'Acele etti' diyor. Ben demiyorum ki bunu. Acele ediyorlar. Ne yaptın? Bir genel seçim mi geçirdin? Tamam benimle beraber 5 sene çalıştı. Benim en yakınımdaydı. Benim başkan yardımcımdı. Çok da güzel hizmet etti. Emeği geçti ama il başkanı olmak farklı bir işlem. Harun Bey istifa etmeyip örgütün başında kalsaydı o milletvekili listesinde 3'üncü Saadet Partisi, 5'inci sırada Gelecek Partisi olmazdı. Müdahale ederdi."

"İL BAŞKANIYKEN GENEL BAŞKANA ŞU İNSANLARI LİSTEDE GÖRMEK İSTEMİYORUM DEDİM"

"Ben il başkanıyken genel başkana gittim. 'Sayın genel başkanım. Şu insanları ben listede görmek istemiyorum. Bunlar listede olursa ben affınızı istiyorum' dedim ve benim dediğim insanlar listeye girmedi. Benden sonra o insanlar listeye girdi. Bakın çok önemli. Siz bir il başkanı olarak genel başkana diyorsunuz ki, 'Kocaeli'de bu insanların artısı yok. Getirisi yok."

"SEN NİYE 3'Ü SAADET PARTİSİNE VERİYORSUN? 4'Ü VER 5'İ VER"

-Kimdi onlar?

"İsim önemli değil. Kimseyi suçlamak için söylemiyorum. Düşüncemiz bu olmalı. Beni iyi takip edenler onların kim olduklarını iyi bilir. Şimdi isim versem polemik yaratmak için söylemiyorum. Harun Bey eğer istifa etmeyip örgütün başında kalsaydı bu liste bu şekilde çıkmazdı. Hiç kimse beğendi mi o listeyi? Beğenmedi. Biz 3 milletvekili çıkarıyoruz burada. Sen 3'ü niye veriyorsun Saadet Partisi'ne? 4'ü ver, 5'i ver. Gelecekse 4-5 çıksın. Benim zaten 3'üm garanti."

"SAADET PARTİLİLERİN BİR KISMI CAMİ CEMAATİ GİTTİ YENİDEN REFAH'A OY VERDİLER"

"Ne oldu şimdi? 3 tane milletvekili oldu. Saadet Partililerin bir kısmı cami cemaati gitti Yeniden Refah'a oy verdi. 14'ün iki tanesini bizim dışımızdaki partiler almış oldu. Bize oy getiremediler. Getirmediler. Bizden olsun diye gidip başka partiye oy verdiler. Yoksa Yeniden Refah Partisi'nin burada o kadar oyu mu vardı? Bunların hep hesaplanması lazım."

“HARUN BEY’İN AÇIKLAMASI AMACINI AŞMIŞ”

-Gazeteci Galip Ataman’a, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet hakkında açıklama yapan Yıldızlı’nın açıklamaları hakkında neler söylemek istersiniz?

“Basın önünde bir eleştiri yaptıysa doğru yapmamış. Biz aynı partideki insanlarız. Siyasi akrabayız. Harun Bey’in açıklaması amacını aşmış, hoş olmayan bir açıklama olmuş. Doğru değil. Bir milletvekili belediye başkanını bu şekilde eleştirmemeli. Sen Fatma Hanım’ın adaylığını tasvip etmeyebilirsin, engellemek de isteyebilirsin. Doğru olmamış. Zarif kaçmamış.”

CENGİZ SARIBAY: “GENEL BAŞKANIN TEMSİLCİSİ İL BAŞKANIDIR ‘HOP’ DİYECEK MİLLETVEKİLLERİNİN AĞZINA BAKMAYACAK!” HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ..

CENGİZ SARIBAY: “TAHİR BÜYÜKAKIN BAKANLIĞA DEVREDİNCE ‘BAŞARILI’ FATMA KAPLAN HÜRRİYET DEVREDİNCE ‘BAŞARAMADI!’” HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ... 

18 Eki 2023 - 15:35 -

Muhabir  Gülşah Yücel Ay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.