Eğitim-İş Kocaeli Cumhuriyetin 100’üncü Yılını Ve 18’inci Yaşını Kutlayacak!

Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Sabri Mutlu gazetemize gerçekleştirmiş olduğu ziyarette Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü ve Eğitim-İş Sendikası’nın 18. kuruluş yıl dönümü nedeniyle kutlama yemeği organize edeceklerini ifade etti. Mutlu açıklamasında, “Cumhuriyetle ilgili anma programlarının bazı bölgelerde ertelenmesini doğru bulmuyoruz. Tanyıldız Restoranda Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl kutlaması kapsamında sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağımız bir etkinliğimiz var” dedi.

İlayda  Çabuğ
İlayda Çabuğ Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Haber - Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şubesi, Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü ve Eğitim-İş Sendikası’nın 18. kuruluş yıl dönümü nedeniyle kutlama yemeği organize edecek. Şube Başkanı Sabri Mutlu, Metropol İşhanı Tanyıldız Restoranda 27 Ekim Cuma Günü Saat 19:00’da gerçekleşecek olan program hakkında gazetemize yapmış olduğu ziyarette konuştu. “Cumhuriyet çok büyük bir kazanımıdır” diyen Mutlu gerçekleşecek olan programa herkesi davet etti.

İZMİT’TE EN YÜKSEK ÜYE SAYISINA SAHİP SENDİKAYIZ”

Gazetemize yapmış olduğu ziyaret kapsamında önemli açıklamalara yer veren Şube Başkanı Sabri Mutlu, Kocaeli’de yetkiyi alabilmenin öneminden de bahsetti. Mutlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Eğitim-iş olarak eğitim ve bilim iş kolunda Kocaeli’de şu anda 3’üncü sendikayız. İzmit ilçesinde geçtiğimiz 15 Mayıs’ta yetkiyi aldık. İzmit İlçesinde en yüksek üye sayısına sahip sendika biziz. Diğer ilçelerimizde de 2 tane şubemiz var. Bir tanesi Karamürsel’den Körfez’e kadar olan Kocaeli 1 Nolu şube olarak şu anda arkadaşlarımızla birlikte yönettiğimiz şube. Bir de Gebze bölgesinden Darıca, Dilovası, Çayırova ilçelerini kapsayan 2 Nolu şubemiz var.

“YAPTIĞIMIZ PLANLAMALARA GÖRE KOCAELİ YETKİSİNİ ALMIŞ OLACAĞIZ”

2 şubenin üye sayısının toplamını aldığımız zaman Kocaeli’de yetkiyi almak üzere yola çıkmıştık zaten örgütlenme çalışmalarımızı biz buna göre yaptık. 2024 yılı 15 Mayıs’ında yetki sayımında yaptığımız planlamalara göre Kocaeli yetkisini almış olacağız. Ve Anadolu’da ilk olacak bu. Çünkü Antalya Bölgesi, Ege Bölgesi daha sosyal demokrasisinin yoğun olduğu bölgeler. Orada il de yetkiliyiz ama 11 Belediyenin 10 tanesinin AK Parti’de 1 tanesinin Cumhuriyet Halk Partisi’nde olan bir ilde il yetkisi çok değerlidir. Psikolojik eşiktir. Onu gerçekleştirmek için her ilçede örgütlenme ekiplerini kurduk. Arkadaşlarımız haftanın 5 gün şu anda alanlarda geziyor.”

“EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN ÇOK CİDDİ SORUNLARI VAR”

Daha sonra sözlerine devam eden Mutlu, eğitim emekçilerinin yaşadığı sorunlara değindi. Mutlu yapmış olduğu açıklamada 4 Kasım’da Kocaeli’de, İstanbul ve birkaç ilinde katılımıyla gerçekleşecek olan basın açıklaması hakkında bilgi verdi. Mutlu, “Eğitim emekçilerinin çok ciddi sorunları var. En başta ekonomik sorunları var. Her ne kadar maaşlarda iyileştirme yapılmış gibi gözükse de aslında temmuz ayında yapılmış olan 8 Bin 77 TL’lik seyyanen zammın bir aldatmacadan ibaret olduğu ortaya çıktı. Çünkü kat sayıya bağlanmamış bir artış emeklilere bir işe yaramıyor. Şu gün diyelim ki emekli olmak için dilekçe vermiş olsam görevde aldığım maaş ile emekli olduğum maaş arasında yaklaşık 15 Bin TL fark oluyor. Sırf o seyyanen verilen zamdan dolayı.

“İZMİT KENT MEYDANI'NDA BİR BASIN AÇIKLAMAMIZ OLACAK”

Bizler eğitim ve bilim emekçileri aslında ekonominin düzelmesini istiyoruz. Maaş artışını istemiyoruz. Ülkede gelir gider bütçe açığının olmamasını istiyoruz. Çünkü Enflasyonun şu anda en iyisel tahmini yüzde 80’lere çıktığını varsayalım. Alım gücümüz önümüzdeki yıl yarı yarıya düşecek aslında. Tüm çalışan kesim için böyle. Asgari ücretli olan arkadaşlarımız için öyle. Emeklerimiz için çok ciddi problemler var. Alana çıkış sebebimiz. 4 Kasım'da Bilecik, Bursa, Zonguldak, Sakarya, Yalova ve İstanbul'dan 2 tane şubemizin katılacağı bölgesel eylemi gerçekleştireceğiz Kocaeli'de. Kocaeli şubesinin örgütümüz için de etkili olmasından dolayı bu bölgenin seçildiğini biz düşünüyoruz ve yükümüzün ağırlığının farkındayız. Gerekli hazırlığı yaparak diğer bölgelerden gelecek arkadaşlarımızla beraber İzmit Kent Meydanı'nda bir basın açıklamamız olacak.

“BARIŞTAN YANA TARAF OLMAMIZ GEREKİR”

Geçtiğimiz yılla bu yıla baktığımızda ev kiralarındaki artış tüm toplumun tüm kesimine çok olumsuz etkilemekte. Özellikle İsrail, Filistin arasında yaşanan sorundan dolayı tabi acımız büyük. Öyle bir şey gerçekleşmesini, savaşın olmasını istemeyiz. Çünkü biz ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ diyen bir liderin çocuklarıyız. Ve birçok uluslararası sorunu Mustafa Kemal Atatürk hep barışçıl yöntemlerle çözmeyi başarabilmiş birisidir. Ancak günümüze geldiğimizde aslında Orta Doğu'da yaşanan emperyalist sömürgeden başka hiçbir şey değildir. Hamas, sivilleri öldürmüştür. İsrail de sivilleri öldürüyor. Aslında taraflara baktığımızda bizim sadece bir tek tarafımız olması gerekir diye düşünüyoruz. Barıştan yana taraf olmamız gerekir ve emperyalizmlere, silah tüccarlarının biz istekleri doğrultusunda davranmamalıyız” dedi.

“ANMA PROGRAMLARININ ERTELENMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ”

Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları ile ilgili olarak gündeme gelen anma programlarının İsrail ile Filistin arasında yaşanan olaylar nedeniyle bazı bölgelerde ertelendiği konusu hakkında konuşan Mutlu bu durumu doğru bulmadıklarını dile getirerek gerçekleştirecekleri anma programına herkesi davet etti. Mutlu konuşmasında, “Dün bir paylaşım gördüm. Özellikle Cumhuriyetle ilgili anma programlarının bazı bölgelerde ertelendiğine dair ve bunu doğru bulmuyoruz. Çünkü bugün barış içerisinde yaşıyorsak, tüm ulus bütünlüğünde aslında Cumhuriyetin çok büyük bir kazanımıdır. O nedenle Cumhuriyetin 100’üncü yıl kutlaması kapsamında sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağımız Tanyıldız Restoranda bir etkinliğimiz var. Orada sizlerle beraber olmak isteriz.

“24 KASIM'DA EĞİTİM- İŞ OLARAK İŞ BIRAKIYORUZ”

Ondan sonraki süreçte 4 Kasım'da İzmit Kent Meydanı'nda bir mitingimiz gerçekleşecek. 24 Kasım'da biz eğitim- İş olarak iş bırakıyoruz. Gönül isterdi ki eğitim bilim iş kolunda çalışan tüm sendikalarla ortaklaşıp birlikte iş bırakmak. Ama maalesef gücünü tabanından, üyesinden alırsanız, üyenin beklentilerini karşılamaya yönelik çalışmalar sergilersiniz. Eğer beklentiniz bir siyasi yandaşlık ise o zaman o siyasete yandaş olduğumuz için alanlara çıkamazsınız. Olması gereken eğitim emekçilerinin haklarını savunmaktır” ifadelerine yer verdi.

“EĞİTİM VE BİLİM İŞGÖRENLERİ NEDEN PROMOSYONA MUHTAÇ HALE GETİRİLDİ?”

Sözlerine devam eden Mutlu; “Mesela geçtiğimiz hafta ayın 18’inde Kocaeli Üniversitesi'nde bir banka promosyon ihalesi gerçekleşti. Öncelikle şunu düşünmek lazım eğitim ve bilim iş görenleri neden banka promosyonuna muhtaç hale getirildi? Ekonomik gelirimiz iyi olsaydı, hayat standardı yüksek olsaydı bankanın reva göreceği bu promosyon tutarına ihtiyacı olmazdı çalışanların. Hiç gündemde olmazdı bu konu. Ama 2007 yılında yayınlanmış Başbakanlık genelgesinde banka promosyon iadesi öncesinde de sonrasında da tüm personelin bilgilendirmesine yönelik bir madde bulunmasına rağmen maalesef Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü hiçbir bilgilendirme yapmadan, hatta sözleşme de yapmış olduğu eksiklikten dolayı üniversite personelinin mağdur olacağı şekilde bir ihale süreci yürütmüştür.

“ÇALIŞANLARIN HAKLARINI KORUMAYA YÖNELİK YAPILMASI GEREKENLERİ YAPACAĞIZ”

Birçok büyük banka ihaleden çekilmek zorunda kalmıştır sözleşme maddelerinden dolayı. Oysa paydaşlarıyla beraber sadece yetkili sendika tabi ki komisyonda bulunsun ama gözlemci sıfatıyla eğitim ve bilim işkolunda üniversitede örgütlü tüm sendikalar en azından gözlemci sıfatıyla oraya katılmış olsaydı inanıyoruz ki böyle bir olumsuzlukla karşılaşılmamış olacaktır. Tabii ki bizde eğitim emekçilerinin sözcüsü olarak alanda bunları dile getirmeye devam edeceğiz. Çalışanların haklarını korumaya yönelik tüm yapılması gereken söylem, eylem ve etkinlikleri de gerçekleştirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

24 Eki 2023 - 09:25 -

Muhabir  İlayda Çabuğ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.